Päätöksenteko takaisin Suomeen

Jari01

Suomesta ja suomalaisilta on globalisaation ja EU:n liittymisen myötä lähtenyt itsenäinen päätöksenteko ja valta. Brysselissä virkamiehet päättää suomalaisten asioista ja markkinavoimat pyyhkäisevät Suomen yli jättäen jälkeensä massatyöttömyyden. Mikä on enää meidän omissa suomalaisissa käsissä? Suomalaisilla ei ole kuin kolme resurssia globaalissa kilpailussa; aivot, metsä ja suomalainen sisu. Näillä pitäisi pärjätä! Päätöksenteko takaisin Suomeen. Mitä nopeammin sen parempi.

7

458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uppoava laiva

      Päätöksenteon palauttaminen Helsinkiin olisi ainoa pelastuksemme. Se ei vain liene kovin helposti mahdollista. Todennäköisempää on parin vuoden sisällä tapahtuva talouden romahtaminen, kun Nokia ja finanssimaailma pyllähtävät. Teollisuustuotantohan on jo loppumaisillaan Suomesta.

      On tämä maailma mennyt ovelaksi, kun valtioita vallataan ja kukistetaan verettömästi.

    • valedemokratia

      Päätökset tehdään Eu:ssa, pikku maalla ei ole juuri sananvaltaa. Kalliiden kustannusten Eu-edustajamme joudumme maksamaan, mutta sen lisäksi ns. "kansan"edustajat pitävät kiinni suurista palkoistaan avustajaparvensa kanssa. Pitkien (4 kk) lomien, ylikalliiden palkkojen ja Suomen asukasmäärään nähden täysin ylisuuri "kansan"edustajamäärä puoliksi! Eu:lla on presidentti, mihin Suomi enää tavitsee ilman valtaa olevaa omaa kallispalkkaista presidenttiä? Ei mihinkään! Tilalle kansanäänestys.

      • Uusiatuuliataas

        Miten olisi Joulupukki diktaattoriksi, jakelis pussistaan kaikille mitä ne poraavat.
        Karu totuus on että elämämme ainekset ovat hujan hajan maailmalla, ja niiden hakkimiseksi kaikki suhteet ja sidokset ulkomaille ovat tarpeen. Muuten ei tule vientikauppaa eikä investointeja yhtiöihimme.
        Pitäisikö perustaa valtion vientiyhtiö, ennen oli Metex, Kaukomarkkinat, Finnpap jaties mitä. Valtio palkkaisi joukon työttömiä media-asistentteja ja lähettäisi reppureiksi myymään suomalaista pop-viihdettä, vai mitä hassutusta?


      • yhtä tyhjän kanssa
        Uusiatuuliataas kirjoitti:

        Miten olisi Joulupukki diktaattoriksi, jakelis pussistaan kaikille mitä ne poraavat.
        Karu totuus on että elämämme ainekset ovat hujan hajan maailmalla, ja niiden hakkimiseksi kaikki suhteet ja sidokset ulkomaille ovat tarpeen. Muuten ei tule vientikauppaa eikä investointeja yhtiöihimme.
        Pitäisikö perustaa valtion vientiyhtiö, ennen oli Metex, Kaukomarkkinat, Finnpap jaties mitä. Valtio palkkaisi joukon työttömiä media-asistentteja ja lähettäisi reppureiksi myymään suomalaista pop-viihdettä, vai mitä hassutusta?

        Lisääntyikös vienti?


      • Arvaaomatilasi
        yhtä tyhjän kanssa kirjoitti:

        Lisääntyikös vienti?

        Kyllä Suomi yksin olisi turhan pieni ja heikko päättämään koko Euroopan asioista, eikä sellaiseen muutkaan suostuisi.
        Joten kyllä nykysysteemi taitaa olla paras, vaikka suhteellinen edustuksemme on pieni ja vaikutuksemme vähäinen. Mutta saammehan olla samassa veneessä muiden kanssa.


    • Pitäisi järjestää uusi kansanäänestys Suomen ja EU:n välisestä yhteydestä. Jos kansanäänestyksessä enemmistö olisi sitä mieltä, että Suomen ei tarvitse olla EU-jäsenvaltio ja että Eta-sopimus meille riittää, niin puretaan EU-jäsenyys. Se purkaminenhan ei vaadi perustuslain säätämisen käsittelyjärjestystä Eduskunnassa niin kuin ei perustuslain käsittelyjärjestystä tarvittu silloinkaan, kun EU-jäseneksi menemisestä päätettiin. Kannatan itsenäisyyden palauttamista!

    • 22

      1.2. nälkälakon Helsingissä aloittaneen Sihvosen Markon nälkälakosta ei ole paljoa tiedotusvälineissä kerrottu. Sunnuntain 31.1. Satakunnan Kansassa Markosta ja nälkälakon syistä oli sentään iso juttu.

      Nälkälakossaan "Korruptoitunut hallitus" - pääteemalla liikkeellä oleva Marko kehottaa kaikkia kansalaisia tutustumaan pikku hiljaa siihen, miten on mahdollista, että luonnonsuojelualueiden luonnonmineraaleilla voidaan alkaa tekemään globaalia bisnestä.

      Ensin yksityisessä omistuksessa olevat maa-alueet pitää saada valtion organisaatioiden suorittamien pakkolunastuksien kautta kansainvälisten suuryritysten omistukseen.

      Jos itset omistat tai tunnet yksityisiä henkilöitä, jotka omistavat maata Suomessa. Tämä seuraava kappale on yksi Markon nälkälakon pääpointteja.

      Yksityisen omaisuuden suoja Suomessa olematon, jos maan alla on raaka-aineeksi suuryritysten bisneksiin sopivaa ilmaista pohjavettä, lithiumia, puhdasta hiekkaa jne.

      * * * * * * * * *

      Marko Sihvosen maanantaina 1.2.2010 eduskunnan edessä aloittaman nälkälakon vaiheista ovat tähän mennessä saatavilla seuraavat audiovisuaaliset raportit.

      1. Radio Rockin Korporaatio aamulla 4.2.2010

      Korporaatio soitti nälkälakossa olevalle Marko "Nälkä-Marko" Sihvoselle, joka on syömättä vastalauseena Suomen hallituksen korruptiolle.

      Ohjelma kuunneltavissa ja ladattavissa osoitteessa:
      http://www.radiorock.fi/podcast/player.asp?podID=2417

      Radio Rockin antaman lempinimen mukaisen ”Nälkä-Markon” osuus on ohjelman aikajanalla noin 10,00 – 15,05.

      2. Raportti Marko Sihvosen nälkälakon toisesta päivästä:
      http://www.youtube.com/watch?v=WZTgiAnTj5U


      Pituus 3 minuuttia 59 sekuntia.

      3. Marko Sihvosen mielenilmaisun laiton estäminen 3.2.2010:
      http://www.youtube.com/watch?v=FwDhMN-mu7w

      Pituus 3 minuuttia 59 sekuntia.

      4. Tervetuloa tukemaan Markoa nyt myös Facebookissa.

      Support Marko Sihvonen - toimintaryhmä osoitteessa:
      http://www.facebook.com/group.php?gid=286922701431

      - Sana levitkööt ja kansalaiset herätkööt! -

      Kiitos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1232
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      336
      701
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      101
      625
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe