Ajatelkaa nyt ketjusonnan lähettäjät!!

Pate

Kyllä on pöllöä porukkaa omassakin kaveripiirissä. Jumankauta akateemisesti koulutettuja ukkoja ja saakeli lähetteleevät kaikenlaista ketjukirjeroskaa ym... Vissiin arvon posteljooneilta unohtunut että tekeevät oikean karhun palveluksen roskapostittajille. Nyt on siis käynyt mm. niin että oma firmanpostiosoite on menetetty, tekemättä itse mitään.

Miksi sitten en lähetä ketjukirjeroskaa kavereilleni?

1.Yhdenkin ketjussa olevan koneelle pesiytynyt virus (tietokoneissa on sellaisia) aiheuttaa roskapostitulvan kaikille ketjuissa oleville osoitteille.

2. Listan päätyminen (jotkut jopa lähettävät itse cc:nä) roskapostittajalle on hänelle taivaan lahja. Eikun jo valmiiksi testatut osoitteet myyntiin ja rahaa senkun ropiseen.

Olen vahvasti sitä mieltä että jokaiselta sähköpostia käyttävältä tulisi vaatia tutkinto, jossa vähän kerrottaisiin miten sitä käytetään.

4

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • roskat roskiin

      Se on kuulemma laissa kielletty kaiken maailman ketjukirjeet. Laita nimi listaan ja lähetä kaikille ja jäkäjäkä. Ne kannattaa poistaa heti!!!!

    • mää

      ei tiedä palkanmaksajat mitä tädit työajalla tekee. tosiaan lähettävät "hauskoja" power pointteja sun muuta aivan vi**n kiinnostavaa roskaa. Toivottavasti tääkin hössötys menee joskus ohi

      • Kun tädit potkasee tyhjää :D


      • täti konttorista
        lammas-jr kirjoitti:

        Kun tädit potkasee tyhjää :D

        Sori vaan, mut heko-heko äijät puvuissaan on pahempia. On kiva lähetellä kuvia mitä kotona ei uskalla edes katsoa... Nytkin on kaksi miehisten MIESTEN konetta saastunut. Onpa ihme! t. nähty ja kuultu on kyllästymiseen asti


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      71
      5027
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      39
      3790
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      25
      3378
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      79
      2391
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1909
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1581
    7. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      356
      1581
    8. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1542
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      15
      1485
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      34
      1345
    Aihe