Ahdistaako teitä jos opettaja tulee ja asettelee jalat oikaan as

tyttö

Siis jos ootte ratsastamassa ja ratsastuksen opettaja tulee siirteleen jalkoja oikein. Saako se teidät ahistumaan? Mut ainakin vaikka siitä onkin hyötyä.

7

174

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minna oulusta

      Minulle ei tee kesää eikä talvea jos ope korjaa henk.kohtaisesti koipieni asentoa. Hyvä vaan että korjaa.
      Mutta jos et pidä siitä niin pyydä ettei hän tekisi niin. Sano että sinua ahdistaa. Mutta sano se niin ettei muita ole kuulemassa ettet nolaa häntä. Ammattinsa osaava opettaja huomioi kyllä pyyntösi.

    • Minua ei häirinnyt kun aikoinaan kävin tunneilla, mutta toisaalta minun asentoani korjailtiin fyysisellä kosketuksella vain silloin kun opettaja halusi havainnollistaa jotakin mikä on helpompi näyttää kuin selittää. Pääasiassa hän korjasi asentoani sanallisesti, mutta tarvittaessa pidimme palaverin jossa hän näytti kädestä - tai jalasta - pitäen mitä tarkoitti. Samoin teen nykyään itse silloin kun opetan aloittelevia ratsastajia.

      Mutta jos tunti keskeytyisi viiden minuutin välein siihen että opettaja haluaisi siirellä raajojani parempiin kohtiin, niin se kyllä takuulla harmittaisi.

    • Mammanajadi

      Minulla oli kerran oppilas johon ei saanut koskea.( Psyykkisistä syistä.) Oli tosi vaikea opettaa kun ei voinut kädestä pitäen näyttää. ( Esim ohjasotetta ). Mutta hän oppi lopulta, Kunnes osasi mielestään liiankin hyvin. Ponimme otti sellaiset luulot varsin kiitettävästi pois. Se ei siedä ylimielisyyttä.

    • Nöyryys on hyve... Eikös tämä oppilas ollut sellainen ettei häneen saanut edes katsoa? Minähän olin aina töissä silloin kun hän kävi, joten en koskaan tavannut häntä.

      • Mammanajadi

        Kyllä, ei saanut koskea eikä katsoa. Hankalaa opettaa kun ei voinut katsoa että oppilas ymmärtää mitä selitän.


      • johan on...
        Mammanajadi kirjoitti:

        Kyllä, ei saanut koskea eikä katsoa. Hankalaa opettaa kun ei voinut katsoa että oppilas ymmärtää mitä selitän.

        Uhhuh! Siinä saa jo tosissaan vaivata mielikuvitusta että keksii miten saa asiat menemään perille...


    • dixxieer

      Ei? :D Se on vaan hyvä, tajuupa paremmin, miten siel kuuluu olla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      332
      5078
    2. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      164
      3561
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      181
      3248
    4. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      15
      2192
    5. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      40
      1667
    6. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      254
      1437
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      41
      1401
    8. Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?

      Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop
      Maailman menoa
      368
      1370
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      48
      1361
    10. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      81
      1274
    Aihe