Stubb vedonlyöjien suosikki!

Taas-naurattaa

Alexander Stubb on yllättäen noussut vedonlyöjien suosikiksi EU-komission seuraavaksi puheenjohtajaksi.
EX-MINISTERI, Luxemburgissa EIB:n pankinjohtajana toimiva Alexander Stubb (kok) ilmoittautui tiistaina ehdokkaaksi EU:n korkeimpaan virkaan.

Stubb on mukana kansanpuolue EPP:n kärkiehdokaskisassa. EPP:n kärkiehdokkaasta tulee liki varmasti seuraavan EU-komission puheenjohtaja.

EPP:n kärkiehdokaskisassa mukana on toistaiseksi vain Stubb ja Saksan Manfred Weber, jota pidetään kisan ehdottomana ennakkosuosikkina.

EPP:n kärkiehdokas valitaan Helsingissä 7.–8. marraskuuta.

–EU on kyennyt kasvattamaan kakkua, mutta epäonnistunut kakun jakamisessa, Alexander Stubb arvioi.
–EU on kyennyt kasvattamaan kakkua, mutta epäonnistunut kakun jakamisessa, Alexander Stubb arvioi. (KUVA: Antti Hämäläinen / IS)

Miten suomalainen voidaan valita komission puheenjohtajaksi?

– Sillä, että saa yli puolet EPP:n puoluekokouksen äänistä Helsingissä. Siihen tarvitaan taustaa, asiantuntemusta, kokemusta ja vähän säkää.

Tiistaina ilmoittauduit kärkiehdokaskisaan, ja puhuit ylätason juttuja arvoista oikeusvaltioperiaatteeseen. Tälläkö aiot EPP:n puoluekokouksen hurmata?

– Tarvitsemme yhteistä arvopohjaa. Varsinainen kampanjaohjelma tulee olemaan konkreettisempi, mutta kaikki lähtee arvoista ja niiden pohjalle rakennetaan päätökset tekoälystä, ilmastonmuutoksesta tai maahanmuutosta.

Minkälaisena hahmona pidät itseäsi EPP:n silmissä? Esimerkiksi Kreikassa Stubb ei kai hurraa-huutoja herätä?

– Luulen, että EPP:n piirissä Kreikassa kylläkin. Totta kai ministeriajan päätökset herättävät vastustusta. Moni on sitä mieltä, että tässä tulee tiukan linjan pohjoismaalainen. Samalla jokainen tietää, että minulla on eurooppalainen sydän. Ministerinä päätehtävä on puolustaa Suomea. EU-komission päätehtävä on valvoa, että EU:n sopimuksia noudetaan.

13

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • annamunkaikkikestää

      Aina löytyy joku, joka on korruptoitavissa.

      • Taas-naurattaa

        Tarjoat siis itseäsi?


    • Taas-naurattaa

      Mikä EU:ssa on mennyt pieleen? 1990-luvun alussa Berliinin muuri oli murtunut ja itäblokki vapautui. Näytti siltä, että länsimainen liberaali demokratia valtaa alaa ja kaikki ovat yhtä. EU:sta on kuitenkin tullut nahjus. Miksi?

      – En nahjuksesta tiedä. Uskon, että osa ihmisistä on turhautunut siihen, että järjestelmä ei ole tarjonnut sitä mitä se on luvannut.

      – Maailma on huomattavasti parempi paikka nyt kuin vuonna 1989. EU on kyennyt kasvattamaan kakkua, mutta epäonnistunut kakun jakamisessa. Toinen asia, missä EU on epäonnistunut, oli 2015 maahanmuutto ja sen hoitaminen, mutta siihenkin on löytynyt ratkaisuja. Kolmas asia, missä on epäonnistuttu, on eurokriisi – ja siinäkin löydettiin ratkaisu.

      Jos 1990-luvun alussa Eurooppa oli avautumassa, nyt EU-maat näyttävät ennemmin käpertyvän itseensä. Millä saat EU-maat puhaltamaan yhteen hiileen ja ajattelemaan oman maan sijasta EU:ta yhteisenä projektina?

