Miksi te halveksitte Augustinas Voldemarasia ja Antanas Smetonaa

Anonyymi-ap

mutta palvotte valekansallismielistä Pilsudskia samoista asioista eli vallankaappauksesta??

Voldemaras ja Smetona eivät olleet venäläis-mielisiä, toisin kuin Pilsudski, joka sanoi että haluaa mitä tahansa muuta kuin valkoisen Venäjän palautuksen, "vaikka sitten bolsevismia". Ettekö oikeasti osaa ottaa asioista selvää?!

Voldemaras ja Smetona syrjäyttivät vasemmistolaisen Kazys Griniusin. He tajusivat Pilsudskin aiemman vallankaappauksen varoitusmerkiksi. He tiesivät, että Pilsudski halusi sosialisti-diktaattoriksi. He tiesivät, että Kazys Grinius nuoleskelisi Pilsudskia eikä yrittäisi ajaa liettualaisten asiaa puolalaisten varastaman Vilnan suhteen.

Pilsudski teki sosialistisen pankkiryöstön vuosi Aleksander Bogdanovin jälkeen eli jo vuonna 1908. Pilsudski ei kehittänyt keskitysleiri-ideaa eteenpäin, koska ehti potkaista tyhjää 1935. Pilsudskin seuraajat, sotilasdiktaattori-everstien hallinto, hallitsi rautakouralla ja tukahdutti aidon kansallismielisyyden. Paradoksaalisesti jos Pilsudskin seuraajat eivät olisi kusseet Puolaa vielä heikompaan jamaan kyykäörmeiden ympäröimänä,he olisivat mielellään kehitelleet keskitysleirejään eteenpäin brittiläiseen tai leninistiseen suuntaan. Kaasukammioita tuskin olisivat kehittäneet. Silti!

Kaapattuaan vallan Pilsudski heitti kansallismielisiä Bereza Kartuska -keskitysleireille. Miksi tämä ei hetkauta teitä?! Eikös teidän pitänyt olla jotain kaiken kansallismielisyyden puolesta kampanjoivia? Mutta Voldemaras ja Smetona eivät teiltä saa yhtäkään puolustus-ääntä, Dmowskia hädin tuskin tiedätte ja Dmytro Dontsov jää teiltä unholaan koska luulette Stepan Banderaa kansallismielisten puolestapuhujaksi sekä silloin kun puolustellette häntä että silloin kun arvostelette.

Sen voin sanoa, että Bandera ja Roman Shukevits eivät Dontsoville ja hänen aidolle ukrainalais-kansallismielisyydelle pärjää sen enempää kuin Mannerheim aidolle suomalais-kansallismielisyydelle. Miksi luulette, että Josif Stalin jätti Mannerheimin Suomen johtoon?

En ihmettelisi että olette yhtä kujalla liettualais-kansallismielisistä Voldemarasista ja Smetonasta kuin Dmowskista ja Dontsovista. Te dissaatte oikeita kansallismielisiä ja sen huomaa!

4

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mahtaneeko kukaan Suomessa edes tietää tai tuntea mainittuja herroja?

    • Anonyymi

      ” Miksi te halveksitte Augustinas Voldemarasia ja Antanas Smetonaa”

      Täysin tuntemattomia on vaikea halveksua!🤡😂🤣🤪😅😳👍

    • Anonyymi
      UUSI

      Kukaan oikea kansallismielinen Suomessa ei palvoi ketään puolalaista

      • Anonyymi
        UUSI

        Ylipäätään sana ’palvominen’ kuuluu vain Tiltun käyttämään sanastoon!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      233
      6759
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      124
      5091
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      169
      4849
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      65
      3310
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      105
      2923
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2379
    7. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      20
      2184
    8. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      77
      1989
    9. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      139
      1940
    10. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1774
    Aihe