Mietin juuri, että miten suhtautumisemme pakolaisiin ja maahanmuuttajiin muuttuisi, jos kaikki tulijat olisivatkin valkoihoisia? ...
Omalta kohdaltani en siltikään haluaisi Suomea täytettävän muunmaalaisilla ihmisillä näin nopeasti ja runsaasti enkä lainkaan, jos tulijat jäisivät tänne vain oleilemaan! Vastahankaisuuteni ei siis johdu rasismista, vaan siitä että Suomi on hyvä kotimaani.
Jos valkoiset tulijat olisivat lisäksi muslimeita, olisin vihainen ja kauhuissani. Jos he tekisivät monta kertaa nopeammin lapsia ja rikoksia kuin kantaväestö - vaikka me luulemme auttavamme heitä - niin olisin ymmälläni ja lähes hysteerisen peloissani Suomen tulevaisuudesta, niinkuin olen juuri nyt!
Kyse ei siis ole rasismista, vaan kotimaastani ja lasteni tulevaisuudesta!!! ...
Mitä jos kaikki tulijat olisivatkin valkoihoisia?
48
135
Vastaukset
- jotainrajaa
Tulkoon vaikka minkä värisiä, jos käyttäytyvät kunnolla ja elättävät itsensä. Mutta kattoraja määräänkin on laitettava, että kantasuomalaiset säilyvät enemmistönä Suomessa. Meillähän on ainutlaatuinen geeniperimä maailmassa tutkijoitten mukaan, sitä on vaalittava kuten harvinaista kasvia tai eläintä.
- 15-9
Muslimit eivät sopeudu, olkoot ihonväri mikä tahansa. USA on hyvä esimerkki.
- tässätotuus
Muslimit ovat tutkimusten mukaan geeniperimänsä vuoksi keskimäärin erittäin tyhmiä. Siksi muslimit eivät osaa muuta kuin sotia, tapella, murhata ja tuhota kaikki kulttuurin rippeetkin niiltä alueilta, joita pääsevät hallinoimaan. Tämän vuoksi kaikkien muslimeiden olis viisasta vaihtaa kristinuskoon. Islam olisi viisasta kieltää ja ankarasti sanktioida jo pelkästään muslimeiden oman edun vuoksi. islam on uskontona epäonnistunut aivan kaikessa ja estänyt totaalisesti muslimeiden kehittymisen ihmisinä. Nyt muslimit käyttäytyvät kuin vammaiset eläimet. Mitään hyvää heissä eikä heidän uskonnossaan ei ole.
- onnistuukohan_se
Siksi niitä tuodaankin tänne, jotta oppisivat ja sitten lähtisivät muslimimaihin "peace lähetyssaarnaajina"
- uskokaa.jo.viimeinkin
Ihan sama minkälaisia tai -näköisiä tulijat olisivat, kysymys on AINA rahasta.
Me suomalaiset olemme kovalla työllä ja säästämisellä saaneet jonkunlaisen hyvinvoinnin ja eläkejärjestelmän kasaan.
Silloin siihen ei mahdu minkäänlaista lauma/massatulemista.
Jos tulijat tuovat rahat ja hyvinvointia tullessaan, niin: TERVETULOA.
Mutta jos tullaan tyhjillä taskuilla syömään toisten säästöt niin silloin vastaanotto on taatusti kielteinen.- uiuiui1111
En olisi valmis myymään kotimaatani rahasta! Mitä sillä rahalla tekee, kun kaikki paikat ovat täynnä muslimeita?
- Finlandyyberalles
Niin ja rauhallinen, harvaanasuttu maa sekä senmyötä paljon tilaa jokamiehen elellä ja harrastella sekä raikasta ilmaa hengittää, ja hiljaiset yöt levätä tai meuhkata mielinmäärin. Tai ehkä viimeinen ei ole etu, vaan haitta. ...
- tyttutunne
Jotkut maahantulijat vaan rikastaa tätä maatamme elämällä kelan rahoilla herroiksi vailla huolta huomisesta.
PS. Niitä on monta erityisesti lähi-idästä ja varsinkin Afrikan sarvesta- asöldfjasölfdj
taitaa olla aika paljon Kainuussa ja Lapissa sosiaalipummeja rikastuttamassa myös omalta osaltaan tätä maata
- PiruPeriköönKaikki
asöldfjasölfdj kirjoitti:
taitaa olla aika paljon Kainuussa ja Lapissa sosiaalipummeja rikastuttamassa myös omalta osaltaan tätä maata
He ovat työttömiä ilman omaa syytään, alkuperäisiä suomalaisia eivätkä tuontitavaraa.
Taas tuo sama nillityskommentti, joten kysyn: jos meillä on ennestään omassa kansassa työttömiä, tai sosiaalipummeja niinkuin sinä sanot - tietenkään taustoja tuntematta - niin onko meidän sen vuoksi lisättävä "elättejä"?
Sekö on nyt sitten se valkoisen miehen taakka tässä tapauksessa?
Avuntarvitsijat eri juttu.
Muutenkin outoa. Suomi seisoo silmät ymmyrkäisinä ja antaa kaiken tapahtua ikäänkuin kohtalon käskystä. Porukka riitelee keskenään.
Itse alkusyihin ei näytä mikään instanssi Suomessa eikä koko läntisessä maailmassa tuntevan kiinnostusta. Pommittaa kyllä osataan, mutta todellisia rauhanneuvotteluja muutamia asetaukoja lukuunottamatta ei saada aikaan.
Surkeeta maailmanpolitiikkaa. Tai sitten tarkoituksellista.
Päättäjätkin kuulemma ihmettelevät suomalaisten vastakkainasettelua. Se se vasta outoa onkin...
Suomi-syöjiä löytyy sekä kotoa että muualta.
- suvakki.on.pöljä
Ei ole kysymys ihon väristä.
On kysymys kulttuurisista eroista, jotka ovat liian suuria. Kun kaksi täysin vastakkaista kulttuuria kohtaa, syntyy aggressioita.
Luulisi saatana vieköön itseään sivistyneistönä pitävienkin tämän tajuavan! Ihan peruskauraa, jos on lukenut sosiologiaa otsikoita pidemmälle.
Ei enää edes kiinnosta selittää näitä asioita. Menkää hakukoneelle, ja hakekaa tutkimustietoa kulttuurien välisistä eroista.- Käsittämätöntä
Mikä on lopulta se sivistyneistö? Sekö porukka, joka on itselleen kahminut valtaosan tämän maan varoista? Joka luulee voivansa olla kaikkivaltias ja näköjään voivansa päättää kenelle tämä maa kuuluu.
Minua hirvittää se, että mihin tämä maa tarvitsee yli 30 000 vieraan vallan sotilasta? Onko se kuitenkaan sattumaa, että ne järjestäytyneenä marssivat rajan yli? Kuin sotilasosasto.
Katsokaa videoita, kuinka ne halveksivat itsenäisten maiden rajoja. - PennutJaKakarat
Nykypäivän Suomessa on kuin tuuleen huutaisi, jos yrittää selittää ettei ihonvärillä ole merkitystä.
Jotkut eivät vaan millään tunnu tajuavan näinkään yksinkertaista asiaa. Lyömäaseita on tasan yksi: solvaus joko-tai-leiriin.
- oh.behave
Meillä on jo ollut maassa tummaihoisia ties kuinka pitkään. Etenkin Aasiasta saapui 70-80 -luvuilla porukkaa, jos muisan oikein.
Ihonväri on todellakin ihan old school -juttu.
Jos et ole hoksannut, se on häiriö- ja väärinkäytäytyminen sekä moderniin länsimaiseen ja tasa-arvoiseen demokratiaan sopimaton umpivinoutunut asenne.- tyhmempienkipitäistajuta
juuri näin.
Kyse on siitä ketkä käyttäytyy hyvin ja maan tavalla.
Ja ketkä antaa p*sk:t siitä.
- Hoplaax
Jotkut uskovat vaikka eivät näe, toiset taas eivät usko vaikka näkevät.
"Sivistyneistö" on kuin kansa sadussa keisarin uusista vaatteista: itsensä nolaamisen pelossa eivät tohdi myöntää näkemäänsä.- Heheye6
Tää oli hyvä ja osuva vertaus!
- Irakilainenonvalkoinen
Britit inhoavat puolalaisia, koska heitä on tullut maahan aivan liikaa ja liian nopeasti. Silti epäilen, että brittejä ajoi brexitiin vielä enemmän kanaalin takana väijyvä Calais'n matuviidakko. Kansakunta pystyy sulauttamaan vain rajallisen määrän maahanmuuttajia. Kulttuuriltaan läheisempiä kuitenkin moninkertaisesen määrän kulttuuriltaan vieraampiin kansoihin verrattuna. Ja sitä paitsi, irakilaiset ja afgaanit ovat valkoihoisia. Ei heidän joukkotunketumisensa vastustajaa voi edes suurimmalla mielikuvituksella kutsua rasistiksi.
- Naisin
Mitä jos kaikki tulokkaat olisivatkin naisia?
- Miesin
Eihän naisten vihaaminen ole rasismia, vaan feminismiä.
- MukavaahanSeOlisi
Tuskin käyttäytyisivät yksin tullessaan kuin tämä äijälauma. Mutta vaaransa siinäkin: saattaisivat tuoda ne äijänköriläänsä myöhemmin perheenyhdistämisen kautta.
- tässätotuus
Calais on Brexitin todellinen syy. Calaisin syy taas on Hollanden ja Merkelin uskomaton tyhmyys. On erikoista, että Eurooppaa päästetään johtamaan suoranaiset idiootit. Merkel jää historiaan Euroopan tuhoajana. Nyt jäljellä on enää Merkelin hirveiden mokien korjaaminen. Moni muslimi tulee menettämään henkensä Merkelin hulluuden vuoksi. Muslimit on nimittäin pakko karkottaa Euroopasta jos Eurooppa haluaa pitää kiinni arvoistaan ja säilyä Eurooppana. On jo monta kertaa historiassa nähty, että muslimeiden kanssa mikään ei onnistu. Muslimit ovat pettureita ihan kaikki. Unkaria vielä saamme kiittää monesta asiasta ja Visegrad-maita. Ne ovat aitoja eurooppalaisia kansoja, jotka pitävät kiinni arvoistaan ja kansan valkoisesta geneettisestä laadusta. Valkoinen rotu ja kristinusko ovat Euroopan olemassaolon ydinehtoja sanokoot suvakki-idiootit ihan mitä tahansa. Värillisenä Eurooppa olisi heti pelkkä barbaria ja tuhon oma.
- Paitsiosuomalainen
Merkel on todellakin täydellinen ääliö. Hänen vastuuttomista teoistaan kärsii jo koko Eurooppa.
Kyllä saksalaisetkin sen ovat suurelta osin ymmärtäneet, mutta siellä elää edelleen sokea kuuliaisuus arvoltaan korkeampaa kohtaan ja vain se on hidastanut Merkelin heittämistä ulos.
Mitä tulee muslimeihin, niin hehän ovat keskimäärin 1300 vuotta kehityksestä jäljessä ja taitaapa olla myös järjen kehitys saman verran. Älyllinen vajavuus ilmenee eläimellisenä käytöksenä, lapsellisena ylpeytenä, toisten ihmisten halveksuntana, väkivaltana, itsekeskeisyytenä, omahyväisyytenä, mahtailuna, kyvyttömyytenä asettua toisen asemaan, tunteettomuutena, raakuutena, luulotteluna,välinpitämättömyytenä, johdateltavuutena, taipuvaisuutena aivopesuun, yllytykseen ja mielenkiihotukseen, järjettöminä tekoina, ajattelukyvyn puutteena, valehteluna, kyvyttömyytenä selittää tekojaan, kieroutena, laumasieluisuutena, rationalistisen päättelykyvyn puuttumisena ja niin edelleen. Voipa jopa olla kyse mielisairauden kaltaisesta tilasta silloin, kun älykkyysosamaarä ei ole jo yksistään selittävä tekijä.
Niin tai näin, niin kysyn vaan onko Suomeen viisasta ottaa maahanmuuttajia niistä maista, joissa hmiset hoitavat asiansa huonosti ja ovat vihamielisiä?
Vai olisiko ehkä kuitenkin viisaampaa ottaa maahanmuuttajia niistä maista, joissa ihmiset ovat työteliäitä ja hyväntahtoisia?
Kysyn myös, että onko Suomessa nyt ja lähitulevaisuudessa todellakin työvoimapula? Entä onko pakolaisten auttaminen Suomessa tehokasta ja vaikuttaako se pakolaisuuden määrää vähentävästi? Vai olisiko parempi auttaa niitä ihmisiä, jotka ovat eniten avun tarpeessa ja lieventää pakolaisuuden syitä? Vai onko pakolaisliiketoiminta joillekin suomalaisille jo yhtä hyödyllistä kuin ihmissalakuljetus sitä tekeville bisnesmiehille?
