Ihminen luonut jumalan

Hyttyf

Jos et usko, ole sitten tyhmä.

9

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tällä sivulla on tarkoitus puhua siitä voimasta tai niistä voimista joita ei voi äänestämällä eikä tiedeyhteisöjen tai eri uskontojen päätöksellä muuttaa.

      Usko on yleistermi ja jokainen uskoo, olevansa olemassa vaikka ei olemassaololle ole yksiselitteistä määritelmää https://fi.wikipedia.org/wiki/Olemassaolo
      olemassaolo on olennainen kysymys puhuttaessa jumaluudesta.

      Sopiiko että puhutaan Jumaluudesta ei eri uskontojen jumalista.

    • Malliksi voisin kertoa että rakkaus on yksi niistä käsitteistä jotka ovat olemassa:
      .
      Määritelmä mitä rakkaus ei ole: Rakkaus joka etsii syytä tai motiivia on etsimistä, ei rakkautta

      • aikalainen2

        Rakkaus on kaiken lähde, josta koko maailmankaikkeus on ilmennyt.
        Meidänkin elämämme on osa tätä lähdettä, emme vain ole tietosia siitä, sillä kehityksen kautta materiasta syntynyt ajallinen ego sielu, on pimittänyt tuon totuuden meiltä.
        Rakkaudella ei ole syytä eikä aiheuttajaa


    • enkel1

      Olen suosiolla tyhmä, mutta haluan tietää. Joten sinä, aloittaja , kerro minulle mitä tarkoitat luomisella, luoda jotain. Kerro minulle myös mitä tarkoitat jumalalla! Ja kerro vielä, miksi minun pitäisi uskoa juuri sinun ajatukseesi eli todisteet pöytään!

      • Todisteet-puuttuvat

        Jumalien ja muun "yliluonnollisen" olemassa olon puolesta ei ole ihmisen kuvitelmien lisäksi ensimmäistäkään havaintoa. Siinä syy miksi niitä ei ole syytä pitää todellisuuteen kuuluvina asioina.

        Ja todistamisen taakka on hänellä, joka joka väittää jonkin asian olevan tosi. Minä voin todistaa käyneeni Tukholmassa. Voitko sinä todistaa nähneesi Jumalan tai Jeesuksen?


      • Kaikki-on-täydellistä

        Ihailtavaa on kaipauksesi:
        Onnellista on ettei se jumala ole olemassa jonka sinä kuvittelet muiden näkevän


      • valistunut

        USKOMUS jonkun ulkopuolisen voiman olemassaolosta on synytynyt väärinkäsityksenä syynja seurauksen lain toiminassta, jossa tietyistä teoist syntyy seuraus

        tämä väärinymmärrys on niin hyvä vallanpitäjille, että sitä ei kannata oikaista., vaan pitää kansa pimeydessä asian suhteen, jotta heidän valtansa jatkuisi ikuisesti

        Syyn ja seurauksen laki on suurin voima maailmankaikkeudessa, johon se sisäänrakenuneena kehitystä ohjaamassa


      • Todisteet-puuttuvat kirjoitti:

        Jumalien ja muun "yliluonnollisen" olemassa olon puolesta ei ole ihmisen kuvitelmien lisäksi ensimmäistäkään havaintoa. Siinä syy miksi niitä ei ole syytä pitää todellisuuteen kuuluvina asioina.

        Ja todistamisen taakka on hänellä, joka joka väittää jonkin asian olevan tosi. Minä voin todistaa käyneeni Tukholmassa. Voitko sinä todistaa nähneesi Jumalan tai Jeesuksen?

        jumala ei ole yliluonnollinen, kaikkea muuta kyllä
        Se selittä näkemättömyytesi, et voi nähdä Jumalaa yliluonnollisuudessa vaan luonnossa. Luonnon voit määritellä itse samoin kuin määrittelet kaiken muunkin "näkemäsi" Jopa Tukholman näit itse sinun silmilläsi.
        Pitäisikö minun kertoa todisteet siitä että näit Tukholman onko todistustaakka siitäkin jollain sinun ulkopuolella


    • tai taipuvainen leikkimään, kaikki voipaista taivaan ja maan luojaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      25
      2084
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      88
      1909
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1871
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1593
    5. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      488
      1446
    6. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1434
    7. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1297
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      48
      1237
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      73
      1104
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1089
    Aihe