Kaikki tietävät, että dinosaurukset tappoi todennäköisesti n. 10 km halkaisijaltaan oleva asteroidi. Se törmäsi jonnekin Jukatanin niemimaalle ja on sanottu pelkästään sen törmäyksen nostaman pölyn riittävän tekemään ydintalven, lisäksi sen osuma maahan riitti tuhoamaan lähes koko maapallon biosfäärin.
Kysymys kuuluu miten ihmeessä suhteessa niin pieni asteroidi riitti tuhoamaan niin paljon? Onhan sillä varmasti valtava määrä liike-energiaa, mutta kyllähän ilmakehän kitkakin hidastaa sitä merkittävästi.
Asteroidien tuhovoimasta?
5
693
Vastaukset
- Hyttysen pieru
10km asteroidin iskiessä maahan on ilmakehän vastus sama kuin aluspaidan vaikutus sotilaan päällä kiväärin luodin iskiessä!
- kaikki
tuon tietävät?
- Mitokondrio
Jos oletetaan, että ihminen liikkuu fysiikka palstalla (tietokoneellaan) niin kai me voimme olettaa häneltä hieman laajempaa tietopohjaa, koskien fysiikkaan, kuin ihan tavalliselta ihmiseltä? Kyllä, kyllä me voimme. Ja lisäksi melko varmasti jokainen vähintään lukion käynyt muistaa edes jotain dinosauruksista ja niiden tuhosta -loppu fysiikkaa!
Joten vastaus kuuluu aika moni. Ja oikeastaan ei ole oleellista tiedätkö sinä, tai naapurin Antti-vaan teidän tietämättömyydellänne ei ole käyttöä, mutta nyt sinä tiedät sen. Ja se jos mikä on hieno asia.
Jos ajatellaan tilannetta, jossa tuollainen kymmenkilometrinen kivipallo olisi vain paikallaan maan kiertoradalla, niin iskuenergia olisi luokkaa 5*10^23 J eli 1,2*10^8 megatonnia. Tähän energiaan tarvittaisiin pari miljoonaa suurinta ihmisen räjäyttämää ydinlatausta (50 Mtn).
Nopeus saattaisi pahimmassa tapauksessa olla moninkertainen ja massa metalliytimisen pallon tapauksessa samoin, niin energiaa on kyllä riittänyt. Vertailun vuoksi viime tapaninpäivän tsunamin aikaansaaneen maanjäristyksen energiaksi on arvioitu 32000 megatonnia, eli noin 1/4000 asteroidin energiasta.Liike-energia sen tuhon sai aikaan.
Asteroidin takapuolen ollessa vielä liki tyhjiössä etureuna ottaa jo maahan kiinni.
Ilmakehastä on enää puolet jäljellä 5500m korkeudessa. Ei siinä kitka kerkeä mitään tehdä.
lisäksi asteroidin nopeus on kymmeniä kilometrejä sekunnissa (sukkula vain kymmenkunta) jolloin asteroidi selvittää vajaassa sekunnissa tiheimmät ilmakerrokset, vaikka tulisi kuinka viistoon ei ilmakeha jaksa hidastaa tuommoista murikkaa. Muistaakseen kraatteri minkä kappale tekee on satakertainen kappaleen halkaisiaan verrattuna, pois lukien pienet mötikät joita ilmkehä kykenee hidastamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604996Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362269Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti612144- 2192122
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2141347Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä181148- 89956
Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai47933- 66887
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v12859