Krishnan ja Arjuunan tarinasta - eräs näkökulma

kokija

Monet ovat tutustuneet Krishnan ja Arjuunan dialogiin.

Keskustelu käytiin taivasmaailmassa, jota sanotaan mm. neljänneksi dhyanaksi. Myös deevachaniksi tai Elysiumin kentiksi.

Krishna tolkutti Arjuunalla koko ajan Minä olen sitä ja Minä olen tätä. Minä, Minä ja Minä.

Miksi Krishna tolkutti Arjuunalle Minä-Minää? Arjuunalle piti saada Persoona aikaiseksi. Ei maallinen itsekäs persoona, vaan taivaallinen epäitsekäs Persoona. Isolla P-kirjaimella.

Arjuuna oli saavuttanut fyysisen maailman ulkoreunan, missä Kaiken Lähde voitiin aavistaa. Ei olla, vaan aavistaa. Se olisi ollut umpikuja, jos Arjuuna olisi jäänyt tuohon mitäänsanomattomaan avaruuteen. Kuin avaruudeksi.

Arjuuna-avaruudelle tuli saada Kirkkaus sisään, Valo. Valoinen Avaruus. Sellaiseksi hän tuli, valoisaksi avaruudeksi.

Valon voi ymmärtää olemalla Persoonallisuus. Olemalla ei-mitään, on hankalampaa ymmärtää: On se myös niin mahdollista ymmärtää, mutta se on erilaisen elämänmuodon tie, kuin ihmisen. Ihmisen tie on persoonallisuuden tie.

Persoonallisuuden (itsenäisyyden) ja Avaruuden yhdistämisestä oli kyse.

Arjuuna ei ollut ihminen nykyisessä merkityksessä. Hän tuli ihmiseksi, kun hän alkoi ajattelemaan Itse itsenäisesti ja samalla myös valaistui. Tarina on vertauskuvallinen ja samalla viittaa oikeasti tapahtuneeseen.

Saduissa on monesti perää.

0

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

        palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
        Maailman menoa
        94
        2274
      2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

        "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
        Maailman menoa
        164
        1866
      3. Millä kolmella sanalla

        Kuvailisit kaivattuasi?
        Ikävä
        176
        1403
      4. Miltä se tuntuu olla

        vihattu ja kukaan ei puolusta?
        Ikävä
        238
        869
      5. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

        Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
        Maailman menoa
        11
        786
      6. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

        Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
        Ikävä
        62
        779
      7. Mitä mietit juuri nyt?

        🤔
        Ikävä
        65
        774
      8. Aurinkoni...

        On ikävä sua ❤️
        Ikävä
        55
        672
      9. Trumpille jälleen voitto

        Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
        Maailman menoa
        212
        633
      10. Haluan teidät molemmat elämääni

        Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
        Ikävä
        49
        601
      Aihe