Läskipyörä+koirakärry

Anonyymi

Kertokaa mitä pitää ottaa huomioon kun harkitsee koiralle kärryä fatbiken perään.
Ajaisin koiran kanssa sorateitä ja pienempiä metsäteitä missä ei ole kiviä, puunjuuria, kantoja yms esteitä
Koirani on keskikokoinen Portugalin vesikoira.

10

556

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yksi parhaimmista aloituksista vähään aikaan. Nauran ääneen.

    • Anonyymi

      Jotta ei aivan nauramiseksi menisi, sanoisin että kahden lapsen istuttava peräkärry etusadesuojalla. Läskistä kun lentää kiveksiä ja kuraa. Valjaat koiralle ja valjaat kiinni niin että koiralla on tilaa kääntyä ja maata.

      • Koirille on ihan niiden kuljetukseen vartavasten tehtyjä kärryjä, eli ei välttämättä tarvitse/kannata hankkia lasten kuljetukseen tarkoitettua kärryä jos aikomuksena on kuljettaa kärryssä koiraa.
        Koirakärryjä löytyy netistä mynnistä kymmenistä eri paikoista niin suomest kuin ulkomailta.
        Tuossa esimerkiksi yksi vartavasten koirien kuljetukseen tarkoittettu (hieman kalliimpi sellainen):
        https://www.pinkorblue.fi/croozer-polkupyoeraen-peraekaerry-koiralle-dog-peppa-pineapple-yellow-a288755.html?a=b&pred=FIRPWEA,FIRPWEB,&c=prwea,prweb,&fdcampaign=feed/fi/14442/googleshoppingint/A288755&adword=Google/PLA_AW_Kinderwagen_d_t&RefID=PLA_FI0000_PLA_AW_Kinderwagen_d_t&gclid=EAIaIQobChMIlZCx8Z_a9QIVhQWiAx2OKArNEAQYAyABEgJaP_D_BwE


    • Anonyymi

      Miten noiden kärryjen kiinnitys tapahtuu, läskeissähän on kai aika leveä takanapa? Ihan perusnavalle suunniteltu kiinnityslinkku ei riitä?

      Uteliaisuudesta kysyn, en omista koiraa enkä ole läski pyöräilijä.

      • Anonyymi

        Itselläni ei omakohtaista kokemusta asiasta, mutta yleisin kiinnikemalli taitaa olla pyörän taka, akselin ulkopääjän kiinni tuleva vetokiinnike.
        Pikalinkullisissa akseleissa tulee vain pikalinkun kiinnityslaipan ja takarunkon väliin.
        Läpiakselisissa malleissa joutuu hankkkimaan erikseen kyseiseen kiinnitykseen suunnitellun läpiakselin jossa on paikka kiinnikkeelle (ja tämä akseli sitten pitää tietysti olla kyseiseen pyörään oikean mittainen ja oikealla kierteellä varustettu).


    • Anonyymi

      Laita sivuvaunu ja koiralle ulkoilulasit.

    • Anonyymi

      Tuollainen jaksaa juosta vapaana mukana, ei se mitään lapsikärryä kaipaa.


      Tilanne on toinen pienten koirian kanssa, mutta sellaisia näkee tavarakorissa ja joskus jopa repussa.

      • Anonyymi

        Tuollaista ei saa juoksuttaa vapaasti mukana. Ensinnäkin se on eläinrääkkäystä, toiseksi liikenneriski, kolmanneksi luontohäiriö.


      • Anonyymi

        Koirani on 11v vanha ja loukannut etutassunsa aikanaan kun lähti ajamaan takaa kahta hirveä.
        Tarkoitus onkin välillä antaa koiran kulkea pyörän sivulla ja ennen kuin koira alkaa hyytymään niin laittaa kärryyn.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koirani on 11v vanha ja loukannut etutassunsa aikanaan kun lähti ajamaan takaa kahta hirveä.
        Tarkoitus onkin välillä antaa koiran kulkea pyörän sivulla ja ennen kuin koira alkaa hyytymään niin laittaa kärryyn.

        Juuri noin pitääkin ajatella. Oma lemmikkini nauttii myös, kun pääsee koriin katselemaan maisemia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      94
      934
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      54
      878
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      798
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      141
      708
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      665
    6. 78
      521
    7. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      498
    8. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      486
    9. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      86
      477
    10. Olit kyllä niin

      Tunnekylmä lopussa että ei ole paluuta enää niihin rakkaudentunteisiin joita joskus koki
      Ikävä
      44
      467
    Aihe