https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/ae72769c-5830-449a-af26-6ed1a1bdd797
Miten luennoitsija ja pappi voi olla kansallisarkiston johtaja?
Halosen kavereita?
Mikä mies on kansallisarkiston pääjohtaja?
12
105
Vastaukset
- Anonyymi
Onkohan sukua?
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kerttu_Nuorteva - Anonyymi
Puheet ovat tässä sotajutussa jotenkin puolustustahdon heikentämistä tai sen tapaista johdatusta...
- Anonyymi
"On tärkeää, että Suomi uskaltaa valtiona selvittää oman historiansa vaikeita kysymyksiä kansainvälisen tapahtumakehyksen huomioon ottaen, hän kirjoittaa."
Miksi Jussi Nuorteva satuilee koko kansan suulla saati puhuu kuin ymmärtäisi laajemminkin sotahistoriasta vaikka on lukenut uskontoa? - Anonyymi
Suomalaisilla ss-miehillä oli paineita osallistua väkivallantekoihin.
- Anonyymi
Kansallisarkiston pääjohtaja, dosentti Jussi Nuorteva julkaisi maanantaina pitkän vastauksen everstien arvosteluun, jossa hän puolustaa SS-selvitystä kritiikkiä vastaan.
- Anonyymi
Mitenhän ne asiat selviää toisella tavalla nyt 75 vuoden jälkeen kun ei aiemminkaan ole vasureilla ollut esittää todisteita??
- Anonyymi
Oli todisteita, mutta ei saanut puhua!
Oli henki herkässä, jos puhui!
Dosentti Nuortevaa lainaten, suurimmalla todennäköisyydellä isiskummitukset eli joista käytetään nimitystä isis-äidit, ovat syyllistyneet sota- ja terrorismirikoksiin ihmisyyttävastaan.Vihervassarinatzit voivat olla ihan hiljaa.
- Anonyymi
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006175399.html
"Keskus oli kiinnostunut kirkkohistorian dosentti André Svanströmin tuoreista tutkimustuloksista"
Nuorteva on teologian tohtori eli kirkon miehet leikkivät sotahistorian tutkijoita.
Uskonnon opiskelija Nuorteva leikkii vielä fiksumpaa kuin onkaan"; argementum ad ignorantiam.; "... - Anonyymi
Teologian tohtoreille kävi köpelösti kun SS sai aikoinaan niitä käsiinsä...mielipiteet muuttuivat hyvin nopeasti,nyt on hyvä huudella kun ei tartte peljätä puheitaan?
- Anonyymi
SS - nyt ja ennen - miten i-S-i-S on vaan saanut kaksi lisäkirjainta nimeensä ISSIs!?
Mitä eroa lopulta kahdella samansisältöisellä asialla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1071153
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt621113Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa146846Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61840- 66723
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel107639Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto89591- 54578
- 78561
- 39528