https://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/viruksesta-vapaa-suomi-on-saavutettavissa-jo-nyt-otettava-akkia-mallia-uudesta-seelannista/?shared=1136110-484966f7-500
Kaikki oli hyvin, kunnes tyttöhallitus mokasi. Tilanne olisi edelleen hyvä, jos matkustusrajoitukset olisi pidetty ennallaan, ei annettu lupaa yökerhoille ja mummotunnelin tapaisten paikkojen aukiololle ja erilaisille joukkokokoontumisille.
Talous olisi pyörinyt, mutta toinen aalto olisi jäänyt tulematta.
Kaiken huipuksi testaukseenkaan ei satsattu kesän aikana ja nyt hirbeät ja pität jonot testaukseen. Ei kai hallitus olisi huonommin voinut toimia.
Miksi hallitus halusi toisen aallon?
18
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Koulutyötä olisi ehdottomasti pitänyt jatkaa etäkouluna. Mikään pakko ei olisi ollut ottaa riski ja laittaa lapsia kouluun vieri viereen olemaan.
Muutaman huonon oppilaan takia ajateltiin että pakko laittaa oppilaat kouluun. Nuo huonot oppilaat ovat koko elämänsä ajan kuitenkin luusereita, opiskelevat sitten etänä tai muita häiriten ja kiusaten koulussa.- Anonyymi
Kepu ja RKP halusivat höllentää rajoituksia, vaikka SDP on vaatinut Krista Kiurun ja Timo Harakan suulla tiukkoja toimia. Lintilällä menee taas talous ihmisten edelle. Skopjenkin lentoja hän halusi höllentää ja juottoloita auki jo toukokuun pullivälissä juuri kun rajoitukset oli alkaneet tehota. Myös lähes 1 000 miljoonan euron Business Finland fiasko oli elinkeinivastuuministerin mokaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kepu ja RKP halusivat höllentää rajoituksia, vaikka SDP on vaatinut Krista Kiurun ja Timo Harakan suulla tiukkoja toimia. Lintilällä menee taas talous ihmisten edelle. Skopjenkin lentoja hän halusi höllentää ja juottoloita auki jo toukokuun pullivälissä juuri kun rajoitukset oli alkaneet tehota. Myös lähes 1 000 miljoonan euron Business Finland fiasko oli elinkeinivastuuministerin mokaa.
Vanhat sedät ja tädit jaksaa heilua ja mokata hallituksen tolkun toimet.
- Anonyymi
Tänään loppukesän uusi ennätys tartunnoissa 39, tahti kiihtyy kiihtymistään
- Anonyymi
Koronoi-hysterisoi-koronoi-
- Anonyymi
Kun testiin pääsee niin harva, oikea luku lähentelee 100 tartuntaa päivässä, minimissään
- Anonyymi
Ketään ei haittaa jos mummotunneleissa ja yökerhoissa ravaavat kuolevat. Ongelma on, että pässit myös levittävät estoitta, koska pää ei toimi sillä porukalla missään asiassa.
- Anonyymi
Juuri näin. Nuo yökerhoilijat ja vastuuttomat matkailijat ovat näkymättömiä tartuttajia.
- Anonyymi
Suomen "tyttöhallituksen" olisi tullut kuunnella "persuhallitusta" jolloin jokaiselle suomalaisille olisi annettu Trumpin ohjeen mukaan kodin putkimiestä juotavaksi eikä korona tällöin leviäisi.
Me persut ajamme jokaisen suomalaisen asioita ja haluamme Suomen takaisin. Ilman koronaa tietenkin. - Anonyymi
Tyttöhallitus tullaan muistamaan historiassa hallituksena jonka kovin saavutus oli sen jäsenten avioliitot hallituskauden aikana.
Ohisalo, Marin, homo-Pekkako seuraavaksi? - Anonyymi
Harmittaa kyllä noiden ajattelemattomuus ja kokemattomuus.
- Anonyymi
Jutussa oli virhe siinä väitetään Kiurun ymmärtäneen. Ei pidä paikkaansa. Kiuru ymmärrys ei riitä mihinkään.
Kun tätä samaa asiaa on vellottu keväästä saakka, pitäisi jokaiselle tässä vaiheessa olla selvää, että kansalaisten vapauksien rajoittamiset tarvitsevat todella vahvat perusteet. Keväällä näitä keskusteluja erityisesti käytiin perustuslakivaliokunnankin kanssa. Usein sieltä saatiin kuulla, että perusteita rajoittamiselle ei ole, eikä niitä siksi voi jatkaa.
Osa vaatii rajoituksia, osa suosituksia, osa vaatii edellistenkin poistamista, osa talouden pistämistä etusijalle ja osa sen unohtamista, mutta kaikki taloustoimet herättävät vahvaa vastustusta, oli se sitten velanotto, verojen nostaminen tai jokin muu. Ihmisillä on tunteet pinnassa ja kaikenmoista vaaditaan. Hallitus ja eduskunta toimivat sen mukaisesti, mitä lakimme ja tilanne vaativat. Ei täydellisesti, mutta tuloksista päätellen huomattavasti paremmin kuin moni muu valtio.- Anonyymi
Se ei riitä että paremmin kuin muut. Asian olisi todellakin voinut hoitaa paljon paremmin kun avaimet oli jo annettu käteen.
Anonyymi kirjoitti:
Se ei riitä että paremmin kuin muut. Asian olisi todellakin voinut hoitaa paljon paremmin kun avaimet oli jo annettu käteen.
Ei tietenkän riitä. Tämä olisi pitänyt hoitaa ilman yhtään rajoitusta ja yhtään sairaustapausta, samalla parantaen työllisyystilannetta ja taloutta. Ja kaikki vastuu on tietysti hallituksen, ei eduskunnan eikä etenkään kansan.
- Anonyymi
TheUrbanLegends kirjoitti:
Ei tietenkän riitä. Tämä olisi pitänyt hoitaa ilman yhtään rajoitusta ja yhtään sairaustapausta, samalla parantaen työllisyystilannetta ja taloutta. Ja kaikki vastuu on tietysti hallituksen, ei eduskunnan eikä etenkään kansan.
No niin, tulihan se järjen valo urbaanillekin.
- Anonyymi
Opetusministeri Li Andersson: Jos lapsen flunssaoireet eivät liity koronaan, yksi oireeton vuorokausi kotona riittää?
- Anonyymi
Ainoa asiamillä hallitus pysyy pystyssä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest906505Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4594604Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1232561Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1372349Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t02111Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m291118En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su691030Luuletko, että löydetään vielä
Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta531000- 97936
- 69822