Ei saa antaa pelolle valtaa!

eilakupötköille

Arkkipiispa mäkisen viesti.

66

732

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • realismi

      sinne vaan mäkinen leipäjonoihin saarnaamaan?

    • pelkäänettä

      lakkaan pelkäämästä.

    • JooOlenSuomijuntti

      Aivan turha palkannauttija.
      Menisi lähi-itään papiksi, saisi olla sivistyneemmässä seurassa.

    • turhalässyttää

      Kotimaa
      |
      Terrorismin torjunta

      Eläkkeellä oleva entinen poliisiylijohtaja Mikko Paatero vaatii lisää resursseja paikallispoliiseille Suomessa. Hän sanoo, että ”jokaisen” on nyt ymmärrettävä, että terrorismia ei Suomessa estä vain suojelupoliisi, vaan tarvitaan paljon muita toimijoita. Paatero nostaa Puheenvuoron blogissaan esiin Berliinin tämän viikon tapahtumat, mutta myös Ranskan ja Suomen Imatran tapaukset.

      –Jokaiselle on selvää, että niin sanottuihin juurisyihin on pureuduttava. Miksi on vihaa ja katkeruutta, miksi syrjäydytään järjestäytyneen yhteiskunnan ulkopuolelle, miksi nyt on tilaa ääriajattelulle? Asioihin on pystyttävä vaikuttamaan siellä, missä tällaiset ilmiöt syntyvät, olipa kyse Syyriasta, Irakista tai vaikkapa Suomesta. Suomessa on panostettava muun muassa nuorisotyöttömyyteen ja kotouttamiseen. On kuitenkin niin, että juurisyihin vaikuttaminen vie vuosia, jossakin vuosikymmeniä. On tehtävä myös tekoja tässä ja nyt. Vain tämä voi vaikuttaa pelon hävenemiseen, Paatero kommentoi Puheenvuoron blogissaan.

      Hän korostaa, että tiedon saantia on lisättävä mutta ei vain tiedustelupalvelujen toimesta.

      –Tiedustelupalvelut ovat epäonnistuneet kerta toisensa jälkeen, vaikka niihin on maailmalla kaksoistornien tuhoutumisen jälkeen panostettu huimia summia. On tietenkin myös estetty monia joukkomurhia. Tämä ei kuitenkaan riitä.

      Paateron mukaan tiedustelutietoa on välitettävä sitä tietoa tarvitseville selkeästi nykyistä enemmän. Hän muistuttaa, että kun jotain tapahtuu Suomessa, paikallispoliisi kantaa operatiivisen vastuun. Paikallispoliisin varautumiseen onkin Paateron mukaan panostettava selkeästi lisää.

      –Tällöin voitaisiin panostaa lisää poliisin näkyvyyteen ja lähipoliisitoimintaa, joka on hiipunut koko ajan. Samoin voitaisiin varautua uhkakuviin paremmin, hän kommentoi.

      Paatero korostaa, että kyse ei ole vain poliisien määrästä, vaan kokonaisresursseista.

      –Kyse on myös yhteistoiminnasta. Poliisien määrä yritetään pysäyttää 7 000:een vaikka siihenkään ei vielä rahapäätöstä ole olemassakaan 2018 alkaen. Tällä määrällä ei näkyvyyttä paranneta, hän kirjoittaa.

      –Tällä haluan vain sanoa, että pelkät puheet eivät enää riitä, on tehtävä tekoja, Paatero jatkaa.

    • realismi

      saatanan kätyrit tulevat kuin valkeuden enkelit teitä eksyttämään veljeni?

    • realismi

      Eliitti tanssii - köyhä kansa jonottaa ruoka-apua!

      Jouluaatto on tänäkin vuonna ruoka-avun jakamisen päivä. Avun tarpeeseen on vain yksi syy. Vähävaraisten ja suoranaisessa köyhyydessä elävien ihmisten määrä lisääntyy vuosi vuodelta. Mediassa näkyvin avun organisoija on ollut jo yli kymmenen vuotta Heikki Hursti.

      Yksin Hurstin apuun joutuu turvautumaan joka viikko 6 000 vähävaraista. Noin 1 600 heistä saa ruoka-apua ja syö tänään vähävaraisten joulujuhlassa Helsingin Messukeskuksessa.

      Työkansan Sanomat 23.12.2016: "Suomen itsenäisyyspäivä joulukuun 6. paljasti taas näkyvästi, miten kansa on jakaantunut kahtia. Pieni hyväosaisten joukko tanssii ja nostelee maljoja Linnassa ja suuri köyhtyvä kansanosa jonottaa ruoka-apua ja lämmintä keittoa turuilla ja toreilla.

      Linnan juhlissa ylvästeltiin vanhaan tapaan hienoilla asuilla, kunniamerkeillä ja maisteltiin kakkuja ja boolia. Muutamaa tuntia aikaisemmin Hakaniemen torilla Helsingissä ruokapusseja odottavien jono kiemurteli kahdessa rivissä ympäri toria.

      Tänä vuonna Hurstin ruokapussit jaettiin lähes puolelletoista tuhannelle köyhimmälle. Avun tarvitsijoiden määrä on kasvanut vuosi vuodelta. Joukossa on syrjäytettyjen ja työttömien lisäksi nyt nuoria lapsiperheitä, eläkeläisiä ja vammaisia.

      Tarve vain lisääntyy entisestään, sillä Kataisen ja Sipilän oikeistohallitusten tekemät toimeentulon sekä sosiaali- ja terveydenhuollon leikkaukset vaikeuttavat ensi vuoden alusta lisää vähävaraisten arkielämää. Vain toimeentulotuki on säästynyt suuremmilta leikkauksilta.

      Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tuoreen raportin mukaan lähes puolen miljoonan suomalaisen tulot eivät riitä enää päivittäiseen vähimmäistoimeentuloon. Tuo määrä on yli kahdeksan prosenttia koko kansasta. Ja noin viisitoista prosenttia suomalaisista sinnittelee EU:n suhteellisen köyhyysrajan alittavilla tuloilla. Elävät siis köyhyydessä.

      Harjoitetun oikeistopolitiikan seuraukset näkyvät kaikkein pahimpina lapsien ja lapsiperheiden elämässä. THL:n raportin synkein paljastus on, että joka kymmenes lapsiperhe on köyhä ja niissä elää lähes 130 000 köyhää lasta. Tilanne on vakava, sillä lasten köyhyys on kolminkertaistunut Suomen EU-jäsenyyden jälkeen vuodesta 1995.

      Kapitalistit sekä talouden ja politiikan eliitti, johon ministerit ja kansanedustajat kuuluvat, tietää kyllä miksi työttömien, vähävaraisten ja köyhien määrä on kasvanut ja mitä asialle pitäisi tehdä. Mutta eliitti on tehnyt toisen valinnan. Etusijalle on asetettu kapitalismin pelastaminen, köyhtyvän kansan kustannuksella."

      http://raunolintunen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/228390-eliitti-tanssii-koyha-kansa-jonottaa-ruoka-apua

      • Tuo linnassa keekoilu saanee varmasti ansiokkaan päätöksen, kunhan tämä eu -alue on runnottu lopullisesti liittovaltioksi yhteisine talous- ja rahaliittoineen.

        Parhaassa tapauksessa jo ensi joulukuun 6. päivä on se, kun nämä keekoilijat saavat juhlia suomen lopullista hautaamista 100 vuoden taipaleen jälkeen.
        Kunniakkaiden sadan vuoden, joiden aikana on hehkutetu itsenäisyyttä - kovalla työllä saavutettua itsenäisyyttä.

        Alkaen ensin kansalaisten toinen toisensa tappamisesta, jatkuen veriseeen, kaikilta osin vieläkin peiteltyyn itsenäisyyttä puolustavaan maailmansotaan.
        Nyt kun toisen maailmansodan veteraanit ovat jo tulleet tiensä päähän, voivatkin nämä flegmaattiset käskyläispojat ja -tytöt, jotka kutsuvat itseään edustuksellisen demokratian edustajiksi, luovuttaa tämän raskaan työnsä brysselin haltuun.

        Kansan on korkea aika herätä siihen todellisuuteen, jossa nyt mennään, jättää nämä papit ja piispat horisemaan sinne viinitynnyriensä pariin ja ryhtyä tositoimiin, mikäli halutaan tämän maan ja sen kansan näkevän vielä toisetkin sata vuotta.
        Kansan ja kansalaisten pyyhkiminen kartalta on tämän nykyisen "edustuksellisen hallitsijakaartin" agenda.
        Suostummeko siihen?
        Pelkällä käskytyksellä ja kaikkinaisilla rajoituksilla johdettuun luovuttamiseen vai nouseeko tästä kansasta vielä joukkovoimaa vaatimaan aluksi ja ensin uusia vaaleja ja toiseksi täysin uutta ja itsenäistä suuntaa, joka ei kumarra joka ainoaa brysselin ja merkelin komentoa toistamalla papukaijana sieltä tulevia fraaseja.


    • realismi

      kuinkahan moni vähävarainen suomalainen tappaa itsensä tänäkin jouluna näiden ansiosta?

    • SaatanallisetSäkeet

      Miten saatananpalvojien ylistäjä voi olla arkkipiispana..?

      Vai onko tämä jokin suomalainen erikoisuus maailmalla?

      • VanhanKehnonKumartelijat

        Kaitpa se Vanhan Kehnon kanssa jonkinnäköisessä kompuksessa on kun on virkaansa päässyt...


    • iytuboi

      Poliisi turvasi järein keinoin joulurauhan julistuksen – tarkoitus estää ajoneuvojen pääsy väkijoukkoon: ”Seuraamme mitä maailmalla tapahtuu”

      Turvatoimet Turun joulurauhan julistuksessa olivat tänä vuonna aiempia tiukemmat, kerrotaan poliisista.
      Suomeen julistettiin tänään joulurauha perinteisin menoin Turun Vanhalla Suurtorilla. Joulurauhan julisti Brinkkalan talon parvekkeelta Turun kaupungin protokollapäällikkö Mika Akkanen puolilta päivin.

      Turun keskustaan oli jälleen saapunut tuhansia ihmisiä seuraamaan vuosisatoja vanhaa perinnettä. Tänä vuonna tapahtuman turvatoimet olivat silminnähden tiukemmat, sillä osa kaduista oli suljettu järein keinoin ajamalla niiden tukkeeksi puolustusvoimien perävaunullisia raskaita ajoneuvoyhdistelmiä.


      Esteeksi ajettujen ajoneuvojen tarkoitus oli estää Berliinin rekkaiskun kaltaiset tapahtumat. (KUVA: Roni Lehti)

      Myös poliisista vahvistetaan Ilta-Sanomille, että turvatoimia oli kiristetty edellisvuosiin verrattuna.

      – Me elämme päivän mukaan ja seuraamme mitä maailmalla tapahtuu. Tarkoituksena on minimoida kaikki uhkat, sanoo Lounais-Suomen poliisin yleisjohtaja, komisario Lasse Suokas.

      Maanantaina kaksitoista ihmistä kuoli, kun rekan haltuunsa ottanut tunisialaismies ohjasi ajoneuvon suositulle joulutorille Berliinin keskustassa Saksassa. Terrori-iskun jälkeen turvatoimia Saksan suosituilla joulumarkkinoilla on kiristetty, ja ajoneuvojen pääsyä niille on rajoitettu muun muassa suurin betoniestein.

