Mitenhän Lenin

basri Putin

Sellainen ukko voi saada käytännössä 120 miljoonaa ihmistä hypnoosiin. Siperiassakin kuulema olivat valmiita vaikka kuolemaan "Ukon" puolesta jos hyvin alkaa valkoiset ja vastustajat hyppiä silmille. Tohtori Goebbels tokaisi aikanaan että Lenin on Hitlerin jälkeen maailman historian suurin mies.

8

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Kuulemma" on kehnonlainen lähdeviite.

      Minä en muista tuollaista lukeneeni niistä muutamista Venäjän, Neuvostoliiton, Leninin, Stalinin, Trotskin ym. historiaa käsitelleistä teoksista joita olen lueskellut. Bolshevikit VKP(b) oli pisara erilaisten sakkien meressä 1900-luvun alun Venäjällä; Lenin viettikin silloin aikaansa Sveitsissä Krupskajan ja ennen kaikkea Inessa Armandin kanssa. Eivätkä bolshevikit olisi kuuna päivänä päässyt valtaan ellei tsaarin Venäjä olisi joutunut kaaokseen häviämänsä sodan vuoksi. Bolshevikit olivat hyvin organisoituneina ja äärimmäisen julmina valmiit mihin tahansa saadakseen vallan - ja mitä tahansa he tekivätkin sekä ennen vallankaappaustaan että sen jälkeen.

      Leninin todellinen valtakausi kesti pari-kolme vuotta. Ennen vuotta 1918 hän oli vain yksi kirjasto-ammattivallankumouksellinen lukuisten muiden joukossa. Saatuaan 1922 sydänkohtauksen hän vetäytyi julkisuudesta eikä sitä ennenkään ollut oikein formussaan Fanya Kaplanin rei´itettyä häntä pistoolillaan. Hän kuolikin sitten 1924 "tajuihinsa tulematta", kuten sikäläinen sanonta kuuluu.

      Kirjallisuutta:
      Alexandr Solzhenitsyn: Lenin Zürichissä

      http://www.google.fi/imgres?imgurl=http://www.wissen.de/wde/generator/substanzen/bilder/sigmalink/k/kr/kru_/krupskaja_nadeschda_konstantinowna_1826671,property=zoom.jpg&imgrefurl=http://www.wissen.de/wde/generator/wissen/ressorts/geschichte/index,page=1171954,chunk=img_0.html&h=500&w=392&sz=41&tbnid=27WeNyCot0vTYM:&tbnh=75&tbnw=59&prev=/search?q=krupskaja&tbm=isch&tbo=u&zoom=1&q=krupskaja&docid=buq7Rw6QeWOjXM&sa=X&ei=LJMtT86JKojh4QTx07SgDg&ved=0CFUQ9QEwCA&dur=2104

      http://www.google.fi/imgres?imgurl=http://4.bp.blogspot.com/_Nm_B7FlvPpE/R77Wj7AoLHI/AAAAAAAAA48/5n_eIKynCyE/s400/Inessa Armand.jpg&imgrefurl=http://loeildeschats.blogspot.com/2008/02/lnine-est-grand-et-je-suis-toute-petite.html&h=330&w=254&sz=53&tbnid=Ecjf1vfFKiwS9M:&tbnh=90&tbnw=69&prev=/search?q=inessa armand&tbm=isch&tbo=u&zoom=1&q=inessa armand&docid=fQ7IozmtQ9HO0M&sa=X&ei=1JItT6S6IsOH4gS8qsT8DQ&ved=0CD4Q9QEwAw&dur=3004

    • juustoni

      slaavit englanniksi slaves ovat tuhansien vuosien orjakansa. Mielenlaatu vain on se: ole orjaa tai pahin kurittaja. Välimuotoa ei ole.

      • vanhatt

        Pilasivat myös Stalinin ja Leninin länsilinjan. Stalin toki suhtautui varauksella länteen mutta ei avoimeen selkkaukseen pyrkinyt. Israelia tuettiin yhdessä lännen kanssa. Suez oli ehkä slaavin ainut voitto ja sekin johtui siitä ettei Amerikka halunnut kolmatta maailmansotaa. Loppu onkin turpalöylyjen historiaa kun möivät kalustoaan arabeille ja lähettivät kouluttajia sinne mutta selkään tuli amerikkalaisilta ja israelilaisilta kerta toisensa perään.


      • GC

        Slaavit on kylläkin englanniksi slavs, yksikkö = slav. Orjat = slaves, yksikkö = slave.


      • virs
        GC kirjoitti:

        Slaavit on kylläkin englanniksi slavs, yksikkö = slav. Orjat = slaves, yksikkö = slave.

        Se tulee joka tapauksessa germaanisesta orjaa tarkoittavasta sanasta ihan kuten finn tulee finderistä eli metsästäjäkeräilijästä vai oletko niin lahopää että uskot panslaavistien propagandaa. Slav tarkoittaa siis suurta? Näinhän maaorjien jälkeläiset meille väittävät.


    • GC

      Slav tulee sanasta slov, sana. Slaavit = sanoilla puhuvia. Vrt. saksalaiset = nemtsit "mykät" eli puhetaidottomat, eivät puhu kuin slaavit.

      Ja kaunista päivää itsellesikin. Ei, en usko kenenkään propagandaan.

      Sotket syyt ja seuraukset. Germaanit ottivat slaaveja orjikseen niin paljon, että slaavista ja orjasta tuli synonyymejä.

      • sefdi serf

        No niin eli myönnät itsekin miten se tuli synonyymiksi orja-sanan kanssa. Täysin yhdentekevää mikä sen alkuperäinen merkitys on ollut.


    • RV

      Valehtelet, kukaan ei usko noihin valheisiin mitä suustasi päästät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      103
      1054
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      58
      1005
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      830
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      144
      798
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      695
    6. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      103
      581
    7. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      90
      577
    8. 78
      541
    9. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      53
      537
    10. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      528
    Aihe