Suvakkimädätystä taas

Anonyymi

Nyt kohteena on Squaw Valley. Paikallinen hiihtokeskus suunnittelee uuden nimen sillä perusteella, että 'squaw' on rasistinen ja halventava ilmaisu Amerikan natiivinaisesta. Tämä on silkka valhe, sillä 'squaw' ei ole halventava, eli ei tarkoita esim. akkaa, ämmää, narttua, lutkaa tms., eikä se myöskään tarkoita vaginaa, kuten on myös vääristelty. Sanan 'squaw' alkuperä on Algonquian heimosta ja tarkoittaa nuorta naista. Eli todellisuudessa 'squaw' = tyttö. Suvakkien kiihkomielisyys on niin rajua, että järjenkäyttö on kadonnut jo aikaa sitten.

5

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tyttö on kanssa rasistinen ja halventava nimitys. Pitää sanoa "nuori henkilö" ilman sukupuolimääritystä, sillä ko, tyttö saattaa olla jokin muu 64 sukupuolen edustajista.

      • Anonyymi

        Sana nuori on RASISMIA !!! entä jos se onkin wanha !?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sana nuori on RASISMIA !!! entä jos se onkin wanha !?

        wanha sana on rasismia pitää sanoa seniori.


    • Sanan alkuperäinen merkitys ei kerro siitä, mikä sen nykyinen merkitys on. Kieli elää. Omankin kielen kanssa on haasteensa, saati sitten, että voisi olla suurempi asiantuntija toisten kansojen kielten kanssa kuin he itse. Lopulta, jos hiihtokeskus Yhdysvalloissa tahtoo vaihtaa nimensä, niin heillä varmaan on oikeus niin tehdä. Tarvinneeko siitä Suomessa mielensä pahoittaa.

    • Anonyymi

      Suomessa vastaava paikannimi olisi siis Tyttölaakso.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      124
      5958
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      57
      4326
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      58
      2751
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2558
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1855
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1524
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      34
      1382
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      24
      1341
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      26
      1167
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1111
    Aihe