raskaan iskun, että Saksa ei keväällä -42 enää edes kuvitellut voivansa käydä kolmen kärjen sotaa, piti keskittää miehistön ja kaluston rippeet etelärintamalle, että edes johonkin kykenisi. Hyökkäyskin pääsi alkamaan vasta heinäkuussa. Siihen asti täytyi paikata tuhoja !
Länsivallat eivät kyenneet koko sodan aikana tällaiseen suoneniskuun vaikka Saksan päävoimat olivat koko ajan idässä ja etelässä sekä lännessä Saksa kävi sotaa vain vasemmalla kädellä.
Puna-armeija antoi Wehrmachtille kesä 1941-kevät 1942 niin
126
737
Vastaukset
- OvelaTemppuKesällä ja syksyllä 1941 Puna-armeija antoi saksalaisille ovelasti yli 3 miljoonaa sotavankia! 
 Siihen hyytyi saksalaisten puhti!- AnonyymiPunainen meri on tuolla Egyptissä kyllä. Otsasi hiessä. 
- AnonyymiPunainen meri armeija Mooses otsasi hiessä miehet otsa hiessä. Palvoo hikistä työtä Mooses käskee. Jahve tuskin on noin hullu. 
 
- ketaleen_ikiliikkujaKetale sisuuntunut. Taas on tullut joka rintamalla kuokkaan. Jospa tällä kertaa muutkin intoutuisivat ylistämään Ketaleen ylistämää muna-armeijaa, jolle pikkuisen Suomenkin lyöminen oli aivan liian haastava tehtävä. Muutenhan Ketale on taas kerran ihan issekseen ylistäjänä. 
- AnonyymiSaksa oli itseasiassa hävinnyt sotansa jo 22.6.41 hyökätessään parempansa kimppuun. Joulukuussa -41 sillä ei ollut enää teoreettisiakaan mahdollisuuksia voittaa. 
- AnonyymiJokainenhan tietää.,että puna-armeija selviytyi ainoastaan lännestä tulevan avun turvin. Stallarit unohtavat aina ihan tarkoituksella. Ilman lännen massiivista materiaali apua olisi sysipaska puna-armeija luhistunut. - AnonyymiJa vaari ilman munia olisi mummo. 
- Anonyymi----Jokainenhan tietää.,että puna-armeija selviytyi ainoastaan lännestä tulevan avun turvin. --- 
 Molopää ei taaskaan tiennyt mitään. Talven 1941-42 taisteluihin N-liitto ei saanut lännestä mitään. Omin voimin se Wehrmachtin lähes tuhosi, ainakin löi täysin rammaksi. Nasut unohtavat aina ihan tarkoituksella. Tai sitten on vain tyhmyyttä ja sotahistorian tuntemuksen puutetta.
- AnonyymiPuna-armeija pohjusti vuoden 1942 menestyksen ovelasti jo kesällä ja syksyllä 1941, jolloin se jätti kolme miljoonaa sotavankia saksalaisten riesaksi! Tähän ei muut maat kyenneet! 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Puna-armeija pohjusti vuoden 1942 menestyksen ovelasti jo kesällä ja syksyllä 1941, jolloin se jätti kolme miljoonaa sotavankia saksalaisten riesaksi! Tähän ei muut maat kyenneet! Totta ranskalaisia sotavankeja oli maksimissaan noin 1,8 miljoonaa, tosin siinä oli koko Ranskan armeija. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Totta ranskalaisia sotavankeja oli maksimissaan noin 1,8 miljoonaa, tosin siinä oli koko Ranskan armeija. Eipä ollutkaan. Vichyn hallitukselle jäi joukkoja. Lisäksi useimpien Ranskan siirtomaiden joukot, kuten Muukalaislegioona, eivät antautuneet ainakaan Saksalle. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ja vaari ilman munia olisi mummo. Otsasi hiessä miehet otsasi hiessä. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:----Jokainenhan tietää.,että puna-armeija selviytyi ainoastaan lännestä tulevan avun turvin. --- 
 Molopää ei taaskaan tiennyt mitään. Talven 1941-42 taisteluihin N-liitto ei saanut lännestä mitään. Omin voimin se Wehrmachtin lähes tuhosi, ainakin löi täysin rammaksi. Nasut unohtavat aina ihan tarkoituksella. Tai sitten on vain tyhmyyttä ja sotahistorian tuntemuksen puutetta.MITÄ TÄÄLLÄ TEET MOOSE MOSSE OTSASI HIELLÄ SINUN KUULUU TYÖTÄ TEHDÄ OTSA HIESSÄ. 
 
- AnonyymiHitlerin olisi pitänyt jättää sodan johto-operoinnit Mannsteinille, niin itärintamalla olisi ollut toinen sävel. - AnonyymiOTSASI HIESSÄ MIEHET MOOSEKSEN ORJAT ORJAT ORJAT 
 
- AnonyymiPunikki innoissaan,voi luoja. - AnonyymiVielä parempi jos olisi antanut Mannerheimille, suuri sotanero kun oli, paras kaikista. 
- Anonyymi kirjoitti:- Vielä parempi jos olisi antanut Mannerheimille, suuri sotanero kun oli, paras kaikista. - Sodissa ei aina käytetä hyväksi parhaita neroja vaan tyydytään II-tasoon. Mannerheim olisi vienyt Wehrmachtin voitosta voittoon. 
- AnonyymiPunainen meri on Egyptissä siinailla eikä täällä. 
- AnonyymiNaakanketale kirjoitti:Sodissa ei aina käytetä hyväksi parhaita neroja vaan tyydytään II-tasoon. Mannerheim olisi vienyt Wehrmachtin voitosta voittoon. Jerusalemissa on saksalainen alue oikein. German colony. 
 
- AnonyymiAmerikkalaisia kuoli toisessa maailmansodassa 400 000. 
 Ryssiä kuoli 27 miljoonaa.
 muuten hyvä, mutta jos ryssiä olis kuollut vielä 8 kertaa enemmän, maailmassa olis paljon vähemmän ongelmia nykyään.
- Anonyymi----Kesällä ja syksyllä 1941 Puna-armeija antoi saksalaisille ovelasti yli 3 miljoonaa sotavankia!----- 
 Kukahan nuo vangit laski ellei nazi itse. Siis nazilukuja joihin uskoo ken tahtoo.- AnonyymiJa kirotut historiankirjat uskoo! Venäjän homppeli-Tiltu ”tietää” senkin asian toisin!🤡🤡🤡🤡 
- AnonyymiEi sitten auttanut Mooses eikä härän veri mihinkään syntiongelmaan. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ei sitten auttanut Mooses eikä härän veri mihinkään syntiongelmaan. Vaikka uhraa minkä elukan ei vaan auta mihinkään. Pitäiskö ne punaisen meren siniset vedet värjätä tai kalat vai mikä tohon tautiin auttaa. 
 
- Anonyymiafrikassa oli rommel ja hyökkäys viivästyi , koska italiaa tarvitsi auttaa kreikassa - Anonyymimoskova olisi vallattu ilman tätä viivästystä 1941ennen joulua 
- AnonyymiNo olisitte uhrannut punaista lampaat ei ole niin hyviä kuin vuohet on. 
 
- Anonyymise 42 hyökkäys meni persiilleen ,kun hitler alkoi itse säätää joukkoja 
 eivät vallaneet stalingradia vaikka sinne piti hyökätä suoraan niin ettei venäläiset ehdi vetäytyä sinne !!! hitlerin puututtua syntyi valtava ruuhka joka viiivästytti 2viikolla etenemistä jakaessaan joukot etelään öljykentille☹️- AnonyymiHitler juutalaisena rakensi yhwh jahvelle pesän KOTKAN pesän sitä kun jahvekin on linnuksi tehty elukaksi. 
 
- AnonyymiKesävarusteilla on talvisaikaan huono sotia,siinä ei paljon joukot liiku! 
- AnonyymiHitler oli toistaiseksi kieltäytynyt mobilisoimasta Saksan taloutta täysin, joten asetuotanto oli riittämätöntä. Vielä vuoden 1941 puolivälissäkin rakennettiin vain 250 uutta panssarivaunua joka kuukausi, mikä ei riittänyt varustamaan armeijaa kunnolla. 
 Vuoden 1941 kuuden kuukauden aikana saksalaisten uhrien kokonaismäärä oli noin 900 000, joista noin 200 000 kuollutta. Saksalaiset menettivät suhteellisen vähän vankeina, joten kun otetaan huomioon, että kolmasosa haavoittuneista oli pysyvästi vammautuneita, heidän miehistömenetykset olivat alle 500 000.
 Nämä eivät olleet merkittäviä menetyksiä, mutta katsottuna vähintään 5 MILJOONAN venäläisen pysyviin" tappioihin eli 10;1 ja 500-600 000 uuden värvätyn vuotuisen saannin yhteydessä, ne eivät suinkaan lamauttavia.
 Halderin mukaan järjetöntä oli siirrellä panssariarmeijoita armeijaryhmien välillä. Hitler ei siis ymmärtänyt armeijoilla operoinnista mitään ja komentajat yksinkertaisesti kyllästyivät leikkiin. Fall Blaussa ei voitu enää laittaa raskasta aseistusta kärkeen, vaan sotaa käytiin kevyellä aseistuksella. Fall Blau menestyi sen takia, että Stavka ei uskonut siihen, vaikka sai suunnitelmat käsiinsä. Puna-armeija saattoi keskittää raskaat aseensa tarpeenmukaisesti Hitlerin viivyttelyn takia. Stalin oli odottanut Fall Kremliä, nyt tilanne olikin päinvastainen, kortti mitä Hitler ei käyttänyt, olikin Stalinilla. Keskiarmeijaryhmä voitiin jyrätä ja hyökätä suoraan Saksaan Moskovasta. Tämän takia Paulus piti uhrata. Stalin oli suunnitellut Uranuksen osana sarjaa, jolla Saksan joukot tuhottaisiin kuin sakissa.- Anonyymi"Vielä vuoden 1941 puolivälissäkin rakennettiin vain 250 uutta panssarivaunua joka kuukausi, mikä ei riittänyt varustamaan armeijaa kunnolla." 
 Eikä mitään realistista mahdollisuutta parempaan juuri ollutkaan. Uudet tuotantolaitokset tai niiden laajennukset alkoivat valmistua vasta aikajaksolla 1941-42, minkä vuoksi merkittävä tuotannon kohottaminen sijoittui vasta vuoden 1943 puolelle.