      – Ensimmäinen on retoriikka, tapa, jolla puhumme EU:sta. Retoriikka on hirveän negatiivinen. Lietsomme usein pelkoa ja vihaa. Yritämme tarjota helppoja ratkaisuja vaikeisiin ongelmiin. Olisi kerrottava myös kolikon toinen puoli – ja miettiä ovatko asiat paremmin kuin 1989.

      – Toinen asia on konkreettiset ratkaisut. Mitä enemmän fiksuja ratkaisuja EU pystyy tuottamaan, sen hyväksyttävämpi se on.

    • kakunjakaminen

      EU on tosiaan onnistunut MAMUkakun kasvattamisessa, mutta epäonnistunut sen jakamisessa!

      Onneksi kakkua vaille jääneille maille, kansoille ja kulttuureille...

    • nauran_mukana

      Kuvaa tätä ruokottoman valheellista aikaa, että vasemmistoliberaali Stubb on oikeistopuolueiden ehdokas!!?? Toisaalta toivon Stubbidon valintaa, koska tuo tyhjäpää vain nopeuttaisi Euvostoliiton hajoamista.

      • Taas-naurattaa

        Stubb on siis vasta atrjolla kansanpuolueen eli maltillisen oikeiston ja keskustan ehdokkaaksi.


        Hän on oikeistoliberaali ja taustansa sekä kokemuksensa puolesta mitä sopivin ehdokas.


    • johtoonvain

      Eurroopan Unioni on sen verran heikko laitos, joten sen komission puheenjohtajaksi kelpaa sellainen henkilö, joka ei onnistunut Suomen pääministerinä eikä kelvannut kokoomuksen puheenjohtajaksi kovin pitkäksi aikaa.

      • Taas-naurattaa

        EU on erinomaisen vahvassa kunnossa.
        Stubb toimi ensin pääministerinä ja sitten valtiovarainministerinä melko taitamattomasti haksahdellen perättömiin tokaisuihin.

        Kokoomuksen eliitin luottamus meni ja tulos tiedetään.

        Alexilla on oikeus uuteen alkuun kokemuksista viisastuneena.


      • eu-romahtaa

        Stubb nousi kaljabaarista politiikkaan korruptiorahoilla joilla petkutettiin äänestäjiä. Jos hänet valitaan EUn johtoon niin syynä on on se että Saksa haluaa johtajaksi heikon henkilön jolle voidaan sitten sysätä kaikki syyt romahduksesta. Sama tapahtuu E Liikasen kohdalla. Politiikka on saalistusta rahasta ja siksi johtajiksi valitaan luusereita.


      • eu-romahtaa kirjoitti:

        Stubb nousi kaljabaarista politiikkaan korruptiorahoilla joilla petkutettiin äänestäjiä. Jos hänet valitaan EUn johtoon niin syynä on on se että Saksa haluaa johtajaksi heikon henkilön jolle voidaan sitten sysätä kaikki syyt romahduksesta. Sama tapahtuu E Liikasen kohdalla. Politiikka on saalistusta rahasta ja siksi johtajiksi valitaan luusereita.

        Stubb .... Taitaa olla sellaanen henkilö, ketä Ryssän trolli ja kommunisti-persu pelkää.


    • Stubbonspede

      Veikeetä saaja toi spede Anttiristuksen virkaan...

    • Niin Teillä kommunismissa on se Antiristuksen virka.... Oliko se Huta vai Halla-aho ?

    • 5358587

      Stubb on kyllä asiantuntevin ja älykkäin ihminen, joka on Suomessa politiikkaan sekaantunut. Ainakin sitten Kekkosen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      105
      7527
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      237
      7414
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      145
      5137
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      140
      4819
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      42
      4570
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      87
      4269
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      116
      4090
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      164
      1802
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1589
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      255
      1442
    Aihe