Vastaus on Sipilän. - Ei-rasisti
Aloittaja on oikeassa: Rasismin vastustajat iskevät kirvestänsä kiveen, sillä kyse ei ole rasismista.
- Listasinmuutaman
Kun käyttäytyvät kuin ihmiset yleensä. Eivät vaani puskissa tappamassa ja raiskaamassa.
Eivät ole vaatimassa parempaa ruokaa ja enemmän ilmaista rahaa.
Eivät pidä omaa uskontoaan parempana ja tee uskonnon varjolla kaikkea rikollista.
Tasa-arvo miesten ja naisten kesken.
Myös eläinten kohtelu kunniaan.
Elävät yhteiskunnan kanssa sovussa, kunnioittaen maan lakeja ja käytöstapoja.
Voivat pitää tapansa , uskontonsa plus muut, mutta Suomen ei pidä tanssia heidän pillinsä mukaan vaan heidän on sopeuduttava yhteiskuntaan.
Asuntojoissa ja työllistämisessä ei etuiluja vaan samaan jonoon kaikkien kanssa.
Listaa voi jatkaa..... - britannianjasuomensota
Ainahan se on Saksasta lähtöisin, se Euroopan tuhoaja. Ehkä se saadaan tälläkin kertaa kuriin jonkunlaisen liittoutuneiden ryhmän avulla.
Viime kerralla iskivät koko maan polvilleen, mutta riittääkö se tällä kertaa.
Suomikin oli silloin tuhottavien listalla, kenties nytkin. - Ratkaisuonselvä
Ei tarvitse muuta kuin poistaa ns. pakolaiset ja muslimimaahanmuuttajat Suomesta ja asia on ratkaistu - eivätkä viimeisetkin valtion lainarahat mene valepakolaisista hyötyvien bisneksiin Suomessa, vaan niitä voidaan käyttää Toelliseen auttamiseen lähtökulttuureissa ja leireillä.
- Pakanamurjaani
Pakolaisbisnes on rikollista kuten pakolaisten salakuljetus. Ensimmäinen vain lisää pakolaisten määrää pienemmällä hukkaprosentilla.
Ja mm. suomen valtionjohto hännystelijöineen on mukana edistämässä tätä rikollisuuden lajia, mutta niinkuin tämä ja kaikki muu rikollisuus, joka perustuu joko lain aukkoihin tai suoranaisiin lakipykäliin (joko olemassa oleviin tai pikapikaa laadittaviin), on erittäin kannattavaa rikollisuutta.
- Vhubknkkjnlnknk
Mahdollisrsti näin voi vielä käydä jos ukrainan tilanne kärjistyy...ymmärtäisin paljon paremmin ukrainalaisten pakolaisvyöryn eurooppaan kui arabien ja afrikkalaisten tai kaukasuksen muslimien...
Nämä on kuitenkin eurooppalaisia ja euroopan mantereella joten luonnollista on että pakolaisuus kohdistuu naapurimaihin joista palaaminenkin on helpompaa ja kulttuuri ja uskontotaustakin on lähempänä eurooppalaista... - tappakaa-buurit-laulaa
Jos katsotaan vaikka Etelä-afrikan buurit (en jaksa linkittää mutta löydätte) jotka todellakin kokevat RASISMIA ja väkivaltaa ja raiskauksia niin valtionjohdolta kuin enemmistöltä niin nämä jos mitkäkin ymmärtäisin pakolaisina mutta kun on joillekkin vääräuskoisia (kristittyjä) ja vääränvärisiä ja isien teot pitää kostaa nyt näille.
- ufgdugywuyg
Etelä-Afrikasta lähtevät melkein kaikki valkoiset, jotka vain suinkin kykenevät.
Siellä o kuitenkin suuri joukko köyhiä valkoisia, jotka eivät pääse maasta pois. He joutuvat elämään todella ankeissa oloissa ja jatkuvan rasistisen väkivallan uhan alla.
Mielelläni ottaisin heidät Eurooppaan pakolaisstatuksella.