 ///MeAgaln
 
- AnonyymiKesä 1941-kesä 1942, mitä merkittävää Englanti sai aikaan tuona ajanjaksona? - AnonyymiEnglanti ja koko muu Yhdistynyt kuningaskunta julisti 6.12.1941 sodan Suomelle. 
- Anonyymi"Kesä 1941-kesä 1942, mitä merkittävää Englanti sai aikaan tuona ajanjaksona?" 
 Kuinka paljon pitää olla?
 1. Tärkein saavutus lienee suurin liittoutuneiden saavuttama voitto sodan aikana aina Stalingradin taisteluun saakka, eli Italian Itä-Afrikan armeijoiden tuhoaminen.
 2. Rommelin panssariryhmän lyöminen Ristiretkeläisessä samanaikaisesti Moskovan vastahyökkäyksen yhteydessä.
 3. Vichyn yhteistyöhallituksen alusmaiden valtaaminen Lähi-Idässä, mikä vei akselivalloilta niiden sillanpäät alueella.
 ///MeAgaln
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:"Kesä 1941-kesä 1942, mitä merkittävää Englanti sai aikaan tuona ajanjaksona?" 
 Kuinka paljon pitää olla?
 1. Tärkein saavutus lienee suurin liittoutuneiden saavuttama voitto sodan aikana aina Stalingradin taisteluun saakka, eli Italian Itä-Afrikan armeijoiden tuhoaminen.
 2. Rommelin panssariryhmän lyöminen Ristiretkeläisessä samanaikaisesti Moskovan vastahyökkäyksen yhteydessä.
 3. Vichyn yhteistyöhallituksen alusmaiden valtaaminen Lähi-Idässä, mikä vei akselivalloilta niiden sillanpäät alueella.
 ///MeAgalnNuo vaan olivat merkityksettömiä ns. voittoja ajatellen Saksan kukistamista. Vichyn hallitus oli puolueeton, ei yhteistyössä Saksan kanssa. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Nuo vaan olivat merkityksettömiä ns. voittoja ajatellen Saksan kukistamista. Vichyn hallitus oli puolueeton, ei yhteistyössä Saksan kanssa. "Nuo vaan olivat merkityksettömiä ns. voittoja ajatellen Saksan kukistamista. " 
 Liittoutuneet eivät taistelleet Saksaa vastaan, vaan akselivaltoja vastaan. Jos asiaa katsotaan Saksan kannalta, juuri Italian raskaat tappiot vuonna 1941 imaisivat saksalaiset siihen kierteeseen, jossa he päätyivät lopulta heittämään täysivahvuisen panssariarmeijan kurimukseen pitääkseen Italian mukana rintamassa.
 "Vichyn hallitus oli puolueeton, ei yhteistyössä Saksan kanssa."
 Jos Vichy oli puolueeton, miksi Italian ja Saksan ilmavoimat operoivat Vichyn alueella sijaitsevista tukikohdista brittejä vastaan?
 ///MeAgaln
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Nuo vaan olivat merkityksettömiä ns. voittoja ajatellen Saksan kukistamista. Vichyn hallitus oli puolueeton, ei yhteistyössä Saksan kanssa. Mooses Rakensi MOSSEJA moskovitsejä. Ja kielsi Jeesuksen. Mooses näki Jeesuksen tulevan ennusti oikein. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:"Nuo vaan olivat merkityksettömiä ns. voittoja ajatellen Saksan kukistamista. " 
 Liittoutuneet eivät taistelleet Saksaa vastaan, vaan akselivaltoja vastaan. Jos asiaa katsotaan Saksan kannalta, juuri Italian raskaat tappiot vuonna 1941 imaisivat saksalaiset siihen kierteeseen, jossa he päätyivät lopulta heittämään täysivahvuisen panssariarmeijan kurimukseen pitääkseen Italian mukana rintamassa.
 "Vichyn hallitus oli puolueeton, ei yhteistyössä Saksan kanssa."
 Jos Vichy oli puolueeton, miksi Italian ja Saksan ilmavoimat operoivat Vichyn alueella sijaitsevista tukikohdista brittejä vastaan?
 ///MeAgaln----Jos Vichy oli puolueeton, miksi Italian ja Saksan ilmavoimat operoivat Vichyn alueella sijaitsevista tukikohdista brittejä vastaan?------- 
 Puhut yhteistyöhallituksesta. Jos Saksa omin luvin käytti Vichyn hallituksen alueita niin se on eri asia kuin yhteistyö. Onko suomenkielesi vähän hakusessa?
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:----Jos Vichy oli puolueeton, miksi Italian ja Saksan ilmavoimat operoivat Vichyn alueella sijaitsevista tukikohdista brittejä vastaan?------- 
 Puhut yhteistyöhallituksesta. Jos Saksa omin luvin käytti Vichyn hallituksen alueita niin se on eri asia kuin yhteistyö. Onko suomenkielesi vähän hakusessa?"Puhut yhteistyöhallituksesta." 
 Jep, huomioiden Vichyn hallinnon valikoineen yhteistyön julkisen kommunikoinnin keskeiseksi teemaksi, asia ei ole isokaan hyppy.
 "Jos Saksa omin luvin käytti Vichyn hallituksen alueita..."
 Mutta kun se ei käyttänyt. Maiden hallitukset olivat tehneet sopimuksen, jossa akseli sai käyttää Vichyn alusmaita sotilaallisiin tarkoituksiin.
 "Onko suomenkielesi vähän hakusessa?"
 Ei, mutta sinulla on faktat hukassa.
 ///MeAgaln
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:"Puhut yhteistyöhallituksesta." 
 Jep, huomioiden Vichyn hallinnon valikoineen yhteistyön julkisen kommunikoinnin keskeiseksi teemaksi, asia ei ole isokaan hyppy.
 "Jos Saksa omin luvin käytti Vichyn hallituksen alueita..."
 Mutta kun se ei käyttänyt. Maiden hallitukset olivat tehneet sopimuksen, jossa akseli sai käyttää Vichyn alusmaita sotilaallisiin tarkoituksiin.
 "Onko suomenkielesi vähän hakusessa?"
 Ei, mutta sinulla on faktat hukassa.
 ///MeAgalnVichyn hallitus oli Ranskan laillinen hallitus. Se ei ollut sotaliitossa SAksan kanssa. Sodan jälkeen tuli jenkkiarmeijan mukana kommunistit ja Gaullen hihhulisekopäät ja julistautuivat maan valtiaiksi ja aloittivat tappamisen. Esim. Laval ei ollut tehnyt mitään väärää. De Gaulle oli tehnyt aselevon 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Vichyn hallitus oli Ranskan laillinen hallitus. Se ei ollut sotaliitossa SAksan kanssa. Sodan jälkeen tuli jenkkiarmeijan mukana kommunistit ja Gaullen hihhulisekopäät ja julistautuivat maan valtiaiksi ja aloittivat tappamisen. Esim. Laval ei ollut tehnyt mitään väärää. De Gaulle oli tehnyt aselevon "Vichyn hallitus oli Ranskan laillinen hallitus." 
 Varmasti ja myös Italian, Saksan, Japanin ja Neuvostoliitton hallitukset olivat laillisia.
 "Se ei ollut sotaliitossa SAksan kanssa."
 Mutta se oli sotilaallisessa yhteistyössä akselivaltojen kanssa.
 "Sodan jälkeen tuli jenkkiarmeijan mukana kommunistit ja Gaullen hihhulisekopäät ja julistautuivat maan valtiaiksi ja aloittivat tappamisen."
 Vichyn hallitus oli tappamisen suhteen ihan ok ja he olivat aktiivisesti auttaneet Saksan hallitusta Ranskan alueen etnisessä puhdistamisessa.
 "Esim. Laval ei ollut tehnyt mitään väärää. "
 Laval oli avoimesti akselivaltojen puolella, organisoiden etnistä puhdistusta Ranskassa ja oli sen lisäksi poliittiseen terroriin käytetyn Ranskan miliisin komentaja.
 "De Gaulle oli tehnyt aselevon"
 Ei ollut, sillä hän poistui maasta ennen aselepoa.
 ///MeAgaln
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:"Vichyn hallitus oli Ranskan laillinen hallitus." 
 Varmasti ja myös Italian, Saksan, Japanin ja Neuvostoliitton hallitukset olivat laillisia.
 "Se ei ollut sotaliitossa SAksan kanssa."
 Mutta se oli sotilaallisessa yhteistyössä akselivaltojen kanssa.
 "Sodan jälkeen tuli jenkkiarmeijan mukana kommunistit ja Gaullen hihhulisekopäät ja julistautuivat maan valtiaiksi ja aloittivat tappamisen."
 Vichyn hallitus oli tappamisen suhteen ihan ok ja he olivat aktiivisesti auttaneet Saksan hallitusta Ranskan alueen etnisessä puhdistamisessa.
 "Esim. Laval ei ollut tehnyt mitään väärää. "
 Laval oli avoimesti akselivaltojen puolella, organisoiden etnistä puhdistusta Ranskassa ja oli sen lisäksi poliittiseen terroriin käytetyn Ranskan miliisin komentaja.
 "De Gaulle oli tehnyt aselevon"
 Ei ollut, sillä hän poistui maasta ennen aselepoa.
 ///MeAgalnRanskan aluetta ei puhdistettu etnisesti. Syyttelet valhesyytöksiä Lavalia vastaan, kuten rikolliset ja barbaariset ihmiskunnan viholliset eli sodan voittajat 
 Sori De Gaullen sijaan piti laittaa se pressa eli I Maailmansodan sankari Verdunista mikä se nyt olikaan
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:"Vichyn hallitus oli Ranskan laillinen hallitus." 
 Varmasti ja myös Italian, Saksan, Japanin ja Neuvostoliitton hallitukset olivat laillisia.
 "Se ei ollut sotaliitossa SAksan kanssa."
 Mutta se oli sotilaallisessa yhteistyössä akselivaltojen kanssa.
 "Sodan jälkeen tuli jenkkiarmeijan mukana kommunistit ja Gaullen hihhulisekopäät ja julistautuivat maan valtiaiksi ja aloittivat tappamisen."
 Vichyn hallitus oli tappamisen suhteen ihan ok ja he olivat aktiivisesti auttaneet Saksan hallitusta Ranskan alueen etnisessä puhdistamisessa.
