Sitran propagandassa kielletään polttomt-auton käyttö kiellettäsiin

Anonyymi

SITRA ihan tosissaan on vihreiden äänitorvi, viemässä Suomea keskiajalle.

Totta kai SITRAn propagandasta puuttuu kaikkein pahimmin hilijalanjälkeä kasvattava toiminta: ylikansoituksen edistäminen eli vierasmaalaisen väen ottaminen ja elättäminen.

Vasta kun se loppuu koonaan, alan minäkin noudattamaan ilmastoystävällistä toimintaa. Siihen asti ajelen kaksitahtimopolla ja diisselautolla niin että hiekka vaan pölisee. En aio piitata mistään niin kauan kuin ylikansoitusta edistetään.

Parasta kuitenkin on se, että suurimman osan vuodesta asun mualla kuin Suomessa. Ei saa paskaSuomi kuin rippusia maksamistani ympäristöveroista. Ulkomailta saan tuotua suurimman osan niistäkin kulutustavaroista joita käytän Suomessa.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006108275.html

12

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sitra on seonnut ja pitäisi ampua kuuhun. Metaanipäästöt maassa laskisivat dramaattisesti.

    • Anonyymi

      Onko kepulainen Esko Aho vielä sitrassa..

    • Anonyymi

      Mitäs sitten, kun ruuankuljetukset loppuvat? Taitaa tulla Sitrassakin hätä käteen.

      Ruokaa tuotetaan maalla, eikä maalla asuvilla tule olemaan hätäpäivää. Kaupungit asia erikseen.

      Mustan pörssin kauppa elvytetään henkiin, kun riutuneet kaupunkilaiset yrittävät ostaa turhaksi käyneellä rahalla maitoa, munia ja viljaa sekä lihatuotteita maajusseilta, joita näilläkin palstoilla niin usein haukutaan. Maajussi ei myy, sillä hän haluaa pitää omat ihmisensä hengissä.

      Laittakaa nyt jo se raja pystyyn kehäkolmosen kohdalle, sillä etelästä on kadonnut järki.

    • Anonyymi

      200 vuotta mennään taaksepäin niin että heilahtaa. Sekö on tavoite?

      Verohelpotuksin voi ohjata kulutusta. Vain halpuuttamalla tuotteita saadaan ihmiset ostamaan niitä.

    • Anonyymi

      Iltasanomissa on Sitran elämäntapatesti. Kävin tekemässä sen, ja ah ja voi miten paheksuttavan tuloksen sainkaan.

      Testi on kuitenkin tehty ilmeisestikin siitä lähtökohdasta, että kaikilla on mahdollisuus käyttää julkista kulkuneuvoa tai vaihtaa asuntonsa lämmitysmuotoa tai ostaa uusi auto, sähköinen tai hybridi.

      Missäköhän unelmamaailmassa ihmiset elävät? Suomessa on ihmisiä, jotka asuvat miltei tiettömien taipaleiden päässä, kärjistetysti sanottuna, ja oma auto on elinehto asioiden hoitamiseksi.

      Toinen asia on sitten raha, tietystikin. Kun nyt edellinen hallitus vei jo kikyilyineen osan palkansaajista kipurajoille, tuleva hallitus suunnittelee jo kuola valuen veropohjan laajentamista.

      Jos ja kun on työ ja tuska saada perheelle elanto, niin siinä jää toiseksi lämmitysmuodot ja uudet autot. Hyvä kun siihen vanhaan rönttöön pystyy ostamaan polttoaineet töissä käydäkseen.

      Voi teitä Helsingin herroja ja rouvia, ei muuta voi sanoa. Kaukana ovat meidän maailmamme toisistaan, vähän kuin itä ja länsi, jotka eivät koskaan kohtaa.

    • Anonyymi

      Leffoissa yksi sankari uhraa itsensä ja pelastaa koko maailman. Tosielämässä koko Suomen pienen ja urhean kansan pitää uhrata itsensä, jotta maailma pelastuisi kauhealta ilmastomuutokselta
      Koskahan aletaan kuskaamaan suomalaisia polttouuneihin?

    • Sitran (siis suomalaisten rahaa) pääomalla - lähes miljardi 12/2018, olisi rahoitettu kivasti Kemin biodieseltehdasta, jonka tuotto olisi jäänyt Suomeen plus olisi saatavilla kotimaista hiilineutraalia polttoainetta.

      Miksiköhän Sitraa ei kiinnosta suomalaisten lasten tulevaisuus Suomessa?

      • Ehdotan että sitran väki laitetaan ensimmäiseen Marsiin matkaavaan alukseen ja siemeniä ja kuokkia ja kastelukannuja mukaan ,paluumatkaa ei järjestetä,me tulemme muut perässä sitten kun tämä pallo on käytetty loppuun.


    • Anonyymi

      Sitra on verovaroin pyöritettävä ajatushautomo, jonka näkemyksistä puuttuu realismi.

    • Anonyymi

      Shitra on vihrhöperöiden suojatyöpaikka.

      • Anonyymi

        SITRA= Suomen Islamistamisen Takuu Rahasto!

        Sitra= Vihervasemmistolaisten Kulttuurimarxistien ajatushautomo ja Rahankylvöpaikka Muslimeille!

        Sitra kuuluu lopetettavien järjestöjen listalle, Rasistinen, Suomalaisvihamielinen!


    • Anonyymi

      Sitralaiset ovat rosvoja kuten kaikki muutkin kalliit suojatyöpaikkalaiset. Suomi olisi hieno maa jos kaikki puhaltaisivat yhteen hiileen, mutta toisen vaan syövät yhteisestä kakusta niin paljon kuin kehtaavat. Pahinta että nämä todellisuudentajunsa menettäneet eivät edes itse tiedä sitä.
      Sitra
      Alko
      Traficom
      Posti
      Kaikki veronmaksajien rahoittamia ja tehokkuudeltaan ala-arvoisia laitoksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      42
      5821
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4555
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4322
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4101
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      87
      3700
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      59
      3219
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2413
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      33
      2287
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2059
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      8
      1124
    Aihe