Oli vaikea löytää tälle nyt sopiva kategoria joten pahoittelen jos meni väärään..
Mutta siis, huomasin lehdessä muutama viikko sitten taaksepäin jutun jossa oli lueteltu omituisimpia deittisivustoja mitä internetistä löytyy,
siinä oli useampikin lueteltuna mutta yksi oli palvelu joka tarjosi USA:n vankiloissa istuville kirjeseuraa, eli vangit laittavat profiilinsa nettiin ja ihmiset voivat alkaa heidän kanssaan kirjekaveruuteen..
Unohdin koko asian ja pari päivää sitten törmäsin netissä tähän blogiin:
http://iloveprisoner.blogspot.com/
Jäin suoraan sanoen aika hämmentyneenä tuijottamaan koko asiaa..
tottakai jokainen tehköön niinkuin hyvältä tuntuu ja mistä sitä tietää vaikka tuota kautta sitten sen elämänsä kumppanin löytäisi.
Tässä seuraavassa esim. sivusto joka tätä palvelua tarjoaa:
http://www.writeaprisoner.com/
Voin kyllä myöntää että ajatus tuntui aluksi minusta kiinnostavalta ja hetken harkitsin itsekin hankkivani kirjeystävän jonka kanssa vaihtaa ajatuksia ja keskustella rankemmistakin elämäntilanteista (en kuitenkaan tarkoita mitään murhaajaa tai seksuaalirikollista) mutta hylkäsin tuon ajatuksen mietittyäni hetken, en tosiaan nimittäin tahtoisi muuta kuin kirjekaverin, ja jos toinen alkaisi tuntemaan jotain enemmänkin pelkkä ajatus on ahdistava että pitäisi rautalangasta vääntää ettei tahdo mitään enempää.
Mutta mitä mieltä yleisesti olette koko hommasta?
Onhan toi omalla tavallaan hienoa että voi rakastua toiseen niin palavasti että on valmis sitten lähtemään toiselle puolelle maapalloa odottamaan toisen vapautumista.. mutta itse olen kuitenkin sen verran perinteinen että tahdon löytää sen oman mieheni ihan katse- ja puhekontaktin kautta, tuntuu enemmänkin että tossa vankilaan kirjeitä meiningissä haetaan jotain pahaa poikaa kuitenkin alitajuntaisesti.. tai mistäs sitä ihmisten ajatuksista tietää.
Ja tähän törmäsin vielä:
http://www.karjalainen.fi/fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/2694-suomesta-vuodessa-tuhansia-kirjeitä-yhdysvaltalaisvangeille?tmpl=component&print=1
Mietin vaan että hakeekohan kirjoittajat jonkun luokan jännitystä omaan elämäänsä vai mikäköhän tässä buumissa piilee..
Vankeihin rakastuvat naiset(/miehet)
6
398
Vastaukset 6
- Nainen haluaa
aina turpaan...Jos muuta väittää niin valehtelee
- Ei halua.
Jollei sinun, "Nainen haluaa", kirjoituksesi ollut provo niin suosittelen, että hankit apua vihanhallintaongelmaasi.
- Niin...??
Miksi vaivaat päätäsi sillä, mitä muut ihmiset tekevät? Anna ihmisten elää ja elä itse omaa elämääsi.
Saavuttamaton on turvallinen, ei tarvitse pelätä pettymistä. Teininä tai esimurrosikäisenä harjoitellaan ihastumista ottamalla kohteeksi laulajia tai filmitähtiä ja ilmeisesti osa ei pääse kehityksessään sen pitemmälle vaan jatkaa sitä sitten "rakastumalla" esimerkiksi elinkautisvankeihin.
Mukana voi olla myös hoivaviettiä; uskoa siitä että pystyisi parantamaan miehen.
Aika säälittävää. Ja ihan turhaan miehet ovat kateellisia vangeille näiden saamasta huomiosta, koska ei täysipäinen aikuinen nainen ole tunteissaan teinin tasolla.- Hyppää pituutta.
Tuo nyt on kyllä ihan täyttä soopaa. Aikuiset ihmiset voivat hyvin kirjoitella keskenään ilman tällaisia "keittiöpsykologien" parantamistoive-ajatuksia tms.
Nimim. aika paljonkin vankien kanssa tekemisissä ollut
- Kolmiloikkaaja
Aina on jossain joku, joka tietää totuuden toisista, näiden suhteista ja niiden motiiveista paremmin kuin asianosaiset itse.
Olenkin miettinyt, miksi joku kulkee netissä keskustelupalstalta toiselle ruotimassa itselleen tuntemattonien ihmisten suhteita ja henkistä tilaa. Teininä ja murrosikäisenä harjoitellaan yhteiskunnan ja yhteisön moraalisäännöksiä, sovinnaisuuden ja sosiaalisten paineiden sietämistä arvostelemalla jokaista vastaantulijaa pinnallisin kriteerein. Ilmeisesti osa ei vaan pääse kehityksessään niin pitkälle, että näkisi putkea laajemmalle tai osaisi edes jättää toisten ihmisten yksityiselämän julkisen ruotimisen ja "diagnosoinnin" väliin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062195- 103886
- 64791
- 46790
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21706Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha511693Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76630- 64595
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23570- 57551