Pokemon Go!

tinneminnevie

Ihmiset ovat täysin seonneet kun todellinen ja virtuaalinen maailma on yhdistetty taitavasti ihmisen haluja myötäileväksi kokonaisuudeksi . Kohta vastaantulijat tulevat virtuaalilasit päälle puettuna vastaan ja lopuksi tämä kaikki menee niin yli että todellista maailmaa aletaan taitavasti vähentämään muuttaen kokonaisuutta virtuaalitodellisuudeksi täysin . Mutta kai se on ihmisen kohtalo sätkiä sängyssään antureita täynnä ja virtuaalilasit päässä ? Meitsi muuttaa maalle pakoon :D

13

675

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MokePonittaja

      Kerro sit jos löytyy paikkoja joissa on harvinaisia Pokemoneja niin me tullaan kans.

    • Itse ehdin jo kyllästyä kyseiseen peliin. Ei läheskään yhtä monipuolinen kun aiemmat game boy versiot :(

    • ylö-ulos-ja-lenkille

      Ihmettelen miksi noita pokemon hahmoja ei voi metsästää netissä samalla lailla etsien netin kautta eri paikkoja miksi lähteä ulos tai ehkä se on tarkoituskin saada ihmiset liikkumaan netin äärestä. Muuta syytä en näe tässä jutussa.

      • Livekuvaajumalalle

        Miksiköhän niin... menisiköhän kaikki tieto liikkumisistanne ja tapaamisistanne tuotaKIN kautta isolle G:lle.


      • Luulisin, että syy on mielenkiinto. Tämä on aivan uudenlainen pelimekaniikka joka on nidottu tunnettuun brändiin aiheuttaen supersuosion, joka taas aiheuttaa hyvät kassatulot!


      • TrueGame
        Livekuvaajumalalle kirjoitti:

        Miksiköhän niin... menisiköhän kaikki tieto liikkumisistanne ja tapaamisistanne tuotaKIN kautta isolle G:lle.

        Tätähän minäkin, Pokemon Go lähettää tietoa ympäristöstöstä isolle BB:lle ja muutakin kivaa teet tämän puolesta.


    • Seurantapaikannus

      Miten Nintendon arvo saattoi tuplaantua kolmessa viikossa Pokemon GO:n julkaisun jälkeen ja Sonya suuremmaksi jonka Playstatin pelit löytyvät sentään melkein jokaiselta ja pelimyyntiä sekä nimikettä on vaikka muille jakaa, ja ollut jo vuosia. Lisäksi Sony tekee tv:itä, viihde-elektroniikkaa, kameroita ym. ym. Mitähän tuon Pokemon GO:n takana oikein on, jonka vain suursijoittajat tietävät, ja jonka takia arvo nousee pilviin?

      • "Mitähän tuon Pokemon GO:n takana oikein on, jonka vain suursijoittajat tietävät" KAIKKI tietävät Pokemon Go:n supersuosion ja sijoittavat siihen joka aiheuttaa hurjan nousun osakkeille.


      • xcbxfbh

        Pokemon Go, uskokaa pois että sekin on valjastettu johonkin tiedonhakuun ym. vakoiluun.
        http://keskustelu.suomi24.fi/t/14287957/usa-vakoilee-kaikkien-ihmisten-kaikki-nettitoimet#comment-85587341

        Angry Birds -mobiilipelithän lähetti eniten salattua tietoa älypuhelimista ja tableteista tutkimusten mukaan. Kymmeniin IP-numeroihin koko ajan.

        Snowden paljasti: Näin Angry Birdsin pelaajia vakoiltiin
        http://www.iltasanomat.fi/digi/art-2000000865403.html
        "Uudet Snowden-asiakirjat vahvistavat aiemmat epäilyt: Angry Birdsin ja muiden mobiilisovellusten käyttäjiä vakoiltiin mainosten avulla".


      • InsideMap
        xcbxfbh kirjoitti:

        Pokemon Go, uskokaa pois että sekin on valjastettu johonkin tiedonhakuun ym. vakoiluun.
        http://keskustelu.suomi24.fi/t/14287957/usa-vakoilee-kaikkien-ihmisten-kaikki-nettitoimet#comment-85587341

        Angry Birds -mobiilipelithän lähetti eniten salattua tietoa älypuhelimista ja tableteista tutkimusten mukaan. Kymmeniin IP-numeroihin koko ajan.

        Snowden paljasti: Näin Angry Birdsin pelaajia vakoiltiin
        http://www.iltasanomat.fi/digi/art-2000000865403.html
        "Uudet Snowden-asiakirjat vahvistavat aiemmat epäilyt: Angry Birdsin ja muiden mobiilisovellusten käyttäjiä vakoiltiin mainosten avulla".

        Pelaa Pokemon GO:ta – kuvaat ympäristösi tiedustelutarkoituksiin?
        Lähteet: http://mvlehti.net/2016/07/20/pelaa-pokemon-gota-kuvaat-ymparistosi-tiedustelutarkoituksiin/
        Kuka on Pokemon GO -pelin taustalla? Totta vai ei - jokainen päätelköön itse, kirjoittaa Arre Kougappi.

        Pelin kehittäjä: Niantic Labs. Sisäinen käynnistys: Google. Google-kytkökset ISOVELJEN kanssa tiedossa, voitte itse googlata. Itse menen heti syvemmälle.

        Nianticin perustaja on John Hanke, joka perusti myös Keyhole Inc. -projektin, tarkoituna kartoittaa maanpintaa (kartografia), jonka Google osti, ja rakensi sen pohjalla Google-kartat, Google Earthin ja Google-Streetsin.

        Huomio kaikki! Keyhole Inc. on saanut rahoitusta In-Q-Tel -nimiseltä pääomasijoitusrahastolta. Tämä on CIA:n rahasto, joka laillisesti perustettiin vuonna 1999.

        Ensin Google Streetsin kuvausautot tarkastivat kaikki tiet ja kujat, ja kuvasivat meidän kaupungit, autot. jne.

        Jäi yksi ratkaisematon ongelma. Miten voidaan kuvata / kurkistaa meidän taloihimme, kellareihin, puistoihin, kasarmeihin, valtiollisiin virastoihin? Ja tätä luetteloa voi jatkaa loputtomiin.

        Ja mitä me nyt nähdään? Sama yhtiö – Niantic Labs – tuottaa loistavan viruslelun (Pokemon), joka perustuu uudenaikaiseen teknologiaan, joka on kaiken lisäksi trendikäs.

        Kun tuskin ehdit ladata sovelluksen ja annat sille luvan käyttää kameraa, mikrofonia, älypuhelimen gyroskooppia, GPS:ää, USB:tä, jne, älypuhelin alkaa väristä ja ilmoittaa sinulle, että kolme Pokemonia on löytynyt. Yleensä ensimmäiset kolme löytyvät lähettyviltä.

        Peli vaatii, että Pokemonit kuvataan kaikilta suunnilta ja se palkitsee onnellista pelaajaa. Samalla peli saa kuvat huoneesta, jossa olet, mukaan lukien sijainnin ja kuvakulman (puhelimen gyroskooppi).

        Onneksi olkoon! Olet juuri kuvannut oman asuntosi! Pitääkö selittää enemmän?

        Kaiken lisäksi kun asennat pelin, hyväksyt ehdot. Ja nämä ehdot eivät ole ihan yksinkertaiset. Niantic ilmoittaa: ”Teemme yhteistyötä valtion virastojen ja yksityisten yritysten kanssa ja voimme luovuttaa heille kaiken tiedon sinusta ja lapsesta…”


        Alla oleva uutinenkin saa uusia puolia:

        Mobiilipeli Pokémon Go nostattaa tunteita Venäjällä: "Perkele yrittää hajottaa meidät sisältäpäin"
        http://yle.fi/uutiset/mobiilipeli_pokemon_go_nostattaa_tunteita_venajalla_perkele_yrittaa_hajottaa_meidat_sisaltapain/9033861
        "Pokémonit uhkana maan sisäiselle turvallisuudelle

        Monikansallisen videopeliyhtiö Nintendon julkaiseman Pokémon Go -pelin nähdään uhkaavan Venäjän sisäistä turvallisuutta.

        Duumanedustaja Vadim Dengin kehottaa maan turvallisuuselimiä tutkimaan mobiilipeliä. Venäjän parlamentin alahuoneen eli duuman viestintää koskevia asioita käsittelevän komitean varapuheenjohtajana toimivan Denginin mukaan ensisilmäyksellä harmittomalta vaikuttavaan peliin tulee suhtautua vakavasti informaatiosodan aikakaudella".


    • tinneminnevie

      Poikani puhelimesta näin että hyviä Pokemoneja löytyy Kirkoista siksi Kirkot tajoavatkin Latauspisteet , Mehua ja Keksejä pelaajille kun Kirkoissa on virtuaalinen "Peliareena" jossa palaajat voivat ottaa toisistaan mittaa . http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016072021936470_uu.shtml , Jotenkin kieroutunutta mielestäni . Tietosi varastetaan ja Kirkoista tehdään "muodikkaita" asialla joka ei liity Kirkkoon milläntavoin..Vai liittyykö? :D

    • Anonyymi

      Osaako joku Pokemon go pelaaja kertoo mulle, että miten saat 2 hyökkäystä ihan putkeen battlessä, vähän syö miestä kun häviää sillain, että kaveri tekee ne 2 ihan putkeen??

    • Anonyymi

      "Kohta vastaantulijat tulevat virtuaalilasit päälle puettuna vastaan"

      Montakos olette jo tavanneet?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      210
      5269
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      33
      2767
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      129
      2349
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      208
      1963
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      63
      1520
    6. Talousasiantuntija sanoo säästämisestä

      " parin kuukauden tulo on sellainen, joka voi olla vaikka tilillä tai jossain korkorahastossa, eikä se ole tuottohakuine
      Sinkut
      270
      1331
    7. Lieksa tukee kuntoutumista reilusti

      Lieksan sosiaalitoimi käynnistää uuden tukihankkeen – työttömille veneitä hyvinvoinnin edistämiseksi Lieksan sosiaalito
      Lieksa
      87
      1179
    8. Siinäpä jäät

      Punapää kaipaamaan, kun päätän maallisen vaellukseni. Oma oli valintasi. Sillä minä en jaksa enää kovin pitkää tätä. Ole
      Ikävä
      79
      1029
    9. Nato on käytännössä kuollut!

      Puolustusliitto Nato on toki natissut liitoksistaan ennenkin, mutta koskaan aiemmin sen vahvin maa Yhdysvallat ei ole uh
      NATO
      299
      989
    10. Nyt se on varmaa tieoa - kuntaliitos

      Alavus ja Ähtäri liitetään Seinäjokeen. Näin on erään edustajan mukaan päätetty ja asia tulee julkiseksi ensi viikolla.
      Ähtäri
      41
      972
    Aihe