Kylpyhuoneen vesieristyksellä on tekninen käyttöikä. Nykymateriaaleilla 30 vuotta, mutta 2000-luvun alussa tehdyillä jopa alle 20-vuotta.
Siispä on erikoista, että asuntoja myydään hinnoilla, joissa tätä ei ole huomioitu eikä edes mainittu. Katsokaa vaikka 2000-luvun alussa tehtyjen asuntojen ilmoituksia. Hinta yläkanttiin ja ei mitään mainintaa asiasta.
Kyse on kuitenkin kymppitonnin remontista.
Olen myös kuullut, että isännöitsijät painostavat osakkaita tekemään kylppäriremontin osakkaan piikkiin. Montakohan riitaa tästäkin aiheutuu, kun vesieristys kuuluu taloyhtiölle, mutta kotitalousvähennyksen saa vain osakas? Siis periaatteessa halvemmaksi tulee osakastyönä.
Vaatii neuvotteluja taloyhtiöissä, ei painostusta.
Kylppäreiden vesieristys ja asuntojen hinnat
Anonyymi-ap
0
75
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2211042Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔49864- 98821
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "218801- 69696
- 52624
- 46603
- 64566
- 84551
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2513