Hallituspuolueet 38,2%.
Pitääkö kansa vaihtaa? Väestönvaihto, että saadaan Riikka-Petterille enemmän pointseja?
HS-gallup
SDP 25.1 % (+0.1 prosenttiyksikköä)
Kokoomus 17.9 % (-0,5)
Keskusta 14,1 % (-0,2)
Perussuomalaiset 13,0 % (-0,4)
Vasemmistoliitto 10,4 % (+0,4)
Vihreät 8,5 % (+ 0,2)
RKP 4,0 % (+0,0)
KD 3,3 % (+0,3)
Muut 2,0 % (-0,1)
Liike Nyt 1,7 % (+0,2)
Vähäkö paljo, täh?
31
234
Vastaukset
- Anonyymi00001
38,2%.!
Aika paljon siihen nähden mitä tuhoa hallitus on saanut aikaan.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/afdf7473-3b99-490f-a392-c24486791972- Anonyymi00008
On hienoa, kun omalle epätoivonsa aiheuttajaksi saadaan edes joku/ jotkut/ jokin: sehän on: "hallitus." Varsinainen olkinukke.
Jospa palaisimme maan pinnalle, ja katsoisimme totuutta silmiin: Suomi on hylännyt todellisen Auttajansa. - Anonyymi00024
Anonyymi00008 kirjoitti:
On hienoa, kun omalle epätoivonsa aiheuttajaksi saadaan edes joku/ jotkut/ jokin: sehän on: "hallitus." Varsinainen olkinukke.
Jospa palaisimme maan pinnalle, ja katsoisimme totuutta silmiin: Suomi on hylännyt todellisen Auttajansa.Orpon hallituksen epätoivon aiheuttaja onkin ollut edellinen hallitus? Edellisen hallituksen syy.
- Anonyymi00002
Tiedän muutaman persun, joilla palaa hihat keskustan nousun takia.
Kuittaako keskusta 2027 dosentti Luukkasen puheet armonlaukauksesta?- Anonyymi00017
Kyllä kuittaa! Ja sitten nautin!
- Anonyymi00003
Ei taida tulla Orpon kakkoshallitusta?
Jotkut on elätelleet toiveita, että Keskusta SDP epäonnistuisi hallituksen muodostamisessa ja Orpo kokoaisi hallituksen persujenja keskustan kanssa+kd.
Keskusta vaan on antanut jo nyt vinkin, ettei persut kiinnosta hallituspuolueena. Persut ei taida kiinnostaa ketään muuta kuin Orpoa, mutta ei riitä noilla lukemilla. Orpolla on orpo olo? - Anonyymi00005
Mitä huonommat luvut sitä suuremmaksi Orpon ja Purran ihmisviha kasvaa.
- Anonyymi00009
SDP, Vihreät, Vasurit rakastavat niin kovin ihmistä, että unohtavat tosiasiat, mutta sitähän tyhmä äänestäjä ei halua nähdä. Äänestitpä niin tai näin, Suomi on moraalin pohjamudissa.
- Anonyymi00028
Anonyymi00009 kirjoitti:
SDP, Vihreät, Vasurit rakastavat niin kovin ihmistä, että unohtavat tosiasiat, mutta sitähän tyhmä äänestäjä ei halua nähdä. Äänestitpä niin tai näin, Suomi on moraalin pohjamudissa.
Sinähän ne tosiasiat tiedät:)))
- Anonyymi00006
Nastaa, Kliffaa, Hauskaa, Haadii, Mukavaa.
SDP 25.1 % (+0.1 prosenttiyksikköä)
Kokoomus 17.9 % (-0,5)
Keskusta 14,1 % (-0,2)
Perussuomalaiset 13,0 % (-0,4)
Vapiskaa Persu Kokkelit. Vasemmisto on siirtynyt ohituskaistalle. Aikanne käy vähiin
Vasemmisto 10,4 % (+0,4)
Vihreät 8,5 % (+ 0,2)
RKP 4,0 % (+0,0)
KD 3,3 % (+0,3)
Muut 2,0 % (-0,1)
Liike Nyt 1,7 % (+0,2) - Anonyymi00007
Seuraava hallitus on jo selvillä - demarit, keskusta, vasurit ja vihreät. RKP luultavasti haluaisi mukaan, kuten se aina haluaa jokaiseen hallitukseen, mutta selkeä enemmistö tulisi kyllä ilmankin sitä. Kokoomus ja persut öyhöttävät oppositiossa.
