EU-joukot avasivat tulen

Somaliassa...

"Euroopan unionin valmiusjoukot ovat hyökänneet merirosvojen tukikohtiin Somalian rannikolla. Hyökkäykset toteutettiin ensi kertaa uudella mandaatilla.

Atalanta-operaatio on saanut luvan hyökätä somalimerirosvojen aluksia, veneitä, autoja ja tarvikkeita vastaan. Ihmisiä EU:n merijoukot eivät saa tarkoituksella surmata".

http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/122548-isku-somaliassa-–-eu-joukot-avasivat-tulen

Kansainväliset uutislähteet kertovat, ettei kukaan loukkaantunut hyökkäyksessä Haradheressä. EU:n joukot tuhosivat merirosvojen tarvikkeita ja polttoainetta. Hyökkäyksessä ei käytetty raskasta aseistusta.

Paljon tämän enempää ei tiedotusvälineille operaatiosta herunut. Tietoja on antanut vain EU:n joukkojen tiedotus. Esimerkiksi al-Jazeera ei ole saanut varmistettua paikallisilta, mitä hyökkäyksessä tapahtui.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hrässism

      Hrässismiä! Yksittäistapaus!


      Emme saisi mennä puuttumaan monikulttuurin kehtoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1910
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1653
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1197
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      190
      551
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      537
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      488
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe