Tamperelaisvaltuustolla aivovaurio, 200 miljoonaa tunneliin

Saunan taakse

Tampereen kaupunginvaltuuston XL-ryhmä on saanut aivovaurion syytäessään lähes 200 miljoonaa euroa tunneliin, jota ei edes tarvita. Rantaväylän tulevan tunnelin kohdalla on nyt nelikaistainen tie, jossa liikenne sujuu ihan normaalisti.

Rakennettava tunneli on osa valtakunnallista liikenneväylää, jonka kustannukset kuuluisivat kokonaan valtiolle, mutta jostakin syystä Tampereen kaupungin vihreät ja kokoomus haluavat maksattaa tunnelista suuurimman osan (yli 120 M€) tamperelaisilla veronmaksajilla. Pitäisikö kiittää?

33

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En ihmettele

      Onko kyseessä sama kaupunki, jossa pitäisi valita pormestari, mutta puolueet ovat päättäneet, että nimiä ei julkisteta tavallisille kaduntallaajille ennen kunnallisvaaleja? Jos näin on, niin en enää yhtään ihmettele.

    • Nostramus

      Missä se kaupungin pormestari oikein piileksii, kun ei ole nähty edes Teiskossa kertaakaan?

      • mistä vitusta

        näitä päättäjiä oikein tulee, emme kait tällaisia ole sinne äänestäneet?


    • Enpä kiittele

      Kiitetäänkö yhdessä ja kumarretaan Timo P. Niemiselle, Risto Laaksoselle, YIT:lle ja muille tunnelin puolesta kaikkensa antaneille?

      • Polttouunin rakentam

        YIT saa rakennusmaata Nässyn rannasta,myy kalliita asuntoja ja tekee sikamaiset voitot. Siksi niemisten ja muiden rahanahneiden voitelu on tärkeää ja on näitä kytköksiä YIT:n ollut jo pitkään.

        Ei se liikenne siitä miksikään muutu,paitsi onnettomuuksien sattuessa tunneli
        on melkoinen polttouuni.


      • vain Tampereella...
        Polttouunin rakentam kirjoitti:

        YIT saa rakennusmaata Nässyn rannasta,myy kalliita asuntoja ja tekee sikamaiset voitot. Siksi niemisten ja muiden rahanahneiden voitelu on tärkeää ja on näitä kytköksiä YIT:n ollut jo pitkään.

        Ei se liikenne siitä miksikään muutu,paitsi onnettomuuksien sattuessa tunneli
        on melkoinen polttouuni.

        Minkähänlainen polttouuni ja terroristin unelma mahtaa tulla keskusareenasta? Yläpuolella täysi areenallinen väkeä sitten vielä hotelleissa ja liikekeskuksissa. Alapuolella kulkee junat ties minkälaisessa lastissa...


    • manse haisee

      Mansehan on mustanmakkaran paratiisi

    • äänestäkää oikein!

      Näyttää olevan Tampereellakin Vihervasemmistoenemmistö ja ylennsäkin vasemmistoenemmisto kuten Helsingissäkin.

      Se tietää aina, siis aina holtitonta verovarojen käyttöä, tuhlausta.

      Täällä Hesassa Vihreät, De Gröna, joka on toiseksi suurin valtuustoryhmä. Ovat sössineet täysin jopa uuden automaattimermetrohankkeen.
      http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/102537-metron-automatisointi-niellyt-jo-10-miljoonaa-eika-loppua-nay

      Metrolaiturin oviinkin upposi miljoonia, kun tilaus oli tehty silmät ummessa eli olivat sutta ja sekulia. Nyt sentäs saivat suurella rahalla jotenkin ne kuntoon.

      Missä Vihreät, siellä palaa verorahoja miljoonia ja miljardeja.

      • atteleppa ite

        Idiootti? Kokoomus ja vihreät sitä ajaa. Sossut on vastaan


      • CoCCaReet sössii
        atteleppa ite kirjoitti:

        Idiootti? Kokoomus ja vihreät sitä ajaa. Sossut on vastaan

        Nimen omaan.
        Kumma puolue tuo kokoomus, joka sössii kaiken mutta kansa luulee aina muuta.


      • Köyhyys tappaa
        CoCCaReet sössii kirjoitti:

        Nimen omaan.
        Kumma puolue tuo kokoomus, joka sössii kaiken mutta kansa luulee aina muuta.

        Huom. Nyt sössii kaksi Kokoomusta=Persut=Kokoomus. Sinne menivät äänet kankkulan kaivoon ja kansaa seisoo leipäjonoissa yhä pitenevissä sellaisissa.


    • burgeli

      Mutta ei haaskaus ole sillä puolusteltavissa ,että "valtio maksaa", eikä ap tätä varmasti tarkoittanutkaan.

    • nääsnääs

      Kuka perkeleen ääliö noita piiperoita oikein äänestää.
      Rakennusyhtiöt kiittää kyllä ne saavat kovan rahan asunnoille maata nässyn rannasta. Voit uskoo, että siellä ei köyhät pyöri jaloissa.

      Tässäkin vio vaan todeta, sitä saa, mitä tilaa. Nääsnääs on äänestetty sellaiset kunnallisvaaliehdokkaat, mitä nääs ansaitaan.

      Tässä voi kun pipa päässä ihmetellä rotvallin reunalla musta makkara käressä.

      • Kansanmurhaajat

        Veroparatiiseista suunniteltu kansanpetosjytky=kakkoskokoomus, meni äärioikeistomedian mainostuksella viime eduskuntavaaleissa läpi, mutta tätä kansaa EI petetä toistaa kertaa.

        Syksyn kunnallisvaalien voittajaksi nousee Vasemmisto ja se pystyy kyllä riittävästi ääniä saadessaan, kaatamaan tuonkaltaiset järjettömät hankkeet.


    • ap.

      Mutta teksivät, kun aselakia säätävän osaston päämies oikeudessa. Kun häneltä kysyttiin faktoja ja syytteitä/todisteita, miksi lakia pitäisi näin säätää // pokerijutussa //

      niin hän vetosi aina huonoon muistiinsa, kun taito loppui kesken!

      Siispä aselakiakin säätää päämies, jolla ei ole pitkän aikavälin muistia enää ollenkaan!

    • rieväkylä

      Taitaa olla Tampereen päättäjät ottaneet talousoppinsa kreikasta tai Huittisten hullulta mieheltä joka syö enemmän kuin tienaa

    • Maan tapa Oy

      Paljon olisi tutkittavaa noissa kuvioissa, joita YIT ja kumppanit pyörittävät Tampereella.

      Kuka sai ja millä hintaa kesämökin, kenen tyttärelle tehtiin halvalla talo ja kenellä on isoin tili Sveitsissä...

      Tarvittaisiin uutta Sulo Aittoniemeä vähän penkomaan asioita.

      • Petosjytky löyhkää

        Höpö höpö, mitään äärioikeistolaisia Petosjytkyjä tähän ei enää tarvita, Kakkoskokoomuslaiset on nähty ja läpimädiksi todettu.


    • Vellux

      Ny olis kyllä hyvä hetki vähän tutkia taustoja, kun YIT jäi lahjonnasta kiinni helsingissäkin.
      http://www.talouselama.fi/uutiset/lahjonta yllatti yitn johdon/a2100175
      En jaksa uskoo, että kyseinen tapaus olis tullu minää yllätyksenä YIT:n johdolle ja tuskinpa helsinki on ainoo kaupunki, jossa on sijoitettu YIT:in puolelta oikeisiin henkilöihin. Eri asia on kuka kaupunginhallituksessa uskaltaa alkaa vaatimaan tutkintaa myös Tampereella. Ei varmaan ainakaan kukaan kokoomus puolueesta, eiköhän niitten intresseihin ennemminkin kuulu saada tunneli aikaiseksi. Kyllä ne syylliset tuppaa löytyyn sieltä mistä rahatkin.
      Mutta eiköhän taas valita syksyllä rahamaailman edustajat päättämään Tampereen asioista, niin saadaan lisää halpoja rakennuksia, kuten esim Jäähalli, joka on ilmeisesti pakko rakentaa kaikkein kalleimmalla tavalla junaradan päälle.

      • Ihmiset Ensin

        Aivan rikostutkintaa lahjonnasta ja korruptiosta, varmasti alkaa löytymään syyllisiä. Onhan niitä talousrikostutkijoita Tampereen poliisissakin, eikös sieltä pitäisi noin ison hankkeen ollessa kyseessä, alkaa löytyä dokumenttia, kuinka veronmaksajien varoja syydetään saastuttavaan ja ei-millään-tavalla-ensisijaiseen tietunneliin, samaan aikaan, kun kaupunkilaiset ovat kerjuulla.


    • Tampereella asunut

      Kaunis Tampereen kaupunki, ei ole parhaimmillaan Näsijärven suuntaan tuon tien takia. Hyvällä suunnittelulla tulee aivan uutta upeaa kaupunkia siihen suuntaan, joten kyllä tuossa tunnelissa on selkeä pointti. Ja kyllähän tunneleita tehdään muuallakin, mm. meillä Espoossa. Kustannuksia en kyllä osaa arvioida.

    • kusipäitä täällä

      Pirkkala liitetään Tampereeseen !!! Siellä on rahaa !! Pirkkala on helsingin Espoo.Tampereella on muuten hel*vetisti romanianmustalaisrosvokerjäläisiä.

