Miksi?
Vain perussuomalaisten Soini haluaa keskustelua.
EU-PERUSTUSLAIN KÄSITTELY SUOMESSA ON SURKEAA
Ei uskoisi, että EU:lle ollaan puuhaamassa yhteistä perustuslakia. Ranskassa keskustelu käy vilkkaana ja presidentti Jacques Chirac osallistuu täysillä asian käsittelyyn. Suomessa poliittinen eliitti tasavallan presidenttiä myöten on hiiren hiljaa. Kysymys on erittäin merkittävästä perustuslaista, joka edelleen merkittävästi vähentäisi Suomen suvereniteettia ja itsenäisyyttä. Tätä tosiasiaa ei kansalle haluta kertoa. EU-perustuslain esittely ja käsittely on Suomessa surkeaa. Suomen kansalla ei ole lainkaan käsitystä tästä merkittävästä asiasta. Hallituksen vaikenemislinja tämän asian yhteydessä on skandaali.
Eliitti on hiljaa EU:n perustuslaista
13
743
Vastaukset
Muistellaanpa lähtötilannetta.Hirveä kiire, että kansalle ei jäisi aikaa fundeerata.Manu Holkerin Harrin kanssa osasi junailla hienosti.Yks kaks olimmekin EU:ssa ja perusteluina muka talous, vaikka jälkeenpäin myönnettynäkin kysymys oli russofobiasta.Ei tilanne ole siitä oleellisesti muuttunut.Kansa, joka tässäkin on joutunut maksumieheksi( toisin kuin teollisuus!), on suurimmaksi osaksi vastahankaan.Onko Suomen kansa perusnuhjake?
vom- Aksu
Media vaikenee täysin EU:n perustuslaista. "Kohistaan" vain toisarvoisista asioista, kuten Vanhasen avioerosta, vuoden kuluttua olevista pressan vaaleista. Hesarissa ei ole aikoihin ollut mitään tietoa tulevasta perustuslaista. Mäin meitä taas huijataan. Perussuomalaiset yrittävät saada ääntään kuuluviin, mutta media ei anna heille palsta tilaa tarpeeksi.
- Janoinen Lohi
On se kuitenkin ihan samanlaista porukkaa, kun kaikki muutkin nykyiset eduskuntapuolueet, heti jos hallituspaikkaa tarjotaan, periaatteet unohdetaan. Ei Perussuomalaiset ole tarpeeksi Eu - vastaisia.
- J:K.
Tuohon näkemykseen on pakko yhtyä.
- Kari
Itsenäisyyspuolue Vapaan Suomen Liitto on maassamme ainoa puolue, joka on aidosti EU-vastainen. Tutustu ko.puolueen www -sivuihin tai tilaa lehti Vapaa Suomi.
Itse osallistun keskusteluun huolimatta siitä, että en kuulu Perussuomalaisten kannattajiin! Eikös se ole hyödyllistä vaihtaa ajatuksia erilaisita asioista yli poliittisten raja-aitojen.
vom- Serengeti
vom kirjoitti:
Itse osallistun keskusteluun huolimatta siitä, että en kuulu Perussuomalaisten kannattajiin! Eikös se ole hyödyllistä vaihtaa ajatuksia erilaisita asioista yli poliittisten raja-aitojen.
vomei todellakaan tule rajata vain jollekin poiittiselle akselille.
Itse vasemmistoliittolaisena oletan kuitenkin, että myös muissa puolueissa voi olla EU:n perustuslain Suomeen tuovat kielteiset vaikutukset ymmärtäviä ihmisiä. Toki kunnon keskustelussa voi myös olla eri mieltä, sekin on kasvattavaa ja kehittävää.Hyvä on myös muistaa, että ei ole rikos vaikka muuttaakin mielipidettään, jos itse todella niin tuntee. Pääasia kuitenkin, että jokainen saa puolustaa omaa mielipidettään ja myös perustella asian tyhjentävästi.
Ihan vain Vomin kommenttiin väliheitto nyt sen kummemmin enempää kantaa ottamatta itse asiaan.
- huhhuhh
Täytyisi enemmän tuoda julki perustuslain hyväksymisestä seuraavia hyviä vaikutuksia.
Aina vain kiukutellaan!
Niin helppoa vollottaa ja ruhjoa.- et tuo?
Pelkkänä korvana puoli Suomea
- huhhuhh
et tuo? kirjoitti:
Pelkkänä korvana puoli Suomea
... vain positiivista.
Mitä tässä mollottaa?
- huhhuhh
... jotta keskustelua voi jatkaa.
Kuuluuko esim. Jaakko Laakso poliittiseen eliittiin? Tai Paavo Väyrynen? Matti, olet nähtävästi PERS:in miehiä.Ei se haittaa, mutta etkö tosiaankaan ole kuullut sellaisesta Europarlamentaarikosta kuin E.Seppänen?? No niin, onhan sitä vastustusta tullut muualtakin kuin Soinilta!
vom- utelias
Onko tiedossa hyvää käynnissä olevaa keskustelua? Olisin kiinnostunut paneutumaan asiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1887804Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1425345Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa
Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/1404287Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa
Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.43499Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y732867Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan
kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.172627Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat
Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi112553- 2822479
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu1452390Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5772186