Australian pääministerin suoria sanoja maahanmuuttajille

..........

Australian sosiaalidemokraattinen pääministeri Kevin Rudd sanoi puheessaan 17.3.2010 suoria sanoja maahanmuuttajille:

”Maahanmuuttajien, ei australialaisten, tulee sopeutua. Sopeutukaa tai lähtekää. Olen väsynyt siihen, että kansamme joutuu olemaan huolissaan siitä, loukkaammeko me jotain yksilöä tai hänen kulttuuriaan.

Me puhumme pääasiallisesti englantia, emme espanjaa, arabiaa, kiinaa, japania, venäjää tai mitään muuta kieltä. Jos haluat olla osa tätä yhteiskuntaa, opi englannin kieli.

Useimmat australialaiset uskovat Jumalaan. Tämän sanominen ei ole mitään kristillis-oikeistolaista painostuspolitiikkaa, vaan dokumentoitu tosiasia, koska kristityt miehet ja naiset perustivat tämän kansakunnan kristillisten periaatteiden pohjalle. Tämän uskon näkyminen koulujemme seinillä on varmasti sopivaa. Jos Jumala loukkaa sinua, ehdotan sinua harkitsemaan jotain muuta maailmankolkkaa uudeksi kodiksesi, koska Jumala on osa meidän kulttuuriamme.

Tämä on meidän maamme, meidän valtiomme ja meidän elämäntyylimme. Annamme sinun nauttia kaikin tavoin kaikesta tästä. Mutta jos sinä valitat, vingut ja ruikutat meidän lipustamme, uskollisuudenvalastamme ja kristillisestä uskostamme tai elämäntavastamme, niin rohkaisen sinua käyttämään hyväksi yhtä Australian suurta vapautta, oikeutta lähteä maasta.

Jos et ole onnellinen täällä, lähde. Me emme pakottaneet sinua tulemaan tänne. Sinä pyysit saada tulla tänne. Joten hyväksy se maa, joka hyväksyi sinut.”

6

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • very good...

      Suomessa voi vain uneksia (jos sitäkään), että joku ministeri täräyttäisi vastaavaa tekstiä.

    • Suomen ääni

      Jopa kun menet tiettyihin muslimien asuttamiin maihin joudut jo ennen maahanpääsyä allekirjoittamaan sopimuksen jossa suostut käyttäytymään maassa maan tavoilla (muun muassa ei alkoholia, ei roskausta yms) ja jos et suostu lukee siinä että parempi kuin et tule maahan. Välitön karkoitus jos rikkoo kyseisiä kohtia, usein myös ankarampia seuraamuksia.

      Minusta vastaava voisi hyvinkin olla käytössä täällä, ja ensimmäinen rike jo tarkoittaisi automaattista karkoitusta.

      Ja todellakin, on alkanut jo suomessakin islamin poppoo vaatimaan että suvivirret jätetään laulamatta yms muut "uskonnolliset" asiat kun loukkaa heitä. Jos loukkaa niin on sitten normaalia mennä takaisin sinne omaan maahan missä usein juuri nuo heidän uskonnon asiat aiheittavat pakolaisia ( elintasopakolaiset).

      Jos muuttaisimme täällä asiat kuten he ovat tehneet kotimaissaan, pian joutuisi TÄÄLTÄ lähtemään pakolaisiksi kun tämäkin yhteiskunta muuttuisi uskonnolliseksi diktatuuriksi. Oma mielipide on se, että ei pidä antaa yhtään periksi meidän omista tavoista ja kulttuurista, sillä ne ovat toimineet hyvin tähän asti. Yrittävät vain muuttaa maailman pienet palat kerrallaan juuri sellaisiksi kuin haluavat.