 "Esim. Laval ei ollut tehnyt mitään väärää. "
 Laval oli avoimesti akselivaltojen puolella, organisoiden etnistä puhdistusta Ranskassa ja oli sen lisäksi poliittiseen terroriin käytetyn Ranskan miliisin komentaja.
 "De Gaulle oli tehnyt aselevon"
 Ei ollut, sillä hän poistui maasta ennen aselepoa.
 ///MeAgalnSotilaallista yhteistyötä ei ollut. Vichym hallitus ei tietenkään voinut estää Saksan tahtoa alusmaissa. Vaaditte siis sotaa tai muuten tuomitaan yhteistyöstä. 
 Saksa tosin sitten jätti alusmaat Vichyn kontolle ja tämä petkutti sitten ja päästi USA:n nousemaan maihin
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ranskan aluetta ei puhdistettu etnisesti. Syyttelet valhesyytöksiä Lavalia vastaan, kuten rikolliset ja barbaariset ihmiskunnan viholliset eli sodan voittajat 
 Sori De Gaullen sijaan piti laittaa se pressa eli I Maailmansodan sankari Verdunista mikä se nyt olikaan"Ranskan aluetta ei puhdistettu etnisesti." 
 Reilut 70 000 saksalaisten tuhoamaa juutalaista voisi esittää eriävän mielipiteen.
 "Syyttelet valhesyytöksiä Lavalia vastaan, kuten rikolliset ja barbaariset ihmiskunnan viholliset eli sodan voittajat"
 Joko löysit ne miljoonat dynamiittipötköillä tapetut Pariisin kaduilta?
 "Sori De Gaullen sijaan piti laittaa se pressa eli I Maailmansodan sankari Verdunista mikä se nyt olikaan"
 No, siinä on kyllä oikea naamapalmun paikka. Hyvä kuitenkin, että pystyt jo myöntämään ettet omaa aavistustakaan asioista, joita yrität selittää ;)
 "Sotilaallista yhteistyötä ei ollut."
 Tyypin, jonka nimeä et edes muista, hallitus oli luovuttanut saksalaisille tukikohtia siirtomaissaan ja luvannut myös logistista tukea akselin sodankäynnille.
 "Vichym hallitus ei tietenkään voinut estää Saksan tahtoa alusmaissa."
 Onko varmaa ettet vain unohtanut taas jotain siitä maasta, jonka hallitsijan nimeä et muista, mutta josta esität tietäväsi paljon?
 "Vaaditte siis sotaa tai muuten tuomitaan yhteistyöstä. "
 Kenet me olemme tuominneet? Ethän sinä näytä edes tietävän yhteistyöhallituksen keskeisten henkilöiden identiteettejä ;)
 "Saksa tosin sitten jätti alusmaat Vichyn kontolle ja tämä petkutti sitten ja päästi USA:n nousemaan maihin"
 Varmaan parempi etten kiusaa sinua asialla enempää. Näytät nyt olevan jo aika pahasti sekaisin, joten annan armon käydä oikeudesta ja päästän sinut menemään. Sillä ehdolla tosin, että jätät hölmöilyt ainakin tässä ketjussa. Muussa tapauksessa sanktiot seuraavat.
 ///MeAgaln
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ranskan aluetta ei puhdistettu etnisesti. Syyttelet valhesyytöksiä Lavalia vastaan, kuten rikolliset ja barbaariset ihmiskunnan viholliset eli sodan voittajat 
 Sori De Gaullen sijaan piti laittaa se pressa eli I Maailmansodan sankari Verdunista mikä se nyt olikaanPetainhan se oli eli [Petään] 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:"Ranskan aluetta ei puhdistettu etnisesti." 
 Reilut 70 000 saksalaisten tuhoamaa juutalaista voisi esittää eriävän mielipiteen.
 "Syyttelet valhesyytöksiä Lavalia vastaan, kuten rikolliset ja barbaariset ihmiskunnan viholliset eli sodan voittajat"
 Joko löysit ne miljoonat dynamiittipötköillä tapetut Pariisin kaduilta?
 "Sori De Gaullen sijaan piti laittaa se pressa eli I Maailmansodan sankari Verdunista mikä se nyt olikaan"
 No, siinä on kyllä oikea naamapalmun paikka. Hyvä kuitenkin, että pystyt jo myöntämään ettet omaa aavistustakaan asioista, joita yrität selittää ;)
 "Sotilaallista yhteistyötä ei ollut."
 Tyypin, jonka nimeä et edes muista, hallitus oli luovuttanut saksalaisille tukikohtia siirtomaissaan ja luvannut myös logistista tukea akselin sodankäynnille.
 "Vichym hallitus ei tietenkään voinut estää Saksan tahtoa alusmaissa."
 Onko varmaa ettet vain unohtanut taas jotain siitä maasta, jonka hallitsijan nimeä et muista, mutta josta esität tietäväsi paljon?
 "Vaaditte siis sotaa tai muuten tuomitaan yhteistyöstä. "
 Kenet me olemme tuominneet? Ethän sinä näytä edes tietävän yhteistyöhallituksen keskeisten henkilöiden identiteettejä ;)
 "Saksa tosin sitten jätti alusmaat Vichyn kontolle ja tämä petkutti sitten ja päästi USA:n nousemaan maihin"
 Varmaan parempi etten kiusaa sinua asialla enempää. Näytät nyt olevan jo aika pahasti sekaisin, joten annan armon käydä oikeudesta ja päästän sinut menemään. Sillä ehdolla tosin, että jätät hölmöilyt ainakin tässä ketjussa. Muussa tapauksessa sanktiot seuraavat.
 ///MeAgalnNe 70 000 juutalaista olivat maahan saapuneita pakolaisia. Samaan tapaan tällaiset pakolaiset torjuttiin joka maasta ennen sotaa 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Petainhan se oli eli [Petään] "Petainhan se oli eli [Petään]" 
 Ja miten h*lvetissä joku saa tuon edes sotkettua de Gaulleen? Ymmärrän uusnatsien olevan tyhmiä, mutta joku roti tuossa nyt pitää olla.
 "Ne 70 000 juutalaista olivat maahan saapuneita pakolaisia."
 Joten yhteistyöhallitus ja Saksa päättivät niiden etnisestä puhdistuksesta. Mitä yrität sanoa?
 "Samaan tapaan tällaiset pakolaiset torjuttiin joka maasta ennen sotaa"
 Eli olemattomat pakolaiset, joita ollut koskaan päästetty maahan, poistettiin maasta, jossa he eivät olleet? Mitä seuraavaksi on luvassa, Ludvig XIV toi juutalaiset avaruusraketeilla Pariisiin de Gaullen selän takana ja siksi Otto von Bismarckin oli lähetettävä panssarivaununsa hyökkäämään Napoleonin ilmatorjunnan läpi?
 Enpä tiedä haluanko edes kuulla enempää.
 ///MeAgaln
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:"Ranskan aluetta ei puhdistettu etnisesti." 
 Reilut 70 000 saksalaisten tuhoamaa juutalaista voisi esittää eriävän mielipiteen.
 "Syyttelet valhesyytöksiä Lavalia vastaan, kuten rikolliset ja barbaariset ihmiskunnan viholliset eli sodan voittajat"
 Joko löysit ne miljoonat dynamiittipötköillä tapetut Pariisin kaduilta?
 "Sori De Gaullen sijaan piti laittaa se pressa eli I Maailmansodan sankari Verdunista mikä se nyt olikaan"
 No, siinä on kyllä oikea naamapalmun paikka. Hyvä kuitenkin, että pystyt jo myöntämään ettet omaa aavistustakaan asioista, joita yrität selittää ;)
 "Sotilaallista yhteistyötä ei ollut."
 Tyypin, jonka nimeä et edes muista, hallitus oli luovuttanut saksalaisille tukikohtia siirtomaissaan ja luvannut myös logistista tukea akselin sodankäynnille.
 "Vichym hallitus ei tietenkään voinut estää Saksan tahtoa alusmaissa."
 Onko varmaa ettet vain unohtanut taas jotain siitä maasta, jonka hallitsijan nimeä et muista, mutta josta esität tietäväsi paljon?
 "Vaaditte siis sotaa tai muuten tuomitaan yhteistyöstä. "
 Kenet me olemme tuominneet? Ethän sinä näytä edes tietävän yhteistyöhallituksen keskeisten henkilöiden identiteettejä ;)
 "Saksa tosin sitten jätti alusmaat Vichyn kontolle ja tämä petkutti sitten ja päästi USA:n nousemaan maihin"
 Varmaan parempi etten kiusaa sinua asialla enempää. Näytät nyt olevan jo aika pahasti sekaisin, joten annan armon käydä oikeudesta ja päästän sinut menemään. Sillä ehdolla tosin, että jätät hölmöilyt ainakin tässä ketjussa. Muussa tapauksessa sanktiot seuraavat.
 ///MeAgalnRanskassa oli 300 000 juutalaista, mutta vain 70 000 juutalaista sodan aikana lähetettiin pois. Nämä olivat pääasiassa ulkomailta hiljattain tulleita pakolaisia ja sitten muutama saksalaisten kannalta turvallisuusriski. 
 
- AnonyymiOTSASI HIESSÄ JENGI MOOSES OTSASI HIESSÄ. 
- AnonyymiJuutalaisten naisten synnytyskivut tietää koko maapallo Mooses ja Eva 
- AnonyymiVoimasuhteet itärintamalla olivat talven 1941-42 aikana keikahtaneet perusteellisesti neukun hyväksi. Jopa Hitler tajusi keväällä -42 Saksan olevan pahasti liemessä. 
- AnonyymiOn jotenkin hupaisaa tuo että Saksaa ihannoivat nassikat ja korkkaripojut alkavat aina kilpaa todistella miten Saksa hävisi aivan umpisurkealle puna-armeijalle. Eikös se tee Saksasta silloin aivan luokattoman huonon? - AnonyymiOmituista kyllä, samaa selitystä sovelletaan täällä myös brittiarmeijaan. Kehnot britit jostain syystä ottivat ja löivät maailman parhaat arjalaiset supersotilaat. 
 ///MeAgaln
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Omituista kyllä, samaa selitystä sovelletaan täällä myös brittiarmeijaan. Kehnot britit jostain syystä ottivat ja löivät maailman parhaat arjalaiset supersotilaat. 
 ///MeAgalnKoska petturit paljastivat huoltokuljetukset Välimerellä ja salaussysteemit ja lentosuunnitelmat 1940 
- AnonyymiKoko USA:n teollisuustuotanto ja koko Brittiläinen kansainyhteisö osti jaa teki ja toimitti sotamateriaalia ym. koko kultavaranollaan Neuvostoliitolle. Lisäksi petturikenraalien paljastukset viholliselle ja huonot neuvot Hitlerille 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Koska petturit paljastivat huoltokuljetukset Välimerellä ja salaussysteemit ja lentosuunnitelmat 1940 EIköhän sinun kannata keskittyä opettelemaan ulkoa ensin ne Vichyn yhteistyöhallituksen henkilöiden nimet ja vasta sitten alkaa tavaamaan uusnatsien tekeleitä. 
 ///MeAgaln
 
- AnonyymiMars-operaatioon keskitetyt Neuvostoliiton joukot olivat paljon suurempia kuin Stalingradia ympäröivässä operaatiossa Uranus. Kertomus, jonka mukaan se oli tarkoitettu vain harhaanjohtavaksi hyökkäykseksi, oli neuvostohallituksen levittämää propagandaa epäonnistumisen puolustelemiseksi. 
 Venäläiset uudistivat hyökkäyksensä keskussektorilla. Heidän päätoimissaan keskittyivät Rzhev ja Velikye Luky . Siksi kolme panssaridivisioonamme ja useita jalkaväen divisiooniamme – joita oli suunniteltu käytettäväksi eteläisillä sektoreilla – piti säilyttää täällä rintaman aukkojen tukkeeksi ja menetettyjen alueiden valtaamiseksi takaisin. Tämä oli ainoa tapa pysäyttää vihollisen läpimurto.
 - Kurt von Tippelskirch
 Kyse oli koko ajan siitä, kumpi hyökkää suoraan Riian suunnalla kiertäen viheliäisen Valko-Venäjän huonot yhteydet. Wehrmacht sijoitti operatiiviset reservinsä etelään Modelille siis 1944 ja jätti keski armeijaryhmän alttiiksi Neuvostoliiton 7:1 panssariylivoimalle. Toukokuussa 1944 Busch antoi Hitlerin ohjeiden mukaisesti siirtää panssarijoukot Pohjois-Ukrainan armeijaryhmälle. Tämä saattoi laukaista Normandian, mikä ratkaisi lopputuleman.- Anonyymi_Mars-operaatioon keskitetyt Neuvostoliiton joukot olivat paljon suurempia kuin Stalingradia ympäröivässä operaatiossa Uranus" 
 Eivät olleet!
- AnonyymiJA Hitlerin ohje johtui Gehlenin ja kumppanien virhetiedoista ja Hitler pitkin hampain myöntyi viimein, koska uskoi itse hyökkäyksen tulevan Valko-Venäjältä 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:_Mars-operaatioon keskitetyt Neuvostoliiton joukot olivat paljon suurempia kuin Stalingradia ympäröivässä operaatiossa Uranus" 
 Eivät olleet!Olivat. Zukov oli surkea ja Saksan puolella vähemmän pettureita siellä keskirintamalla 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:_Mars-operaatioon keskitetyt Neuvostoliiton joukot olivat paljon suurempia kuin Stalingradia ympäröivässä operaatiossa Uranus" 
 Eivät olleet!Marsille varattiin huomattavasti enemmän panssareita. Donin ja Stalingradin rintamien armeijat eivät varsinaisesti hyökänneet vaan pitivät vain sektorejaan, joten niiden sisällyttäminen joukkojen lukuun verrattuna Marsiin osallistuviin armeijoihin on jokseenkin harhaa. Yleensä tällaisen vertailun tulisi aina olla, kaikki hyökkäyssektoreilla olevat joukot. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Marsille varattiin huomattavasti enemmän panssareita. Donin ja Stalingradin rintamien armeijat eivät varsinaisesti hyökänneet vaan pitivät vain sektorejaan, joten niiden sisällyttäminen joukkojen lukuun verrattuna Marsiin osallistuviin armeijoihin on jokseenkin harhaa. Yleensä tällaisen vertailun tulisi aina olla, kaikki hyökkäyssektoreilla olevat joukot. Glanssarainen ja beaver tappeli, kumpi voitti. 
 https://keskustelu.suomi24.fi/t/16261506/rhzevin-taistelu---neuvostoliiton-harhautus-sitoa-saksan-joukot
 
- AnonyymiTutustu faktoihin. Venäjä oli sodan ajan toisten elätti. Myös ennen sotaa tehtaat oli läntisten yritysten tekemiä. Sama ulkoriippuvuus jatkuu… - AnonyymiNiinhän oli Saksa, Suomi, ja Iso-Britanniakin toisten elättejä. 
- AnonyymiNiin,bolsevikit käynnistivät heti valtaan tukevasti päästyään suuren mittakaavan teollisuuden modernisointiohjelman. 
 Lännestä ostettiin kokonaisia tuotantolinjoja autoteollisuuden,energiantuotannon,kaivosteollisuuden etc. tarpeisiin.Niinpä esimerkiksi Magnitogorskin pikavauhtia erämaahan rakennetun terästehtaan Martin-uunit olivat aikansa moderneinta tekniikkaa.
 Varat näihin suuren mittaluokan hankkeisiin saatiin ensialkuun aatelistolta ja porvaristolta takavarikoiduista arvo-esineistä ja taideteoksista.1930-luvun alkuun mennessä tämä rahoituskeino oli kulutettu loppuun,jolloin varat piti hankkia ulkomaankaupalla.
 Neuvostoliitossa ei tuohon aikaan ollut juuri muuta vientituotetta kuin puutavara ja vilja.
 Samoihin aikoihin toteutettu kollektivisointi suisti elintarviketuotannon kriisiin,josta seurasi miljoonien maalaisten nälkäkuolema.Tuonakin aikana ulkomaanvienti kuitenkin jatkui.
 Stalinin piti saada raskas teollisuutensa."Yksi kuolema on tragedia,miljoona kuolemaa on tilasto".
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Niin,bolsevikit käynnistivät heti valtaan tukevasti päästyään suuren mittakaavan teollisuuden modernisointiohjelman. 
 Lännestä ostettiin kokonaisia tuotantolinjoja autoteollisuuden,energiantuotannon,kaivosteollisuuden etc. tarpeisiin.Niinpä esimerkiksi Magnitogorskin pikavauhtia erämaahan rakennetun terästehtaan Martin-uunit olivat aikansa moderneinta tekniikkaa.
 Varat näihin suuren mittaluokan hankkeisiin saatiin ensialkuun aatelistolta ja porvaristolta takavarikoiduista arvo-esineistä ja taideteoksista.1930-luvun alkuun mennessä tämä rahoituskeino oli kulutettu loppuun,jolloin varat piti hankkia ulkomaankaupalla.
 Neuvostoliitossa ei tuohon aikaan ollut juuri muuta vientituotetta kuin puutavara ja vilja.
 Samoihin aikoihin toteutettu kollektivisointi suisti elintarviketuotannon kriisiin,josta seurasi miljoonien maalaisten nälkäkuolema.Tuonakin aikana ulkomaanvienti kuitenkin jatkui.
 Stalinin piti saada raskas teollisuutensa."Yksi kuolema on tragedia,miljoona kuolemaa on tilasto".Täytyy muistaa, että sodan kynnyksellä NL:n tuotaantokoneisto oli uutta. 
 Saksa oli edelleen Neuvostoliiton kolmen suurimman tuojamaan joukossa ja toimitti kolmanneksen ja kaksi kolmasosaa teollistumisen kannalta välttämättömästä Neuvostoliiton työstökoneiden hankinnasta.Saksa oli toimittanut 54 % Neuvostoliiton työstökoneista vuosina 1929-1933 ja 53 % silloinkin, kun suhteet kiristyivät vuosina 1933-1937.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Täytyy muistaa, että sodan kynnyksellä NL:n tuotaantokoneisto oli uutta. 
 Saksa oli edelleen Neuvostoliiton kolmen suurimman tuojamaan joukossa ja toimitti kolmanneksen ja kaksi kolmasosaa teollistumisen kannalta välttämättömästä Neuvostoliiton työstökoneiden hankinnasta.Saksa oli toimittanut 54 % Neuvostoliiton työstökoneista vuosina 1929-1933 ja 53 % silloinkin, kun suhteet kiristyivät vuosina 1933-1937.Stalinin vainot Puna-armeijassa ennen sotia 
 NKVD ja puna-armeija
 Vuonna 1936 NKVD:n päällikkö Genrih Jagoda joutui itse syrjään siirretyksi. Neuvostoliiton kommunistisen puolueen kontrollikomitea ja puna-armeijan poliittinen osasto panivat toimeen salaisen poliisin puhdistuksen, jossa salaisen poliisin korkeimmat päälliköt ja tuhansia johtavia työntekijöitä vangittiin. NKVD:n johtoon siirtyi puolueen kontrollikomitean päällikkö Nikolai Ježov. Pian NKVD:n puhdistuksen jälkeen toteutettiin puna-armeijan puhdistus, jonka tekivät NKVD ja puolueen kontrollikomitea. Marsalkka Mihail Tuhatševski, marsalkka Vasili Blücher, marsalkka Aleksandr Jegorov, kenraali Yan Gamarnik, Leningradin komendantti Iona Jakir, Läntisen sotilasalueen päällikkö Ieronim Uborevitš, Moskovan sotilasakatemian johtaja Kork, ratsuväen komentaja Vitaly Primakov ja joukko muita kenraaleja omaisineen vangittiin. Puna-armeijan 80 000 upseerista vangittiin Stalinin vainoissa kaikkiaan 30 000. Puna-armeijan puhdistuksen jälkeen pantiin toimeen uudelleen NKVD:n puhdistus, jossa puna-armeija puolueen kontrollikomitean tuella vangitsi Ježovin esikuntineen.
