Kuuluuko helluntailaisuuteen?

On/off

Raamatun-, Jumalan sanan oikea ymmärtäminen? Onko Jumalan sanan esillä pitäminen ja sen sanoman käsitteleminen helluntailaisuutta?

4

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helluntailaisuus on opillisesti hyvin hajanainen liike, johon kuuluu maailmanlaajuisesti tuhansia eri seurakuntia. Seurakuntien oppi saattaa vaihdella hyvin merkittävästi ja monet helluntaiyhteisöt pitävät toisiaan lahkoina. Suomessa helluntailiikkeen pääuoma on jakaantunut kolmeen osaan ja sen lisäksi maassamme on kymmeniä pieniä erillisinä toimivia helluntailais-karismaattisia yhteisöjä.

      Jumalan sanaa pidetään esillä kaikissa helluntaiseurakunnissa. Sanomaa käsittelee jokainen helluntaisuuntaus omalla tavallaan. Helluntailiikkeen sisällä on erimielisyyttä Jumalan sanan oikeasta ymmärtämisestä ja se aiheuttaa ristiriitoja ja jännitteitä helluntaiseurakuntien ja helluntailaisten välille. Jokainen suuntaus omasta mielestään ymmärtää Raamatun- ja Jumalan sanan oikein.

    • >>>Helluntailiikkeen sisällä on erimielisyyttä Jumalan sanan oikeasta ymmärtämisestä ja se aiheuttaa ristiriitoja ja jännitteitä helluntaiseurakuntien ja helluntailaisten välille.

    • Kaikilla Raamattu

      Oikein hyvä vastaus Matzdelsilta!

      On muistettava, että kaikkeen kristillisyyteen kuuluu Jumalan Sanan oikea ymmärtäminen ja Jumalan Sanaa pidetään esillä. Myös monet äärikarismaattiset ja pahasti harhaan menneet seurakunnat perustelevat oppinsa Raamatulla. Useimmiten perustelut ovat muutamissa jakeissa, mutta ei Raamatun kokonaisilmoituksessa ja erillisen jakeiden ympäröivässä asiatekstissä.

      Mazdels toteaa aivan oikein. Helluntailaisuus on jo Suomessa jakaantunut, saati sitten globaalisti. Mitään yhtenäistä opillista liikettä ei helluntailaisuudessa ole. Maailmalla nopeimmin kasvavien seurakuntien joukossa on lukuisi helluntaiseurakuntia, joiden oppi täyttä äärikarismaattista, voima- ja kunniateologiaa. Jeesuksen ristin sijasta korostetaan omaa kokemusta ja itsessä koettua voimaa .

      • +@:)

        Joo


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      101
      1031
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      57
      989
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      830
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      144
      798
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      695
    6. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      103
      571
    7. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      90
      567
    8. 78
      541
    9. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      53
      537
    10. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      518
    Aihe