      Liikenne katkaistiin useilla tärkeillä väylillä joulurauhan julistamisen ajaksi.
      Liikenne katkaistiin useilla tärkeillä väylillä joulurauhan julistamisen ajaksi. (KUVA: Roni Lehti)

      Suokkaan mukaan myös Turussa tarkoitus oli estää ajoneuvojen pääsy väkijoukkoon, tarkoituksella tai vahingossa ajettuna.

      – Yleensä ne (tiet) ovat olleet auki. Tarkoituksena on, ettei sinne pääse vahingossakaan esimerkiksi sairauskohtauksen takia, hän sanoo.

      Suokkaan mukaan myös poliiseja oli tällä kertaa paikalla hieman aiempia vuosia enemmän.

      Joulurauhan julistus toi Turun keskustaan tuhansia ihmisiä.
      Joulurauhan julistus toi Turun keskustaan tuhansia ihmisiä. (KUVA: Roni Lehti)

      – Väkeä oli meillä vähän enemmän, mutta ei mitenkään suuria määriä. Aika lailla samoilla kuvioilla mennään, pientä hienosäätöä.

      Mitään erityistä uhkaa ei turvatoimien taustalla Suokkaan mukaan ole.

      – Kaikki on mennyt hyvin, mitään häiriötä ei ole ollut.

      • realismi

        ei saa antaa valtaa mutta pakko on toimia juu?


    • ei.mitään.apua

      Yhtä tyhjän kanssa tuollaiset arkkipiispat ja niiden horinat.

    • haistavittumäkinen

      Mäkisen pitäisi mennä sanomaan tuo terrorin uhreille ja omaisille.

      • Haistaite

        Ei Mäkinen osaa Irakia eikä Afganistania. USA on terrorisoinut molempia jo pari vuosikymmentä.


      • POISTA.HIILIJALANJÄLKESI
        Haistaite kirjoitti:

        Ei Mäkinen osaa Irakia eikä Afganistania. USA on terrorisoinut molempia jo pari vuosikymmentä.

        Miten tämä liittyy suomalaiseen veronmaksajaan, PERKELEEN SUVAKKILOISPUMMI-SDP!!!????


    • kultasetmaljat

      enpä edes katsonut sitä ekomeenista roomalaiskatollista paavinporukkaa.

      kirkot mätänee sisältäpän .
      tulkaa pois että ette joudu heidänsyntien tähden erotetuksi iankaikkisesta elämästä.

      erotkaa

    • eipelotaeipelotaeipelota

      Avautuminen poliisista: ”Pelkään pahoin, että kohta Suomen kaduille tulee sotilaita”

      Kotimaa
      |
      Poliisi

      Suomen poliisijärjestöjen liitto SPJL:n puheenjohtaja Yrjö Suhonen kirjoittaa liiton blogissa, että vastaanottokeskusten sijoittaminen harvaan asutuille alueille on ongelmallista.

      Suhonen viittaa Ilta-Sanomien juttuun, jonka mukaan turvapaikanhakijoihin liittyvät rikosepäilyt ovat kasvaneet merkittävästi.

      - Vastaanottokeskuksia on sijoitettu ympäri Suomea, myös harvaan asutuille alueille. Siellä on perinteisesti jouduttu odottamaan sen yhden ja ainoan poliisipartion paikalle saapumista pahimmillaan tuntikausia. Tukipartio on yleensä toteutumaton haavekuva, Suhonen kirjoittaa.

      - Tämän pitäisi ohjata myös vastaanottokeskusten sijoittamista. Kun tiedetään niihin liittyvät ongelmat, sijainnin pitää olla siellä, mistä apukin löytyy nopeasti. Tämä on kaikkien etu, niin maahanmuuttajien kuin viranomaistenkin, hän jatkaa.

      Sisäministeri Petteri Orpo (kok.) kertoikin viime viikolla, että joitakin vastaanottokeskuksia tullaan sulkemaan turvallisuushuolien ja poliisin kannalta virheellisten sijoituspaikkojen vuoksi. Suljettavia keskuksia ei vielä tiedetä, mutta Orpo mainitsi Iltalehden mukaan keskukset, jotka ovat poliisitoiminnan kannalta liian eristyksissä. Lisäksi valmisteilla on lakimuutos, joka mahdollistaisi vartijoiden työskentelyn vastaanottokeskusten sisällä.

      Yrjö Suhosen mukaan poliisin työturvallisuutta heikentäviä päätöksiä oli tehty jo ennen turvapaikanhakijoiden määrän lisääntymistä. Hän myös muistutttaa, että poliisien määrää ei voi nopealla aikataululla lisätä, sillä poliisin koulutus kestää kolme vuotta.

      - Pelkään pahoin, että kohta Suomessa kaduille tulee Ranskan mallin mukaisesti sotilaita. Ammattitaidon ja osaamisen kannalta sekin on parempi kuin tehtävien jakaminen siviileille täydennyspoliisijärjestelmän kautta, Suhonen kirjoittaa.

      - Jälleen kerran Suomi herää liian myöhään. Hallituksen ja eduskunnan on turha sanoa, etteikö olisi varoitettu, Suhonen toteaa.

      LUE MYÖS: Helsingin poliisi: ”Puskaraiskauksissa piikki”

      https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/146487-avautuminen-poliisista-pelkaan-pahoin-etta-kohta-suomen-kaduille-tulee-sotilaita

      • vuosisadanmatkustaja

        Ei siinä ole mitään pelkäämistä. Ainakaan jos ne sotilaat puhuvat suomea.


    • joulurauhaa

      Malmössä palkataan vartijoita vartioimaan kouluja joulun ajaksi
      Kun palokunta saapui paikalle, joutui se tulituksen kohteeksi.

