Edistyksellinen Venäjä?

Anonyymi-ap

"Venäjän keisari Aleksanteri II kutsui eri maiden johtajat koolle Brysseliin 1874 tarkoituksenaan saada aikaan sodankäynnin säännöt. 15 valtion yhteisesti hyväksymässä Brysselin julistuksessa todettiin muun muassa, että kirkkojen, hyväntekeväisyysjärjestöjen, oppilaitosten, taide- ja tiedeinstituutioiden ja historiallisten rakennusten omaisuuden takavarikointi tai tuhoaminen tulee johtamaan oikeuskäsittelyyn. Vaikka Brysselin sopimusta ei koskaan ratifioitu, eikä siitä siten tullut kansainvälistä lakia, sillä oli merkittävä vaikutus tuleviin Haagin sopimuksiin."

"Venäjän aloitteesta kutsuttiin koolle myös Haagin rauhankonferenssi 1899. Konferenssissa hyväksyttiin maasodankäyntiä koskevat säännöt. Vuonna 1907 Haagin toisessa rauhankonferenssissa solmitussa sopimuksessa kiellettiin aiempaa selkeämmin sotien aikainen varastaminen ja kulttuurikohteiden tuhoaminen."

(Hannu Takala: Puna-armeijan sotasaalis)


Yllättävää, että Venäjä on joskus keisarikunnan aikoihin ollut jopa edistyksellinen aloitteentekijä suojelemaan asioita, joita väärän tsaari-P.n aikana yksiselitteisen laittomasti hävitetään:

https://www.unesco.org/en/articles/damaged-cultural-sites-ukraine-verified-unesco

5

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kuinka täydellisesti venäloiset saavatkin tuhottua kaiken mahdollisesti hyvän omasta maastaan.

    • Anonyymi

      "Ehkä tärkein sotienvälisenä aikana solmittu yksittäinen sopimus oli kuitenkin neuvostoliittolaisen taiteilijan Nikolai Rerihin nimeä kantava niin sanottu Roerichin sopimus. Se solmittiin Yhdysvalloissa vuonna 1935 tarkoituksena erityisesti taide- ja kulttuurirakennusten sekä muistomerkkien suojelu sotien aikana."

      (Hannu Takala: Puna-armeijan sotasaalis, s. 46)

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Nikolai_Roerich

      https://www.sciencespo.fr/ceri/fr/content/dossiersduceri/destruction-ukrainian-cultural-heritage-during-russia-s-full-scale-invasion-2022

    • Anonyymi

      Aleksanteri II oli niin edistyksellinen, että käski tšerkessien kansanmurhan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      187
      5075
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      25
      4472
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3137
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      259
      3039
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      144
      2934
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2531
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1873
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      77
      1814
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1787
    Aihe