Kymppi mämmi parasta mämmiä.
Kohta on mämminsyöntiaika
20
185
Vastaukset
- Cropsu
Niin on, se Kymppi on maukkain - ja ihan perusmalli. Ostin luomu-Kympinkin, mutta se ei ollut yhtä hyvää omassa suussa..
Pitää nyt ottaa etumatkaa Mietoon ennen Pääsiäistä. - tulimieleen
Mämmi on hirveän näköistä ja hirveän pahaa.
- maidolla
maidolla vai kermalla?
- kymppi.on.hyvää
Maidolla tietysti. Kerma on ällöttävän paksua. Mmmm, kunnon mämmiä nyt ostan kymmenen tuokkosta ja alan ahmia että ehdin ennen Mietaata syödä ainakin sata pääsiäisen tienoilla.
- Mumpskis
Valintansa kullakin. Mietohan laittaa sinistä maitoa. Minusta kermassa on verrattoman hieno maku , että sitä pitää olla, ainakin maitoon seattuna.
- tiutiu.tiu
Mietaa syö joka ropeen välissä tiun munia.
- nasima-raz
Kai turvapaikanhakijoillekin tarjotaan munia ja mämmiä? Pääsiäisen vietto perinteisine pääsiäisruokineen kuuluu kulttuuriimme. Ja onhan se lammaspaisti myös pääsiäisajan suosittu ruoka.
- sikaapataan
nasima-raz kirjoitti:
Kai turvapaikanhakijoillekin tarjotaan munia ja mämmiä? Pääsiäisen vietto perinteisine pääsiäisruokineen kuuluu kulttuuriimme. Ja onhan se lammaspaisti myös pääsiäisajan suosittu ruoka.
Lampaan voi tarvittaessa korvata sialla.
- Pakastin_täyteen
Vihdoinkin tämä odotettu aika taas tuli! Viime vuonna ostin pakastimeen mämmirasioita niin että joka viikko sai mämmiä syksyyn saakka. Nyt on kuitenkin oltu jo pitkään ilman mämmiä ja odotus saa taas täyttymyksensä! Rasiallinen mämmiä ja litra jääkylmää maitoa noin ens alkuun! Sen kun litkii pikkulusikalla niin saa kauan nautia upeasta mausta! Kyllähän se vähän tuppaa ilmaa kehittämään, mutta ei siitä sen enempää.
- Cropsu
Joo totta, ei siihen sovi mikään isokuuppainen ruokalusikka...mahtavia herkkuhetkiä Sinulle :).
- ravintoterapeutti
Jos mämmi vähän ilmaa kehittääkin, niin ei haittaa. Ilmastonmuutostahan tässä hoetaan jatkuvasti. Ei pari mämmipierua saa vielä jäävuoria sulamaan. Vihainen vaimo on kyllä vaarallisempi ilmiö hajun suhteen!
Höpöhöpö, itse tehtyä mämmiä ei mitkään teollisuuden tekeleet voita.
- Hvcg
Mulla olisi mämmiresepti vanhassa keittokirjassa, mutta mistä tempaisen roppeet? Maku varmaankin kärsii, jos laitan paistumaan keramiikka vuokiin.
Vieläköhän ehtisi.. - MämmiJoulupöytäänkin
Hvcg kirjoitti:
Mulla olisi mämmiresepti vanhassa keittokirjassa, mutta mistä tempaisen roppeet? Maku varmaankin kärsii, jos laitan paistumaan keramiikka vuokiin.
Vieläköhän ehtisi..Tavallisen arkipäiväisen mämmin voi aivan hyvin valmistaa vuokakaapissa oleviin vuokiin. Ei maku varsinaisesti kärsi - ainakaan verrattuna pahvisiin roveihin- ja niihin alumiinisiin kertakäyttöisiin.
- mämminystävä
Maistuuko mämmi allah-väelle?
- Javiimeaikoinasuomessa
Mämmiä on syöty Lähi-Idässä tuhansia vuosia - ja myös Afrikassa.
- kärsimysnäytelmä
Yksi ainokainen rove on jääkaapissa. Kysymys on enää vain siitä, maltanko odottaa pääsiäiseen vai tempaisenko lootan huikopalana huiviin ilman unohtunutta kermaa jo hyvissä ajoin.
- Niinnäyttääolevan
Niin on. 3-5 päivän kuluttua parhaimmillaan kun nyt alkaa valmistamaan.
Ei nyt mitään määrättyä tarkkaa aikaa ole mutta muutaman päivän kuluttua kuitenkin. - kauan.kauan.sitten
Joulunakin voi syödä mämmiä, hyvää se on esimerkiksi vaniljajutun kanssa. Oppinut sitä syömään yli 60 vuotta. Sopii arkeen ja juhlaan, jouluun ja juhannukseen, voihan sitä pääsiäisenäkin syödä. Kaupan mämmeihin nykyisin jotunut tyytymään kun edesmennyt mutsini ei enää tee sitä, muistan vaan ne ajat enää.
- Eriaikoina
Yleensä aika ei ole kovinkaan tarkka. Monessa paikassa mämmiä syödään vapaasti vuorokauden eri aikoina.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1041076
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt581025Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61830Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa144808- 65695
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel103591Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto89581- 78551
- 53547
- 39528