 Pikaoikeudet
 Tuomioista päättivät sisäasiainkansankomissariaatin alaiset kolmimiehiset pikaoikeudet eli troikat, joiden päätöksistä ei ollut valitusoikeutta. Pikaoikeuden muodostivat yleinen syyttäjä, Valtion turvallisuuspäähallinnon eli GUGB:n paikallisjohtaja ja puolueen aluesihteeri. Syytetyille ei järjestetty kuulemistilaisuuksia, eikä heillä ollut oikeutta asianajajaan. Käytännössä pikaoikeus vain allekirjoitti valmiit kuolemantuomiot, jotka pantiin yleensä täytäntöön heti ja salaisesti syrjäisillä hiekkakankailla, minne oli helppo kaivaa joukkohautoja.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Stalinin vainot Puna-armeijassa ennen sotia 
 NKVD ja puna-armeija
 Vuonna 1936 NKVD:n päällikkö Genrih Jagoda joutui itse syrjään siirretyksi. Neuvostoliiton kommunistisen puolueen kontrollikomitea ja puna-armeijan poliittinen osasto panivat toimeen salaisen poliisin puhdistuksen, jossa salaisen poliisin korkeimmat päälliköt ja tuhansia johtavia työntekijöitä vangittiin. NKVD:n johtoon siirtyi puolueen kontrollikomitean päällikkö Nikolai Ježov. Pian NKVD:n puhdistuksen jälkeen toteutettiin puna-armeijan puhdistus, jonka tekivät NKVD ja puolueen kontrollikomitea. Marsalkka Mihail Tuhatševski, marsalkka Vasili Blücher, marsalkka Aleksandr Jegorov, kenraali Yan Gamarnik, Leningradin komendantti Iona Jakir, Läntisen sotilasalueen päällikkö Ieronim Uborevitš, Moskovan sotilasakatemian johtaja Kork, ratsuväen komentaja Vitaly Primakov ja joukko muita kenraaleja omaisineen vangittiin. Puna-armeijan 80 000 upseerista vangittiin Stalinin vainoissa kaikkiaan 30 000. Puna-armeijan puhdistuksen jälkeen pantiin toimeen uudelleen NKVD:n puhdistus, jossa puna-armeija puolueen kontrollikomitean tuella vangitsi Ježovin esikuntineen.
 Pikaoikeudet
 Tuomioista päättivät sisäasiainkansankomissariaatin alaiset kolmimiehiset pikaoikeudet eli troikat, joiden päätöksistä ei ollut valitusoikeutta. Pikaoikeuden muodostivat yleinen syyttäjä, Valtion turvallisuuspäähallinnon eli GUGB:n paikallisjohtaja ja puolueen aluesihteeri. Syytetyille ei järjestetty kuulemistilaisuuksia, eikä heillä ollut oikeutta asianajajaan. Käytännössä pikaoikeus vain allekirjoitti valmiit kuolemantuomiot, jotka pantiin yleensä täytäntöön heti ja salaisesti syrjäisillä hiekkakankailla, minne oli helppo kaivaa joukkohautoja.Oletko sinä Kukushina! 
 Kukushina oli kirjanpitäjä Ukrainan valtionyrityksessä. Kun rotat pääsivät kassakaappiin ja pureskelivat joitakin seteleitä, häntä syytettiin kavalluksesta ja lähetettiin töihin rautateille.
 Muut vangit olivat jo kestäneet saksalaiset sotavankileirit. Kun he lopulta palasivat kotiin Neuvostoliittoon, viranomaiset leimasivat heidät pettureiksi ja lähettivät heidät arktiselle alueelle.
 Joidenkin arvioiden mukaan hankkeessa orjuutettiin 300 000 vankia ja lähes kolmasosa heistä menehtyi prosessissa.
 
- AnonyymiWaffen-SS oli kuitenkin rautaa verrattuna Wehrmachtiin. - AnonyymiSaksan parhaat eliittiosastot oli Wehrmachtin riveissä . Waffen-SS oli suurilta osin aikamoista kuraa, poikkeuksena muutama divisioona jotka olivat kuitenkin vain murto-osa vahvuudesta. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Saksan parhaat eliittiosastot oli Wehrmachtin riveissä . Waffen-SS oli suurilta osin aikamoista kuraa, poikkeuksena muutama divisioona jotka olivat kuitenkin vain murto-osa vahvuudesta. Ne kolme ensimäistä SS-divisioonaa oli huippua ja pysyivät sodan aikanakin suunnilleen jotenkin laadukkaina, lopuissa SS divisioonissa ja muissa yhtymissä laatu vaihteli rajusti. 
- Anonyymi3 = 3 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ne kolme ensimäistä SS-divisioonaa oli huippua ja pysyivät sodan aikanakin suunnilleen jotenkin laadukkaina, lopuissa SS divisioonissa ja muissa yhtymissä laatu vaihteli rajusti. 36. Waffen-Grenadier-Division der SS oli ylivoimaisesti paras yksikkö, sillä oli koko sodan paras "kill ratio", eli kärsi suhteessa pienimmät tappiot tehtyihin tappoihin nähden. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:36. Waffen-Grenadier-Division der SS oli ylivoimaisesti paras yksikkö, sillä oli koko sodan paras "kill ratio", eli kärsi suhteessa pienimmät tappiot tehtyihin tappoihin nähden. Isosta numerosta ja ulkom. värvättyihin viittaavasta nimestä päätellen kyseessä oli joku siviilien terrorisointiin ja erikoiskomennuskuntahommiin keskittynyt yksikkö. Rintamalla tuota tuskin nähtiin. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:36. Waffen-Grenadier-Division der SS oli ylivoimaisesti paras yksikkö, sillä oli koko sodan paras "kill ratio", eli kärsi suhteessa pienimmät tappiot tehtyihin tappoihin nähden. Ensinnäkin näyttää siltä, että yksi piirre, joka erotti Waffen SS:n armeijasta, ei ollut taistelutaidot, vaan halu ottaa suurempia tappioita . Väitteet siitä, että he tuhosivat muita on aika erikoinen, koska todellisuudessa ottivat turpaansa. 
 Tämä järkytti Wehrmachtin sotilaita, jotka pitivät Waffen SS:ää ryhmänä, joka hyväksyi itsemurhahyökkäyksiä saadakseen usein vähän, jos ollenkaan, sotilaallista hyötyä.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Isosta numerosta ja ulkom. värvättyihin viittaavasta nimestä päätellen kyseessä oli joku siviilien terrorisointiin ja erikoiskomennuskuntahommiin keskittynyt yksikkö. Rintamalla tuota tuskin nähtiin. Einsatz-joukkojen tehtävä oli nimenomaan usojella ja auttaa siviiliväestöä. Eli heitä uhkaavien roistojen jahtaamisen lisäksi he avusivat siviilejä heidän elämässään 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ensinnäkin näyttää siltä, että yksi piirre, joka erotti Waffen SS:n armeijasta, ei ollut taistelutaidot, vaan halu ottaa suurempia tappioita . Väitteet siitä, että he tuhosivat muita on aika erikoinen, koska todellisuudessa ottivat turpaansa. 
 Tämä järkytti Wehrmachtin sotilaita, jotka pitivät Waffen SS:ää ryhmänä, joka hyväksyi itsemurhahyökkäyksiä saadakseen usein vähän, jos ollenkaan, sotilaallista hyötyä.Kyllä nuo neljä ss-divisioonaa olivat nimenomaan valioyksikköjä, jotka olivaty kuin palokunta. Kun jossain oli rintama tiukoillla tai revennuyt, ne tulivat apuun. Tappioita oli tietenkin paljon. Hyökkäyksissä kantoivat tietenkin vahvasti vastuuta Wehrmachtin valioyksiköiden kanssa 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kyllä nuo neljä ss-divisioonaa olivat nimenomaan valioyksikköjä, jotka olivaty kuin palokunta. Kun jossain oli rintama tiukoillla tai revennuyt, ne tulivat apuun. Tappioita oli tietenkin paljon. Hyökkäyksissä kantoivat tietenkin vahvasti vastuuta Wehrmachtin valioyksiköiden kanssa Divisioona kärsi pahasti ensimmäisten kuukausien aikana taisteluissa itärintamalla, eikä se koskaan täysin toipunut siitä. Tämä on päällimmäinen syy koko häviöön. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Isosta numerosta ja ulkom. värvättyihin viittaavasta nimestä päätellen kyseessä oli joku siviilien terrorisointiin ja erikoiskomennuskuntahommiin keskittynyt yksikkö. Rintamalla tuota tuskin nähtiin. "Isosta numerosta ja ulkom. värvättyihin viittaavasta nimestä päätellen kyseessä oli joku siviilien terrorisointiin ja erikoiskomennuskuntahommiin keskittynyt yksikkö. Rintamalla tuota tuskin nähtiin." 
 Käytännössä kaikki SS-divisioonat, varsinkin ne tunnetuimmat, harjoittivat sotarikoksia melko säännöllisesti.
 ///MeAgaln
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:"Isosta numerosta ja ulkom. värvättyihin viittaavasta nimestä päätellen kyseessä oli joku siviilien terrorisointiin ja erikoiskomennuskuntahommiin keskittynyt yksikkö. Rintamalla tuota tuskin nähtiin." 
 Käytännössä kaikki SS-divisioonat, varsinkin ne tunnetuimmat, harjoittivat sotarikoksia melko säännöllisesti.
 ///MeAgalnMahtaako sellaista isompaa yksikköä löytyäkään, jonka ei voitaisi katsoa säännöllisesti tehneen sotarikoksia. Vähintään vankien ampumisia, ryöstelyä ja raiskauksia löytynee jokaisen divisioonan tililtä ihan valtioon katsomatta. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Mahtaako sellaista isompaa yksikköä löytyäkään, jonka ei voitaisi katsoa säännöllisesti tehneen sotarikoksia. Vähintään vankien ampumisia, ryöstelyä ja raiskauksia löytynee jokaisen divisioonan tililtä ihan valtioon katsomatta. Jopa se kaikista kirkasotsaisin vapauden & demokratian puolustaja, 101st airborne, syyllistyi sotarikokseen heti ekassa taistelussaan murhaamalla ison läjän sotavankeja Normandiassa. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:"Isosta numerosta ja ulkom. värvättyihin viittaavasta nimestä päätellen kyseessä oli joku siviilien terrorisointiin ja erikoiskomennuskuntahommiin keskittynyt yksikkö. Rintamalla tuota tuskin nähtiin." 
 Käytännössä kaikki SS-divisioonat, varsinkin ne tunnetuimmat, harjoittivat sotarikoksia melko säännöllisesti.
 ///MeAgalnVain teikäläisten valhetainoissa. SS-divisioonat olivat mallisotilaiden divisioonia. Ritareita, pelottomia ja nuhteettomia. Samaa ei void sanao vastapuolen elukkalaumouista niin idässä kuin Lännessä 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Jopa se kaikista kirkasotsaisin vapauden & demokratian puolustaja, 101st airborne, syyllistyi sotarikokseen heti ekassa taistelussaan murhaamalla ison läjän sotavankeja Normandiassa. Eksyy aloituksesta jo ihan pikkuisen, mutta USAn ei kannattaisi "elvistellä" ( WW-2 jälkeen keksitty ja tutuksi tullut termi) nasujen sotarikoksista, itse syyllistyivät kaikenlaiseen epämääräiseen toimintaan Euroopassa ( ja varsinkin muualla) vain vajaan vuoden aikana, sakut rähjäsivät sentään 1941-1945 itärintamalla, ehtii siinä ajassa sattua & tapahtua. 
