Kertokaa mitä pitää ottaa huomioon kun harkitsee koiralle kärryä fatbiken perään.
Ajaisin koiran kanssa sorateitä ja pienempiä metsäteitä missä ei ole kiviä, puunjuuria, kantoja yms esteitä
Koirani on keskikokoinen Portugalin vesikoira.
Läskipyörä+koirakärry
10
466
Vastaukset
- Anonyymi
Yksi parhaimmista aloituksista vähään aikaan. Nauran ääneen.
- Anonyymi
Jotta ei aivan nauramiseksi menisi, sanoisin että kahden lapsen istuttava peräkärry etusadesuojalla. Läskistä kun lentää kiveksiä ja kuraa. Valjaat koiralle ja valjaat kiinni niin että koiralla on tilaa kääntyä ja maata.
Koirille on ihan niiden kuljetukseen vartavasten tehtyjä kärryjä, eli ei välttämättä tarvitse/kannata hankkia lasten kuljetukseen tarkoitettua kärryä jos aikomuksena on kuljettaa kärryssä koiraa.
Koirakärryjä löytyy netistä mynnistä kymmenistä eri paikoista niin suomest kuin ulkomailta.
Tuossa esimerkiksi yksi vartavasten koirien kuljetukseen tarkoittettu (hieman kalliimpi sellainen):
https://www.pinkorblue.fi/croozer-polkupyoeraen-peraekaerry-koiralle-dog-peppa-pineapple-yellow-a288755.html?a=b&pred=FIRPWEA,FIRPWEB,&c=prwea,prweb,&fdcampaign=feed/fi/14442/googleshoppingint/A288755&adword=Google/PLA_AW_Kinderwagen_d_t&RefID=PLA_FI0000_PLA_AW_Kinderwagen_d_t&gclid=EAIaIQobChMIlZCx8Z_a9QIVhQWiAx2OKArNEAQYAyABEgJaP_D_BwE
- Anonyymi
Miten noiden kärryjen kiinnitys tapahtuu, läskeissähän on kai aika leveä takanapa? Ihan perusnavalle suunniteltu kiinnityslinkku ei riitä?
Uteliaisuudesta kysyn, en omista koiraa enkä ole läski pyöräilijä.- Anonyymi
Itselläni ei omakohtaista kokemusta asiasta, mutta yleisin kiinnikemalli taitaa olla pyörän taka, akselin ulkopääjän kiinni tuleva vetokiinnike.
Pikalinkullisissa akseleissa tulee vain pikalinkun kiinnityslaipan ja takarunkon väliin.
Läpiakselisissa malleissa joutuu hankkkimaan erikseen kyseiseen kiinnitykseen suunnitellun läpiakselin jossa on paikka kiinnikkeelle (ja tämä akseli sitten pitää tietysti olla kyseiseen pyörään oikean mittainen ja oikealla kierteellä varustettu).
- Anonyymi
Laita sivuvaunu ja koiralle ulkoilulasit.
- Anonyymi
Tuollainen jaksaa juosta vapaana mukana, ei se mitään lapsikärryä kaipaa.
Tilanne on toinen pienten koirian kanssa, mutta sellaisia näkee tavarakorissa ja joskus jopa repussa.- Anonyymi
Tuollaista ei saa juoksuttaa vapaasti mukana. Ensinnäkin se on eläinrääkkäystä, toiseksi liikenneriski, kolmanneksi luontohäiriö.
- Anonyymi
Koirani on 11v vanha ja loukannut etutassunsa aikanaan kun lähti ajamaan takaa kahta hirveä.
Tarkoitus onkin välillä antaa koiran kulkea pyörän sivulla ja ennen kuin koira alkaa hyytymään niin laittaa kärryyn. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koirani on 11v vanha ja loukannut etutassunsa aikanaan kun lähti ajamaan takaa kahta hirveä.
Tarkoitus onkin välillä antaa koiran kulkea pyörän sivulla ja ennen kuin koira alkaa hyytymään niin laittaa kärryyn.Juuri noin pitääkin ajatella. Oma lemmikkini nauttii myös, kun pääsee koriin katselemaan maisemia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2679496IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3006676Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?681621Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61391Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.921235- 1091151
Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut731038Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin40852Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23746MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312741