      Kun ruotsalaiset hiljentyvät joulun viettoon, on uusruotsalaisilla runsaasti joutoaikaa. Tällöin ihminen turhaantuu helposti.

      Malmössa Burlövin maahanmuuttoghetosssa joulurauha julistettiin uusruotsalaiseen tapaan.

      Reilu parikymmentä nuorukaista vandalisoi Vårbon koulun. Ikkuna mätettiin rikki, ovet särjettiin ja rakennus yritettiin sytyttää tuleen.

    • hjhgjhgjhjhhjg

      Kun sipilän toilailuja katselee niin sanonta pitäisi muuttaa muotoon: "Ei saa antaa peelolle valtaa!"

      • zxiutrzxsd

        Hyvä kommentti.


      • eikä_lestoille
        zxiutrzxsd kirjoitti:

        Hyvä kommentti.

        Eikä lestoille valtaa.


      • miniörkki

        hah hah...tulis keuhkoveritulppa ja tappais


      • minörkki
        eikä_lestoille kirjoitti:

        Eikä lestoille valtaa.

        valtaa ei pitäis antaa liiaksi taikauskoon taipuvaisille, Sipilä, Soini ja musut


    • jotainiloa

      Joulun ilosanomana pidän sitä että Irja piispa jää ensi-vuonna eläkkeelle, Mäkinen voisi siirtyä myös muihin hommiin.

      • zsxdkiytrsd

        Mäkinen menköön vokkiin paapomaan mehmettejä.


    • leipäsaarnaajat

      Lahkoseurakunnalta kymmenyksiä keräävä saarnaaja saa porukan hurmokseen ilman mitään piispan titteleitä.

    • aika.peelo

      Miksi se sanoo ettei pelolle pidä antaa valtaa? Pelkääkö täällä joku? ja jos pelkää, niin mitä pelkää??
      Minä ainakin pelkään välillä että riittääkö rahat. Nyt on mennyt vähän vähemmän kuluihin kuin viime kuussa, joten tässä kuussa ei pelota ollenkaan.
      Tammikuussa täytynee taas kiristää kukkaron nyörejä, ettei tarvi alkaa pelkäämään.

      On se kyllä sääli, että tuollaista piispaakin pelottaa noin kovasti, että täytyy oikein julkisuudessa valittaa asiasta. Eikö kirkkoviinien naukkailu olekaan auttanut, vai onko hän alkanut näkemään pikku-ukkoja? Sitä se lotraaminen teettää.

      • kariirja

        Raamatun sanassa sanotaan 365 kertaa älkää pelätkö, mutta ei mitään piispojen kirkollisveroilla ostetuista viinin/ viinojen naukkailuista.


    • Tarkennusta

      Vielä kun kertoisi, että miten se tapahtuu.

      • SeAvarakatseinen

        Sehän itse näyttää esimerkkiÄ: Ts. Ottaa tukevasti viinaa ... Tukevan vartalaonsa tueksi. Tunnettuahan on, että kun ottaa tukevati rohkaisuryyppyjä , niin ei kuolemakaan pelota.
        Myös Puna-armeija; eli johtavat R YS S ÄT tiesivät tämän konstin. Soturit juotettiin humalaan, ennen hyökkäystä kk-ristituleen. Ruumiita röykkiöttäin kertovat Suomen veteraanit!


    • syväitkäämme

      "Ei saa pelätä muutosta"

      Presidentti Halonen tänään puheessaan joulukirkossa.

      • mikäsitäpelottaa

        "muutosta"???

        mittari täyttyy kohta näihin haloslaisiin lausumiin


        "muutostako" tässä pelätään vai mitä?
        Millaisia kasvattajia nuo ovat olleet, jos ne
        kehtaa päästellä suustaan tuollaisia toisille aikuisille ihmisille?

        Mikä halosen elämässä on "muuttunut" ja mitä hän tuolla tarkoitti?
        ja puhukoon asioista asioiden nimillä


    • itsesuojeluvaisto

      Piispa voi syödä lisää pullaa ja yrittää rauhoitella itseään
      15 000e/ kk palkalla ja
      väittää itselleen, ettei tässä ole mitään hätää.


      häpeisi stanan .. mikä lie

      miksi MEISTÄ kukaan elättää tuotakaan syöttöporsasta?

    • alkolaskuttaa
      • kossunen

        Noilla viinoilla jo pirutkin seinillä hyppelevät.


      • mitäovatjuoneet
        kossunen kirjoitti:

        Noilla viinoilla jo pirutkin seinillä hyppelevät.

        jotain on otettu jos posket roikkuvat kaulusten yli olkapäille.

        Miten kirkon ihminen, jolla on noin ylipalkattu leipäduuni
        kehtaa lihottaa itsensä sulaneen lumiukon näköiseksi?

        SEN PIISPAN PALKKA TULEE KIRKOLLISVEROISTA!!
        JA TÄLLAISENA AIKANA HÄN KEHTAA NÄYTTÄÄ JA KUULOSTAA
        TUOLTA!!!


      • kaikkiaylipalkattuja
        mitäovatjuoneet kirjoitti:

        jotain on otettu jos posket roikkuvat kaulusten yli olkapäille.

        Miten kirkon ihminen, jolla on noin ylipalkattu leipäduuni
        kehtaa lihottaa itsensä sulaneen lumiukon näköiseksi?

        SEN PIISPAN PALKKA TULEE KIRKOLLISVEROISTA!!
        JA TÄLLAISENA AIKANA HÄN KEHTAA NÄYTTÄÄ JA KUULOSTAA
        TUOLTA!!!

        tarkoitin tuolla yhtä paljon askolaa

        onko kirkon hengellisenä johtajan edelleen noin tuskallista
        olla,
        että tarvitsee 15 00e/ kk palkan?
        ja sen päälle kehtaa lausua tuollaisia julkisuuteen?


