aurinkovoimaa
vesivoimaa
ja tuulivoimaa
Noi kun yhdistää niin mitään ydinvoimaa tarvita !
ja kaikki ydinvoimalat voidaan sulkea...
Ydinvoiman tilalle
2
<50
Vastaukset
- vihree
Ja otetaan höyryveturit käyttöön ja kielletään lentolikenne, niin vihreät ovat oonensa huipulla ja elitaso paranee kohisten.
- Vesa Kaitera
Lähes kaikki potentiaalinen vesivoima on Suomessa jo otettu käyttöön paitsi nitä vesistöjä, jotka on nimenomaan haluttu säilyttää luonnontilaisena. Tällä sektorilal emme voi juurikaan edetä.
Aruinkovoiman käyttökelpoisuus on Suomessa kaamosaikaan pyreä nolla. Auronkopaneelit kyllä tuottaisivat pitkässä juoksussa varsin hyvin sähköä, mutta niiden rakentaminen on vielä nyt erittäinkin kallista. Lisäksi suuret lämpötilavaihtelut voivat lyhentää niiden käyttöikää täällä lämpimämpiin seutuihin nähden. Ilkivallan merkitystä ei myöskään voi kokonaan laskea pois. Juuri nyt aurinkopaneelit ovat varsin huono sijoitus, mutta muutaman vuosikymmenen päästä tilanen voi olla toinen. Ensin aurinkopaneeleilla tuotetun sähkön omakustannushinnn tulisi kuitenkin laskea tuommoiset 75%.
Tuulisähkön omakustannushinta on Suomessa tätänykyä noin kaksinkertainen uuten ydinvoimaan nähden ja nelinkertainen jo toiminnassa olevien ydinvoimaloiden tuottaman sähkön omakustannushintaan nähden. Tuulivoiman ongelmina ovat huono käyttöaste (Suomessa viime aikoina vain noin 19%) ja se, että tuotettavan sähkön määrää on hyvin vaikeaa arvioida etukäteen. Tuulee, jos tuulee, eikä välttämättä silloin, kun todella tarvittaisiin kaikki mahdollinen sähkö. Niinpä tuulivoima tarvitsee varavoimaa noin 80% keskimääräiseen tuotantokapasiteettiinsa nähden. Yleensä tuo varavoima on tuotettu fossiilisilla polttoaineilla. Tuulivoimalat tarvitsevat myös paljon kaapelia, ja se on mitoitettava tuotantohuipun mukaan. Jos vetytalous valtaa alaa, niin se jossain määrin parantaa tuulivoiman kilpailukykyä, koska tuulisen sään tuottaman yliimääräisen sähkön voi varastoida vedyn avulla. Mutta tuon toteuttaminen vienee vuosia.
Ilman valtion massiivisia tukia sekä aurinkovoimalat että tuulipuistot jäisivät Suomessa paperille.En henkilökohtaisesti vastusta tukea uusiutuville energialähteille, jos tuo tuki pysyy jotenkin kohtuuden rajoissa. Ydinvoiman korvaajiksi niistä ei nyt eikä ainakaan Suomessa ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh822005Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1211715- 1801306
- 229720
- 59698
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6676- 57624
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako205580- 47517
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337482