Koko ilmastojuttu on puhdasta huijausta

Anonyymi

Biokaasuauto oli kokonaispäästöiltään edullisin, myös verrattuna sähköautoon.
– Kuitenkin tilaisuuden jälkeen uutisoitiin sähköauton olevan vähäpäästöisin vaihtoehto.
Millä sähköä tuotetaan. ydinvoima on out, hiilivoima on out. vesivoima on out. Jäljelle jää tuulivoima ja aurinkovoima. Odotetaan kuukauden pakkassäitä ja palellaan eikä autoilla.

Se on nyt päätetty, että sähköautot ja sassiin. Lapset ylitöihin kaivoksiin. Ei ne akustot ilman materiaaleja valmistu.

Ihmettelen tätä sähköauto vouhotusta. Suomi ei ole edes omavarainen sähköntuotannossaan, vaan on riippuvainen tuontisähköstä ainakin talvisin. Kun katselee yleensäkkin Ilmastopaneelin kannanottoja sähköauton ylivoimaisuudesta, herää epäilyksiä siitä,että ohjaileeko joku taho kyseistä paneelia. Kun kuuntelee pelastusalan asiantuntijoita sähköauton vaaroista kolari ym. tilanteissa, ei voi tulla muuhun tulokseen kuin, että on vielä pitkämatka ennen sen käyttökelpoisuutta suomeen.

Akkujen valmistuksen päästöt. Ja akusto kun on vaihtokunossa niin useimmiten auton käyttöarvo on lähempänä nollaa.
https://yle.fi/uutiset/3-10858669
Tuntuu olevan tämä autojen päästö hommeli kovasti tarkoitushakuista. Onko Eduskunnassa/Europarlamentissa pyörinyt sopivat lobbarit.
Jo nyt voi ajaa todella ympäristöystävällisesti, uudehkolla Dieselautolla, käyttämällä MyDieseliä, tai vastaavaa biodieseliä. Neste on vaan unohtanut lobata Vihreitä kansanedustajia. Uudet dieselit ovat, jopa perinteisellä dieselillä parempia vaihtoehtoja kuin bensa autot, mutta jonkun poliittisen ryhmän motiiveissa on painaa ne maanrakoon.

Herätkää jo ihmiset unestanne.
Taskut kun käännetään nurin niin ei jää paljon kerrottavaa siitä.

3

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä on vedetty raskaasti silmään valehdellen ilmastosta, kuin he kokouksissa sen hallitsisivat.

    • >>Kun katselee yleensäkkin Ilmastopaneelin kannanottoja sähköauton ylivoimaisuudesta, herää epäilyksiä siitä,että ohjaileeko joku taho kyseistä paneelia.<<

      Ydinvoimamiehet ohjailun takana ovat. Rummutus sähköautojen väitetystä ympäristöystävällisyydestä käynnistyi aika tarkalleen heti vuonna 2011 tapahtuneen Fukushiman ydinvoimalaonnettomuuden aiheuttaman paniikin jälkeen. Silloinhan mm. Saksa päätti luopua ydinvoimasta ja monissa muissakin maissa valtiojohtajat alkoivat suhtautua ydinvoimaan kielteisesti.

      Hyvää apua ydinvoimamiehet saivat samaan aikaan tapahtuneesta arabikeväästä eli vallankumouksista eräissä keskeisissä öljyntuottajavaltioissa. Ne loivat epävarmuutta öljyn hintakehityksellä.

      Eikä mennyt kuin neljä vuotta eli vuonna 2015 Volkswagenin ja eräiden muidenkin dieselautotehtaiden päästötestit osoittautuivat pitkälti huijauksiksi. Bensiiniautojen kehittyminen aiempaa ympäristöystävällisemmiksi jäi siinä keskustelussa varjoon. Ja taas ydinvoimamiehet taputtivat käsiään.

      • Veli osti käytetyn kaasuhybridin. Hyvin pelittää ja halvalla menee. Uudemmat autot saa suht halvalla muutetuksi kaasulle ja valtio tulee mukavasti vastaankin 1. vuoden polttoaineissa. Vielä kun käyttää kotimaista biokaasua, niin jo on mätänevä paska omassa elementissään ja luontoäiti kiittää.

        Sähköautolobbaus ei välttämättä tule osoittautumaan minkään sortin ympäristöteoksi varsinkaan jos ja kun vaaditaan, että se kattaisi leijonan osan kumipyöräliikenteestä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1232
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      337
      703
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      109
      648
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe