Hoitohevosellani on(ko) joku ogelma..

Nallekarhu 99

Olen 13 vuotias ja minulla on Suomenhevonen hoitohevosena, mutta se on kummallinen, se vauhkoontuu helposti ja on kokoajan hermostunut. Itse en pelkää enkä ole hermostunut ja stresaantunut, mutta hevoseni on. Se on tuotu tallille vasta mutta on totutellut siellä jo kuukauden. Kun harjaan sitä tai puhdistan kavioita se yrittää kuopia jalalla kun puhdistan kavioita.. Kun laitan satulaa se kääntää takamuksen minua kohti ja aikoo potkaista, jos haen sen tarhasta se käy ''päälle'' ratsastaessa se ottaa laukan ja ryöstää käsistä. Olen kokenut ratsastaja mutta tämä on ainut hevonen jonka olen kohdannut joka käyttäytyy näin...

1

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaikea sanoa näkemättä, mutta tulee mieleen muutama mahdollisuus.

      Liikaa energiaa. Aiheuttaa turhanaikasta pelleilyä kuten ryöstelyä. Mitä se syö ja paljonko, ja kuinka paljon se saa liikuntaa? Minkä ikäinen hevonen on?

      Testailee. Ainakin koipien nykiminen ja uhkailu tarhassa ja satuloidessa vaikuttaa siltä.

      Sillä on kipuja selässä tai jaloissa. Uhkailee sinua tarhassa, koska tietää, että laitat sen selkään satulan joka tekee kipeää. Uhkailee satuloidessa samasta syytä. Nykii koipiaan, koska jalkaan/jalkoihin sattuu ja sen on vaikea kantaa painoaan kolmella jalalla.

      Tarkista ensimmäisenä ettei sillä ole kipuja, niin ei tule turhaan rangaistua sitä jos se vain yrittää kertoa jotakin. Tarkista itse tai pyydä jotakuta joka osaa, mahdollisesti jopa eläinlääkäri.

      Jos kipuja ei ole, syynä on luultavammin yksinkertainen huono käytös, joka ratkeaa joko väkirehun poistamisella ruokavaliosta ja liikunnan lisäämisellä, tai tukevalla raipalla. Jälkimmäistä en voi oikopäätä suositella, koska osa hevosista saattaa tulla päälle jos niitä yrittää läimäyttää millä tahansa tavalla. (kuten omani)

      Tuota tarhakäyttäytymistä voit parantaa sillä, että käyt mahdollisimman usein sen luona ja ihan vain silittelet sitä tms. Älä ota sitä aina ratsastukseen kun menet hakemaan sitä. Käy sen luona vain huviksesikin. Mikäli se tarhataan yksin, voit vaikka viedä sille pieniä määriä heinää pitkin päivää. Kourallinen tai pari kerrallaan ja mahdollisesti jotain namia pala tai pari, esim porkkanaa (älä anna nameja kädestä ettei se opi näykkimään!). Tai hae se tarhasta ja mene syöttelemään sitä jonnekin nurmikolle. Hae se tarhasta, harjaa se ja vie takaisin tarhaan. Tee sen kanssa kaikkea mikä on sille kivaa. Sillä lailla se oppii, että läsnäolosi onkin hyvä juttu, eikä sen tarvitse enää uhkailla sinua.

      Satuloidessa laita hevonen lyhyeen naruun ja seiso sen lavan kohdalla kun laitat satulaa sen selkään. Jos seisot lähellä sen etupäätä, se ei pääse kääntämään takamustaan sinua kohti. Jos/kun se yrittää, ärähdä sille vihaisesti. Sitä voisi myös napauttaa raipalla takalistolle kun se yrittää, mutta se on hankalaa jos pitelee satulaa käsissään, joten tarvitsisit siinä vähän apua.

      Siihen viitaten: Puhuit hoitohevosesta. Tietääkö omistaja ongelmistasi sen kanssa? Oletko pyytänyt apua häneltä?

      En yleensä suosittele raipan käyttöä näin paljon koska sitä käytetään liian helposti väärin, mutta silloin tällöin se tulee tarpeeseen. Mutta miten on tämän suokin laita, ei voi varmuudella sanoa näkemättä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      299
      4840
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3085
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      54
      3022
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      33
      1580
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1262
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1209
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      12
      1042
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1031
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      1009
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      1001
    Aihe