"Venäjän keisari Aleksanteri II kutsui eri maiden johtajat koolle Brysseliin 1874 tarkoituksenaan saada aikaan sodankäynnin säännöt. 15 valtion yhteisesti hyväksymässä Brysselin julistuksessa todettiin muun muassa, että kirkkojen, hyväntekeväisyysjärjestöjen, oppilaitosten, taide- ja tiedeinstituutioiden ja historiallisten rakennusten omaisuuden takavarikointi tai tuhoaminen tulee johtamaan oikeuskäsittelyyn. Vaikka Brysselin sopimusta ei koskaan ratifioitu, eikä siitä siten tullut kansainvälistä lakia, sillä oli merkittävä vaikutus tuleviin Haagin sopimuksiin."
"Venäjän aloitteesta kutsuttiin koolle myös Haagin rauhankonferenssi 1899. Konferenssissa hyväksyttiin maasodankäyntiä koskevat säännöt. Vuonna 1907 Haagin toisessa rauhankonferenssissa solmitussa sopimuksessa kiellettiin aiempaa selkeämmin sotien aikainen varastaminen ja kulttuurikohteiden tuhoaminen."
(Hannu Takala: Puna-armeijan sotasaalis)
Yllättävää, että Venäjä on joskus keisarikunnan aikoihin ollut jopa edistyksellinen aloitteentekijä suojelemaan asioita, joita väärän tsaari-P.n aikana yksiselitteisen laittomasti hävitetään:
https://www.unesco.org/en/articles/damaged-cultural-sites-ukraine-verified-unesco
Edistyksellinen Venäjä?
5
125
Vastaukset 5
- Anonyymi
Venäjän joukot Ukrainassa:
https://www.youtube.com/watch?v=qwSNPTe2o1c - Anonyymi
Kuinka täydellisesti venäloiset saavatkin tuhottua kaiken mahdollisesti hyvän omasta maastaan.
- Anonyymi
"Ehkä tärkein sotienvälisenä aikana solmittu yksittäinen sopimus oli kuitenkin neuvostoliittolaisen taiteilijan Nikolai Rerihin nimeä kantava niin sanottu Roerichin sopimus. Se solmittiin Yhdysvalloissa vuonna 1935 tarkoituksena erityisesti taide- ja kulttuurirakennusten sekä muistomerkkien suojelu sotien aikana."
(Hannu Takala: Puna-armeijan sotasaalis, s. 46)
https://fi.wikipedia.org/wiki/Nikolai_Roerich
https://www.sciencespo.fr/ceri/fr/content/dossiersduceri/destruction-ukrainian-cultural-heritage-during-russia-s-full-scale-invasion-2022 - Anonyymi
Aleksanteri II oli niin edistyksellinen, että käski tšerkessien kansanmurhan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 112749
- 39685
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.19670Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s32629Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?38557Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?63526- 34525
Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?50519- 70504
- 63491