Hoitohevosellani on(ko) joku ogelma..

Nallekarhu 99

Olen 13 vuotias ja minulla on Suomenhevonen hoitohevosena, mutta se on kummallinen, se vauhkoontuu helposti ja on kokoajan hermostunut. Itse en pelkää enkä ole hermostunut ja stresaantunut, mutta hevoseni on. Se on tuotu tallille vasta mutta on totutellut siellä jo kuukauden. Kun harjaan sitä tai puhdistan kavioita se yrittää kuopia jalalla kun puhdistan kavioita.. Kun laitan satulaa se kääntää takamuksen minua kohti ja aikoo potkaista, jos haen sen tarhasta se käy ''päälle'' ratsastaessa se ottaa laukan ja ryöstää käsistä. Olen kokenut ratsastaja mutta tämä on ainut hevonen jonka olen kohdannut joka käyttäytyy näin...

1

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaikea sanoa näkemättä, mutta tulee mieleen muutama mahdollisuus.

      Liikaa energiaa. Aiheuttaa turhanaikasta pelleilyä kuten ryöstelyä. Mitä se syö ja paljonko, ja kuinka paljon se saa liikuntaa? Minkä ikäinen hevonen on?

      Testailee. Ainakin koipien nykiminen ja uhkailu tarhassa ja satuloidessa vaikuttaa siltä.

      Sillä on kipuja selässä tai jaloissa. Uhkailee sinua tarhassa, koska tietää, että laitat sen selkään satulan joka tekee kipeää. Uhkailee satuloidessa samasta syytä. Nykii koipiaan, koska jalkaan/jalkoihin sattuu ja sen on vaikea kantaa painoaan kolmella jalalla.

      Tarkista ensimmäisenä ettei sillä ole kipuja, niin ei tule turhaan rangaistua sitä jos se vain yrittää kertoa jotakin. Tarkista itse tai pyydä jotakuta joka osaa, mahdollisesti jopa eläinlääkäri.

      Jos kipuja ei ole, syynä on luultavammin yksinkertainen huono käytös, joka ratkeaa joko väkirehun poistamisella ruokavaliosta ja liikunnan lisäämisellä, tai tukevalla raipalla. Jälkimmäistä en voi oikopäätä suositella, koska osa hevosista saattaa tulla päälle jos niitä yrittää läimäyttää millä tahansa tavalla. (kuten omani)

      Tuota tarhakäyttäytymistä voit parantaa sillä, että käyt mahdollisimman usein sen luona ja ihan vain silittelet sitä tms. Älä ota sitä aina ratsastukseen kun menet hakemaan sitä. Käy sen luona vain huviksesikin. Mikäli se tarhataan yksin, voit vaikka viedä sille pieniä määriä heinää pitkin päivää. Kourallinen tai pari kerrallaan ja mahdollisesti jotain namia pala tai pari, esim porkkanaa (älä anna nameja kädestä ettei se opi näykkimään!). Tai hae se tarhasta ja mene syöttelemään sitä jonnekin nurmikolle. Hae se tarhasta, harjaa se ja vie takaisin tarhaan. Tee sen kanssa kaikkea mikä on sille kivaa. Sillä lailla se oppii, että läsnäolosi onkin hyvä juttu, eikä sen tarvitse enää uhkailla sinua.

      Satuloidessa laita hevonen lyhyeen naruun ja seiso sen lavan kohdalla kun laitat satulaa sen selkään. Jos seisot lähellä sen etupäätä, se ei pääse kääntämään takamustaan sinua kohti. Jos/kun se yrittää, ärähdä sille vihaisesti. Sitä voisi myös napauttaa raipalla takalistolle kun se yrittää, mutta se on hankalaa jos pitelee satulaa käsissään, joten tarvitsisit siinä vähän apua.

      Siihen viitaten: Puhuit hoitohevosesta. Tietääkö omistaja ongelmistasi sen kanssa? Oletko pyytänyt apua häneltä?

      En yleensä suosittele raipan käyttöä näin paljon koska sitä käytetään liian helposti väärin, mutta silloin tällöin se tulee tarpeeseen. Mutta miten on tämän suokin laita, ei voi varmuudella sanoa näkemättä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      189
      1316
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      842
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      50
      711
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      612
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      590
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      574
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      570
    Aihe