 Saksalaisten muistelmissa on tullut toistuvasti esille sellainen "hierarkia", ettei amerikkalaisille, ranskalaisille, puolalaisille, kanadalaisille kannattanut antautua kuin ihan "viimeisen pakkotilan vallitessa " briteiltä oli edes jonkinlainen mahdollisuus saada asianmukaista kohtelua.
 Tämä kaikki on tietenkin vain kyseisen ajan "kokemusasiaintuntijoiden" kertomaa...
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Mahtaako sellaista isompaa yksikköä löytyäkään, jonka ei voitaisi katsoa säännöllisesti tehneen sotarikoksia. Vähintään vankien ampumisia, ryöstelyä ja raiskauksia löytynee jokaisen divisioonan tililtä ihan valtioon katsomatta. "Mahtaako sellaista isompaa yksikköä löytyäkään, jonka ei voitaisi katsoa säännöllisesti tehneen sotarikoksia. Vähintään vankien ampumisia, ryöstelyä ja raiskauksia löytynee jokaisen divisioonan tililtä ihan valtioon katsomatta." 
 Rikosten tasossa ja järjestelmällisyydessä on huomattavia eroja. Saksan maavoimat ja SS-joukot operoivat Barbarossa- ja Reichenau-käskyjen alaisuudessa, jotka käytännössä normalisoivat kenttäyksiköiden osallistumisen etnisen puhdistuksen toteuttamiseen ja sodankäynnin irrottamisen kansainvälisen lain puitteista. Siinä on suuri ero kellojen varastamiseen tai yksittäisen sotilaan päätökseen ampua satunnaisesti joku.
 ///MeAgaln
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Eksyy aloituksesta jo ihan pikkuisen, mutta USAn ei kannattaisi "elvistellä" ( WW-2 jälkeen keksitty ja tutuksi tullut termi) nasujen sotarikoksista, itse syyllistyivät kaikenlaiseen epämääräiseen toimintaan Euroopassa ( ja varsinkin muualla) vain vajaan vuoden aikana, sakut rähjäsivät sentään 1941-1945 itärintamalla, ehtii siinä ajassa sattua & tapahtua. 
 Saksalaisten muistelmissa on tullut toistuvasti esille sellainen "hierarkia", ettei amerikkalaisille, ranskalaisille, puolalaisille, kanadalaisille kannattanut antautua kuin ihan "viimeisen pakkotilan vallitessa " briteiltä oli edes jonkinlainen mahdollisuus saada asianmukaista kohtelua.
 Tämä kaikki on tietenkin vain kyseisen ajan "kokemusasiaintuntijoiden" kertomaa..."Eksyy aloituksesta jo ihan pikkuisen, mutta USAn ei kannattaisi "elvistellä" ( WW-2 jälkeen keksitty ja tutuksi tullut termi) nasujen sotarikoksista, itse syyllistyivät kaikenlaiseen epämääräiseen toimintaan Euroopassa ( ja varsinkin muualla) vain vajaan vuoden aikana, sakut rähjäsivät sentään 1941-1945 itärintamalla, ehtii siinä ajassa sattua & tapahtua." 
 Saksan asevoimat, siviiliorganisaatio ja puolisotilaalliset järjestöt jättivät jälkeensä konservatiivistenkin arvioiden mukaan 10 miljoonaa uhria, joille sattui ja tapahtui epämääräisiä.
 "Saksalaisten muistelmissa on tullut toistuvasti esille sellainen "hierarkia", ettei amerikkalaisille, ranskalaisille, puolalaisille, kanadalaisille kannattanut antautua kuin ihan "viimeisen pakkotilan vallitessa " briteiltä oli edes jonkinlainen mahdollisuus saada asianmukaista kohtelua."
 Yleensä minä saan täällä lukea kuinka lännessä ei taisteltu oikeasti, koska saksalaiset eivät muuta tehneetkään kuin antautuivat länsiliittoutuneille. Olisi kiva tietää, mikä versio näistä nyt on totta ;)
 "Tämä kaikki on tietenkin vain kyseisen ajan "kokemusasiaintuntijoiden" kertomaa..."
 Näen sen...
 ///MeAgaln
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:"Eksyy aloituksesta jo ihan pikkuisen, mutta USAn ei kannattaisi "elvistellä" ( WW-2 jälkeen keksitty ja tutuksi tullut termi) nasujen sotarikoksista, itse syyllistyivät kaikenlaiseen epämääräiseen toimintaan Euroopassa ( ja varsinkin muualla) vain vajaan vuoden aikana, sakut rähjäsivät sentään 1941-1945 itärintamalla, ehtii siinä ajassa sattua & tapahtua." 
 Saksan asevoimat, siviiliorganisaatio ja puolisotilaalliset järjestöt jättivät jälkeensä konservatiivistenkin arvioiden mukaan 10 miljoonaa uhria, joille sattui ja tapahtui epämääräisiä.
 "Saksalaisten muistelmissa on tullut toistuvasti esille sellainen "hierarkia", ettei amerikkalaisille, ranskalaisille, puolalaisille, kanadalaisille kannattanut antautua kuin ihan "viimeisen pakkotilan vallitessa " briteiltä oli edes jonkinlainen mahdollisuus saada asianmukaista kohtelua."
 Yleensä minä saan täällä lukea kuinka lännessä ei taisteltu oikeasti, koska saksalaiset eivät muuta tehneetkään kuin antautuivat länsiliittoutuneille. Olisi kiva tietää, mikä versio näistä nyt on totta ;)
 "Tämä kaikki on tietenkin vain kyseisen ajan "kokemusasiaintuntijoiden" kertomaa..."
 Näen sen...
 ///MeAgalnNuo kaikki arviot ovat vain voittajien paskapuheita. Tosiasiassa vain sksalaisia murhattiin. Sodan jälkeenkin 14 miljoonaa 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:"Mahtaako sellaista isompaa yksikköä löytyäkään, jonka ei voitaisi katsoa säännöllisesti tehneen sotarikoksia. Vähintään vankien ampumisia, ryöstelyä ja raiskauksia löytynee jokaisen divisioonan tililtä ihan valtioon katsomatta." 
 Rikosten tasossa ja järjestelmällisyydessä on huomattavia eroja. Saksan maavoimat ja SS-joukot operoivat Barbarossa- ja Reichenau-käskyjen alaisuudessa, jotka käytännössä normalisoivat kenttäyksiköiden osallistumisen etnisen puhdistuksen toteuttamiseen ja sodankäynnin irrottamisen kansainvälisen lain puitteista. Siinä on suuri ero kellojen varastamiseen tai yksittäisen sotilaan päätökseen ampua satunnaisesti joku.
 ///MeAgalnEivät ne mitään normalisoineet. Pikemminkin olivat varalla ns. kann-käskyinä. Olihan selvää, että NL saattaisi tehdä vaikka mitä ja siksi radikaalimmat mahdollisuudet olivat takataskuissa. Käskyt ovat muutenkin ongelmallisia, koska ne ovat väärennetyistä sotapäiväkirjoista. Esim. Halder oli vasyarintaporsas 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Mahtaako sellaista isompaa yksikköä löytyäkään, jonka ei voitaisi katsoa säännöllisesti tehneen sotarikoksia. Vähintään vankien ampumisia, ryöstelyä ja raiskauksia löytynee jokaisen divisioonan tililtä ihan valtioon katsomatta. Juuri Saksan armeijassa ei raiskailtu, koska raiskauksesta sai kuolemantuomion. Myös varkaudesta yleensä sai. Jopa juutalaiselta kauppiaalta varastamisesta 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Juuri Saksan armeijassa ei raiskailtu, koska raiskauksesta sai kuolemantuomion. Myös varkaudesta yleensä sai. Jopa juutalaiselta kauppiaalta varastamisesta Kylläpä vaan tehtiin. Perustivat kenttäbordelleja yleisesti itäalueille, eikä alueiden naisilta kyselty halukkuutta "työskennellä" niissä. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Nuo kaikki arviot ovat vain voittajien paskapuheita. Tosiasiassa vain sksalaisia murhattiin. Sodan jälkeenkin 14 miljoonaa "Nuo kaikki arviot ovat vain voittajien paskapuheita. Tosiasiassa vain sksalaisia murhattiin. Sodan jälkeenkin 14 miljoonaa" 
 Onko nämä niitä dynamiittipötköillä Pariisin kaduille tapettuja, joista kertoilit toisessa ketjussa? Oliko Petain vai de Gaulle heittelemässä niitä?
 "Eivät ne mitään normalisoineet. Pikemminkin olivat varalla ns. kann-käskyinä."
 Näyttää Reichenau olleen eri mieltä kanssasi, koska hänen mukaansa "aasialaisuuden" tuhoaminen oli tavoite ykkönen ja sotilaat "kostajia", joita kansaivälinen laki ei koskenut. Paljon sen proaktiivisempaa käskyä ei voi antaa.
 "Olihan selvää, että NL saattaisi tehdä vaikka mitä ja siksi radikaalimmat mahdollisuudet olivat takataskuissa."
 Miten olisi se mahdollisuus, että opettelisit niiden Vichyn henkilöiden nimiä ulkoa? Kun Petain ja de Gaulle menevät vielä iloisesti sekaisin niin tuskin kannattaa kovin luennoitsijaksi ryhtymistä harkita.
 ///MeAgaln
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Juuri Saksan armeijassa ei raiskailtu, koska raiskauksesta sai kuolemantuomion. Myös varkaudesta yleensä sai. Jopa juutalaiselta kauppiaalta varastamisesta Ranskassa tiettävästi sattui muutama tapaus,jolloin ranskalaisen naisen raiskannut saksalainen sotilas sai kuolemantuomion. 
 Itärintamalla ei taatusti oltu yhtä heikkoja.Olihan yksi arjalainen henki arvokkaampi kuin sadankaan slaavin.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ranskassa tiettävästi sattui muutama tapaus,jolloin ranskalaisen naisen raiskannut saksalainen sotilas sai kuolemantuomion. 
