Tähän joukkoon mahtuu vetelykset, joupot, nistit, laiskurit, luovuttajat, elämäntapapummit, "kotiäidit" ja paljon muuta. Pisimpään notkujilta tukia pienemmiksi tässä taloustilanteessa, näistä saattaisi jokunen jopa mennä ja pysyä töissä ainakin siihen asti kun pääsee taas lypsäämään ansiosidonnaista. Tanskalla on paljon annettavaa päättäjille Suomessa, tarkastelkaapa miten siellä homma toimii.
---
"Ihalaisen mukaan Suomessa ei olla havahduttu siihen, että kaikista työttömistä puolet eli noin 180 000 ihmistä on jo vaikeammin työllistettäviä. He ovat Ihalaisen mukaan niin pitkäaikais- kuin toistuvaistyöttömiä sekä työllisyystoimenpiteiden piirissä turhaan olleita."
http://www.hs.fi/politiikka/a1421380211536
jo 180.000 pitkäaikais notkujaa Suomessa
30
164
Vastaukset
- jeeses
Ulkomaalaisia mamuja ja pakolaisia on jo yli puoli miljoonaa eli yli kaksi kertaa enemmän kuin suomalaisia työttömiä.
http://www.stat.fi/- KOMMENTZ
JA PARI LUUSERIKIRJOITTJAA VIELÄ MUIDEN LISÄKSI ?
- kskjgfgs
joka vuosi Suomeen tulee noin 20 000 oleskeluluvansaajaa ja kiintiöpakolaiset päälle.
- Kokoomus haluaa Su
Kokoomus haluaa Suomeen 1,8 miljoonaa maahanmuuttajaa kymmenen vuoden sisällä!!
Sinä maksat!!!! >
No kohta niitä on..jokainen saa kotiinsa oman sompputontun :D
Kiitä kokkareloisia! Ne tänne haalii halpatyövoimaa...Ilman halpatyövoimaa Suomessa olisi täystyöllisyys!!
Jyrki Katainen tuli sitten kaapista esiin Ykkösaamu-ohjelmassa TV1:ssä : http://www.youtube.com/watch?v=1H4byTP1q9s
Katainen haluaa Suomeen 1,8 miljoonaa maahanmuuttajaa kymmenen vuoden sisällä,
jotta Suomen huoltosuhde pysyisi nykyisellä tasolla. Jokainen silmät päässä oleva ihminen ymmärtää, millaista reaalinen maahanmuutto on.
Käytännössä siis Katainen ja Kokoomus haluavat tuhota Suomen,
koska suunnitellut ihmismassat eivät todellakaan paranna huoltosuhdetta vaan päinvastoin heikentävät sitä dramaattisesti samalla kun maa muuttuu ihmeelliseksi, väkivaltaiseksi ja eriarvoiseksi islamilais-afrikkalaiseksi sekasikiöksi.
Massiivinen maahanmuutto tuhonnee kantaväestön kulttuuriin. Muuttajilla ei ole suuren määränsä vuoksi sopeutumistarvetta.
Lyhyesti. Pitäisin erittäin kiireellisenä poliittisen eliitin vaihtamista.
http://octavius1.wordpress.com/2008/...tuhota-suomen/
http://areena.yle.fi/toista?id=1558914.
Tätä saat kun äänestät kokkareita!!!!! - KesKusta
KOMMENTZ kirjoitti:
JA PARI LUUSERIKIRJOITTJAA VIELÄ MUIDEN LISÄKSI ?
Sipilä voi leikata voilla kuuman veitsen läpi.
Sipilä laski äärettömään. Kahdesti.
Sipilä voi sytyttää nuotion hankaamalla kahta jääpalaa yhteen.
Sipilä ei kuunnellut koulussa opettajaa, vaan opettaja kuunteli Norrisia.
Sipilä ei nuku, Hän odottaa.
Sipilä ei murehdi maailman asioista. Hän päättää niistä.
Sipilä juoksi cooperin testin 6 minuutissa.
Sipilä käyttää tabascoa silmätippoinaan.
Sipiläkään ei ole täydellinen, sillä häneltä puuttuu heikkoudet.
Sipilä ei tarvitse kelloa, hän päättää paljonko se on.
Kerran Sipilä vieraili Neitsytsaarilla. Nykyään niitä kutsutaan ”Saariksi.”
Sipilä ei koskaan opi. Hän tietää jo kaiken."
Kun Alexander Bell keksi puhelimen, hänellä oli jo 3 vastaamatonta puhelua Sipilältä.