      Suomeen tulon ei kuulu tarkoittaa sitä että saa sossusta vuokran, käyttörahat, tarveharkinnaiset rahat, joka vuosi uudet huonekalut (tositapauksia, sillä olisi "rasismia" että suomalaiset saa ostaa joka vuosi uusia huonekaluja/kodinkoneita mutta heillä olisi viimevuoden mallit). Suomalaiset tekevät duunia, säästävät ja ostavat. Ei samaa kuulu saada ilmaiseksi vain siksi että on pakolainen/mamu/whatever.

      Edes suomalaisia jotka joutuvat joskus ongelmiin ei auteta yhtä paljon kuin mamuja. Tiedän tapauksia joissa sairaus on vienyt työpaikan mutta ei ole sossu auttanut, vaan ystäviltä joutunut lainaamaan rahaa vuokriin, elämiseen yms kunnes usean kuukauden päästä vasta saa apua. Ja samaan aikaan toisaalla ostetaan koko perheelle uudet vaatteet, kodinkoneet, huonekalut ja kännykät sossun laskuun vain siksi että ovat mamuja.

      Ja niin kovin usein.. kiitoksena niistä rahoista ja helposta elämästä saa taas lukea kuin Kaisaniemen puistossa on jälleen joku mamu raiskannut suomalaisen tytön. Ja saa haastella oikeuteen tuosta lauseesta ihan vapaasti, kun on paikkansa pitävä fakta. Sopii tutkia tietoja jopa netistä. Ei ole yksittäistapauksia kuten eräs poliitikko sanoisi. Tapahtuu todella usein Helsingin juna-aseman ympäristössä. Mutta kyllä kelpaa Suomessa olla, rahaa ja seksiä saa kun pyytää ja ottaa väkisin.

      Toivon todellakin että vaalien teemana tämä on yksi vakavasti otettavista asiousta. Ja on kyllä ihme jos samat ministerit saa jatkaa toilailuaan. Keskustelu mamu-asioista pitää olla todellista ja on aika lopettaa hyysääminen.

    • Tosi on

      Mallia miten eletään maassa maan tavalla tai maasta pois. Ja omiensa puolta pitävä pääministeri eikä selläinen lällykkä kuin Suomessa on nyt.

    • Suomi-Sissi prkle

      JA MUILLE ELÄTEILLE ÄÄNEEN JA RAUHALLISESTI.

      Sen lisäksi se tulee antaa Thorssille kotiläksyksi sillä tavalla että hän lukee sen n.10000 kertaa ääneen, joka aamu, 10 vuoden ajan.

      Lisäksi mamuministeriö tulee lakkauttaa heti.

    • jusumusu

      Tuollaista ei suomen hallituksen poliitikoista löydy. Ja etenkään tuollaista ei voi odottaa Sinnemäeltä, Braxilta, Thorsilta, Biaudelta, Vanhaselta, jne jne.

      Normaali järjen käyttö mamuasioiden suhteen ei ole ollut muodissa viime vuosina, koska eäät hihhulit ja ties mikä bisnespiiri ovat päässeet vaikuttamaan asioihin liikaa.

      • Aloitusteksti on minun kirjoittamani. Joku muu on kuitenkin tuonut kirjoitukseni tänne. Itse poistin viestin melko pian muutamalta foorumilta, jonne olin sen laittanut.
        On nimittäin käynyt ilmi, että kyseessä ei ole täysin tarkka ja luotettava raportti, vaan teksti, jonka tyylisen Australian valtionvarainministeri Peter Costello on puhunut jo joitakin vuosia sitten ja nyt se on laitettu Kevin Ruddin nimiin.

        Joten tekstissä oli osatotuutta, mutta koska kirjoitus ei ole täysin korrekti kaikin osin totuudeltaan, niin päätin poistaa sen, koska se ei anna aivan oikeaa kuvaa Australian nykytilanteesta eikä pääministeri Ruddista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      63
      3141
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      136
      2204
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1838
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      165
      1474
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      85
      1388
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      65
      1386
    7. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      73
      1371
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1152
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      77
      1110
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      34
      1048
    Aihe