DCA miehityssopimus hyväksytty Suomessa vailla kansalaiskeskustelua.

Anonyymi-ap

Kansanedustajilta pitäisi odottaa Suomen historian tuntemista edes minimitietoa,eikö? Lukekaa historiaa ja oppikaa sekä opetelkaa muistamaan, mitä teille on kerrottu, jotta opitte ajattelemaan rauhan merkityksen pienelle kansakunnalle. On paljon parempi tehdä diplomatiaa, kuin etsiä vihollisia naapurista ja linnoittaa maamme sotaa varten.

Juu ollaan turvassa nyt. Vaikka DCA - sopimuksesta ei vaivauduta kertomaan vaikutusta, mikä on Venäjän vastaus muuttuneeseen tilanteeseen. Meillä puhutaan USA:n sotavoimien aiheuttamasta peloitteesta ja että saavat jatkossa 15 tukikohtaa, jossa voivat vapaasti häärätä mitä haluavat. Sen seurauksena todenäköisesti Venäjän sotavoimat pohtivat riittäviä keinoja heitä uhkaavan vaaran sotilaalliseen poistamiseen. Suomessa ei historian muistikuvaa liene enää olevan. Maassamme on vieraan maan joukkoja, kuin vuonna 1941, kun hyökkäsimme Saksan kanssa NL:n.


https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010534347.html

2

116

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Bravo vaan Suomi. Taas kerran intomielinen ja sinisilmäinen ulkopolitiikka käveli reaalipolitiikan ylitse. Kannattaa katsoa alla oleva Kenraali Pekka Visurin esitys, toisen maailmansodan aikaisista Suomen ulkomaansuhteista. Tässä videossa on selkeästi kuultavissa, että Supervalloilla on etuja ei ystäviä. Tuskin maailmapolitiikka muuttuu 80v aikana, joten muistakaapa ettei USA ole meidän ystävämme. Heidän näkökulmasta USA:lla on tavoitteita ja etuja pohjoisella Euroopan alueilla.


      https://www.youtube.com/live/_cXnY7-gZLI?si=H5uZqYtlc2zOnfUe

    • Anonyymi

      Koiratarhassa (eduskunta) kuuluu haukuntaa, ja tietämättömyys loistaa, kuin musta aurinko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      2848
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      15
      1035
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      873
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      51
      815
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      52
      799
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      684
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      71
      630
    8. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      626
    9. 50
      615
    10. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      604
    Aihe