Älä ole anarkisti

Olen Jeesuksen uskossa, enkä suostu esim sotimaan koska tappaminen on syntiä. En suostuisi myöskään menemään mieshuoraksi ilotaloon jos esivalta niin käskisi tekemään koska huoraaminen on syntiä.

Mutta: minun tulee totella esivaltaa silloin kun esivallan antamat komennot yms ovat Jumalan tahdon mukaisia eli tulee totella esim liikennesääntöjä ja lakeja ja asetuksia.

Jos olen oikein ymmärtänyt, anarkiassa ei ole "herroja eikä kuninkaita" eli ei totella ketään muuta kuin itseä eli omaa tahtoa eli perkeleen tahtoa. Teidän anarkianne on koinsyömää saastaa, eikä se tule kestämään kaikkivaltiaan Jumalan edessä. On ihan turha heilua punamusta lippu kädessä tuolla kaduilla ja huudella niitä näitä. Ei mikään muutu meuhkaamalla.

Jumala on asettanut esivallan ja hallitusmiehet ja lait ja asetukset jokaiseen maahan. Tarkoitan niillä niitä lakeja jotka ovat Jumalan tahdon mukaisia eli esim laki heteroparien avioliitosta. Homoliittolaki on täysin saatanasta, enkä aio leipoa homohäihin kakkuja vaikka esivalta niin kehottaisi tekemään.

Lukekaa Raamattu se on elävä ja voimallinen Jumalan Sana.

Suomen lippujen poltto on erittäin typerää ja turhaa, lopettakaa semmoinenkin touhu. Täyttä pelleilyä. Menkää töihin. Töitä löytyy esim rakennusalalta selekta.fi ja sihti.fi

20

2820

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • morsiammenryöstäjä

      Jeesus ketku ripotellu pilluillessa kolkatan kakkosnelosia kaikkalle

    • tyyeytte

      et suostu sotimaan,miksi sinulla on sitten oikeuksia kun ei ole velvollisuuksiakaan?

    • LucyP

      Itseasiassa Jeesus vastuststi maallista esivaltaa...

    • jamppajeesus

      Jeesus oli anarkisti.

      • Toivoo

        Jeesus on käyny meitin kylällä laittamassa sähkötolppiin ilmoituksia että se on kohta mukamas tulossa.


      • Anonyymi
        Toivoo kirjoitti:

        Jeesus on käyny meitin kylällä laittamassa sähkötolppiin ilmoituksia että se on kohta mukamas tulossa.

        Jeesuksen apurit ne laittoivat.
        Että sinäkin tietäisit ja osaisit varautua koska Hän toden totta on tulossa.
        Sitten on turha harmitella ettet tienny.
        Hienoa että noita ilmoituksia vielä laitetaan, itse tulin uskoon tuollaisen julisteen inspiraation kautta, eli sain kipinän rukoilla.
        Elämäni muuttui mahtavalla tavalla n. 18 vuotiaana ja sillä samalla kultaisella tiellä edelleen 25 v myöhemmin ollaan, kotiin asti.
        Suosittelen!


    • Anarkismi on pohjimmiltaan rauhan aate. Jeesus oli aikansa anarkisti kaikessa toiminnassaan, Herran armosta !

      • pröött

        ja sitten näm rauhaa rakastavat ympäristön suojelijat ilmoittelee takku sivustolla milloin mistäkin poltetusta kohteesta


    • Jetso

      Murhaajien uskonto!

    • FF-Vehfish

      .imgur.com/GASxOYH.png

    • dfgj
    • Mikähän vitun ned flanders sinäki hihhuli olet

    • Selektaonperseestä

      Eipä kannata samassa yhteydessä puhua uskosta ja Selektasta.
      Jos haluaa että asiat tehdään niin kuin ei pitäisi niin silloin voi puhua Selektan puolesta.
      Raha on tärkeämpi kuin ihminen.

    • Anonyymi

      No kyllä voi puhua Selektasta samassa yhteydessä. Aina on olemassa hyvälle vastakohta ja se on Selekta.

    • Anonyymi

      Anarkismi on pääasiassa vain ajatus siitä että kaikki on kaaosta. Myös Jeesus puhuu siitä kuinka maailma on alituisesti myrskyisä ja kaoottinen. Anarkismissa on useita suuntauksia. Oikeisto-Anarksimi ja Vasemmisto-Anarkismi ja Anarkokapitalism jne. Anarkismi voi olla hyvä kohtaamis alusta ihmisille eri taustoista, jotka eivät tarkalleen tiedä mitä hakevat tai minne ovat menossa. Sanotaan että anarkia johtaa lopulta aina tyranniaan, koska jos ei ole mitään järjestystä nousee kuitenkin aina yksilöitä ja ryhmiä jotka alkavat hallitsemaan muita.

      • "Sanotaan että anarkia johtaa lopulta aina tyranniaan, koska jos ei ole mitään järjestystä nousee kuitenkin aina yksilöitä ja ryhmiä jotka alkavat hallitsemaan muita."

        Asia ei ole noin. Jos nousee yksilöitä ja ryhmiä hallitsemaan muita, ei ole kyse anarkismista vaan tyranniasta, mikä on kuin onkin rauhan, rakkauden ja tasa-arvon tyyssijan -anarkismin- , täydellinen vastakohta. Ne jotka pitävät anarkismia kaoottisena ideologiana, eivät tiedä mitään anarkismista. Anarkismissa on myös järjestys, oikeudenmukainen sellainen. Mutta oliko Jeesus aikansa anarkisti ? Kyllä oli.


    • Anonyymi

      Laihialainen läski tummuu kun tulee osumaa.
      Vaikka kuinka lardia voidellaan niin sisältä se on aina yhtä mätää.

    • Anonyymi

      Mites 1 Sam. 8? Raamattu suoraan opettaa, ettei pidä pitää kuninkaita/esivaltaa. Melkoisen räikeästi on täällä esivallan toiminta myöskin ristiriidassa rakkauden kanssa. Jeesuksen opit sopivat minulle, hallituksen ja muiden rakkaudettomien epäjumalien palvominen ei.

    • Anonyymi

      Selekta... ei ikinä.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      69
      8144
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      119
      4719
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      112
      3876
    4. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      76
      3396
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      74
      2996
    6. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      134
      2700
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      38
      2155
    8. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      1973
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      263
      1940
    10. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      56
      1938
    Aihe