Eduskunnan kyselytunti....

Taas nuo Vihreät ovat kyselemässä Suomen panosta Aleppon tilanteen hoitamisessa.
Mitä se Suomen Eduskunnalle kuuluu noiden muslumaanien keskeiset uskonsotien jälkien korjailemiset ja haavoittuneiden paikkailut ? Että silleen.

28

117

4Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zsduyts

      EI KUULU SUOMELLE PERKELE!!!!

    • Rajatkiinniheti4

      Suomen eduskunnalta on visio, arvot ja strategia hukassa.

      Suomen asioita hoitamaan ne on valittu, vaikka ei kyllä toimintaa katsoessa uskoisi.

      • ei.rahaa.spärrälle

        Juuri näin, perkele.


      • No nyt se tuli Vanhanen jo jauhaa jälleenrakentamista Suomalaisten kustannuksella.
        Soini sanoi meidän tulee ymmärtää ne kustannukset muka ? Perkele. Että silleen.


      • zjgfgx
        höpöhöpö kirjoitti:

        No nyt se tuli Vanhanen jo jauhaa jälleenrakentamista Suomalaisten kustannuksella.
        Soini sanoi meidän tulee ymmärtää ne kustannukset muka ? Perkele. Että silleen.

        Soini haistakoon pitkän paskan.


    • Mitä_helvettiä

      niiden sotiminen Suomelle kuuluu? Vihreitä törkyturpia ei huolestuta yhtään että afrikasta virtaa eurooppaan tuhansia muslimeja joka päivä laittomasti.

      • Tuota " Humanitääristä apua " on viety tuonne Lähi - Itään ainakin 60 vuotta ja mitään apua siitä ei ole ollut sotiminen on vain jatkunut koko ajan. Että silleen.


      • höpöhöpö kirjoitti:

        Tuota " Humanitääristä apua " on viety tuonne Lähi - Itään ainakin 60 vuotta ja mitään apua siitä ei ole ollut sotiminen on vain jatkunut koko ajan. Että silleen.

        Humanitäärinen apu on opettanut nämä valmiille, jotta riittää aikaa tappeluun ja uhoon, mitään rakentavaa niillä avuilla ei ole vuosikymmenien saatossa saatu aikaan.
        Nyt sitä apua lähetetään täällä olevien toimesta suomen veronmaksajien maksamista toimeentulo- ja harkinnanavaraisavustuksista lähtömaihin sukulaisille, jotta saavat kasaan salakuljettajien taksat ja pääsevät tänne onnelaan, jossa raha tulee seinistä ja ruokakassit haetaan omista jakelupisteistä.


    • narahdus

      Alepposta ja muusta Syyriasta voidaan sanoa, että mitä kylvää sitä niittää. Kaikenkarvaiset lahkot tekivät huonosti organisoidun kapinan ja hävisivät sen, koska eivät osanneet lopettaa ajoissa. Näitten kapinapuupäiden ansiosta tuhannet lapset on tapettu ja kaikki on raunioina.

      • Kärsikööt nahoissan oman typeryytensä aiheuttamien sotien seuraukset.
        Että silleen.


    • HölmötKansalaiset

      Vihreät on kalluppien mukaan nousut suosituksi puolueeksi ja ohittanut persut selvästi, että kyllä kansa tietää omat etunsa. Tässä tulee se kansan hölmöys hyvin esille suositaan puolueita jotka ajaa maamme perikatoon ja lopullisesti suohon.
      SDP on toinen puolue joka on nousemassa taas kärkiryhmään ja puolueen kotona on lisätä veronmaksajien taakkaa ja pakolaisturistien eläytymistä.

    • lopuuisi.kysely

      Eikö vaan voitaisi lähettää hävittäjiä sinne?

    • realismi

      outo juttu aina kun vihervasemmisto avaa suunsa eduskunnassa niin leipäjonot pitenee suomessa?

      • hjdfkjdfkdf

        Pidä nyt se pääsi kiinni. Oikeastiko olet sekä sokea, että kuuro.

        Katso kuka niitä leipäjonoja tekee. Kuka haluaa rajoittaa jopa tiedotusvälineiden sananvapautta.

        Joko trollaat tahallasi, jos vaikka joku uskoisi tai sitten olet oikeasti tyhmä.


      • realismi
        hjdfkjdfkdf kirjoitti:

        Pidä nyt se pääsi kiinni. Oikeastiko olet sekä sokea, että kuuro.

        Katso kuka niitä leipäjonoja tekee. Kuka haluaa rajoittaa jopa tiedotusvälineiden sananvapautta.

        Joko trollaat tahallasi, jos vaikka joku uskoisi tai sitten olet oikeasti tyhmä.

        Professorin kylmäävä arvio maahanmuuton kustannuksista: Hyvinvointivaltio voi romahtaa



        Hyvinvointivaltio on mahdollisesti tulossa tiensä päähän. Suomeen pyrkivät siirtolaiset voivat romahduttaa jo valmiiksi velkaisen suomalaisen hyvinvointivaltion. Näin karua kuvaa maalailee Turun yliopiston taloustieteen professori Matti Viren Maaseudun tulevaisuudessa julkaistussa mielipidekirjoituksessaan.

