Miksi?
Vain perussuomalaisten Soini haluaa keskustelua.
EU-PERUSTUSLAIN KÄSITTELY SUOMESSA ON SURKEAA
Ei uskoisi, että EU:lle ollaan puuhaamassa yhteistä perustuslakia. Ranskassa keskustelu käy vilkkaana ja presidentti Jacques Chirac osallistuu täysillä asian käsittelyyn. Suomessa poliittinen eliitti tasavallan presidenttiä myöten on hiiren hiljaa. Kysymys on erittäin merkittävästä perustuslaista, joka edelleen merkittävästi vähentäisi Suomen suvereniteettia ja itsenäisyyttä. Tätä tosiasiaa ei kansalle haluta kertoa. EU-perustuslain esittely ja käsittely on Suomessa surkeaa. Suomen kansalla ei ole lainkaan käsitystä tästä merkittävästä asiasta. Hallituksen vaikenemislinja tämän asian yhteydessä on skandaali.
Eliitti on hiljaa EU:n perustuslaista
13
772
Vastaukset 13
Muistellaanpa lähtötilannetta.Hirveä kiire, että kansalle ei jäisi aikaa fundeerata.Manu Holkerin Harrin kanssa osasi junailla hienosti.Yks kaks olimmekin EU:ssa ja perusteluina muka talous, vaikka jälkeenpäin myönnettynäkin kysymys oli russofobiasta.Ei tilanne ole siitä oleellisesti muuttunut.Kansa, joka tässäkin on joutunut maksumieheksi( toisin kuin teollisuus!), on suurimmaksi osaksi vastahankaan.Onko Suomen kansa perusnuhjake?
vom- Aksu
Media vaikenee täysin EU:n perustuslaista. "Kohistaan" vain toisarvoisista asioista, kuten Vanhasen avioerosta, vuoden kuluttua olevista pressan vaaleista. Hesarissa ei ole aikoihin ollut mitään tietoa tulevasta perustuslaista. Mäin meitä taas huijataan. Perussuomalaiset yrittävät saada ääntään kuuluviin, mutta media ei anna heille palsta tilaa tarpeeksi.
- Janoinen Lohi
On se kuitenkin ihan samanlaista porukkaa, kun kaikki muutkin nykyiset eduskuntapuolueet, heti jos hallituspaikkaa tarjotaan, periaatteet unohdetaan. Ei Perussuomalaiset ole tarpeeksi Eu - vastaisia.
- J:K.
Tuohon näkemykseen on pakko yhtyä.
- Kari
Itsenäisyyspuolue Vapaan Suomen Liitto on maassamme ainoa puolue, joka on aidosti EU-vastainen. Tutustu ko.puolueen www -sivuihin tai tilaa lehti Vapaa Suomi.
Itse osallistun keskusteluun huolimatta siitä, että en kuulu Perussuomalaisten kannattajiin! Eikös se ole hyödyllistä vaihtaa ajatuksia erilaisita asioista yli poliittisten raja-aitojen.
vom- Serengeti
vom kirjoitti:
Itse osallistun keskusteluun huolimatta siitä, että en kuulu Perussuomalaisten kannattajiin! Eikös se ole hyödyllistä vaihtaa ajatuksia erilaisita asioista yli poliittisten raja-aitojen.
vomei todellakaan tule rajata vain jollekin poiittiselle akselille.
Itse vasemmistoliittolaisena oletan kuitenkin, että myös muissa puolueissa voi olla EU:n perustuslain Suomeen tuovat kielteiset vaikutukset ymmärtäviä ihmisiä. Toki kunnon keskustelussa voi myös olla eri mieltä, sekin on kasvattavaa ja kehittävää.Hyvä on myös muistaa, että ei ole rikos vaikka muuttaakin mielipidettään, jos itse todella niin tuntee. Pääasia kuitenkin, että jokainen saa puolustaa omaa mielipidettään ja myös perustella asian tyhjentävästi.
Ihan vain Vomin kommenttiin väliheitto nyt sen kummemmin enempää kantaa ottamatta itse asiaan.
- huhhuhh
Täytyisi enemmän tuoda julki perustuslain hyväksymisestä seuraavia hyviä vaikutuksia.
Aina vain kiukutellaan!
Niin helppoa vollottaa ja ruhjoa.- et tuo?
Pelkkänä korvana puoli Suomea
- huhhuhh
et tuo? kirjoitti:
Pelkkänä korvana puoli Suomea
... vain positiivista.
Mitä tässä mollottaa?
- huhhuhh
... jotta keskustelua voi jatkaa.
Kuuluuko esim. Jaakko Laakso poliittiseen eliittiin? Tai Paavo Väyrynen? Matti, olet nähtävästi PERS:in miehiä.Ei se haittaa, mutta etkö tosiaankaan ole kuullut sellaisesta Europarlamentaarikosta kuin E.Seppänen?? No niin, onhan sitä vastustusta tullut muualtakin kuin Soinilta!
vom- utelias
Onko tiedossa hyvää käynnissä olevaa keskustelua? Olisin kiinnostunut paneutumaan asiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen241342- 751269
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔841221Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t1291005Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m101004- 72926
Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.85851Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast51706Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok132692Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.86677- 146594
- 50579
- 28578
Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua91577Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää54563Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t13549- 37548
- 46543
Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.94526Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä19526