Sen tuntee kielemme rakenteesta. Kaikissa alkeellisissa eli kehittymättömissä kielissä on yksi yhteinen piirre, niissä on paljon vokaaleja. Kielen kehittyminen on vienyt turhat vokaalit pois. Suomea opetteleva ulkolainen kauhistelee kielemme pitkiä vokaalirimpsuja kuten myös kaksoiskonsonantteja. Tuskin mistään muusta kielestä löytyy vastinetta sanalle "riiuuaie". Siinä mallia muinaisuudesta.
Suomi on henkisesti kehitysmaa
33
372
Vastaukset
- Anonyymi
Eesti: Jää-ääri.
- Anonyymi
Onnenpyörä! Ja oikein kovalla äänellä. Otatko konsonantin, vai ostatko vokaalin?
Yksi vaan yksi TV ohjelma lähiajoilta taaksepäin. Toki henkisesti kehitysmaa, siinä kyllä olette...oikeassa. En valoita enempää maahanmuuttopoliitisia kannanottoja ja toimintatapoja. Kuitenkin suomenkieli, ruotsikieli, saamenkieli. Ja lukuisat maamme käytössä olevat murresanat. Niiden eroavaisuudet ja yhtäläisyydet. Vaalikaamme niitä. Ja ne ovat rikkautta ne. - Anonyymi
Jospa siirryttäisiin Suomessakin oikopäätä enklantin kiäleen.
- Anonyymi
Jos sleesiankieli on puolaa saksalais-vaikuttein, miksi voisi kehittää myös jonkin suomen, puolan ja saksan sekoituksen?
Miksi ei voisi kehittää sekamuotoa suomesta ja esim. liettuankielestä?
- Anonyymi
Aloittajan epäilemättä rakastama venäjän kieli taas kuulostaa käärmeen sihinältä lukuisine s-kirjaimineen.
- Anonyymi
Kaipa puolankieli on sitten kehittynein monine erikoismerkkeineen.
- Anonyymi
Sitten sleesia on vielä kehittyneempi. Sleesia on puolan ja saksan risteytys.
- Anonyymi
Ei suomenkieli ole alkeellinen vaan monimutkainen mutta joustava. Sillä voidaan helposti ilmaista monimutkaisia asioita.
Esim. Vesiin, sanavartalo, monikko ja illatiivin pääte.
Lisäksi sanajärjestys on joustava vaikka se on vakiotunut subjekti-verbi-objekti.
Sanajärjestyksellä voidaan painotta sanottavaa asiaa.
Eli hyvä ja joustava kieli! - Anonyymi
"riiuuaie". Hehe, siinä kouluesimerkki alkeellisen kansan alkeellisestä kielestä.
- Anonyymi
Ei edes lähellä amerikan englannin "merry-go-round":ia. Hauska menee ympäri eli karuselli.
- Anonyymi
Kieliä on jokseenkin mahdotonta arvioida puolueettomasti koska kielet yhdistää valtioihin.
Esim venäjän kieltä voisi puolueettomasti pitää jopa kauniina kielenä mutta koska sen assosioi viholliskieleksi niin se kuulostaa rumalta.
Sääli.- Anonyymi
"venäjän kieltä voisi puolueettomasti pitää jopa kauniina kielenä mutta koska sen assosioi viholliskieleksi niin se kuulostaa rumalta"
Jos sleesia on puolan ja saksan sekoitus, miksi venäjän kieltäkin ei voisi sekoittaa esim. latvian, liettuan, ruotsin, saksan, italian, korean tai japanin kanssa?
- Anonyymi
Jos on suomenruotsalaisuutta, miksi ei samantien vaan kehitellä erilaista suomalaisuutta, johon on sekoitettu mukaan huvin vuoksi vaikka tsekkiläisiä ja sudeettisaksalaisia vivahteita ja päälle vielä roima annos liettualaista?
- Anonyymi
Mitään puhdasta suomalaisuutta ei olekaan. Se olikin vain illuusio.
- Anonyymi
” Mitään puhdasta suomalaisuutta ei olekaan.”
Niinkö? Ikävää, ettet viihdy maassamme? Ehkäpä sinun kannattaa palata Viron kautta kotiin Venäjälle, jossa viihtynet paremmin? Tosin siinäkin maassa ovat ehdat venäläiset jäämässä vähemmistöön! Etnisten venäläisten syntyvyys on matala ja aasianpuoleinen osa lisääntyy kuin kanit!
- Anonyymi
Suomi on kehittymätön maa ja kansa kaikissa suhteissa.
- Anonyymi
Ja sen huomaa!
- Anonyymi
On se hirviää , on .. mutta kerotaan nyt aloittajalle "salaisuus" jota hän ei näytä itse huomanneen : täältä saa vapaasti lähteä kaikkiin muihinsuuntin , paits itään , sinne on kierrettävä Viron kautta ..
- Anonyymi
Mutta ei hän vaan lähde! Suomalainen elintaso vie yhä kirkkasti voiton venäläisten omasta tasosta!
- Anonyymi
Norjan kautta pääsee myös.
- Anonyymi
Niin on ilonpitokin on tästä maasta leikattu. Tunkkainen kokakari paska valtio.
- Anonyymi
JOSSA ÄLYKKÄÄN VENÄLÄISEN HOMPPELI-TROLLIN EI SUINKAAN KANNATA ENÄÄ ASUA….
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
JOSSA ÄLYKKÄÄN VENÄLÄISEN HOMPPELI-TROLLIN EI SUINKAAN KANNATA ENÄÄ ASUA….
Et sinä älykäs ole vaikka muutitkin pois.
- Anonyymi
Minä asun Suomessa ja täällä pysyn!
Venäjän Tiltu saa asua missä lystää! Kotimaassasi viihtynet paremmin!- Anonyymi
Kannattaa hankkia ammattiapua, jos eri mieltä olevat tuntuu ryssän tiltuilta.
Ihan yhtä hyvin tuo aloittaja voi olla Brysselin tiltu kuin ryssän tiltu.
- Anonyymi
Kielen yksinkertaistuminen johtuu ihmisten älyllisten ominaisuuksien taantumisesta.
Mitä vähemmän vokaaleja, sitä pidemmälle kansan älyllinen degeneraatio on edennyt.- Anonyymi
Osta vokaali, Tiltu!🤡🤡🤡
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1692607Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19737Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait212722Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678