Pysytään siis tiellä, Jeesuksessa Kristuksessa ARMOSTA armahdettuina syntisinä. Älkäämme hukatko elämäntietä erilaisten sääntökuntien sääntöviidakoihin ja niistä kiistelemisiin.
Näillä ihmisten keksimillä säädöksillä ja määräyksillä ei ole kuitenkaan mitään arvoa pelastuksen kannalta, mutta eksyttää ne voivat pois Jumalan armosta ja Jeesuksen Kristuksen tuntemisesta.
Kol. 2:20 Jos te olette Kristuksen kanssa kuolleet pois maailman alkeisvoimista, miksi te, ikäänkuin eläisitte maailmassa, sallitte määrätä itsellenne säädöksiä:
21 "Älä tartu, älä maista, älä koske!"
22 -sehän on kaikki tarkoitettu katoamaan käyttämisen kautta-ihmisten käskyjen ja oppien mukaan?
23 Tällä kaikella tosin on viisauden maine itsevalitun jumalanpalveluksen ja nöyryyden vuoksi ja sentähden, ettei se ruumista säästä; ...
*) -> ... mutta se on ilman mitään arvoa, ja se tapahtuu lihan tyydyttämiseksi.
Tie on kaita koska siinä on vain yhden miehen jälj
10
524
Vastaukset
- HengellinenMasturbointi
Hepr. 11:1 Mutta usko on luja luottamus siihen, mitä toivotaan, ojentautuminen sen mukaan, mikä ei näy.
Kannattaa lukea koko luku, tämä luku osaltaan selvittää mihin me kristityt uskomme. - jooeisitäjeesustataas
Näillä ihmisten keksimillä uskonnoilla, jumalilla ja niiden määräyksillä ei ole kuitenkaan mitään arvoa pelastuksen kannalta. Paras hyväksyä se että ollaan kaikki kuolevaisia aikanaan ja lopullisesti. "Ikuinen" elämä jatkuu jälkeläisten geeniradassa jos on kellä jatkuakseen, teillä usein vähän liikaakin.
Joten eiköhän jätetä se jeesuksista jauhaminen ja eletään oma elämämme.
Jumalattoman hyvää jatkoa kaikille. - JeesuksesKaikkiLahjaksi
Näkyväisiä ovat ajalliset yhteisöt, näkyväisiä ovat niissä valtaa pitävät henkilöt, luotuja ja langenneita, kaikki tyynni.
2. korinttolaiskirjeen 4. luku jakeet 5-18.
5 Sillä me emme julista itseämme, vaan Kristusta Jeesusta, että hän on Herra ja me teidän palvelijanne Jeesuksen tähden.
6 Sillä Jumala, joka sanoi: "Loistakoon valkeus pimeydestä", on se, joka loisti sydämiimme, että Jumalan kirkkauden tunteminen, sen kirkkauden, joka loistaa Kristuksen kasvoissa, levittäisi valoansa.
7 Mutta tämä aarre on meillä saviastioissa, että tuo suunnattoman suuri voima olisi Jumalan eikä näyttäisi tulevan meistä.
8 Me olemme kaikin tavoin ahdingossa, mutta emme umpikujassa, neuvottomat, mutta emme toivottomat,
9 vainotut, mutta emme hyljätyt, maahan kukistetut, mutta emme tuhotut.
10 Me kuljemme, aina kantaen Jeesuksen kuolemaa ruumiissamme, että Jeesuksen elämäkin tulisi meidän ruumiissamme näkyviin.
11 Sillä me, jotka elämme, olemme alati annetut kuolemaan Jeesuksen tähden, että Jeesuksen elämäkin tulisi kuolevaisessa lihassamme näkyviin.
12 Niinpä siis kuolema tekee työtään meissä, mutta elämä teissä.
13 Mutta koska meillä on sama uskon Henki, niinkuin kirjoitettu on: "Minä uskon, sentähden minä puhun", niin mekin uskomme, ja sentähden me myös puhumme,
14 tietäen, että hän, joka herätti Herran Jeesuksen, on herättävä meidätkin Jeesuksen kanssa ja asettava esiin yhdessä teidän kanssanne.
***) -> 15 Sillä kaikki tapahtuu teidän tähtenne, että aina enenevä armo yhä useampien kautta saisi aikaan yhä runsaampaa kiitosta Jumalan kunniaksi.
16 Sentähden me emme lannistu; vaan vaikka ulkonainen ihmisemme menehtyykin, niin sisällinen kuitenkin päivä päivältä uudistuu.
17 Sillä tämä hetkisen kestävä ja kevyt ahdistuksemme tuottaa meille iankaikkisen ja määrättömän kirkkauden, ylenpalttisesti,
***) -> 18 meille, jotka emme katso näkyväisiä, vaan näkymättömiä; sillä näkyväiset ovat ajallisia, mutta näkymättömät iankaikkisia. - JoillekinSyntiä
Mitä etkö arvostakaan kirkkolaki ja säädöksiä. Mihin nyt joudutkaan kun et pidä kirkkoa esivaltaa?
- MitäNäHoriset
Room. 13:1 Jokainen olkoon alamainen sille esivallalle, jonka vallan alla hän on. Sillä ei ole esivaltaa muutoin kuin Jumalalta; ne, jotka ovat, ovat Jumalan asettamat.
Room. 13:2 Sentähden, joka asettuu esivaltaa vastaan, se nousee Jumalan säätämystä vastaan; mutta jotka nousevat vastaan, tuottavat itsellensä tuomion.
Room. 13:3 Sillä hallitusmiehet eivät ole niiden pelkona, jotka tekevät hyvää, vaan niiden, jotka tekevät pahaa. Jos siis tahdot olla esivaltaa pelkäämättä, niin tee sitä, mikä hyvää on, ja sinä saat siltä kiitoksen;
1. Tim. 2:2 kuningasten ja kaiken esivallan puolesta, että saisimme viettää rauhallista ja hiljaista elämää kaikessa jumalisuudessa ja kunniallisuudessa.
Tit. 3:1 Muistuta heitä olemaan hallituksille ja esivalloille alamaiset, kuuliaiset, kaikkiin hyviin tekoihin valmiit, - hypätäänköyhdessä
Nyt on vain niin että ne hallitusmiehet ovat etunenässä viemään kansaa rotkon reunoille, mitäs silloin pitää tehdä !?
- EsivaltaEiOleKirkko
Pitää muistaa että kirkkokin haluaa olla esivallalle kuuliainen, ei siis itselleen.
- kunhanmietin
EsivaltaEiOleKirkko kirjoitti:
Pitää muistaa että kirkkokin haluaa olla esivallalle kuuliainen, ei siis itselleen.
Niin mutta parempi olisi kysyä olivatko apostolit kuuliaisia esivallalle, entäs Jeesus oliko Hän ?
- ValheenKarmeatJäljet
Jeesus, (koko luomakunnan Herra), oli maalliselle esivallalle alamainen. Maan hengellinen johto kielsi Messiaan ja tapatti hänet (valheellisesti) vallankumouksellisena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2691637Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle371512- 961316
- 181300
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan61217Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101037Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86950Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.66925T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest43901- 32890