Britannian pääministeri Theresa May aikoo tänään varoittaa parlamentin jäseniä tukemasta toista brexit-äänestystä.
Asia selviää Mayn puheesta etukäteen julkaistuista otteista.
Mayn mukaan toinen kansanäänestys brexitistä toisi peruuttamatonta vahinkoa politiikan uskottavuudelle ja jakaisi maata entisestään.
Britannian on määrä erota EU:sta maaliskuussa, mutta Maylla on ollut vaikeuksia saada maan parlamentti hyväksymään EU:n kanssa neuvoteltu erosopimus.
Kymmenet parlamenttiedustajat ovat tukeneet uutta kansanäänestystä, kuten myös muun muassa entinen pääministeri Tony Blair.
May: Ei uutta brexit-kansanäänestystä
10
<50
Vastaukset
- jurassik.eu
Hollannissa, Tanskassa ja muutamassa muussa EU-maassa äänestettiin pariin kertaan näistä uusista EU:n sopimuksista (kuten Lissabon). Äänestettiin niin monta kertaa, että saatiin sopiva tulos (hyväksyntä).
Oli siis havaittavissa jo 2000-luvun alkupuolella, että EU:sta oli muotoutumassa jotain muuta, mitä se oli 90-luvulla (pelkkkä tulliunioni). Moni oli jo tuolloin vastaan. Ja tuputtaminen ja tukuttaminen ovat vain kiihtyneet niistä ajoista.
Nyt ollaan näkemässä ensimmäisiä, enteellisiä merkkejä siitä, mikä tämä EU on "miehiään". EU-vastustajat olivat siis oikeassa alusta saakka. Kun antaa pahalle pikkusormen, se vie lopulta koko käden. Sopii mitä parhaiten kuvaamaan EU:ta. Kyseessä on vallanahne, byrokraattinen järjestelmä, jonka esikuvaa voi hakea eurooppalaisista imperiumeista ja monarkioista.
Onneksi elämme 2010-lukua, johon tällaiset valtarakennelmat eivät kuulu. EU on tosielämän versio Jurassik Parkista, missä suoraan keskiajalta on importattu dinosaurus-ideoita uudelle vuosituhannelle. Amerikkalaiset olivat oikeassa aikoinaan siitä, että EU on vanhenevan, valtansa menettäneen eurooppalaisen siirtomaaeliitin viimeinen yritys pitää maailmassa yllä valta-asemaansa, mikä on liukumassa pois sen käsistä. Eurokin on pelkkä poliittinen valuutta, joten odotettavissa on uusia romahduksia, kriisejä ja vakuuksia.
Ei se kannettu vesi kaivossa pysy.> Nyt ollaan näkemässä ensimmäisiä, enteellisiä merkkejä siitä, mikä tämä EU on "miehiään".
No mikä? Mikään "pelkkä tulliunioni" se ei ollut koskaan, eikä sen ollut sellainen koskaan tarkoitus olla. EU:n rooli oli Euroopan yhdentäjä ja kansojen suhteiden normalisoija. Siinä se on onnistunut kiitettävästi. Monessa kohtaa olisi parannettavaa.
> EU-vastustajat olivat siis oikeassa alusta saakka.
Missä? Vastustaessaan EU:a? Tuskin kukaan niin sekaisin on, että tuollaista oikeasti väittäisi. Jossain muussa asiassa kenties?
- SuomiFan
Ei tietenkään! Vaihtoehtoina on joko sopimuksellinen tai sopimukseton ero. Ja Bryssel on näköjään NIIN katkera, että päädytään jälkimmäiseen.
Britit vapauttaan ja itsenäisyyttään rakastavan kansana ei voi hyväksyä mitään orjasopimusta. Täysi ero osuu pahasti Brysselin politbyroon ja koko Euvostoliiton nilkkaan.
Kun epäröivät maat ja kansat huomaavat UK:n pärjäävän hyvin ja jopa paremmin ulkopuolella, niin lisää exitejä on tulossa ja koko EU-paska leviää käsiin.
Sitten tapahtuu paras mahdollinen Euroopalle eli palataan vanhaan kunnon EEC-liittoon!- maksun.aika
Suomen lehtien yleisöosastoilla kiljutaan jo kauhusta Brexitiä kohtaan.
Kaikkihan tietävät miksi?
Koska Suomi on ensimmäisenä tarjoamassa auttavaa kättää EU-komissiolle, kun Britannian jäsenyysmaksujen muodostama aukko budjetissa pitää käyttää.
Pitäkääpä kiinni lompsistanne tuulipuvut. On Orvonkin mukaan sopivasti "ylijäämää" budjetissa. Hehheh. - Taas-naurattaa
"Koska Suomi on ensimmäisenä tarjoamassa auttavaa kättää EU-komissiolle, kun Britannian jäsenyysmaksujen muodostama aukko budjetissa pitää käyttää."
Suomi nimenomaan ei ole tuohon valmis, vaan EU-budjettia on supistettava ja mahdolliset lisämaksut porrastettava BKT:n mukaan eli isot maat maksavat enemmän.
Suomi taistelee erityisesti maataloustukien säilyttämiseksi nykyisellään.
Sitten tapahtuu paras mahdollinen Euroopalle eli palataan vanhaan kunnon EEC-liittoon!
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
Heheheh he he heh he he he he he he .... Ha ha ha ha ha ha .... Täys idiootti ! He he ... Ja
Itä-eurooppa palaa neuvostoliitoksi vai .... He he he he .... Kommunisti poika kommunisti
poika He he he heh- omituinen_hekottaja
Miten niin!? Tietysti Itä-Euroopan jäsenmaat ovat mukana EEC-liitossakin. Ja siihen on helpompi liittyä muutkin vielä ulkona olevat maat.
- jtjtjt
Nurin vaan koko €uropaska. Täysin järjetön ajatus elättää kaupungin verran lobbareita. Selvät kauppasopimukset vain maitten kesken...
- brorpå
Ehei rakas jtx2, Unioni on luonut niin paljon hyvää jäsenmailleen ja koko Euroopalle ettei siun persulainen kiukuttelusi merkitse sen rinnalla yhtään mitään. Eiks jeh? Ja ensi vuonna
on Suomen vuoro toimia puheenjohtajamaana mikä on hyvä asia.
- kumpikampi
Pelataan tenniksen säännöillä. Kolme erää viidestä voittanut voittaa koko ottelun.
Eli brittien pitää vielä järjestää vähintään kaksi kansanäänestystä EU-jäsenyydestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271944
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001690Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561306Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?671244Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311008Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47906Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51903Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44872- 107828
Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820