      • Esbo Lesbo

        Mutta Pirkkala ja Espoo ei ole minun mielestä kaupunkeja.
        Jos haluaa mennä (ja espoolaiset ja pirkkalaiset haluaa) kaupunkiin tulee mennä HKI:n tai TRE:lle.

        Tulis takasin se vanha määritelmä kaupungista ja kylästä.


      • Espoolainen
        Esbo Lesbo kirjoitti:

        Mutta Pirkkala ja Espoo ei ole minun mielestä kaupunkeja.
        Jos haluaa mennä (ja espoolaiset ja pirkkalaiset haluaa) kaupunkiin tulee mennä HKI:n tai TRE:lle.

        Tulis takasin se vanha määritelmä kaupungista ja kylästä.

        Tavallaan ei, vaikka toisaalta jo yksin Leppävaara on isompi kuin Mikkeli.


    • Vai "valtio" maksaa

      En kyllä usko, että meidän muiden kannattaa teidän tunneleitanne maksella "valtakunnallisena liikenneväylänä". Maksatte itse koko lystin, jos tunneleita haluatte!

    • Vasemmistoliitto

      Tampereen äärioikeistolaiset kuntapoliitikot törsäävät kunnanrahat tarpeettomiin hankkeisiin ja samaan aikaan Tamperelaisia rahdataan köyhyyden takia ennenaikaisiin hautoihin, leipäjonot pitenevät, eikä sosiaalivirasto auta hädänalaisia ihmisiä. Sanotaan vain, että minieläkkeillä ja ties millä pitäisi tulla toimeen, vaikkei niillä tänä päivänä kukaan oikeasti pärjää.

      Pidemmän päälle köyhyys tekee pahaa jälkeä, syvän uran kaupungin kuvaankin, mutta julkisivu, kulissit ja sydämettömät ihmiset ovat taas asialla.

      Muistakaa syksyn kunnallisvaaleissa äänestää VASEMMISTOA, että saamme paremman mahdollisuuden vaikuttaa tuohonkin asiaan. Hanke kaatuu vielä, sen verran vihaista porukkaa Tampereella nyt on, tuota järjetöntä hanketta vastaan.

      • Köyhyys tappaa

        Asiassa pitää vedota Suomen Perustuslakiin, jossa on säädetty kunnollinen toimeentulo ja perusturva jokaiselle suomalaiselle ja jokaisen kunnan on sitä lakia myös noudatettava.

        Tampereen sos.virasto on tunnettu lainrikkomisesta, eikä sitä kukaan valvo. Kaupungin päättäjät eivät ainakaan ja siitä tuo tunneli on osoitus. Tampere halveksii asukkaitaan.


      • onko mahollista?
        Köyhyys tappaa kirjoitti:

        Asiassa pitää vedota Suomen Perustuslakiin, jossa on säädetty kunnollinen toimeentulo ja perusturva jokaiselle suomalaiselle ja jokaisen kunnan on sitä lakia myös noudatettava.

        Tampereen sos.virasto on tunnettu lainrikkomisesta, eikä sitä kukaan valvo. Kaupungin päättäjät eivät ainakaan ja siitä tuo tunneli on osoitus. Tampere halveksii asukkaitaan.

        Joukkokanne virkamiehiä vastaan?


      • työssäkävijä

        Miksi mustalaisten eläkkeitä pitäisi nostaa?


    • syvä kurkku..

      Yksi syy Hämpin Parkin rakentamiseen on: Stockman voi muuttaa omat parkkitilansa liiketiloiksi.

      • Rikollista toimintaa

        Talousrikostutkijat asialle, kuinka paljon Stockaman konserni on voidellut päättäjiä ?

        Mitä poliitikoille on maksettu tunnellihankkeen läpiviennistä ? Tutkikaa, paljastakaa, suojelkaa ihmishenkiä, estäkää tuhohanke.


      • stdaki..

        Stadissa tapahtui noin, Stokkalla meinaan.


    • Ihmiset Ensin

      Kyllä joukkokanne virkamiehiä ja kuntapäättäjiä vastaan on täysin mahdollinen. Tarvitaan se nimilista ja senhän varmasti aika äkkiä saa Tampereella kerättyä, sen verran paljon ja varmasti tavalliset ihmiset ovat sitä riistohanketta vastaan.

      Valitukset pitää myös tehdä joka mahdolliseen paikkaan, ei missään nimessä pidä alistua ja hyväksyä. Niin kauan, kuin yhtään mitään ei ole alettu rakentaa, on mahdollista estää, perua ja lopettaa se turha hanke, joka tuhoaa ihmiselämiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      88
      2108
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      136
      1766
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1316
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      241
      784
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      67
      732
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      711
    7. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      708
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      211
      608
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      566
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      502
    Aihe