Shakin MM-turnauksessa mestaruus menee jälleen Venäjälle.
Miksi afrikan- ja muslimimaat ei pärjää lajissa? Onko taas kyse älykkyydestä?
Miksi mustat ja arabit ei pärjää shakissa?
25
405
Vastaukset
- NieMand
Ne valkoiset pelinappulat on rasistisia. Eihän silloin voi pärjätä.
- Selväärasismia
Valkoinen saa aina aloittaa.
- Oiskonäin
Jos pänttää ja joikaa95% per päivä vuodesta toiseen pelkkää koraania niin voi olla että kiinnostavuus oppia uutta ei ole kovin pop. Erilainen kulttuuri nääs kuin meiden shakkimestareilla.
Laiskoja ja saamattomia. Kaikissa maissa ei myöskään ole korkea äo.
- Matti.ja.Shakki
Jos moukka aloittaa aina niin moukkamaista on jatkokin.
- miksi.et.itse
Aloittajan suurin saavutus on syntyä valkoiseksi.
- siihenSeSitJääkin
ja muut sisäsiitoiset ääliöt säestänät sitä...
- ei-tervettä-perimää
Mikä se olikaan sisäsiittoinen väestöryhmä.....?
https://blogit.mvlehti.net/sydamellinenseparatisti/2016/04/16/ahlyjen-jarkyttava-sisasiittoisuus/ - Onnistuukohan
Suvakit menaavat vielä nostaa sisäsiittouden tapppiin, kun lepakot ja homppelit yrittää lisääntyä!
- maalasiliitontukipummit
ovat aina fasismin kiimassa...
- terapiaa.tarvitsevat
Aina voi ratsastaa muiden saavutuksilla ollessaa itse täysi nolla. Pienellä osalla väestöstä tämä tuntuu olevan lähes tapana. Onhan sitä valkoinen eli melkein kuin samaa sukua. Hahhaah. Säälittävää.
- Kaukaa-Näkevä
Siperia opettaa. Talvessa pärjääminen vaatii ajattelua. Kantasuomalaiset ovat hyvin pitkälti venäläisiä. Kaupunkien porukka on puolestaan joutuväkeä, josta ei tosipaikan tullen ole minkään tekijöiksi. Syy onnettomuuteen ei ole kuitenkaan yksittäisissä persoonissa, vaan heidän keskittymisessä tiiviiseen laumaan. Joukossa tyhmyys tiivistyy sanoi jo vanha suomalainen.
- pellejen-peli
"Miksi afrikan- ja muslimimaat ei pärjää lajissa? Onko taas kyse älykkyydestä?"
-
Ei ole kyse älyn puutteesta, kukaan normaali ei hinkkaa pelinappuloita muna kädessä vuosikymmeniä pärjätäkseen jossain täysin turhassa asiassa kuten shakkipelissä. - Serkut-nussii
Noin 500 sukupolven verran kestänyt keskeytymätön serkkuavioliittojen ja sisaruspuolten välisten avioliittojen sarja on tehnyt Afrikassa kovaa tuhoa pääkallojen sisäpuolella.
Koiranaaraat voivat paritella vaikka isänsä kanssa, ja saada elinkelpoisia pentuja.
Sama juttu afrikkalaisilla, ne lapset jäävät eloon. Mutta älykkyysosamäärä on jossakin 60 paikkeilla tuolla väellä. Ei ÄO-lukemalla 60 voiteta mitään shakkimestaruuksia tai Nobeleita.- Joopa_joo
Mikä selittää, ettei suomalaiset pärjää jalkapallossa?
- sloeme
Joopa_joo kirjoitti:
Mikä selittää, ettei suomalaiset pärjää jalkapallossa?
Eikä pärjää shakissakaan.
ÄO:kö syynä tai sisäsiittoisuus?
Ehkä molemmat - lyhyet.jalat
Joopa_joo kirjoitti:
Mikä selittää, ettei suomalaiset pärjää jalkapallossa?
ja iso pää, ruhon painojakauma sopii vain hitaaseen jäätiköllä löntystämiseen ja kaatuessa suuri massiivinen pääluu tekee jäähän reiän josta voi kalastaa tai napata hylkeitä, se on sitä evoluutiota nääs.
- vuosisadanmatkustaja
"Shakin MM-turnauksessa mestaruus menee jälleen Venäjälle."
- Tahtoo sanoa juutalaisille! - jotain-rajaa
En ikinä suostuisi pelaamaan shakkia mustilla nappuloilla.
- Lämminverisetjohtajat
Kuka tietää jonkun kommunisti johtajan tai tummäihoisen diktaattorin joka ei olisi tapattanut omaa kansaansa?
- valkoisia.paskoja
Ruotsalaiset eivät tapattaneet omiaan vaan sotivat viimeiseen suomalaiseen.
- varmaan_arvaattekin
Tatu Vanhasen maailmalla arvostetut tutkimustulokset luettuani, tiedän miksi mustat ja arabit ei pärjää shakissa.
Samasta syystä, kun suomalaisetkaan eivät pärjää.
- On-4-Afroa
Shakkimaailma tuntee peräti 4 kpl Afro-Amerikkalaisella taustalla olevia shakinpelaajia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Category:African-American_chess_players
Suoraan Afrikkalaisella taustalla olevia ei ole listattuna yhtään. - ei_yllätys
Tatu Vanhasen maailmalla arvostetut tutkimukset sen todistavat, arabit ja afrikkalaiset ovat älyllisesti jäljessä esimerkiksi meitä suomalaisia.
https://fi.wikipedia.org/wiki/IQ_and_the_Wealth_of_Nations
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1197043Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1164811L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa624064TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a143404Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6932134Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2431520- 661388
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581378Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j531326Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121002