Sipilä ei soita väärään numeroon. Vastaat vain väärään puhelimeen.
Sipilällä on karhuntalja olohuoneessaan. Karhu ei kuitenkaan ole kuollut, vaan ei vain uskalla liikahtaa.
Taikurit voivat kävellä vetten päällä. Sipilä voi uida maalla.
Kuolema sai kerran kokea Chuck Norrisin läheisen kokemuksen.
Kun mörkö menee illalla nukkumaan, hän varmistaa ettei kaapissa ole Sipilää.
Sipilää puri kerran myrkkykäärme. Kolme päivää kärsittyään... käärme kuoli.
Evoluutioteoriaa ei ole olemassa. On vain lista eläimistä, joiden Sipilä antaa elää.
Sipilä käsi on ainoa, joka voi voittaa kuningasvärisuoran.
- Käytäntö Suomessa
Laskepa kannattaako 7 lapsisen perheen vanhempien mennä töihin vai olla menemättä. Esim. siivoojaksi. Tai jonnekin toimistoon.
- Lapsia kaikille!
Lapsilisät, kotihoidontuki, asumistuki, toimeentulotuki, nämä pitävät huolen siitä että tilanne ei muutu. Jos muuttuisi niin se olisi naisilta pois eli ei muutu.
- Benefit Cap Suomeen
Lapsia kaikille! kirjoitti:
Lapsilisät, kotihoidontuki, asumistuki, toimeentulotuki, nämä pitävät huolen siitä että tilanne ei muutu. Jos muuttuisi niin se olisi naisilta pois eli ei muutu.
Pitää ottaa käyttöön kattoraja tuille kuten Briteissä. Yksi talous voi saada vuodessa maksimissaan tietyn verran avustuksia oli sitten perheessä 2 tai 8 lasta.
Rupeaisivat Suomessakin miettimään annanko paljaalla jos itsellä ei uraa eikä työpaikkaa samalla kun mies lorvii kauppakeskuksessa kahvilla päivät pitkät. Nyt tilanne on aivan sairas, voita hankkia vaikka 10 lasta ja muut veronmaksajat maksavat. Monelle työssäkäyvälle parille kaksi lasta rasittaa jo taloutta sen verran että kolmatta ei edes harkita.
Tämänhän takia systeemi on Briteissä otettukin käytöön, oikeudenmukaisuus! veronmaksajat vs. kuormasta syövät
Benefit cap (katto sosiaalietuuksille per talous) - ei sovelleta eläkeläisiin.
http://www.bbc.com/news/business-23313989
Briteissä kävi muutoksen jälkeen näin:19.000 lorvijaa saikin yhtäkkiä töitä kun kiristettiin ehtoja!
---
Ministers said the policy – which came into force last July – was also encouraging thousands of families on benefits to look for work.
At least 19,000 households faced with having their benefits cut have now found a job. Thousands more have taken up offers of help in finding employment.
Read more: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2536509/Revealed-How-33-000-families-claiming-26-000-year-benefits-cap-imposed.html#ixzz3P03JIKla
Follow us: @MailOnline on Twitter | DailyMail on Facebook
- alan saman
sitten on työ paikoja aina auki samoja mutta palkkaus tekee uprit työn ottamiseen.
- ruikutus
Sun viestistä näkyy ainoastaan tietämättömyys asioista ja ärtymys. Kannattaisi laajentaa elämänkatsomusta. Toki hyvä että sun valitus menee ansiosidonnaiseen, jos on ihan pakko ruikuttaa. Kumma ettet valita muista rahakohteista mitä suomessa on.
- Lapsia kaikille
Todella, tuo ansiosidonnainen aivan unohtui luettelosta. Se siis samaksi kuin edeltävä palkka eläkeikään saakka.
- eilitranmitta
Itellä on liinat kiinni toistaiseksi. Ei huvita maksella Kreikan verorästejä ja takoa kapilastieille pääomaa kun itselle ei juuri siivua jää pyramidipelissä. Taidat olla helposti höynäytettävä ja muutenkin vähän yksinkertaiinen kun täällä möliset moisia. Taidatkin olla trolli. Jokatapauksessa voit pitää tunkkis mun pualest.
:D- varas mikä varas
"takoa kapilastieille pääomaa"
Sinä vasta pahin varas laatuaan olet, varastat duunareiden tilipussista jokaisena palkkapäivänä riihikuivaa rahaa. Sinunlaisten loisten takia tämä maa muuttuu päivä päivältä huonommaksi meille hyville kansalaisille. Senkin saamaton rakkikoira!
