Kivihiili - ydinvoiman

Keskustelussa "Atomi oli ystävä" viesti

"Sillei
13.7.2016 9:33

Väärin. Kivihiili ei ole luonnon ystävä."
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14376279/atomi-oli-ystava#comment-85467281


Yleisesti kyllä ydinvoiman kannattajat mainitsevat hiilivoiman ainoana vaihtoehtona ydinvoimalle, eli ne olisivat kaveruksia. Mitä taas tulee niiden suhteesta luontoon, niin on huomioitava nämä:

- hiilidioksidi on maapallon elämälle täysin välttämätön aine
- ydinjätteen voi sanoa olevan 'kaiken tappavaa'

14

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • FaktaaKehiin

      Viheruskovaisille on tyypillistä pään pensaaseen pistäminen ja asioiden tarkoitushakuisen yksipuolinen katsanto. Tuodaan nyt esiin toinenkin puoli hiilidioksidista, tuosta "elämälle täysin välttämättömästä aineesta."

      Hiilidioksidi on kasvihuonekaasu, eli sen määrän lisääntyminen ilmakehässä kasvattaa maapallon lämpötilaa. Fossiilisten polttoaineiden käyttö nostaa ilmakehän hiilidioksidipitoisuutta, kun syvällä maaperässä ollut hiili, öljy tai maakaasu poltettaessa muuttuu hiilidioksidiksi ja siirtyy ilmakehään.

      Hiilidioksiditaso oli ennen teollista vallankumousta 280 ppm. Se on hiljattain ylittänyt 400 ppm ja on korkeammalla tasolla kuin koskaan ihmiskunnan historiassa. Maapallon keskilämpötila on noussut jo lähes 1,5 astetta esiteolliseen aikaan verrattuna.

      Ilmaston ääri-ilmiöiden (myrskyt, tulvat, kuivuuskaudet) yleistymisen maapallon eri osissa katsotaan johtuvan tästä keskilämpötilan noususta. Pelättävissä on yhä suuremmat ilmastohäiriöt ja äärimmäisenä uhkana on Grönlannin ja Antarktiksen jäätiköiden sulaminen, mikä nostaisi merenpintaa metreillä.

      Tolkun ihminen ymmärtää, että nuo uhat ovat kertaluokkia suuremmat kuin ydinjätteistä aiheutuvat.

      • Noin "keskustelee" ydinuskovainen uudella nimimerkillään, entisten käytyä hävettäviksi?

        Faktaa kehään, aikuisten oikeasti:

        Hiilidioksidi ON elämälle täysin välttämätön

        Ydinvoima ON "kaiken tappavaa".

        Viite:
        "FaktaaKehiin
        13.7.2016 10:37
        Viheruskovaisille on tyypillistä pään pensaaseen pistäminen ja asioiden tarkoitushakuisen yksipuolinen katsanto.
        ..."
        http://keskustelu.suomi24.fi/t/14376324/kivihiili---ydinvoiman#comment-85468002


    • kyl.jo

      Ympäristöaktivistit jenkeissä ovat ydinvoiman kannalla, koska se on ainut tosissaan otettava vaihtoehto kivihiilen käytön lopettamiseen.

    • multinikkki

      "Noin "keskustelee" ydinuskovainen uudella nimimerkillään, entisten käytyä hävettäviksi?"

      Noin kirjoittaa viheruskovainen uudella nimmerkillään stuxnet entisen käytyä hävettäviksi?"
      Stuxnetin entinen (hävettävä) nimimerkki oli Vastaaja. Se olikin syytä vaihtaa, koska stuxnet/Vastaaja ei vastaa hänelle osoitettuihin kysymyksiin.

      • JuttusiEiPidäPaikkaansa

        Levittelet väärää tietoa.



    • multinikkki

      "Hiilidioksidi ON elämälle täysin välttämätön"

      Tuo väite on vihreä valhe. Hiilidioksidi ei ole elämälle välttämätön, mutta hiili on.

      Hiilenpoltossa syntyy hiilidioksidin lisäksi satoja myrkyllisiä aineita, jotka ihmiselle aiheuttavat mm. syöpää.

