Onko juoksialla painoraja

laihduttaja

Eli, tietääkö joku minkä painoisena on järkevää aloittaa juoksulenkit ettei nivelet ja muut rasitu liikaa. Olen joskus kuullut sanottavan ettei yli 80 kiloisten pitåisi juosta.

9

461

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siinä

      mitään rajoja varsinaisesti ole. Itse painan 100kg ja juoksu on sujunut muutaman vuoden ihan hyvin ilman mitään komplikaatioita. Pitää olla kengät kunnossa, se kai vaikuttaa eniten.

    • 170cm nainen, 44v

      Itse aloitin juoksemisen 90-kiloisena ja juoksin nyt keväällä Tukholman maratonin melkein 80-kiloisena. Juoksu kulkee-ei vaivoja

    • Koukkupolvi

      Ei paino sinällään juoksemista estä mutta millaista se paino on merkitsee mielestäni enemmän. Pitää olla omaan painoonsa nähden riittävä lihasmassa varsinkin jaloissa ja keskivartalossa jotka kykenevät kantamaan kehoa. Jos paino on tuossa "etuakselilla" ja jalkojen voima on riittämätön ottamaan juoksun aiheuttamia iskuja vastaan niin kyllä polvet, lonkka ja selkä alkavat nopeasti kipeytymään. Tärkeää on aloittaa juoksuharrastus maltilla ja tehdä siitä pidempiaikainen tapa. Olen kuitenkin huono antamaan omakohtaista kokemusta kun paino on tällä hetkellä 66-68kg ja korkeimmilllaankaan ei ole ollut yli 75kg. Mutta jos minulle laittaisi 20kg pelkkää kuollutta lihaa niskaan tällä voimatasolla niin juoksumäärä putoaisi aivan varmasti.

    • Kyllä selvästi ylipainoisenakin voi juosta, varsinkin jos on paksut ja vahvat jalat.

    • Anonyymi

      Asiaa voi testata juoksemalla rinkki täynnä kiviä, alkaako kivistämään ja kyllä alkaa.

      • Ei ole sama asia. Monella liikkuvalla ylipainoisella on vahvat paksut jalat. Silloin jaksaa ponnistaa oman painonsa ja juokseminen onnistuu paremmin kuin lisäämällä reppuun 30kg kiviä. Hapenotto ja kunto on silloin rajoittava tekijä, ei jalkojen voimat.


    • Anonyymi

      Minun teoriani mukaan juoksu onnistuu parhaiten, jos paino pysyy samana kuin silloin kun on kasvanut täyteen pituuteensa. Aikuisena tullut ylipaino käy nivelten päälle.

      • Anonyymi

        Niitä on lisääntyvässä määrin teinejä, jotka saavuttavat täyden pituutensa YLIPAINOISINA.

        Mestareista on syytä oppia ja katsoa, paljon maratonin mestarit painavat. Jos suuntaus on lyhyempään juoksuun, niin vastaavasti katsoa, paljon kympin mestarit painavat.


    • Anonyymi

      Juoksun pitää olla kehopositiivistä. Paino ei saa vaikuttaa aikaan eikä sijoitukseen. Se on syrjivää ja alentavaa. Kehopositiivisenkin on saatava nauttia juoksusta ja kilpailla tasavertaisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      128
      4615
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      202
      3846
    3. 209
      3115
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      106
      2978
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      65
      2791
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      118
      1575
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      5
      1545
    8. 60
      1296
    9. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      243
      1128
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      125
      1055
    Aihe