Se olisi hyödyllistä Myös Etelä-Afrikan tulevaisuudelle. Musta alkuperäiskansa voisi keskittyä maansa kehittämiseen paremmin, kun resurssit ja varat eivät hupenisi väkivallasta johtuvien asioiden hoitoon poliisi- ja oikeuslaitoksessa sekä sairaaloissa.
Eiväthän ne valkoiset sinne Etelä-Afrikkaan kuulu. Kyllä se maa on mustien maa.
- Totuusonvalkea
Afrikka mustille, Eurooppa valkeille, niin mustien mieletön sekoilu Euroopassa loppuu.
- Stuppi
Eikös viimeksi vastaava aalto ollut valkoisia evakoita. Suurin osa vihasi heitäkin.
- Läpsläps
Tämä aihe on käsitelty jo monta kertaa aikaisemminkin ja todettu asiaankuulumattomaksi provokaatioksi, joka perustuu historian huonoon tuntemukseen ja vääristelyyn.
- hörhöt
No silloinhan voidaankin päätellä, että suomalaiset eivät ole rasistisia, he vaan eivät siedä omaan maahansa tulevia ihmisiä.
Mistään suunnasta tai minkäänvärisiä.
Kiitos stuppi, että kerroit tämän arvokkaan tiedon meille palstahörhöille, nyt ei yksikään suvisukka pysty syyttämään suomalaisia. - Natsimanni
Suvakeilla on ilmeisesti jäänyt rasismikortti käteen kuin Musta-Pekka.
Pelikin on jo toinen, mutta silti he vetävät rasismikortin esiin aina luullessaan jäävänsä alakynteen tajuamatta, että toiset ovatkin tosiasiassa heidän kanssaan samalla puolella. En nimittäin aivan usko, että edes suvakit vastustavat Suomen pitämistä elinkelpoisena, hyvänä ja turvallisena maana myös tulevaisuudessa. He vain elävät vielä eilispäivää, kuten monet poliitikkommekin. ...
- Bcypher
Suomi kuuluu vain suomalaisille. Samoin Suomen sosiaalituet.
- pohdintaa221
Jos olisi tullut sama määrä esim Myanmarista pakolaisia...vähän aikaa olisi huudeltu puolintoisin ja vaadittu rajoja kiinni. Joidenkin vuosien jälkeen ko tulijat olisivat sopeutuneet Suomen lakeihin ja kulttuuriin sekä työllistäneet itsensä.
Jos Suomeen olisi tullut sama määrä nuoria naisia ( mistä tahansa maasta ja minkä tahansa värisiä ) olisi feministit ja "suvakit" vaatineet rajoja kiinni.
Mutta kun Suomeen tulee Islamin uskoisia nuoria miehiä riippumatta ihonväristä niin sopeutuminen tapahtuu....no koskaan kuten historia mistä tahansa maasta osoittaa. Islamin uskoiset ovat pahimmista pahimpia rasisteja ja eivät ikinä aijo luopua satukirjakulttuuristaan. Päinvastoin, konfiliktit seuraavat mukana ja maa johon muuttavat kärsii. - Irlannissa.on
valkoihoisia irtolaisia, jotka asuvat autoissa ja vaihtavat asuinpaikkaa tuon tuosta. Näitä kävi Suomessakin remontteja tekemässä. Purkivat vaikka katon, pyysivät etumaksua tarvikkeisiin ja sitten häipyivät. Joten en toivota tervetulleiksi Suomeen.
Emme ME edes LUULE auttavamme heitä.
Tässä on aivan muut kuviot, mutta meidät on pakotettu elättämään heidät. Mm. tällä kovalla velkaantumisella kansa on pakotettu vuosiksi, vuosikymmeniksi? kovan veroikeen maksajiksi ja sen lisäksi menettämään vähitellen kaikki ne edut, joita näillä veroilla oli tarkoitus saada aikaan.
Ja suurimmaksi osaksi näin on jo käynytkin.
Onhan meille tullut pakolaisia Vietnamista, eivät hekään olleet valkoihoisia ja uskontokaan ei tainnut omaamme täsmätä, mutta olivatko he vaatimassa ja valittamassa saamastaan vastaanotosta. No eivät olleet, he sopeutuivat elämään maan lakien ja huom. TAPOJEN mukaan, työskentelemään ja opiskelemaan sulautuen näin yhteiskuntaan aivan huomaamatta.