      • stuxnet

        Vihreän valheen määritelmästä

        Kirjoitin 13.7.2016 11:04:
        "Faktaa kehään, aikuisten oikeasti:

        Hiilidioksidi ON elämälle täysin välttämätön

        Ydinvoima ON "kaiken tappavaa".
        http://keskustelu.suomi24.fi/t/14376324/kivihiili---ydinvoiman#comment-85468355

        Joku neropatti kommentoi sitä:

        "multinikkki
        13.7.2016 16:51

        "Hiilidioksidi ON elämälle täysin välttämätön"

        Tuo väite on vihreä valhe. Hiilidioksidi ei ole elämälle välttämätön, mutta hiili on.
        ..."
        http://keskustelu.suomi24.fi/t/14376324/kivihiili---ydinvoiman#comment-85472987

        - - -

        Joskus aiemmin sanottua;
        "Joo, Näin täällä jossain määritelmän Vihreälle valheelle, ja taisit
        osoittaa sen määritelmän ihan oikeaksi,. Se oli jotenkin näin:

        "Vihreä valhe on ydinvoiman kannattajan käsitys ydinvoiman vastaisesta asiasta, josta hän ei mitään tiedä eikä ymmärrä."

        Tuota voisi laajentaa vähän:

        "Kutsumalla väitettä vihreäksi valheeksi ydinvoiman kannattaja vapautuu selittämästä omia perusteluitaan (johtuen em. seikoista)."
        http://keskustelu.suomi24.fi/t/10206206/ydinvoima-lisaa-tyollisyytta#comment-51858608
        - - -

        Kaiken kaikkiaan siis vihreä valhe on vain osoitus siitä, että ydinvoiman kannattaja ei ymmärrä asiaa, ja ainoaksi selitykseksi kertoo sen olevan vihreä valhe - jota ei tarvitse perustella :D

        Varmuuden vuoksi toistan vielä noman väittämäni: hiilidioksidi on elämälle välttämätön.


    • Miksi et vastannut kommenttiini alkuperäisessä keskustelussa vaan siitä piti luoda oikein uusi viestiketju?

      Ei ihme, että keskusteluja poistetaan nykyiseen tahtiin. Vielä ku saisi loputkin turhat alotukset pois.

    • multinikkki

      "Miksi et vastannut kommenttiini alkuperäisessä keskustelussa vaan siitä piti luoda oikein uusi viestiketju?"

      stuxnet (entinen nimimerkki Vastaaja) ei vastaa mihinkään asiallisesti. Kuten näet tähänkin ketjuun stuxnet vain tunkee sääntömafiaa ja muuta aiheeseen liittymätöntä pälätystä.

      • säännöt.kunniaan

      • multinikkki
        säännöt.kunniaan kirjoitti:

        Kivihiili ei ollut tämän keskustelun aihe:
        http://keskustelu.suomi24.fi/t/14376279/atomi-oli-ystava

        Vihje: yritä pysyä aloittajan haluamassa aiheessa.

        Tämän ketjun aihe on ; Kivihiili - ydinvoiman

        jos et ymmärrä mikä on ketjun aiheena, älä sekaannu keskusteluun.


    • tuhka.joo

      Niin ydinvoima pelastaa maailman hiilituholta.

    • K.Late

      "Viheruskovaisille on tyypillistä pään pensaaseen pistäminen ja asioiden tarkoitushakuisen yksipuolinen katsanto."

      Jaa, no ydinuskovainenko ei sitten laita pätään pensaaseen esittämällä, että ydinvoimalla on ratkaiseva merkitys ilmastonmuutoksen torjunnassa?

      Sähköntuotanto tulee automaattisesti tervehtymään hiilivoiman ja ydinvoiman hitaalla alasajolla, joka on jo alkanut. Ilmastonmuutoksen torjunta vaatii kuitenkin paljon enemmän ja taistelu käydään toisilla sektoreilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      181
      1508
    2. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      195
      1202
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1101
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      42
      794
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      700
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      691
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      680
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      673
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      19
      621
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe