..onkohan tämä matti vanhasen ja tanja kampelan tapa hoitaa valtakunnan asioita erityisesti feministinen, rajoja murtava niin sanoakseni,
vai onko kysymyksessä normaali ystävien välinen tapaaminen..?
..tokikin voidaan väittää, että kysymys on yksityisasiasta, mutta jos luottamustehtävien hoitaminen edellyttää seurustelua vastakkaisen sukupuolen kanssa yöllä hotellissa, niin asialla on yleistä mielenkiintoa..
..kuinka moni palstalainen hoitaa työasioita yöllä hotellissa vastakkaisen sukupuolen kanssa kaksistaan, tai miksei useammistaankin..?
..luulen, että politiikka alkaa jälleen kiinnostaa, työmarkkinoita ajatellen hotelliyöetu pitää sisällyttää yleissitovaan alan työehtosopimukseen ja sen pitää tulla työnantajan kustannettavaksi reilumman jälkeen..
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000007850873
Feminismiäkö
14
559
Vastaukset
- Nari Säre
...juuri siihen, että työympyröissäkin miehen on yleensä syytä välttää oleskelua suljettujen ovien takana kahden naisen kanssa.
...tietysti nykyisinä liberaalin seksin aikana, ilmeisesti myös miehen kanssa kohta...
Mutta noin yleensä kyllä tuommoinen työhön liittyvä filosofointi ja maailmanparantaminen selityksenä kotiin tultuakin työmatkalta menee paremmin läpi, jos sitä on tehnyt hotellihuoneessa mieskollegan kanssa kuin naisen...
Ilmeisesti Karpela ei kuitenkaan ole (ääri)feministi, kun ahdistelusyyte ei ole tullut noin taannehtivasti vielä pintaan?- j.pukkila
"...juuri siihen, että työympyröissäkin miehen on yleensä syytä välttää oleskelua suljettujen ovien takana kahden naisen kanssa.."
..vaikuttaako tuohon se, kuinka hyvin osapuolet tuntevat toisensa, tuo mainitsemasi sääntö tuntuisi nimittäin soveltuvan paremmin tuntemattomaan naiseen ..?
..toisaalta, kysymyksessä olevassa tapauksessa vaikuttaisi sitten vielä olevan kolmannen osapuolen ongelma, kuten kohukin osoittaa..? - Sanelma
jos naisia on vaikkapa kolme? (puujalka, juu...)
- j.pukkila
Sanelma kirjoitti:
jos naisia on vaikkapa kolme? (puujalka, juu...)
..niin, mitä olisi tapahtunut, jos m.vanhasen rouva olisi ollut mukana, toisaalta, jos ei olisi ollut ja naisia olisi ollut useampia, niin luultavasti lukisimme kertomuksia orgioista..?
Ei millään pahalla Matti Vanhasta kohtaan, mutta tuskinpa kukaan tosissaan epäilee, että kyseisessä hotellihuoneessa olisi minkäänlaista riettautta harjoitettu. Jos tämän huhun levittäminen on Matin viimeinen oljenkorsi, ettei nyt sentään ihan harmaa...
Olen minäkin joskus sellaisiin hotelliyösessioihin osallistunut statistina, kun sopimuksia on väännetty läppärit kuumina, ei siinä mitään ihmeellistä ole. Sitä varten hotellit on, että palvelu pelaa yötä päivää.- j.pukkila
..että mies pelehtii naisten kanssa, eikös se ole vain säälittävää..?
- Nari Säre
...eikös jo tuo Iltasanomien revittely osoita, että "tuskin kukaan epäilee" -teesisi oli kumottu, ennen kuin kerroitkaan?
Ottamatta kantaa itse tapahtuneeseen, niin tämmöinenkin "kohina", joka erityisesti varmaan rasittaa pariskunnan lapsia entisestään, olisi helposti vältettävissä - julkisuuden ja politiikan henkilöiden luulisi olevan varovampia... Susia on niin paljon. Nari Säre kirjoitti:
...eikös jo tuo Iltasanomien revittely osoita, että "tuskin kukaan epäilee" -teesisi oli kumottu, ennen kuin kerroitkaan?
Ottamatta kantaa itse tapahtuneeseen, niin tämmöinenkin "kohina", joka erityisesti varmaan rasittaa pariskunnan lapsia entisestään, olisi helposti vältettävissä - julkisuuden ja politiikan henkilöiden luulisi olevan varovampia... Susia on niin paljon.en ole tietoinen mistään Iltasanomien revittelystä enkä aio ollakaan.
Kun luen satuja, luen niitä kovissa kansissa, esim. Hanhiemon iloinen lipas.j.pukkila kirjoitti:
..että mies pelehtii naisten kanssa, eikös se ole vain säälittävää..?
mutta koska Matti on niin harmaa, hän tietysti luulee niin.
Tulihan tässä nyt vähän keltaista ja mustaa kumminkin.- Hertha
Nari Säre kirjoitti:
...eikös jo tuo Iltasanomien revittely osoita, että "tuskin kukaan epäilee" -teesisi oli kumottu, ennen kuin kerroitkaan?
Ottamatta kantaa itse tapahtuneeseen, niin tämmöinenkin "kohina", joka erityisesti varmaan rasittaa pariskunnan lapsia entisestään, olisi helposti vältettävissä - julkisuuden ja politiikan henkilöiden luulisi olevan varovampia... Susia on niin paljon.Tuosta 6 vuotta sitten tapahtuneesta olisi totta vieköön voinut pitää suunsa kiinni.
Tämä on nyt sellaista "lörpöttelyä", josta puhuin eilen rekrytointikeskustelun yhteydessä. Puheripuli yksityiselämän asioista. Mikä ihme saa ministeritason ihmiset hölöttämään tylsistä työmatkoistaan seurapiirilehtien artikkeleissa? Pahempia kuin Jäätteenmäki, joka sentään hölötti Suomen kansalle tärkeitä poliittisia kähmintöjä julki. Siis tärkeitä. - nuttu
Nari Säre kirjoitti:
...eikös jo tuo Iltasanomien revittely osoita, että "tuskin kukaan epäilee" -teesisi oli kumottu, ennen kuin kerroitkaan?
Ottamatta kantaa itse tapahtuneeseen, niin tämmöinenkin "kohina", joka erityisesti varmaan rasittaa pariskunnan lapsia entisestään, olisi helposti vältettävissä - julkisuuden ja politiikan henkilöiden luulisi olevan varovampia... Susia on niin paljon.voipi joskus tehdä juttuja, jolloin ei olla varovaisia...
Pitäiskö julkkiksien ja politiikkojen elää nuhteetonta elämää? - j.pukkila
nuttu kirjoitti:
voipi joskus tehdä juttuja, jolloin ei olla varovaisia...
Pitäiskö julkkiksien ja politiikkojen elää nuhteetonta elämää?..pitää järjestää neuvoa antava kansanäänestys siitä, pitääkö ihmisen elää nuhteettomasti, feministinen puolue voi ottaa asian agendalle, voisimme näin menetellen murtaa viimeisetkin keinotekoiset rajat, jotka ihmistä kahlitsevat, katson, että hyvän ja pahankin raja on enemmän tai vähemmän keinotekoinen, ehkä patriarkaatin ylläpitämä..
..totuushan on enemmistön mielipide, ainakin politiikassa..
- Latka Ali Ben Bensa
Eiolefeministinentapaerotavanhasenmatilla.
- j.pukkila
..ministerihän onkin karpela, tanja karpela, kummallisesti sormet ovat taas harhailleet näppäimistöllä..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381309
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä38869Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad29607Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597- 14580
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26548Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30536- 24531
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver17493Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16492