Oliko Suomen alueella ihmisiä ennen jääkautta?

Näinkin arveltu ja kirjoitettu. Mm Karijoen ns. susiluolasta on etsitty merkkejä nuotioista tai luulöydöksistä.
Eikös tuo ole huuhaata? Kun mannerjään reuna-alueilla, esim. Välimeren alueella ihmiset asuivat luolissa n. 40.000- 50.000 vuotta sitten.

Tais olla Suomi vielä arktisten eläinten asuttamaa viimeisimmän jääkauden jälkeen?

2

1528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tarkoittanet edellistä glasiaalia ennen? Nykyistä jääkautta on kestänyt jo noin 2,6 miljoonaa vuotta, eli paljon kauemmin kuin ihmistä on ollut olemassa.

      Nykyisen jääkauden viimeisin jäänmuodostus, Veikselin glasiaatio, alkoi jo n. 100 000 vuotta sitten, joten ihmisiä nykyisen Suomen alueella tuskin oli, saati, että mitään jälkiä olisi jäänyt kilometrisen jäätikön jyrättyä yli.

    • Tosiaan. Wikipedia, joka on meikäläisen kielitaidottoman luettavissa, kertoo Veikselin eli viimeisimmän jääkauden alkaneen 116.000 v. sitten.
      Olisiko Karijoen "susiluola" voinut säilyä jopa yli kilometrisen jääpainon alla painumatta, mutta näin siitä lehtimediassa kerrottiin.

      Monille uutta sekin, että Kainuun alueelta löytyvät vanhimmat asutuksen jäljet Suomessa. Toisaalta mannerjään sulamisen jälkeen Etelä-Suomi oli veden alla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      499
      1421
    2. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      64
      1146
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      61
      862
    4. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      61
      835
    5. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      787
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      746
    7. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      72
      714
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      30
      687
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      685
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      681
    Aihe