        Professori Viren kirjoittaa Maaseudun tulevaisuudessa, että hyvinvointivaltion toiminta perustuu jo nyt suurelta osin velkarahaan. Valtiolla ja kunnilla on alijäämää huolestuttavan paljon, ensi vuonna yhteensä jopa kahdeksan miljardia euroa, laskee Viren. Hänen mukaansa julkiset menot ovat Suomessa nyt runsaat 20 000 euroa henkeä kohden.

        Professorin laskelmien mukaan Suomelle voi koitua jopa kymmenen miljardin menolisäys, jos turvapaikanhakijoiden määrä lisääntyy edelleen, ja maahan tulee satojatuhansia siirtolaisia. Hän uskoo, että moni turvapaikanhakijana maahan pyrkivä tulee tänne nimenomaan hyvinvointivaltion tarjoamien palveluiden vuoksi.

        Professori Viren näkee tilanteeseen vain kaksi ratkaisua: siirtolaisuuden rajoittamisen tai hyvinvointivaltion palvelujen supistamisen. Kolmas, parempi lääke, olisi saada Suomeen investointeja ja niiden mukanaan tuomia aidosti uusia työpaikkoja.

        – Jotta hyviä työpaikkoja syntyisi, tarvittaisiin investointeja. Mutta ainakaan vielä mitään loppua ei näy jo viisi vuotta jatkuneeseen investointilamaan, kirjoittaa Viren.

        Viren päättää kirjoituksensa ennustamalla, että aika ei korjaa tilannetta vaan päin vastoin pahentaa sitä.


      • skuka.on.oikeasti.tyhmä

        "Katso kuka niitä leipäjonoja tekee. Kuka haluaa rajoittaa jopa tiedotusvälineiden sananvapautta."


        Eikös vaan juuri vihreät.


      • realismi
        skuka.on.oikeasti.tyhmä kirjoitti:

        "Katso kuka niitä leipäjonoja tekee. Kuka haluaa rajoittaa jopa tiedotusvälineiden sananvapautta."


        Eikös vaan juuri vihreät.

        vihervasemmisto koittaa tukkia totuudenpuhujien suut väittämällä heitä natseiksi ja rasisteiksi?


      • realismi
        realismi kirjoitti:

        vihervasemmisto koittaa tukkia totuudenpuhujien suut väittämällä heitä natseiksi ja rasisteiksi?

        ei käynyt vihervasemmistolla mielessä että saattaa tulla omaan nilkkaan kun alkaa vaatimaan "väärien" mielipiteiden rajoittamista?


    • viherpiiperöt

      niinistö ja haavisto hankkikaa tulkki ja eiku aleppon torille paasaamaan.

    • lkjlkjkljk

      Vihreet lähtee sinne ihmiskilviksi ja huutavat EI ENÄÄ POMMEJA..........

    • dgrgdfgfg

      Voitaisiinhan sinne Syyriaan lähettää ammattitaitoista työvoimaa, meillähän niitä paikallisen perinteen taitavia ammattimiehiä riittää. Ja Ruottissa on 20000 lisää. Siinäpä olisi pian ennätysvauhtia uusi Aleppo pystyssä. Voisi tällä kertaa rakentaa suomalaisesta betonista, niin olisi helpompi pommittaa hajalle, kun semmoinen päännousema sattuu tulemaan.
      Ei tartteis hävetä, kun ei Irakiin kotiin asti menisi, kun äiti tai vaimo kuitenkin antaisi korvamakiata, kun euroopan kiertueelta palatessa ei kultaa ja jalokiviä repussa ollutkaan.

    • Vittuako se meitä häiritsee jos rättipäät tappaa toisensa?

    • kljkljljkllk

      Koska Lähi-idässä on ollu rauha miksi Vihreät ei ole ennen huutanu mitään......

    • prklettä

      Voimme auttaa Syyriaa jälleenrakentamisessa lähettämällä sinne rakentajia ilman paluulippua. Kaikki irakilaiset, syyrialaiset ja muut muslimit rakentamaan omaa maataan.PRKL

    • realismi

      turvapaikka turistien tänne päästämisellä saadaan samat ongelmat tänne?

      • jossitähaluatäänestäheit

        Se on vihreiden tavoite...sekasorto.


    • Hoplaax

      Vihreiden tavoite on mielipahan ja muidenkin vastoinkäymisten poistaminen koko maailmasta. Ainoana vaatimuksena on, että jokin muu taho sen rahoittaa ja suorittaa.

      Pitäisiköhän liittyä Vihreisiin...

    • realismi

      lopussa tuli hyvä kommentti vihreiden innosta rahoittaa mökinmummoja ettei vaan itämeri vahingoitu ?

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      183
      4225
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      92
      2766
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      144
      2276
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      82
      2233
    5. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      22
      2110
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2031
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      30
      2007
    8. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1841
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1839
    10. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1826
    Aihe