 Itärintamalla ei taatusti oltu yhtä heikkoja.Olihan yksi arjalainen henki arvokkaampi kuin sadankaan slaavin.Itärintamalla ja Balkanilla toimi saksalaisia yksiköitä, joita ei koskeneet mitkään lait. Saivat tehdä ihan mitä halusivat kenenkään puuttumatta. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ranskassa tiettävästi sattui muutama tapaus,jolloin ranskalaisen naisen raiskannut saksalainen sotilas sai kuolemantuomion. 
 Itärintamalla ei taatusti oltu yhtä heikkoja.Olihan yksi arjalainen henki arvokkaampi kuin sadankaan slaavin.Kuinkahan moni Einsatzgruppeneiden uhri kiipesi montusta kirjaamaan valituksen kohtelusta ennen teloitusta? 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kylläpä vaan tehtiin. Perustivat kenttäbordelleja yleisesti itäalueille, eikä alueiden naisilta kyselty halukkuutta "työskennellä" niissä. Kysyttiinhän 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kylläpä vaan tehtiin. Perustivat kenttäbordelleja yleisesti itäalueille, eikä alueiden naisilta kyselty halukkuutta "työskennellä" niissä. Halukkaita oli pilvin pimein koska tuottoisaa sitäpaitsi. Bordellipano eiole raiskaus 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:"Nuo kaikki arviot ovat vain voittajien paskapuheita. Tosiasiassa vain sksalaisia murhattiin. Sodan jälkeenkin 14 miljoonaa" 
 Onko nämä niitä dynamiittipötköillä Pariisin kaduille tapettuja, joista kertoilit toisessa ketjussa? Oliko Petain vai de Gaulle heittelemässä niitä?
 "Eivät ne mitään normalisoineet. Pikemminkin olivat varalla ns. kann-käskyinä."
 Näyttää Reichenau olleen eri mieltä kanssasi, koska hänen mukaansa "aasialaisuuden" tuhoaminen oli tavoite ykkönen ja sotilaat "kostajia", joita kansaivälinen laki ei koskenut. Paljon sen proaktiivisempaa käskyä ei voi antaa.
 "Olihan selvää, että NL saattaisi tehdä vaikka mitä ja siksi radikaalimmat mahdollisuudet olivat takataskuissa."
 Miten olisi se mahdollisuus, että opettelisit niiden Vichyn henkilöiden nimiä ulkoa? Kun Petain ja de Gaulle menevät vielä iloisesti sekaisin niin tuskin kannattaa kovin luennoitsijaksi ryhtymistä harkita.
 ///MeAgalnTosiasiassa ei luovuttu missään vaiheessa normijutuista eli kaikki rikolliset joutuivat ihan normi sotaoikeuteen. Eiköhän tuo Reichenaun juttu ole väärennös tai sitten irti kontekstistaan. Eli aasialainen bolshevismi on kitketävä ja partisaaneille kostettava näiden rikokset 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ranskassa tiettävästi sattui muutama tapaus,jolloin ranskalaisen naisen raiskannut saksalainen sotilas sai kuolemantuomion. 
 Itärintamalla ei taatusti oltu yhtä heikkoja.Olihan yksi arjalainen henki arvokkaampi kuin sadankaan slaavin.Tuo on vain mutua. Perustuu vuosikymmenten aivopesuun 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Itärintamalla ja Balkanilla toimi saksalaisia yksiköitä, joita ei koskeneet mitkään lait. Saivat tehdä ihan mitä halusivat kenenkään puuttumatta. Tuo on täyttä hevonjukkua. Sellaisia yksikköjä eiollut 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kuinkahan moni Einsatzgruppeneiden uhri kiipesi montusta kirjaamaan valituksen kohtelusta ennen teloitusta? Einsatzgruppen suojeli väestöä eliminoiden terroristimurhaajia 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Tosiasiassa ei luovuttu missään vaiheessa normijutuista eli kaikki rikolliset joutuivat ihan normi sotaoikeuteen. Eiköhän tuo Reichenaun juttu ole väärennös tai sitten irti kontekstistaan. Eli aasialainen bolshevismi on kitketävä ja partisaaneille kostettava näiden rikokset "Tosiasiassa ei luovuttu missään vaiheessa normijutuista eli kaikki rikolliset joutuivat ihan normi sotaoikeuteen." 
 Reichenau on eri mieltä kanssasi:
 "Sotilas ei ole pelkästään taistelija itäalueella sodan lakien mukaan, vaan kantaja armottomalle etniselle idealle..." jne.
 Eli hän teki käskyllään sotilaistaan laittomia taistelijoita. Kumpaa siis pitäisi uskoa, käskyn antanutta saksalaista marsalkkaa vaiko tyyppiä, joka sotkee keskenään Petainin ja de Gaullen?
 "Eiköhän tuo Reichenaun juttu ole väärennös tai sitten irti kontekstistaan. "
 Miksi sinulla on noin kiire kieltää sen olemassaolo, jos sisällössä ei ole ongelmaa? Reichenau antaa kontekstin käskylleen. Hänen mielestään ei ollut riittävän selkeää, että sotaretki oli luonteeltaan tuhoamisretki ja järjestelmä oli ollut hänestä liian lepsu.
 "Eli aasialainen bolshevismi on kitketävä ja partisaaneille kostettava näiden rikokset"
 Myös juutalaiset ja naiset oli hänen mukaansa tuhottava. Vankeja otetaan niin ikään hänen mielestään liikaa ja enemmän pitäisi keskittyä tuhoamiseen.
 ///MeAgaln
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Halukkaita oli pilvin pimein koska tuottoisaa sitäpaitsi. Bordellipano eiole raiskaus Sulla on taas perspanoihin luontainen halukkuus:-D 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:"Tosiasiassa ei luovuttu missään vaiheessa normijutuista eli kaikki rikolliset joutuivat ihan normi sotaoikeuteen." 
 Reichenau on eri mieltä kanssasi:
 "Sotilas ei ole pelkästään taistelija itäalueella sodan lakien mukaan, vaan kantaja armottomalle etniselle idealle..." jne.
 Eli hän teki käskyllään sotilaistaan laittomia taistelijoita. Kumpaa siis pitäisi uskoa, käskyn antanutta saksalaista marsalkkaa vaiko tyyppiä, joka sotkee keskenään Petainin ja de Gaullen?
 "Eiköhän tuo Reichenaun juttu ole väärennös tai sitten irti kontekstistaan. "
 Miksi sinulla on noin kiire kieltää sen olemassaolo, jos sisällössä ei ole ongelmaa? Reichenau antaa kontekstin käskylleen. Hänen mielestään ei ollut riittävän selkeää, että sotaretki oli luonteeltaan tuhoamisretki ja järjestelmä oli ollut hänestä liian lepsu.
 "Eli aasialainen bolshevismi on kitketävä ja partisaaneille kostettava näiden rikokset"
 Myös juutalaiset ja naiset oli hänen mukaansa tuhottava. Vankeja otetaan niin ikään hänen mielestään liikaa ja enemmän pitäisi keskittyä tuhoamiseen.
 ///MeAgalnÄlä hyvä ihminen viitsi valehdella noin törkeästi. 
 Jos sotaretki oli tuhoamisretki, niin miks mitäään ei tuhottu? Miksi kansoja eimurhattu?
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Älä hyvä ihminen viitsi valehdella noin törkeästi. 
 Jos sotaretki oli tuhoamisretki, niin miks mitäään ei tuhottu? Miksi kansoja eimurhattu?"Älä hyvä ihminen viitsi valehdella noin törkeästi." 
 Pelkäätkö menettäväsi korkean asemasi? Onhan sinulla vielä se Petainin ja de Gaullen sekoittaminen yhdeksi henkilöksi, josta voit pitää kiinni. Kovin moni ei sellaiseen pystykään.
 "Jos sotaretki oli tuhoamisretki, niin miks mitäään ei tuhottu? Miksi kansoja eimurhattu?"
 Viiksikavereidesi kymmenisen miljoonaa uhria voisi antaa eriävän äänensä tähän.
 ///MeAgaln
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:"Tosiasiassa ei luovuttu missään vaiheessa normijutuista eli kaikki rikolliset joutuivat ihan normi sotaoikeuteen." 
 Reichenau on eri mieltä kanssasi:
 "Sotilas ei ole pelkästään taistelija itäalueella sodan lakien mukaan, vaan kantaja armottomalle etniselle idealle..." jne.
 Eli hän teki käskyllään sotilaistaan laittomia taistelijoita. Kumpaa siis pitäisi uskoa, käskyn antanutta saksalaista marsalkkaa vaiko tyyppiä, joka sotkee keskenään Petainin ja de Gaullen?
 "Eiköhän tuo Reichenaun juttu ole väärennös tai sitten irti kontekstistaan. "
 Miksi sinulla on noin kiire kieltää sen olemassaolo, jos sisällössä ei ole ongelmaa? Reichenau antaa kontekstin käskylleen. Hänen mielestään ei ollut riittävän selkeää, että sotaretki oli luonteeltaan tuhoamisretki ja järjestelmä oli ollut hänestä liian lepsu.
 "Eli aasialainen bolshevismi on kitketävä ja partisaaneille kostettava näiden rikokset"
 Myös juutalaiset ja naiset oli hänen mukaansa tuhottava. Vankeja otetaan niin ikään hänen mielestään liikaa ja enemmän pitäisi keskittyä tuhoamiseen.
 ///MeAgalnTietenkin juutalaiset ja naiset tuhotaan,jos toimivat partisaaneina 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Tietenkin juutalaiset ja naiset tuhotaan,jos toimivat partisaaneina "Tietenkin juutalaiset ja naiset tuhotaan,jos toimivat partisaaneina" 
 Reichenau ei saanut muistiotasi. Hänen mukaansa naisten tuhoamiseksi riitti "rappeutuneisuus" ja juutalaiset taas ansaitsivat saman käsittelyn "ali-ihmisyytensä" vuoksi.
 ///MeAgaln
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:"Tietenkin juutalaiset ja naiset tuhotaan,jos toimivat partisaaneina" 
 Reichenau ei saanut muistiotasi. Hänen mukaansa naisten tuhoamiseksi riitti "rappeutuneisuus" ja juutalaiset taas ansaitsivat saman käsittelyn "ali-ihmisyytensä" vuoksi.
