Oliko kaikki Ohranan henkilökunta tapettu vai

ziggy glekas

Oliko se venäläisen kykenemätön. Siksikö tarvittiin puolalaisia 20-luvulla Neuvostoliiton salaista poliisia johtamaan.

4

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osa oli tapettukin. Merkittävä osa lähti ulkomaille ja yhtä merkittävä osa värvättiin neuvostoelimiin. Niinpä monet vanhat vallankumoukselliset, mm. menshevikit, eserrät, anarkistit, trotskilaiset - ja bolshevikit - joutuivat tuttujen kuulustelijoiden kuulusteltaviksi, sittemmin vanhoihin tuttuihin tsaarinaikaisiin selleihinsä, vanhojen tuttujen vartijoiden vartioimiksi.

      Tsaarinaikaiset elimet tekivät työnsä hyvin tunnollisesti, koska he halusivat näyttää vallankumouksellisille millaisen yhteiskunnan he olivat saaneet aikaan, verrattuna h e i d ä n yhteiskuntaansa*.

      *Kts. Alexandr Solzhenitsyn: Vankileirien saaristo

    • Leninin salainen

      poliisi muodostettiin aluksi pääasiassa rikollisista. He olivat luotettavia, koska heillä ei ollut paluuta vanhaan yhteiskuntaan.

      Aivan samoin meillä punainen valpo värvättiin osittain suoraan selleistä. Taso oli valitettavan heikko, mutta onneksi pidätetyt pystyivät usein laatimaan itse kuulustelunsa.

      • lecter zorin goldfin

        Ei ne kaikki rikollisia olleet. Osa oli unkarilaisia ja bulgrialaisia sotavankeja. Bolsujen palveluksessa toimineista sotavankeista kuuluisin on Roland Freisler. Saksalaisia sotavankeja ei juuri tuohon aikaan siellä ollut. Freisler ei toki ollut Tsekassa. Kuuluisin siellä palvellut vanki tästä huolimatta. Freisler muistaakseni kutsuttiin vieraaksi 30-luvulla Neuvostoliittoon seuraamaan näytösoikeudenkäyntejä.


      • bal era econ pla,z
        lecter zorin goldfin kirjoitti:

        Ei ne kaikki rikollisia olleet. Osa oli unkarilaisia ja bulgrialaisia sotavankeja. Bolsujen palveluksessa toimineista sotavankeista kuuluisin on Roland Freisler. Saksalaisia sotavankeja ei juuri tuohon aikaan siellä ollut. Freisler ei toki ollut Tsekassa. Kuuluisin siellä palvellut vanki tästä huolimatta. Freisler muistaakseni kutsuttiin vieraaksi 30-luvulla Neuvostoliittoon seuraamaan näytösoikeudenkäyntejä.

        Järkevin selitys. Freisler todennäköisesti antautui vapaaehtoisesti. Oli sosialismiin taipuvainen. Tajusi kuitenkin Hitlerin tuhottu kommunistit ja Röhmin että missä mennään. Ironisinta tässä on miten "marsalkka" Tito taisteli ilmeisesti tosissaan, mutta "raivoava Roland" antautui Bela Kunin tavoin vapaaehtoisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      191
      8672
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4688
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      52
      3730
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      104
      3096
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      95
      2742
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      2498
    7. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1758
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1485
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      64
      1308
    10. Golffarit kehityksen jarruna

      Nyt kun yritetään saada kivitippua toimimaan niin golffarit iskee puukolla selkään joka asiassa. Majoituspalveluja maino
      Lappajärvi
      13
      1279
    Aihe