Eivätkä tuoneet mukanaan edes taikasanaa RASISTI.- Mitentässäoikeinkäy
Miljardin euron lisäys aikaisempien vuosien mamukuluihin tarkoittaa noin 1000 euron bruttovuosipalkan alennusta jokaiselle suomalaistyöntekijälle.
Mamujen kustannuksita en olekaan arvoita nähnyt, enkä edes tiedä paljonko työttömiä maahanmuuttajia Suomessa tällä hetkellä on. Tietääkö kukaan?
Senverran olen kuullut, että ulkomaalaisperäisi ihmisiä on Suomessa tällä hetkellä yli 300 000 ja, että heidän lukumääränsä 30-kertaistui 30 vuodessa. Monikohan heistä on muslimi ja missä tahdissa muslimit ovat lisääntyneet Suomessa? Onko linkkiä tai muuta tieto?- Mitentässäoikeinkäy
... valitan painovirheitä. Tämä typerä verkkosivu kun korjaa tekstiä virheelliseksi automaattisesti!
- Linkolanjäljillä
Luuletteko, että seuraavan 30 vuoden aikana ulkomaalaisperäisen väestön määrä Suomessa 30-kertaistuu jälleen? Silloin heitä olisi Suomessa 9 miljoonaa, mikä on melkein kaksi kertaa kaikkien suomalaisten lukumäärä.
Me kun emme lisäänny, kun on muutakin tekemistä kuin lisääntyminen. Melkeinpä siis elämme Linkolan oppien mukaan siltä osin paitsi, että Suomessakin pitäisi ottaa käyttöön yhdenlapsen politiikka ja Afrikassa ehdottomasti! - hulluuden.aika
Linkolanjäljillä kirjoitti:
Luuletteko, että seuraavan 30 vuoden aikana ulkomaalaisperäisen väestön määrä Suomessa 30-kertaistuu jälleen? Silloin heitä olisi Suomessa 9 miljoonaa, mikä on melkein kaksi kertaa kaikkien suomalaisten lukumäärä.
Me kun emme lisäänny, kun on muutakin tekemistä kuin lisääntyminen. Melkeinpä siis elämme Linkolan oppien mukaan siltä osin paitsi, että Suomessakin pitäisi ottaa käyttöön yhdenlapsen politiikka ja Afrikassa ehdottomasti!Kaikenlainen kehitysapu ja katastrofiapu pitäisi tehdä mahdolliseksi vain, jos apua saava kansa sitoutuu syntyvyyden radikaaliin säännöstelyyn.
Maapallolla on ihan liikaa ihmisiä.
Pohjoinen pallonpuolisko pitääkin pysyä harvaan asuttuna, ihan ympäristönäkökohtien vuoksi. Asuminen ja eläminen kuormittaa maapalloa vähemmän lämpimillä alueilla, kun ei tarvitse lämmittää koteja.
Siirtomaavallan loppu ja sitä seurannut ilmaisen rahan jakaminen kehitysapuna on vain pahentanut Afrikan maiden tilannetta. Väestömäärä on joissakin maissa kymmenkertaistunut 1960-luvulta tähän päivään...eipä ole ihme, että elämisen taso on niissä maissa ihan paskaa.
Afrikassa on myös positiivista esimerkkiä näyttäviäå valtioita, esim Mosambik. Eivät vain Afrikassa tajua ottaa siitä oppia, vaan lähinnä kadehtivat.
En anna yhtikäs mitään enää keräyksiin. Eiköhän tässä ole yli puoli vuosisataa syydetty valtavia määriä apua, ja muuta ei ole siitä syntynyt, kuin saatanallinen määrä köyhyydessä ja kurjuudessa eläviä ihmisiä, joiden ainoa päämäärä elämässä tuntuu olevan paneminen.
Kyllä se on niin, että kansoilla on myös oma vastuunsa maidensa kohtalosta.
- IdiIdiIdiIdiootti
Linkola sanoi Sipilää idiootiksi pakolaispolitiikan suhteen ja oli oikeassa. Katsokaa ja kuulkaa viisasta miestä: https://www.youtube.com/watch?v=ZHWIzo_8UwM
- uskokaa_nyt_jo
Islam ei kuulu sivistysvaltioihin.
- Hvltio
Suomen hyvinvointivaltio kuuluu suomalaisille.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 467545
- 334163
- 573675
- 503170
- 172846
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons562456- 542378
- 402319
- 442302
- 162266