seurakuuntelija
25.6.2015 14:57
Kesäseuraradiossa juuri kuultiin Porin kaupunginjohtaja Aino-Maija Luukkasen haastettelu:
http://vod.kepit.tv/kesaseuraradio.html?nettiradio/
Kaupunginjohtaja Luukkanen osallistuu suviseuroihin Vaasassa. Hän kertoo olevansa iloinen siitä, että Suomen itsenäisyyden 100-vuotisjuhlaseurat, suviseurat, järjestetään Porissa, Kirjurinluodossa, vuonna 2017. Porin väkiluku silloin kaksinkertaistuu neljän päivän ajaksi.
Kesäseuraradio lähettää ohjelmaa 27.7.2015 saakka.
Juutalaisillekin kaikki synnyt anteeksi!
8
<50
Vastaukset
Mitkä synnit ?
- Synnillinen
Synti on kaikki sellainen, joka on olemukseltaan "epäjumalallista", eli ei-Jumalan tahdon mukaista. Syntiinlankeemuksessa ihminen saastui ja häneen tuli synnin olemus.
Syntejä voi yrittää luetteloida, mutta ihminen eksyttää itsensä, jos hän luulee, että puhdistumalla 1-5 synnistä hän ei enää olisi syntinen. Synti roikkuu meissä kehdosta hautaan. Mistä luulee puhdistuneensa, kurkistaakin jo takaisin ikkunasta.
Koska meidän omat sovitustekomme eivät voi tehdä tyhjäksi syntisyyttämme, tarvittiin täydellinen uhri syntiemme sovitukseksi.
Jumala vaikuttaa meissä synnintunnon, armon, uskon ja sovituksen.
Holokaustin jälkeen on todennäköisesti aika vaikea uskoa Jumalaan, ainakaan hyvään jumalaan.
Haluaa vain olla ulkopuolella ja katsoa, kun toiset leikkii jumaliensa kanssa.- holokaustiOnHyväSyy
leikkiä maailman vahvinta uhria,
ja tehdä arabeille samalla tavalla,
jumalan nimeen...
- maailman
Pahin synti on uskoa valheeseen, ensinmäinen synti, ja toinen on torjua totuus ensimmäisen perusteella.
- Utelias.krisu
Ehkä sinun uskontosi mukaan.
Kristinuskon mukaan kaikki synnit ovat samanarvoisia. Niitä on niin paljon, vaikkakin ne lähtevät yhdestä synnin puusta, ettei niitä voi varsinkaan numerojärjestyksessä luetteloida.
Mihinkähän raamatun- ja opinkohtaan mahdat perustaa opetuksesi?
Juutalaisesta uskonnosta en tiedä, mitä he opettavat synnistä. - Perisyntinen
Utelias.krisu kirjoitti:
Ehkä sinun uskontosi mukaan.
Kristinuskon mukaan kaikki synnit ovat samanarvoisia. Niitä on niin paljon, vaikkakin ne lähtevät yhdestä synnin puusta, ettei niitä voi varsinkaan numerojärjestyksessä luetteloida.
Mihinkähän raamatun- ja opinkohtaan mahdat perustaa opetuksesi?
Juutalaisesta uskonnosta en tiedä, mitä he opettavat synnistä.On tosin niin, että katolilainen oppi jakaa synnit eräänlaiseen järjestykseen, mm. kuolemansynteihin ja synteihin jotka eivät niin kuolemaksi ole.
Luterilaiset kai opettavat hiukan toisin.
Tällainen on jo tiedettä. En yleensä pohdi syntejä. Niiden ajattelemisesta tulee jo paha olo.
Mitä synneille sitten voi? Ei paljonkaan. Yrittää elää Jumalan tahdossa ja jos mahdollista, vähällä synninteolla. Ja sitten kun huomaa, että kyllä tässä niin syntistä ollaan, ei muuta kuin katua, tunnustaa Jumalalle, rukoilla armoa ja pyytää voimaa vanhurskaampaan elämään.
- näyttää
lukevan, että synnyt .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591194Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11870Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75795- 53634
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83633Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46564Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33547Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40501