Kataisella Kreikka-tartunta, hyvinvointi vaarassa

syntysuomalainen

Kreikkalaiset todella osaavat vedättämisen taidon. Maa haluaa europaketin, 130 miljardia euroa, mutta ei aio itse tehdä taaskaan juuri mitään taloutensa kohentamiseksi.

Vedättäminen on tuttua puuhaa kreikkalaisilta. Ensin kreikkalaiset vääristelivät tuloslukujaan, jotta maa pääsi euromaiden joukkoon, ja kun se oli päässyt, niin se alkoi vedättää hokkuspokkus-tempuillaaan muilta euromailta tähtitieteellisiä summia kerta toisensa perään.

Suomi on yksi Kreikan lainojen takaajista. Suomi vaati Kreikalta vakuuksia lainarahojensa takaisin saamiseksi, mutta tästäkään ei ole ainakaan vielä olemassa allekirjoitettua virallista sopimusta.

Valtiovarainministeri Jutta Urpilainen on puolustanut suomalaisten etuja Kreikan lainoituksessa. Samaa ei voi sanoa hyvinvointi-pääministeri Jyrki Kataisesta eikä varsinkaan talouskomissaari Olli Rehnistä. Nämä miehet antavat kaiken tuen rahaa konkurssimaille syytäneelle euroeliitille.

Viime vuoden lopulla EU-komissaari Olli Rehn painosti rajusti Suomen hallitusta, jotta se pysyisi kiltisti Kreikan lainojen takaajana eikä vaatisi vakuuksia Kreikka-lainoistaan. Ihmeellistä puhetta syntyperäiseltä suomalaiselta!

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

        palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
        Maailman menoa
        81
        1973
      2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

        "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
        Maailman menoa
        100
        1695
      3. Millä kolmella sanalla

        Kuvailisit kaivattuasi?
        Ikävä
        180
        1286
      4. Miltä se tuntuu olla

        vihattu ja kukaan ei puolusta?
        Ikävä
        225
        707
      5. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

        Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
        Ikävä
        59
        698
      6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

        Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
        Maailman menoa
        6
        666
      7. Mitä mietit juuri nyt?

        🤔
        Ikävä
        56
        600
      8. Trumpille jälleen voitto

        Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
        Maailman menoa
        199
        566
      9. Aurinkoni...

        On ikävä sua ❤️
        Ikävä
        46
        508
      10. Haluan teidät molemmat elämääni

        Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
        Ikävä
        37
        472
      Aihe