    • piispamiettiinyt

      Onko mikään muuttunut piispa herikin ajoista
      kun piipat tulevat edelleen vaatimaan väkisin elätystä itselleen?
      Ja sitten vielä väittävät, että KAIKKIEN suomalaisten pitää kustantaa hänelle luxus elämä ja kaikki jotka tulevat ovesta sisälle ...

      http://mvlehti.net/2016/03/15/professori-ajattelee-irja-askola-ei/

      sanovat sitä synniksi, jos ei tehdä kuten piispa määrää (ihmisenä)

      TIETÄÄKÖ PIISPA ITSE MITÄ ON SYNTI?

      • realismi

        sama kohtalo on piispalla edessään jahka musuja on tarpeeksi täällä?


    • Eihän täällä kukaan osaa muuta tehdä, kuin toistaa papukaijana merkelin lausahduksia.
      Tuon sanomiseen ei olisi tarvinut piispan titteliä eikä palkkaa.

    • kiitosPIISPALLE

      Toisin tänään aamulla mielessäni 20 kertaa "älä anna pelolle valtaa ja että päivä päivältä oloni tulee tuntumaan turvallisemmalta". Heti helpotti. Korvaan tuolla hokemalla nykyisen Isä Meidän iltarukoukseni. Toistan myös seuraavaa hokemaa samalla tavalla: pelko ei ole enää osa elämääni.

      • iltaKÄVELIJÄ

        Aika rohkee oot jos et enää pelkää mitään.


      • kiitosPIISPALLE
        iltaKÄVELIJÄ kirjoitti:

        Aika rohkee oot jos et enää pelkää mitään.

        Kuule, pelko on vaan pelkkä mielentila ihmisen päässä, eli pelkkää mielikuvitusta. Kyllä siitä pääsee eroon niin kun esim. kateudesta ja vihasta,


    • missionuusiksi

      tuntui kornilta, että ne keräsivät joulukirkossa kolehtia sokeille afrikkaan ja
      samalla ne vetää viiniä laatikkosotalla
      kirkon luottokorttia vinguttaen
      Itse vetävät 10 000 e/ kk palkkaa.

      "Piispojen leirit...

      Saariselän tunturikylän Alkossa. Yhdeksän pulloa viiniä, kolme hanapakkausta viiniä ja neljä olutpakkausta. Yhteensä 18 litraa viiniä. Hinta 243 euroa."

      Lähde
      http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016061821695674_uu.shtml

      Jos olisivat keränneet kolehtia paikallisille köyhille, vanhuksille, mielenterveyskuntoutujille, lapsille, nuorille - olisin antanut kolehdin.
      Mutta en katso tarpeelliseksi avustaa koko planeettaa, jos
      läheisten asiat eivät ole ensin niin kunnossa, että he saisivat ihmisarvoista elämää ja kohtelua. Käsittääkseni kirkon ensisijainen tehtävä ei ole levittää kirkollisveroilla
      kerättyä pääomaa Suomen ulkopuolelle - Suomen luterialisen kirkon tehtävä ei ole tehdä lähetystyötä - vaan tehdä työtä tämän maan asioiden puolesta.

      Varsinkaan tällaisena aikana - kun sairaaloita suljetaan ja vanhuksia laitetaan leipäjonoon ja heitteille.

      Kirkon missio ja tehtävänkuva edellyttäisi vähän tarkennusta.

      Ei ihme, että suomella menee huonosti, kun jokainen rahaa keräävä kylvää sitä pitkin maailmaa.

    • realismi

      ollaan rehellisiä itsellemme tänne tulleista vain murto osa on todellisia avuntarvitsijoita kirkko sotkeutuu rikolliseen toimintaan heitä auttaessaan vaikka nämä ovat jo saaneet karkoituspäätöksen auttaisivat suomalaisia vähäosaisia jotka ovat todellisessa hädässä?

    • uybpiub

      Snellman: ”Sivistyneiden joukossa” ei ole isänmaanystäviä

      J.V. Snellman kirjoitti sivistyneistä yksityiskirjeessä 1.7.1840 Fredrik Cygnaeukselle ja Bengt Olof Lillelle. Tuossa kirjeessä hän paheksui:

      ”Sivistyneellä kansanosalla ei ole hitustakaan kiinnostusta sivistymättömien henkistä eikä aineellista edistymistä varten”.

      J.V. Snellmanin kuvaa ei ole enää Suomen rahassa.

      Snellman moittii, ettei noiden sivistyneiden joukossa ole isänmaanystäviä:

      ”Sivistyneiden joukossa ei voi myöskään olla isänmaanystäviä; näiden on nimittäin tultava kansakunnan eikä välinpitämättömän vieraan aineksen keskuudesta. Tämän piirissä vallitsevan hengen näet paljaana rannikkolaisen suomalaiseen kohdistamassa syvässä halveksunnassa. Kukaan sivistyneistä ei ole vuoden 1809 jälkeen astunut askeltakaan vierittääkseen mainitun hirvittävän taakan kansakunnan harteilta – tässä on todistetta kylliksi heidän isänmaallisuudestaan.”

      Snellman kysyy, onko papeista ja kristinuskosta toivoa suomalaiselle väestönosalle, mutta toteaa pettyneenä:

      ”Entä papit ja kristinusko? Katso, miten puolet maasta etsii itselleen kristinuskoa omin voimin, koska papissa sitä ei ole lainkaan. Kokoa yhteen meidän piispamme, konsistorimme ja teologinen tiedekunta ja kysy heiltä: ovatko he koskaan piitanneet papin uskonnollisesta vakaumuksesta?”