Mene duuniin ja lopeta ainainen piipityksesi! - Naatiskelija 666
varas mikä varas kirjoitti:
"takoa kapilastieille pääomaa"
Sinä vasta pahin varas laatuaan olet, varastat duunareiden tilipussista jokaisena palkkapäivänä riihikuivaa rahaa. Sinunlaisten loisten takia tämä maa muuttuu päivä päivältä huonommaksi meille hyville kansalaisille. Senkin saamaton rakkikoira!
Mene duuniin ja lopeta ainainen piipityksesi!Häh, häh, häh, hää. Mäpä saan nukkuu pitkään. Läl, läl, läl lää. Voin vetää kännit vaikka keskellä viikkoo. Sua se ottaa pattiin, et voi silti mittään.
Aah! Rappion ihana raukeus. Orjat takoo mulle fyrkkaa. - eip käy katteeks
Naatiskelija 666 kirjoitti:
Häh, häh, häh, hää. Mäpä saan nukkuu pitkään. Läl, läl, läl lää. Voin vetää kännit vaikka keskellä viikkoo. Sua se ottaa pattiin, et voi silti mittään.
Aah! Rappion ihana raukeus. Orjat takoo mulle fyrkkaa.Suomen syöpäkö se sieltä heräili? Nyt sitten alkaa pussikaljoittelu kestäen aamun tunneille...vedä oikein kunnolla ja vähän päälle... sitten kunnon tappelut oksennetulla matollasi toisen syövän kanssa. ha ha haaa
- leipänsähankkinut
Naatiskelija 666 kirjoitti:
Häh, häh, häh, hää. Mäpä saan nukkuu pitkään. Läl, läl, läl lää. Voin vetää kännit vaikka keskellä viikkoo. Sua se ottaa pattiin, et voi silti mittään.
Aah! Rappion ihana raukeus. Orjat takoo mulle fyrkkaa.Et taida kovin kauan nautiskella. Ansiosidonnaisen maksuaikaa lyhennetään ja pienennetään, joten sinunkin, nautiskelijan, lienee pian pakko alkaa ansaita leipäsi. On melko vastuutonta elellä muiden siivellä. Ennen vanhaan ei olisi tullut mieleenkään keikkua armopaloilla ja vielä kehuskella niillä. Oli kunnia asia hankkia leipänsä vaikka sitten maata kuokkimalla tai toisten nurkkia siivoamalla.
- puuuuh
Eläkkeellä olisi mukavampi notkua. Rasittaa se työkkärissä käyntikin.
- oleskelulupa
Koko tuo oleskeluluvan myöntäminen on väärin. Sen pitäisi olla yhdistetty työ-, ja asumislupa. Jos kerran saat oleskeluluvan niin mitäs teet? Oleskelet, kukaan ei sano mitään työstä, sossu jakaa rahaa ilman vastinetta!
- dhgfs
Pressahan sanoikin taannoin että Suomesta on tullut oleskeluyhteiskunta ja sitähän se on kun joka vuosi annetaan noin 20 000 oleskelulupaa ulkomaalaisille.
- kuin
tilastokeskus kun laskee enää tyottömäksi edellä mainitun määrän .
- huonoa politiikkaa
Tilanne on seurausta työvoimapolitiikasta jota alettiin toteuttaa laajasti 2000-luvun alusta. Esimerkiksi kuntouttava työtoiminta on sellaista pelleilyä ettei paremmasta väliä. Käydään muka "töissä" ja palkatta ja luullaan että sellainen edesauttaa työtöntä työllistymään. Ei se auta, vähän aikaa pyritään jossain työpajassa ja sitten vaan häippästään takaisin sossun rahoille ja sama uudeleen ja uudelleen. Ei ihme jos on pitkäaikais- ja toistuvaistyöttömyyttä.
- mitä ihmettä
Demari Filatov sanoo tuossa hesarin jutussa näin:
"Voisi ajatella, että paikallisesti sopien rakennettaisiin sellaisia työtehtäviä jotka irrotettaisiin normaaleista, vaikka julkisen palvelun tuottamista asioista. Tätä tehtäisiin työvoima- ja hyvinvointipolitiikan yhteistyönä."
Irroitellaan vaan asoita ja työntekijöitä kolmannelle sektorille ja duunari kiittää.- missä palkka
ja kertoo myös, että hommasta maksettaisiin työllistettävälle työmarkkinatuen suuruinen korvaus. Ja asialla ns. työväenpuolue?
