Suomessa harjoitetaan edelleen niin "WinCapitaa kuin WGI liiketoimintaa" viranomaisten silmien alla.
Miten? No esimerkiksi siten, käydään valuuttakauppaa, myydään euroja pikavippeinä 3000 % vuotuisella korolla, jotta ihmisten akuutit taloushuolet hellittäisivät. On aivan arpapeliä, kuinka moni pikavippejä ottaneista pystyy maksamaan pikavipin takaisin.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011021313178611_uu.shtml
WinCapitan päähaaran käräjille yli 100 todistajaa
Sunnuntai 13.2.2011 klo 03.41
Sijoitusklubin WinCapitan päähaaran oikeudenkäynnistä on tulossa pitkä.
Pääkäsittely alkaa tiistaina, ja istuntoja on alustavan suunnitelman mukaan keskimäärin joka toinen arkipäivä kesälomiin saakka. Jutussa syytettä ajava kihlakunnansyyttäjä Mika Appelsin arvioi, että loppulausunnoille saatetaan päästä elokuussa.
Päähaarassa on vain kaksi syytettyä: sijoitusklubin perustaja Hannu Kailajärvi ja hänen avustajakseen epäilty nainen. Asiakirja- ja henkilötodistelua tarvitaan kuitenkin paljon. Tämänhetkisen arvion mukaan Itä-Uudenmaan käräjäoikeuteen kutsutaan toistasataa ihmistä kertomaan käsityksensä ja kokemuksensa klubin toiminnasta.
Kaksikolle vaaditaan rangaistusta törkeästä petoksesta ja rahankeräysrikoksesta. Naista epäillään toissijaisesti avunannosta näihin tekoihin.
Syyttäjä vaatii Kailajärvelle vähintään viiden vuoden tuomiota ja naisellekin vankeutta. He kiistävät syytteet.
STT
FAKTAT
Syyte sadan miljoonan puhalluksesta
- Syyttäjä katsoo, että Hannu Kailajärvi ja hänen avustajakseen nainen harhauttivat tuhannet sijoittamaan klubiin yhteensä yli 100 miljoonaa euroa.
- Haastehakemuksen mukaan Klubin piti muun muassa tehdä tuottoisaa valuuttakauppaa. Valuuttakauppaa ei kuitenkaan tehty, vaan tulot muodostuivat jäsenten sijoituksista.
- Kailajärven puolustus kiistää syytteet ja erehdyttämisen. Sen mukaan esimerkiksi valuuttakaupasta ei annettu lupausta.
- Naisen puolustus katsoo, että hän ei tehnyt mitään itsenäisesti, tietoisesti tai tahallisesti.
WinCapita ja WGI
Timo Koivistoinen
1
112
Vastaukset
- Timo Koivistoinen
Usko AdaFlink sinä niitä jos haluat.
Sinulla on samat väitteet ja samat argumentit vuodesta toiseen.
Hah hah haa
Heh heh
http://www.uusisuomi.fi/raha/109221-ratkaisu-nokia-ongelmaan-tele
http://timokoivistoinen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/61656-sdp-on-kiinnostunut-toteuttamaan-ideoitani-kopioi-parhaat-ideat-muilta-vaittaa-omikseen
Hah hah haa
Heh heh
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad621198- 42901
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että335685- 51651
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116636- 51628
- 93610
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76582
- 56564