      “Toisin eivät asiat voi olla siellä, missä on vain sortajia ja sorrettuja, missä ei ole muita kuin illallisten, vaunujen, kunniamerkkien ym. ilmaisemia arvoja.”

    • Uimakouluunsiitä

      Me Länsimaat hyökkäämme milloin milläkin tekosyyllä ryöstelemään kolmansia maita, on aivan luonnollista, että murhaamiemme ihmisten sukulaiset/ystävät/maamiehet/uskonveljet yms. haluavat kostaa rakkaittensa puolesta.

      Opetelkaa siis uimaan omassa vere......

      • realismi

        miten niin me? eliitti tätä tekee ja on turvassa näiltä iskuilta ei tavallisten kansalaisten kuolemat heitä kiinnosta pätkääkään?


    • olisko-noin

      Yksinkertainen totuus jihadista ja ristiretkistä

      Islamilainen jihad kristikuntaa vastaan alkoi ennen kuin kukaan oli kuullutkaan ristiretkistä, kirjoittaa USA:n laivaston eläkkeellä oleva amiraali James A. Lyons.

      Aiemmassa kolumnissani “Islamin reformoiminen” dokumentoin islamin tarvetta kokea sisäinen uskonpuhdistus. Tässä ei ole kyse vain abstraktista teologiasta, vaan se liittyy suoraan siihen, kuinka voitamme islamilaisen terrorismin, ja miten muslimimaailma suhtautuu meihin.

      Esimerkiksi Isis, joka muodostaa suurimman terroriuhan nykymaailmassa, tuomitsi Amerikan ja sen liittolaiset “ristiretkeläisvaltioiksi” samalla, kun se otti vastuun Pariisin terrori-iskusta viime vuonna.

      Osama bin Laden teki samoin. Bin Laden saarnasi “ristiretkeläisiä ja YK:ta” vastaan, kun presidentti Bush käytti “r-sanaa” 9/11-iskujen jälkeen. Bushia kritisoitiin siitä laajasti, ja hän lakkasi käyttämästä sitä termiä.

      Termien “ristiretket” ja “ristiretkeläiset” hyväksikäyttö on selkeästi tarkoitettu lietsomaan muslimimassat kuvittelemaan, että he ovat hyökkäyksen kohteena, eikä niin, että me puolustamme itseämme jihadia vastaan.

      Ehkä vielä tärkeämpää, se on suunniteltu herättämään syyllisyydentunteita ja tappiomielialaa länsimaalaisten liberaalien keskuudessa, jotka häpeävät länsimaista sivilisaatiota ja suhtautuvat parhaimmillaankin välinpitämättömästi sen selviytymiseen.

      Ei ole yllättävää, että kun presidentti Obama puhui viime vuonna terrorismista kansallisella rukousaamiaisella, hän yritti minimoida Isisin barbaaristen tekojen islamilaisia elementtejä:

      “Meidän ei pitäisi uskoa, että olemme parempia kuin muut ja kuvitella, että tämä liittyy vain joihinkin muihin paikkoihin, vaan muistaa, että ristiretkien ja inkvisition aikana ihmiset tekivät kauheita tekoja Kristuksen nimessä.”

      Selvitetäänpä tämä asia. Ristiretket olivat joukko sotia, jotka Länsi-Eurooppa käynnisti, koska kristillinen Bysantin valtakunta oli kärsinyt tuhoisia tappioita turkkilaisille seldžukeille.

      Ensimmäinen ristiretki aloitettiin vuonna 1096. Se oli niistä kaikkein onnistunein, ja ristiretkeläiset valtasivat Jerusalemin.

      ristiretki

      Mutta voitot olivat vain väliaikaisia, ja Pyhään maahan perustettujen feodaalisten kääpiövaltioiden ylläpito vaati jatkuvia ponnisteluja. Ristiretkeläisten viimeinen linnake, nykyisen Israelin alueella sijainnut Akko, antautui vuonna 1291.

      Kaiken kaikkiaan ristiretket kestivät vain kaksi ja puoli vuosisataa. Ne olivat rajoittuneita ja käytännössä vastahyökkäyksiä, joilla yritettiin takaisinvallata kristittyjen maat, jotka olivat joutuneet muslimien haltuun.

      Miten ristiretket vertautuvat islamilaiseen jihadiin?

      Muhammadin vuonna 632 tapahtuneen kuoleman jälkeen häntä seuranneet kalifit – sama virka, jonka Isisin johtaja Abu Bakr al-Baghdadi väittää elvyttäneensä – aloittivat provosoimattoman valloitussodan bysanttilaisia vastaan.

      Vuosikymmenen kuluessa jihad oli valloittanut Egyptin, Palestiinan ja Syyrian, joiden asukkaista oli tuolloin enemmistö kristittyjä.

      Muslimiarmeijat pyyhkäisivät Pohjois-Afrikan yli ja tunkeutuivat Espanjaan vuonna 711. Heidät pysäytettiin vasta Ranskassa Kaarle Martelin toimesta vuonna 732. (Samaan aikaan muslimien sotajoukot tunkeutuivat itään alistaen Persian ja päästen Kiinan rajalle asti.)

      Toistuvat hyökkäykset jatkuivat koko Välimeren alueella, kuten Konstantinopolin piiritykset arabien toimesta, ja Kyproksen, Sisilian ja Kreetan valloitukset.

      Näitä hyökkäyksiä motivoivat islamilainen jihad sekä ryöstelyn ja orjien kaappaamisen himo – aivan kuten Isistä nykypäivänä – eikä yksikään niistä ollut puolustussotaa.

      Ne eivät olleet muslimien maita, jotka vapautettiin valloittajilta, vaan kristillisiä maita, joiden asukkaat kokivat ne samat kauheudet, joita näemme tänä päivänä Syyriassa, Irakissa ja nyt Libyassa, Israelin odotellessa vuoroaan: amputaatioita, mestauksia, orjuutta ja seksiorjuutta (joihin kaikkiin Allah antaa luvan Koraanissa).

      ISIS-teloitus

      Kun näemme hirvittäviä videoita Isisin tekemistä mestauksista ja naisten ottamisesta seksiorjiksi, muistakaamme, että tämä on tapahtunut tuhansia kertoja aiemmin: Jerusalemissa vuonna 637, Egyptissä vuonna 639, Espanjassa vuonna 711 ja Konstantinopolissa 1453.

      Ainoa ero on siinä, että nykypäivänä on kameroita ja välitön yhteys ulkomaailmaan.

      Islamilainen jihad kristikuntaa vastaan alkoi yli neljä ja puoli vuosisataa ennen kuin kukaan oli edes kuullut ristiretkistä. Ristiretkeläiset pakottivat jihadin puolustuskannalle lyhyeksi ajaksi noin vuosina 1100-1350, jonka jälkeen se jatkoi täyttä vauhtia hyökkäystään.

      Suurin osa Vähä-Aasiasta – tämän päivän Turkki – vallattiin nopeasti sen jälkeen, kun ristiretket päättyivät. Uuden Osmanien valtakunnan islamilaiset soturit tunkeutuivat Eurooppaan Gallipolista vuonna 1356. Jihadistit valtasivat nopeassa tahdissa Kreikan, Bulgarian, Serbian, Albanian ja Romanian eteläosat.

      • olisko-noin

        Konstantinopoli vallattiin vuonna 1453. (Tämä toteutti nykypäivän jihadistien innokkaasti siteeraaman, Muhammadin tekemäksi väitetyn ennustuksen ensimmäisen osan siitä, että ensin he valtaavat Konstantinopolin ja sitten Rooman.) Bosnia, Kroatia, Unkari, Etelä-Itävalta ja Puola joutuivat myös vallatuiksi.

        Islamilaiset orjakauppiaat riehuivat rannikkoalueilla Italiassa, Espanjassa, Sardiniassa, Korsikassa, ja he myös tunkeutuivat niinkin kauas pohjoiseen kuin Irlantiin ja Skandinaviaan asti.

        Vasta itsenäistyneen Yhdysvaltojen käymät barbareskisodat olivat vastaus tähän samaan toimintaan, joka kesti pitkälle 1800-luvun puolelle. Se oli Amerikan ensimmäinen yhteenotto jihadin kanssa, mutta ei todellakaan viimeinen.

        Muslimien eteneminen kärsi vakavan takaiskun vasta vuonna 1683, jolloin turkkilaisten toinen yritys Wienin valtaamiseksi epäonnistui. Vaikka hyökkäävän jihadin ideologia ei ollut muuttunut, se ei kyennyt vastaamaan siihen tieteelliseen ja teknologiseen vallankumoukseen, joka oli alkanut kristillisessä Euroopassa.

        Yhteenvetona voidaan todeta, että aggressiivinen islamilainen jihad kristittyjä vastaan kesti 450 vuotta. Kristilliset ristiretkeläiset taistelivat vastaan 250 vuoden ajan. Sen jälkeen, kun vastahyökkäys epäonnistui, uudelleen käynnistynyt jihad kesti toiset 350 vuotta.

        On selvää, keitä hyökkääjät ovat, mikä vain korostaa, että meillä ei ole varaa sitoutua moraaliseen aseistariisuntaan jihadin ja uudistumattoman islamin edessä.

        Valitettavasti Obaman kaudella moraalinen ja varsinainen aseistariisunta on Yhdysvaltain virallinen politiikkaa. Tämä pitää peruuttaa.

        Lähde: http://www.washingtontimes.com/news/2016/mar/10/james-a-lyons-islamic-jihad-roots-lay-in-crusades/

        P.V.


    • SeAvarakatseinen

      Tuohon NAIS ??? -piispaan kyrpiytyneitä näyttää olevan niin paljon, että ylläpito näin joulunakin ....
      (joku onneton joutui päivystäjäksi/päivystämään; no kutenkin, Hauskaa joulua toivottelee, ... Se Avarakatseinen)

      ... joutuu poistelemaan kiivaimpiakin kannanottoja ... tuollaiviissii...in:
      "Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena."

    • TerroriaEiSaaHyväksyä

      Pelko on normaali reaktio tietyissä olosuhteissa. Se auttaa ihmistä, eläintä tai yhteisöä pysymään hengissä ja puolustamaan itseään.
      Voi olla myös katastrofin aiheuttaja, jos lähtee lapasesta.

      Silti pelkoa ei ole syytä vähätellä. Se on hälytys. Yleensä tarpeellinen sellainen.

      Pelottomuus on hyväksi jos se auttaa taistelussa uhkaajaa vastaan.

      Onko piispan tarkoituksena, että masokistisesti uhmataan pelkoa vastaan ja käännetään toista poskea kiltisti?

      Järjestelmällisen terrorin uhreja ei saa vain uhontaa ja unohtaa... Pelon syynä on myös juuri tämä: hyväksytään jatkuvat terroriteot. Unohdetaan ja unohdetaan.

    • 9II.oli.sisäpiirityö

      miten niin me? eliitti tätä tekee ja on turvassa näiltä iskuilta ei tavallisten kansalaisten kuolemat heitä kiinnosta pätkääkään?

      Elätte kuulema demokratiassa, jossa kansa voi äänestää päättäjät.....vaihtakaa siis päättäjänne.

      Tosiasiassa laaja eurooppalainen kansanosa kannattaa kolmansien maiden kurmoottamista eurooppalaisen elintason ja hyvinvoinnin säilyttämiseksi, joten olette kaikki syyllisiä.