 ///MeAgalnValehtelua. Ei ollut tuollaisia käskyjä 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Valehtelua. Ei ollut tuollaisia käskyjä "Valehtelua. Ei ollut tuollaisia käskyjä" 
 Suora otos Reichenaulta, olepa hyvä:
 "Sen vuoksi sotilaalla on oltava täysi ymmärrys ankaran, mutta oikeutetun, rangaistuksen tärkeydestä juutalaisille ali-ihmisille."
 Lisäksi hän valittaa, että "rappeutuneita naisia" vieläkin vangitaan kun ne hänen mielestään pitäisi ottaa hengiltä.
 Toivottavasti olet omasta marsalkastasi ylpeä. Älä sekoita häntä Petainiin ;)
 ///MeAgaln
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:"Valehtelua. Ei ollut tuollaisia käskyjä" 
 Suora otos Reichenaulta, olepa hyvä:
 "Sen vuoksi sotilaalla on oltava täysi ymmärrys ankaran, mutta oikeutetun, rangaistuksen tärkeydestä juutalaisille ali-ihmisille."
 Lisäksi hän valittaa, että "rappeutuneita naisia" vieläkin vangitaan kun ne hänen mielestään pitäisi ottaa hengiltä.
 Toivottavasti olet omasta marsalkastasi ylpeä. Älä sekoita häntä Petainiin ;)
 ///MeAgalnJoo varmasti on suora lainaus, kuten valokuvat Varsovasta vuodelta 1939 ei ku sori olikin 1945... 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Joo varmasti on suora lainaus, kuten valokuvat Varsovasta vuodelta 1939 ei ku sori olikin 1945... Taasko ylpeilet "kulttuurinsuojelijoidesi" saavutuksilla? 
 https://tinyurl.com/mpzfd4de
 Voittajat väittivät sen esittävän saksalaisten tuhoamaa Varsovaa, vaikka se todellisuudessa esittääkin saksalaisten tuhoamaa Varsovaa. Näytitpä niille ;)
 ///MeAgaln
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Taasko ylpeilet "kulttuurinsuojelijoidesi" saavutuksilla? 
 https://tinyurl.com/mpzfd4de
 Voittajat väittivät sen esittävän saksalaisten tuhoamaa Varsovaa, vaikka se todellisuudessa esittääkin saksalaisten tuhoamaa Varsovaa. Näytitpä niille ;)
 ///MeAgalnSiis ghetto jommankumman kapinan jälkeen.Tuhoutui välttämättömässä taistelussa. Ei siis vuodelta 1939 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Siis ghetto jommankumman kapinan jälkeen.Tuhoutui välttämättömässä taistelussa. Ei siis vuodelta 1939 "Siis ghetto jommankumman kapinan jälkeen." 
 Kaikki on siis hyvin, koska se on jokin toinen tuhoamanne kaupunginosa?
 "Tuhoutui välttämättömässä taistelussa. Ei siis vuodelta 1939"
 Sehän täysin muuttaa asian. Saksalaiset tuhosivat kaupungin täydellisesti vasta taisteluiden jälkeen vuonna 1944, eivät siis taisteluiden aikana vuonna 1939. Sehän täysin todistaa teesisi heidän pyrkimyksistään kulttuurinsuojeluun ;)
 ///MeAgaln
 
- AnonyymiEi rodullisesti ala-arvoisemman kansan jäsenen väkisinmakaaminen edes ollut "raiskaus" vaan ennemminkin fyysinen toimenpide taistelustressin purkamiseksi! 
 Lukuisia kertoja tapahtui,että sinänsä kaunis alemman rodun nainen joko pakosta tai kentiesi henkensä edestä joutui koko ryhmän seksileluksi yön ajaksi.
 Sodanjohdon kannalta ainoa merkittävä asia oli,että nainen ei saanut tulla raskaaksi ja synnyttää mischlingiä eli rodullisesti puhdasta arjalaista alempaa olentoa.
 Asia hoidettiin sisäsiististi siten että ennen aamunkoittoa nainen talutettiin(tai kiskottiin tukasta)ulos ja ammuttiin.- Anonyymi----Suomalaiset vapaaehtoiset 1945 todistivat raiskattujen naisten ruumispinoa.----- 
 Missä oli 1945 suomalaisia vapaaehtoisia ja jotka palasivat kotimaahan kertomaan näkemisistään?
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:----Suomalaiset vapaaehtoiset 1945 todistivat raiskattujen naisten ruumispinoa.----- 
 Missä oli 1945 suomalaisia vapaaehtoisia ja jotka palasivat kotimaahan kertomaan näkemisistään?Niilo Lappalainen kertoo kirjassaan Vaarallisilla teillä asiasta. Niilo oli yksi niistä, jotka loikkasivat Saksan armeijaan Suomen tehtyä rauhan 1944. Myös mm. Törni teki saman asian. Suomalaiset ss-miehet törmäsivät ruumispinoon ja hoilotukseen kulkiessaan kohti Länttä 
- AnonyymiSuomalaiset olivat myös alempaa rotua, eikä etniselle suomalaiselle herunut avioliittolupaa saksalaisen kanssa, ainoastaan yksi tunnettu tapaus tiedetään, jolloin lupaa oli haettu suoraan Hitleriltä. 
 Suomenruotsalaisten kanssa avioliitot olivat periaatteessa sallittuja, koska ruotsalaiset katsottiin germaaneiksi.
 Saksalaisten sotilaiden seurustelua alempirotuisten suomalaisnaisten kanssa katsottiin läpi sormien, ja suhteista syntyvien lapsien katsottiin vain parantavan suomalaista rotua.
- AnonyymiNoin menetteli Puna-armeija. Ei Saksa 
- AnonyymiNo mutta. Onkos täällä kiellettyä kertoa kaikista puna-armeijan edesottamuksista? Vainko raiskauksista saa kertoa? Eikö puna-armeijasta saa kertoa liian järkyttäviä asioita? 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:No mutta. Onkos täällä kiellettyä kertoa kaikista puna-armeijan edesottamuksista? Vainko raiskauksista saa kertoa? Eikö puna-armeijasta saa kertoa liian järkyttäviä asioita? .... Eikö puna-armeijasta saa kertoa liian järkyttäviä asioita?.... 
 Saa toki ja pitääkin. Mutta muista armeijoista ei saa. Se pitää muistaa.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:.... Eikö puna-armeijasta saa kertoa liian järkyttäviä asioita?.... 
 Saa toki ja pitääkin. Mutta muista armeijoista ei saa. Se pitää muistaa.Miksi täältä sitten lähti kommentit, joissa Törnit ym. törmäsivät ruumispinoon raiskattuja naisia ja lääkäri Königsbergissä, joka kertoi kellareitsa löytyneistä raiskatuista naisista, joita oli ammuttu vatsaan ja jotka viruivat siellä kellareissa päiväkausia ja monet kuolivat vatsa löytämisen jälkeen ja löydöt olivat tavallisia? Nemmersdorfissa oli Saksa vallannut kylän takaisin ja löysi naiset raiskattuina ja murhattuina ja kaikki muutkin murhattuina. Oli naulattu oviin ihmiisiä ym. Muutama selvisi loukkaantuneena kertomaan kuvauksia. Esim. lapsi, jota oli ammuttu 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Miksi täältä sitten lähti kommentit, joissa Törnit ym. törmäsivät ruumispinoon raiskattuja naisia ja lääkäri Königsbergissä, joka kertoi kellareitsa löytyneistä raiskatuista naisista, joita oli ammuttu vatsaan ja jotka viruivat siellä kellareissa päiväkausia ja monet kuolivat vatsa löytämisen jälkeen ja löydöt olivat tavallisia? Nemmersdorfissa oli Saksa vallannut kylän takaisin ja löysi naiset raiskattuina ja murhattuina ja kaikki muutkin murhattuina. Oli naulattu oviin ihmiisiä ym. Muutama selvisi loukkaantuneena kertomaan kuvauksia. Esim. lapsi, jota oli ammuttu Jospa se oli liikaa, että totesin voittajien sodan jälkeen kääntäneen kaiken päälaelleen. Rikollisista tehtiin uhreja ja sankareista murhaajia, Kuten tuosa ylempänä. Saksalaisia syytetään raiskaajiksi ja murhaajiksi, vaikka kuolemantuomio tuli raiskuksesta ja usein myös siviileiltä varastamisesta. Toisaalta siis puna-armeija raiskasi ja murhasi usein raiskatut 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Jospa se oli liikaa, että totesin voittajien sodan jälkeen kääntäneen kaiken päälaelleen. Rikollisista tehtiin uhreja ja sankareista murhaajia, Kuten tuosa ylempänä. Saksalaisia syytetään raiskaajiksi ja murhaajiksi, vaikka kuolemantuomio tuli raiskuksesta ja usein myös siviileiltä varastamisesta. Toisaalta siis puna-armeija raiskasi ja murhasi usein raiskatut Teithän sinäkin de Gaullesta Vichyn yhteistyöhallituksen johtajan, joten sinulla pitäisi olla aika paljon kokemusta asioiden kääntämisestä päälaelleen tässä vaiheessa. 
 ///MeAgaln
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Teithän sinäkin de Gaullesta Vichyn yhteistyöhallituksen johtajan, joten sinulla pitäisi olla aika paljon kokemusta asioiden kääntämisestä päälaelleen tässä vaiheessa. 
 ///MeAgalnNo se oli pelkköä kommellus. Kuten eräskin Christian Identityn guru, joka alkoi paasaamaan John Lennonin pojantyttärestä, kun tarkoitti Leon Trotskin pojantytärtä 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:No se oli pelkköä kommellus. Kuten eräskin Christian Identityn guru, joka alkoi paasaamaan John Lennonin pojantyttärestä, kun tarkoitti Leon Trotskin pojantytärtä "No se oli pelkköä kommellus." 
 Mutta tuohan sopisi otsikoksi melkein kaikille tekemisillesi tällä palstalla.
 "Kuten eräskin Christian Identityn guru, joka alkoi paasaamaan John Lennonin pojantyttärestä, kun tarkoitti Leon Trotskin pojantytärtä"
 On hauskaa kun jaat kokemuksiasi viiripäisistä natsipiireistä. Oliko tämän tarkoitus saada sinut näyttämään sympaattisemmalta? Kerrotko seuraavaksi hauskan kaskun kuinka olit ampumassa "ali-ihmistä", mutta vahingossa päädyitkin hirttämään hänet?
 ///MeAgaln
 
- AnonyymiIKL 
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset615171
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut343779
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti723523
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1052877
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral942752
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302710
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa131961
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161736
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2211583
- 1561384