Taivutus

HDJG

Tunnilla mulle yleensä sanotaan et taivutteleppa sitä hevosta & semmosta peräkkäin toistamista et mun pitäis taivuttaa hevosta kulmissa ym. Mä yritän mutten tiiä miten se tapahtuu enkä kehtaa kysyäkkään, olen jo sen verran tasokkaassa ryhmässä.
Ite oon painanu sisäpohkeella ja vetäny hiukan sisäohjasta niin että hevosen pää tulee uran sisäpuolelle ,mutten nähtävästi tee oikein ,koska se ei oo ''taipumista''. Eli miten se siis tehdään nyt niinku helppo sanaisesti. Kuvitellen että olen juuri nyt selässä & tulen näyttämään minulle ohjeita.
Kiitos avusta.

2

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ratsastelija

      asetus:
      puolipidäte
      sisäohja asettaa (vedä noin pari senttiä ohjasta)
      ulkoohja pysyy tuntumalla eli älä anna sen löystyä
      ulkopohje normaalilla paikallaan lähellä hevosta
      tätä tehdään kulmassa :) tähän on monia eri tapoja mutta minä teen näin :)
      taivutus :
      puolipidäte
      sisäohja taivuttaa (vedä severan että kaula taipuu)
      ulkoohja myötää
      sisäpohje paikallaan voimakkaampana kuin ulkopohje . Ulkopohje voi olla vähän taaempana kuin normaalisti, tukee rungon taipumista. toivottavasti tästä oli apua mutta asiaa kannattaa kyllä kysyä opettajalta :) kaikilla on omat tapansa ... mutta hevosta asetetaan kulmassa ei minusta taivuteta. :)

    • Hevosen nimenomaan pitäisi taipua kaarevilla urilla, myös kulmissa. Ellei taivu, se alkaa helposti ns "kaatua" sisäkaarteen puolelle tai puskea mutkiin lapa edellä mikä ei ole tarkoitus. Tai niin minulle aikoinaan opetettiin ja olen sen käytännössä huomannut itsekin. Asetus on sitä, että vain hevosen pää kääntyy sen verran että ratsastaja näkee sen silmäkulman ja sieraimen, ja taivutus sitä, että hevosen koko vartalo päästä häntään kääntyy kaarelle kuin banaani.

      Miten hevosen sitten saa taipumaan, riippuu hevosen tasosta, herkkyydestä ja siitä mihin se on opetettu, mutta omallani teen taivutuksen niin, että kiristän hieman sisäohjaa ja myötään hiukan ulko-ohjalla pitäen sen kuitenkin tuntumalla. Sisäpohkeen pidän paikallaan, mutta ulkopohjetta siirrän hivenen verran taaksepäin. Tukee vartalon taipumista kuten Ratsastelija sanoi. Sisäpohjetta käytän kaarevan uran "jyrkkyyden" säätelyyn, eli jos hevonen alkaa kääntyä liikaa, painan sisäpohkeella pitääkseni sen riittävän suurella kaarella. Ja taas jos heppa alkaa karata uralta, painan sitä ulkopohkeella pienemmälle kaarelle.

      Toivottavasti tuosta nyt sai jotakin tolkkua... En oikein osaa sitä paremminkaan selittää. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      93
      3451
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      109
      3135
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      56
      2335
    4. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      22
      1902
    5. Olisitpa rakkaimpani

      Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras
      Tunteet
      6
      1738
    6. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1735
    7. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      11
      1680
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      24
      1516
    9. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1411
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      38
      1394
    Aihe