- äökkki
missä palkka kirjoitti:
ja kertoo myös, että hommasta maksettaisiin työllistettävälle työmarkkinatuen suuruinen korvaus. Ja asialla ns. työväenpuolue?
Silloin tekijästä tulee osa työväkeä kun tekee hommia. Sohvalla norkoilija on aina vasemmistolainen syäpä.
- joku oikeudenmukaisu
Ja mistähän löytyvät ,sitten ne 180 000 kannattavaa työpaikkaa Suomessa? Yk:n pitäisi puuttua myös ulkomaiden sosiaaliturva järjestelmiin.Js ei valtiolla ole tarjota jokaiselle työttömälle töitä,koko tuon talousalueen ja valtion olemassaolo pitäisi kyseenalaistaa.Jyrkkä ei millekään orjatyölle ja kapitalistien metkuille kilpailuttaa työttömät hengiltä.
- duunari2
Ansiosidonnaista sain n.2 1/2 kuukautta sen maksaminen lopetettiin kun erehdyin hakeen koulutukseen mutta siinä koulutuksessa vaadittiin eräässä osiossa ns. direktiivipäivät,niin ja jouduin perumaan koulutukseen hakemisen se tuli tietooni vasta sen jälkeen ja siitähän soppa syntyi !
TE-keskus vaati perusteelisen selityksen moiseen,sen tein TE keskuksen sivulla vaadittuun päivämäärään mennessä 13.1.2015 !
Nyt kuin tein selvityksen varmaan johonkin kohtaan tuli väärin raksattua,muuten tämä koulutuspaikka oli 900km päässä eli ei työssä käynti alueella läheskään !
Tämän päivämäärän jälkeen sieltä ei ole otettu minuun minkäänlaista yhteyttä,näin vain ammattiliiton kassan omilta sivuilta että harkitaan tutkinnan ajaksi päivärahan maksun keskeyttämistä !
Mutta varmaan tein siinä suurimman virheen ammattiani yrittäessä kohentaa ja noin oma-aloiteesti hakeutua koulutukseen ilman TE keskuksen lausuntoa !
Olen tämän yhteiskunnan eteen tehnyt duunia tavallisena duunarina yli lähes 45v,sitten tuli ns.saneeraus yksikkö lopetettiin !
Vaikka olen yli 60v halu tehdä työtä ja edetä ammatissa tämä tuntuu tänäpävänä olevan rikollista, jos tekee pienen virheen TE keskuksen ATK:sa siitä joutuu tuomiolle saattaa saada "linna tuomion" !
Minä en ole luovuttaja tyypiä TE-keskusta ja asiaa käsitteleviä virkailijota vastaan teen tietenkin rikosilmoituksen ! On vitun hienoa, että kohta on perkele mittari täynnä - kaheksaakymppiä kohta kolkuttelen. Nälkää en nää kun vanha sissi pärjää muutamalla kolikolla päivän.
Tuo on iso moka suomalaisilta päättäjiltä, että selkärangattomia on päästetty noin paljon mukaan...
Sairaita ja geeniperimällisesti säälin, koska he eivät ole syypäitä omaan henkiseen ja fyysiseen kurjuuteensa.- SossuPummiTkURIIN
Suomessa notkuvien sossupummi syöpäläisten tukiaiset puolitettava voimatoimin.
Työn vastaanottamiseen pakotettava voimatoimin vaikka Karhuryhmän avustuksella.
Ainakin kotiäitiloiset pitäisi ajaa töihin vaikka ruoskimisen uhalla. - Kova duunari
Oletko itse jouppo vai mikä juppiloinen? Suomessa on sitäpaitsi puoli miljoonaa työtöntä, suurin osa vain tilastoilta jemmassa, orjatyöläisinä.
Annatko sinä työpaikan tunnokkaalle ja ahkeralle työntekijälle? Jos annat niin yhteystietoja peliin, jos et niin pidä turpasi kiinni paskanjauhaja. - hesyövätkuormasta
Työttömät pummiloiset pakkotyöhön ja kaikki tuet välittömästi poikki jos ei työ maita, niin johan loppuu niljakas vetelehtiminen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1202081
- 1561977
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h281926Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue141192- 51987
- 85946
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To23875- 114834
Minä tunnen sinut
Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell50811Mihin olet kadonnut kaivattuni?
Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon33789