      • realismi

        ei täällä mitään todellista demokratiaa ole kaikki puolueet valehtelee vaalien alla ja kusettavat hyväuskoisia äänestäjiä suomi on demokratian irvikuva puoluekureineen?


    • xvbbbdbd

      miten niin me? eliitti tätä tekee ja on turvassa näiltä iskuilta ei tavallisten kansalaisten kuolemat heitä kiinnosta pätkääkään?

      Elätte kuulema demokratiassa, jossa kansa voi äänestää päättäjät.....vaihtakaa siis päättäjänne.

      Tosiasiassa laaja eurooppalainen kansanosa kannattaa kolmansien maiden kurmoottamista eurooppalaisen elintason ja hyvinvoinnin säilyttämiseksi, joten olette kaikki syyllisiä.

      • Eliitti on laitettava pelkäämään. Että silleen.


    • ÄäniKansammePuolesta

      Ei kannata kansa kolmansien maiden "kurmoottamista", vaan toivoo, että siellä saavutettaisiin rauhaa ja saataisiin peruselämä kuntoon. Että ihmiset siellä voisivat rakentaa maataan rauhallista elämää varten ilman luulojen, sairaan uskonnollisuuden tms. aiheuttamaa väkivaltaa ja iestä.

      Sen tähden olemme valmiit jopa luopumaan esim. käytännöistä ja säännöksistä, jotka vievät köyhät maat heikomaan asemaan, jos esim. jossain kansainvälisisissä kauppasopimuksissa tms on sellaisia pykäliä.
      Lisäksi olemme valmiita kehitysapuun jos siitä on hyötyä näiden maiden kehittymiselle ja rauhalle.

      Emme halua että levottomuudet ja ihmiset siirtyvät tuhoamaan meidän maamme ja kulttuurimme.

    • Toopen.sanomat

      Suomi24-moderoinnissa on viikonloppuisin joku kaljupää, joka pidättelee keskusteluja pelkästään kotimaisissa suodatuksissa. Laittamani ulkomaiset suorat linkit, joista jo otsikosta selviää, että vasemmisto on nyt aktivioitunut muslimien rinnalle tähän ristittyjen vastaiseen jihadiin, suvakit tuovat EU-agendalla siirtolaisjihadia, eivätkä edes tajua, mitä tekevät.

      Toisaalta sosialismin kannattajat tajuvat ja tekevät sitä taktisesti. Kyseessä on se kuuluisa NWo, jonka ajatus on kummunismi, suurpankit hyötyvät ja NSA yms. vakoilevat, pitävät yllä totalitarismia.

      Edelliseen näyttää liittyvän militarismi, USA osaa vakoilla on tunkeutunut joka mökkiin ja maahan, Venäjän lennosto osaa pommittaa, kun USA yms. antavat heille tarkat koodit, ettei syntyisi vahinkoja koneille. Näin on käynyt Aleppossa, koodit jne.

      Jos mode ei ymmärrä englantia tai sitä yhteyttä, että suuret trendit eivät tule Suomesta muslimisaatiossa, vaikka pappilan apupata kiehuu ja kuohuukin, vaan se tulee muutamasta suurvallasta ja muslimeista. UPI:n kaltaiset laitokset ovat mukana NWO:ssa, siinä geopolitiikka, eli maantieteellisesti jaettu maapallo poliittisella tunnuksella, Eurooppa on mielivaltaisesti läheisyyden vuoksi kytketty Lähi-itään ja Afrikkaan, sitä UPI siis ajaa takaa, eikä pittaa, että sitä vastustetaan. Koko uusi maailmanjärjestys on USA:n suunnittelema, sitä UPI, kokoomus, EU haluavat.

      Koska kotimaasta ei saa jatkuvasti faktaa syistä ja kaljupäät poistavat tiettyjen ihmiseten viestit, jäljelle tahtoo jäädä vain tinkaamistaso, ilman faktaa, pelkkiä tunteita.

      Pitäkää tunkkinne idiootit, vituttaa tehdä teille viestintätyötä, etsiä faktoja, laittaa ne siistiin kuosiin ja kiinnittää ketjuihin ja jätkä poistaa kaiken, kun on lauantai-yö, vain siksi, että se inhoaa kirjoittajaa.

    • TervemenoaJaOnnea

      Olisi todellakin toivottavaa, että ihmiset PYSYISIVÄT näissä maissa ja onnistuisivat RAKENTAMAAN MAITAAN VAHVOIKISI ja onnellisiksi.

      Ettei täältä ulkopuolisten TARVITISI PUUTTUA MILLÄÄN TAVALLA siihen väkivaltaan ja ihmisten alistamiseen millä siellä nyt kaikki tuhotaan.

    • eilakupötköille

      Arkkipiispaa voitaisiin grillata roviolla niin kauan kunnes tunnustaa olevan ITSE Belsebupi lausuntoineen.

    • Tympiintynyt

      Lakritsit kotimatkalle.

    • voitätämaailmaa
    • pelkokuuluukaikille

      Pelko tulee kohdata neuvoi Jone Nikula. Suvaitsevat kyselivät että miten se edes näkyy jos meille tulee muutamia "toisennäköisiä".
      Suomeen toimitettu monikulttuurisuus alkaa näkyä.
      Enää ei tarvitse häpeillä Suomen takapajuisuutta siinäkään asiassa.
      Pelkoa kohdataan nyt niin jouluna kuin pääsiäisenä ja sille on annettava sen vaatima valta, ei auta.
      Joskus oli sellainenkin aika kun Lontoon poliisit kulkivat aseistautumattomina. Nyt on saatu Suomessakin konepistoolia kantavia poliiseja.
      Monikulttuurinen väki ja pelko ovat voittaneet.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3384
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1984
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1719
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1517
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1498
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      9
      1381
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1377
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1227
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1115
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1102
    Aihe