Onko fiksua luopua paperista?

Anonyymi

Mistä me tiedetään onko internet ikuinen, koska tahansa se voidaan sulkea eikä meillä ole siihen mitään sanomista.
Pitäisi aina olla backup.

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En usko, että kukaan olettaa internetin olevan ikuinen. Paperiakaan ei olla lakkautettu, mutta ei sitä kannata myöskään valmistaa samoja määriä kuin parhaina aikoina, jos sillä ei ole kysyntää. Kyllä sen valmistamista voidaan tarvittaessa lisätä, jos tilanne muuttuu.

    • Anonyymi

      Ei ehkä tällä vuosikymmenellä kuitenkaan, ensin pitää taata tiedonsiirto muilla tavoin, kuten nyt ei esimerkiksi toimi kun monilla ei ole puhelinta lainkaan käytössään saatika jotain internet-yhteyttä, laskuja on turha netissä lähetellä.

      Kestää kymmeniä vuosia ja sitten tuo digitaalinen henkilöntunnistuskin on niin lapsukaistenpikkuvarpaissa siruineen vielä...

      • Anonyymi

        Nykyinen tilanne netissä ja se mitä sähköistys tai digitalisaatio on tuonut tullessaan, riittää hyvin moneen. Lehdet netissä, laskut elaskuina, verot Omaverosta, oma Posti...

        Eipä juuri tule mitään laatikkoon ja saa luettua lehdet tuoreena, missä sitten onkin.

        Eli eipä ole ihme että paperin valmistus loppui. Kuka tarvitsee.


    • Anonyymi

      jääpi enempi puuta saunan lämmitykseen.

      • Anonyymi

        Kaipolaan tullut sellu kelpaa maailmalle ja kierrätyspaperia ei tarvitse tuoda ulkomailta.

        Suomen oma kierrätyspaperin muodostus vähenee koko ajan kun ihmiset tajuavat miten tyhmää on lukea vanhoja uutisia sanomalehdestä.


    • Anonyymi

      Internet on paholaisen keksintö ja se tulee kaatumaan.
      Ei tarvita kuin muutamia Kim-il-jungin avaruuteen laukaisemia ydinaseita jotka sähkömagneettisella pulssillaan kaatavat puolen maailman internetyhteydet ja serverit ja henkilökohtaiset tietokoneet ja älykännykät satelliitteineen. Joku kahjo maailman johtajista tämänkin tulee toteuttamaan ja silloin vanhanaikainen kirjoituskone ja Kusti polkemassa postia nousee arvoon arvaamattomaan.
      Paperitehtaiden sulkeminen ja koneiden myynti todennäköisesti Aasiaan on kyllä aasin hommaa niinkuin viime päivinä olemme "vielä" saaneet kokoomuksen väeltä, johtaja pesoselta ja ruotsiin muuttaneelta veropakolaiselta "nallelta" TIETÄÄ!

    • Anonyymi

      Toistaiseksi vain sanomalehtipaperin valmistus suomessa on loppumaisillaan. Tietenkin myös painotalot ja erityisesti lehtipainotalot ovat jo paljon vähentäneet tuotantoaan ja lopulta sulkevat toimintojaan nekin, eli tarvittaisiin jatkossa kuin varalle myös painoja, ei se sanomalehti siellä paperitehtaalla synny. Monia tuotteitahan on iät ajat pääosin ulkoa hankittu, polttoaineista ja sellaisista tärkeistä jutuista alkaen. Sanomalehtipaperia tuotaneen muualta tarpeen mukaan, yksi laivalasti riittänee maan tarpeisiin pitkäksi aikaa.
      Ei ole kerrottu jääkö Kaipolan tehdas toimintakuntoon ja -valmiuteen, säretäänkö tuhannen p_llun päreiksi vai myydäänkö ja puretaan säntillisesti vaikka kiinaan vietäväksi? Millainen on esim. tehtaan yhteydessä oleva voimalaitos, sellainen kai tälläkin tehdasalueella on, onko siellä ollut omaa sähköntuotantoa, onko se antanut vaikka kaukolämpöä millaiselle alueelle jne, vastatkoot joku joka tarkemmin tuntee kylää.

    • Anonyymi

      Nyt on fiksua luopua Suomessa paperilehden lukemisesta. Sanomalehtipaperi tulee Venäjältä Suomeen jo nyt ja vuoden vaihteen jälkeen lisää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      63
      5162
    2. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      254
      4232
    3. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      62
      3839
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      137
      2206
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      22
      1564
    6. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      63
      1250
    7. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      6
      949
    8. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      94
      879
    9. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      32
      862
    10. entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin

      että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä
      Sinkut
      137
      847
    Aihe