Helsingin Sanomat 13.6.2010
"Kokoomuksen linjaus sytytti keskustelun pakkoruotsista
Kokoomuksen puoluejohdon mielestä puolue ei ole pyrkimässä eroon toisen kotimaisen kielen pakollisuudesta peruskoulussa, vaikka puoluekokous meni tekemään kyseisen päätöksen sunnuntaina. Kokoomuksen puheenjohtaja Jyrki Katainen ei aio viedä eteenpäin puoluekokouksen päätöstä."
"Puoluekokouksen päätös oli merkittävä jo siinä mielessä, että aihe on nyt tapetilla, ja pakkoruotsista voi hyvinkin tulla merkittävä vaaliteema ensi kevään vaaleissa."
Pakkoruotsi-aiheesta on tähän asti vaiettu niin politiikassa kuin mediassakin. Vaikka RKP kuinka vänkää vastaan, pakollinen ruotsinopetus tulee poistumaan.
RKP:N Stefan Wallin on uutisen mukaan ollut yhteydessä Kataiseen ja Katainen on vakuuttanut Wallinille - RKP:n puolueen puheenjohtajalle, ettei hän noudata oman kokoomuspuolueensa puoluekokouksen päätöstä asiaan. Tuosta on hyvä vetää asiayhteys, että Kataista johdetaan RKP:stä käsin, sillä rahasta on kysymys. Jokaiselle meistä on tullut selväksi sekin, että pakkoruotsitus on ostettu maksamalla rahaa puolueiden johtohahmoille ja esimerkkejä meillä on Paavo Lipponen Martti Ahtisaari, Kimmo Sasi ja monta muuta politiikanjohtohahmoa.
Meillä eläkeläisillä on nyt kysymys senioripuolueen johtohahmoille, mikä on heidän kantansa siihen pitääkö meillä olla pakollinen ruotsinkieli vain sen takia, että pieni erityisasemassa oleva eliittivähemmistö saa palvelua omalla kielellään?
Suomenkansasta yli 95% on suomenkielisiä
7
421
Vastaukset
- Ikämies jo
Kataisen on saanut ohjeet perustuslakivaliokuntamme puheenjohtajalta, Kimmo Sasilta.
Olisiko ongelma siinä, ettei meillä ole riippumatonta eli puolueetonta perustuslakituomioistuinta, joka monissa maissa valvoo maan perustuslain toteutumista? Suomessa perustuslain toteutumista valvoo eduskunnan perustuslakivaliokunta RKP:n rahoittamalla henkilöstöllä, jota johtaa tällä hetkellä Kimmo Sasi ruotsimielisine kumppaneineen.
Onko tämä muka kansan tahtoa noudattava joukkue?
Kansan enemmistö on vuosikymmeniä vastustanut pakkoruotsittamista, mutta se kiusa on vain meidän riesanamme.
Perustuslakivaliokunta
Puheenjohtaja:
* Sasi, Kimmo /kok 04.05.2007 -
Varapuheenjohtaja:
* Söderman, Jacob /sd 21.09.2007 -
Muut jäsenet:
* Hänninen, Tuomo /kesk 03.05.2007 -
* Karvo, Ulla /kok 03.04.2007 -
* Katainen, Elsi /kesk 03.05.2007 -
* Kiviranta, Esko /kesk 03.05.2007 -
* Kärkkäinen, Kari /kd 03.04.2007 -
* Nauclér, Elisabeth /r 03.04.2007 -
* Niinistö, Ville /vihr 04.02.2010 -
* Ojala-Niemelä, Johanna /sd 10.09.2009 -
* Peltonen, Tuula /sd 03.04.2007 -
* Puhjo, Veijo /vas 03.04.2007 -
* Tölli, Tapani /kesk 03.05.2007 -
* Ukkola, Tuulikki /kok 03.04.2007 -
* Wideroos, Ulla-Maj /r 04.02.2010 -
* Viljanen, Ilkka /kok 03.05.2007 -
* Vuolanne, Antti /sd 03.04.2007 -
Varajäsenet:
* Gestrin, Christina /r 03.04.2007 -
* Hakola, Juha /kok 03.05.2007 -
* Hoskonen, Hannu /kesk 03.05.2007 -
* Järvinen, Heli /vihr 04.02.2010 -
* Kataja, Sampsa /kok 03.05.2007 -
* Koskinen, Johannes /sd 03.04.2007 -
* Lapintie, Annika /vas 03.04.2007 -
* Manninen, Hannes /kesk 03.05.2007 -
* Piirainen, Raimo /sd 10.09.2009 - - Sepe Susi
Päättäjien ei pitäisi pakottaa kansalaisiaan ruotsin kielen oppimiseen, kuten se nyt tekee .
Kielipolitiikka perustuu härskiin rahoitukseen ja kieroiluun, jolla keinotekoisesti ylläpidetään pientä 5 % puhumaa kieltä johtavana kielenä meillä suomessa.
Kieroa on myös kielikiintiöt ruotsinkielisiin opistoihin ja alhaisemmat pääsykoepisteet.
Meillä suomessa järjetön ruotsalaisten ihannoiminen, joka suo suhteettomia etuoikeuksia tälle yhdelle pienelle kielivähemmistölle ylitse muiden kielivähemmistöjen ja valtakielen.
Tällaisesta ruotsin kielen suosimisesta on päästävä eroon ja ruotsinkielesten on sopeuduttava elämään samalla tasolle suomenkielisten ja muiden vähemmistö kielisten kanssa. Ei Suomi koskaan ole edes ollut kaksikielinen - enimmilläänkin satoja vuosia sitten ruotsinkielisiä oli vain 15% eikä maamme muutu kaksikieliseksi vaikka kuinka kansalaisillemme on alettu pakottaa sivistynyttä ruotsinkielistä identiteettiä meille kansalaisille jota tämä suomenruotsalainen eliitti pitää sivistymättömänä metsäläiskansana.- 272011
Vastaus Ikämies jo!
Kysyit Senioripuolueen kantaa "pakko" ruotsinkielen oppimiseen. Otin asian esiin viime kokouksessa. Lopputulema oli " jokainen senioripuolueen jäsen esittää kysyttäessä henkilökohtaisen mielipiteensä."
Puheenjohtajan mielipide oli että ," Suomessa pitää jokaisen suomalaisen saada suomenkielistä palvelua" yhdyn hänen lausumaan ja ei pakkokieliä. Länsi-Suomessa on ruotsinkieliset alueet, siellä puhuvat ruotsia ken halua. Itä-Suomessa kai olisi venäjän kieli tarpeenpaan.
Senioripuolue ajaa eläkeläisten asioita, mutta ottaa kantaa kaikkiin yhteiskunnallisiin epäkohtiin niiden korjaamiseksi.
Anja Koivistoinen
eläkeläinen/seniori - Ikämies jo
272011 kirjoitti:
Vastaus Ikämies jo!
Kysyit Senioripuolueen kantaa "pakko" ruotsinkielen oppimiseen. Otin asian esiin viime kokouksessa. Lopputulema oli " jokainen senioripuolueen jäsen esittää kysyttäessä henkilökohtaisen mielipiteensä."
Puheenjohtajan mielipide oli että ," Suomessa pitää jokaisen suomalaisen saada suomenkielistä palvelua" yhdyn hänen lausumaan ja ei pakkokieliä. Länsi-Suomessa on ruotsinkieliset alueet, siellä puhuvat ruotsia ken halua. Itä-Suomessa kai olisi venäjän kieli tarpeenpaan.
Senioripuolue ajaa eläkeläisten asioita, mutta ottaa kantaa kaikkiin yhteiskunnallisiin epäkohtiin niiden korjaamiseksi.
Anja Koivistoinen
eläkeläinen/senioriPakkoruotsista on tehtävä vaaliteema 2011 vaaleihin, esim vaalikonekysymyksiin selkeä kyllä/ei kannanotto edustaja-ehdokkaille.
- Pelle Peräsuoli
Ikämies jo kirjoitti:
Pakkoruotsista on tehtävä vaaliteema 2011 vaaleihin, esim vaalikonekysymyksiin selkeä kyllä/ei kannanotto edustaja-ehdokkaille.
"Ett hurudant Finland vill folket ha ? Ett land som sluter sig inåt och avsäger sig en rad internationella överenskommelser, går tillbaka till marken och tar sikte på ett enspråkigt finskt Finland. Eller ett Finland som är öppet mot omvärlden, som bygger på medmänsklighet och tolerans, som uppfattas som en påltilig part i internationella sammanhang och som är stolt över sina två nationalspråk och all den rikedom det innebär."
- Balle rektal fistel
Pelle Peräsuoli kirjoitti:
"Ett hurudant Finland vill folket ha ? Ett land som sluter sig inåt och avsäger sig en rad internationella överenskommelser, går tillbaka till marken och tar sikte på ett enspråkigt finskt Finland. Eller ett Finland som är öppet mot omvärlden, som bygger på medmänsklighet och tolerans, som uppfattas som en påltilig part i internationella sammanhang och som är stolt över sina två nationalspråk och all den rikedom det innebär."
RKP: s eviga vrede av det finska folket kampanj fortsätter att underkuva och alltid får nya former. Nya minoriteter är alltid av en majoritet av folket. Gamla minoritet (på svenska) kommer att fortsätta att vara i fred muilutustaan.
- Juvan Juho
Tärkeintä on, että perussuomalaisille tulee historian suurin vaalivoitto...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh882118Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1361766- 1801326
- 241784
- 67732
- 59718
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10711Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako211608- 49566
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </339509