- Anonyymi00010
Ja sitten on taivas auki?
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Ja sitten on taivas auki?
Seuraavien vaalien jälkeen päästään taas itkemään vaalilupaukset petetään. Vaikka demarit+keitä sitten heidän kanssaan samaan sänkyyn hyppäävät ovat kuitenkin sidottuja putjettiin. Jos ei rahaa nyt ole ei sitä ole sen enempää parin vuoden päästäkään.
- Anonyymi00019
Ja oppositioon saa kokoomus jäädä, persuja ei edes oppositioon vaan suoraan sille seuraavalle hillotolpalle eli sopeutumisrahalle.
Ei yhtään persua eduskuntaan.
25% äänestäjistä haluaa
- lisää kehitysmaalaisia
- lisää miljardeja kankkulan kaivoon
- lisää väestön vaihtumista
- kireämpiä veroja
- lisää viherhumppaa
- heikompaa turvallisuutta
- vähätkin työpaikat jakaa vieraskielisille....
Vain pieni osa suomalaisista haluaa
- turvallisemman hyvinvointisuomen.
Mitä on tapahtunut, että näin pahasti on psyyke nyrjähtänyt?? Uskomatonta!
☝️😐- Anonyymi00021
Heko, heko. Mene muualle valehtelemaan!
- Anonyymi00026
Peflettiherraa kiukuttaa.
- Anonyymi00012
Persut ja kokoomus jatkaa romahtamistaan. Eikä ihme kun katsoo mihin jamaan ovat koko maan saaneet.
- Anonyymi00013
Kyllä kansa tietää. Demareiden kannatus jatkaa vakaata nousuaan ja vasemmistoliitolle uusi ennätys kannatuksessa.
- Anonyymi00014
Kansa on ihmeissään tai demareita&vassareita äänestäneet ainankin kun tulee aikanaan ilmi eivät he olekaan sateentekijöitä.
- Anonyymi00015
Anonyymi00014 kirjoitti:
Kansa on ihmeissään tai demareita&vassareita äänestäneet ainankin kun tulee aikanaan ilmi eivät he olekaan sateentekijöitä.
Sun pessimistisistä jutuista tulee mieleen se "pitäkää tunkkinne" vitsi.
- Anonyymi00016
Anonyymi00015 kirjoitti:
Sun pessimistisistä jutuista tulee mieleen se "pitäkää tunkkinne" vitsi.
Ihan realismia. Demarit tuskin saavat EU:lta lupaa laittaa setelipainot käyntiin.
- Anonyymi00022
Anonyymi00014 kirjoitti:
Kansa on ihmeissään tai demareita&vassareita äänestäneet ainankin kun tulee aikanaan ilmi eivät he olekaan sateentekijöitä.
Ei kukaan mitään sateentekijöitä odota, vaan reilumpaa ja oikeudenmukaisempaa yhteiskuntaa, jossa sitä heikointa ei aina lyödä.
- Anonyymi00023
Anonyymi00022 kirjoitti:
Ei kukaan mitään sateentekijöitä odota, vaan reilumpaa ja oikeudenmukaisempaa yhteiskuntaa, jossa sitä heikointa ei aina lyödä.
Iskut tuskin kovenevat mutta jo tehtyjä leikauksia ei peruta. Paitsi jos talous kääntyy nousuun mutta talouskasvu jatkanee piileskelyä kulman takana.
- Anonyymi00018
Oppo-siittiö voi milloin tahansa vaihtaa hallituksen, sen kuin sormi pois pyllystä ja välikysymään!
- Anonyymi00020
Hienoa! Suomea korjaamaan alkava seuraava hallitus alkaa muotoutua yhä selvemmin. Kansa laittaa nämä nykyiset tunarit vilttiketjuun katsomaan miten se tehdään.
- Anonyymi00025
Tuosta ne nyt kirjoittaa.
- Anonyymi00029
Oikeisto pois vallasta sanoo kansa.
- Anonyymi00030
Sieltä muuten tulee melkoisen iso joukko entisiä persujen ja kokoomuksen kansanedustajia työnhakuun.
- Anonyymi00031
Ei ne työtä hae, vaan anovat sopeutumisrahaa!
- Anonyymi00032
Ostan kelan rahoilla salesta olutta
tupauuno, savo.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1041076
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt581025Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61830Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa144808- 65695
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel103591Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto89581- 78551
- 53547
- 39528